Taxe si impozite

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 02 Feb 2016, 11:38

Declaratia 201 se numeste "venituri obtinute DIN strainatate" , adica DE LA sedii si filiale din strainezia ale unor firme de orice fel(straine sau multinationala romaneasca) sau chiar de la persoane fizice din strainezia ....

silvergirl scrie: am fost intrebata daca firma cu care colaborez plateste si ea impozit la randul ei in Romania ....

a intrebat ca sa stie daca sunt salarii de la o multinationala romaneasca cu filiale in strainatate , fiindca salariile au alt "flux tehnologic" la Fisc... eu stiu ca Romania are o singura multinationala proprie si anume Rompetrol.
daca Declaratia 201 daca se numea "venituri obtinute IN strainatate" trebuia sa fi fost detasata fizic sau domiciliata in strainatate (la o multinationala romaneasca ...sau nu) ... insa cine a dat titlul Declaratiei 201 a fost dastept, i-a dat un sens mai larg, acoperitor pentru toate situatiile posibile, inclusiv situatia noastra... se tine cont numai si numai de originea venitului: ori din tara ori din afara, atat.

de exemplu, ceteanul Ionescu locuieste in Romania dar e proprietar de apartament in Spania, il inchiriaza , plateste impozitul pe proprietate la primaria de care apartine apartamentul dar plateste impozitul pe venitul din chirie cu Declaratia 201, de cand suntem in UE romanii au case prin tot felul de tari pe tot globul.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde Maddy » 02 Feb 2016, 23:02

Mai oameni buni ... Mie azi la banca mi-a blocat cardul pentru ca am bani pe cont 2200 de lei ... si m-au intrebat clar de unde am banii ... iar eu am spus ca de lka videochat si trebuie sa duc contractul dintre mine si site ca sa arate daca situl plateste si el impozit la randu lui ... va dati seama ca s-au pus cu ochii pe toata lumea si ne ia si pe noi care facem 1-2 mi de euro pe luna,,, eu totusi nu am inteles cat trebuie sa platesc la stat daca incep de azi sa declar banii , cat la suta din venitul meu trebuie sa platesc]

21,5 % trebuie sa platesti .
Maddy
User Activ
User Activ

Anterior

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj