Sunt in mare ceata cu calitatea imaginii!

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde SND » 21 Mar 2013, 04:31

Am 3 camere si nici una nu reda imaginea asa cum vreau eu sau cel putin nu asa cum trebuie.Nefiind multumita de calitate sunt vesnic in cautare de camere cum sa mai fac luminile decorul in camera ...samd.In scurt timp o sa o iau razna.Am tot citit aici pe forum despre una despre alta si s-a format o mare nebuloasa in capul meu:Numai stiu ce sa fac :D !
Sa incepem cu inceputul:
Am un logitec c920 Am luat-o pt ca se facea mare tam tam .Nu imi place pt ca nu face culorile okay.nu exista o armonie in culori cand fie folosesc spliter sau pur si simplu o redau fara splitter in adobe.In primul rand folosesc saturatia pentru a reda culoare frumoasa pielii.Asta face pielea atat de galbena de zici ca am icter.Si la cata lumina am eu ...nu se vede atat de luminat parca absoarba ff multa lumina.
Apoi, mi-am luat conference de la logitech fiind super incantata de faptul ca are pan tilt cu zoom.Si la aceasta se vad la fel culorile...Am stat eu cateva luni cu ea online dar numai pot ,pur si simplu nu imi place.
Mai am o camera video Sony nv gs 400 e veche ,stiu ,dar pe asta o foloseam la studio pe vremea cand eram la studio si mergea super okay.La camera asta am o placa de captura pinnacle dazle 100,acum eu nu stiu cat este de buna aceasta placa de captura .La studio aveam de la conexant.asta care o am eu acum este pe usb ,conexant-ul era pusa pe placa de baza.La asta vreau sa ii iau pan head-Ul de la Bescor,l-am gasit pe amazon cu tot cu incarcator telecomanda .Si ala vad ca e de mai multe feluri bineinteles.dar la asta macar sunt mai okay un pic culorile probabil pt ca e camera video.
Luminile din camera sunt asa: am 6 neone lungi in tavan (da 6!) plus mai am 2 suporti de cate 4 neoane normale care ii tot mut de colo pana colo.Lumina de la toate este alba.La cele 6 neone de sus fiecare are 36W la cele 4 neone mici fiecare are 18W.Daca deschid geamul noaptea cand lucrez si le am pe toate aprinse luminez tot cartierul ori ma pun astia ca punct de reper pentru avione .Am facut tot felul de combinatii cu ele si tot nu e ceeace aveam la studio.
O prietena dea a mea are c910 si este altceva la ea adica se vede super tare.Ea mi-a zis ca si la ea c920 se vede urat ca la mine si ma tot bate la cap sa imi iau c910 pt ca dupa cum zice ea aceasta camera are alte culori.Alta prietena are un logitech pro 9000 si la ea se vad culorile super.Asta stiu ca are cativa ani vechime.Peretii sunt albi la mine in camera si nu am o ingramadeala de mobila sau mai stiu eu ce.Draperiile de la geam sunt negre.Nu stiu cate din modele se confruta cu problema mea.Insa eu de cand sunt pe cont propriu am innebunit cautand o cale sa fac sa se vada asa cum imi doresc.Sper sa ma poata ajuta cineva cu niste sfaturi
Ma bag la somn ca e 5 dim si am obosit citind si cautand camere si placi de captura.
SND

Mesajde SAD^^EYES » 21 Mar 2013, 07:30

Tine strict de modul in care faci setarile si perceptia ta.. s-a vorbit deja foarte mult de subiectul asta, nu iti trebuie 100 de neoane, iti trebuie atatea cat va fi optim pentru camera.
Ai topic aici detaliat:
top-webcams-2012-2013-t13159.html

Rezumat scurt:
- Lumina optima inseamna ca in softul de setari avansate cand sunt toate optiunile auto (dai reset to default) si apoi treci din NTSC in PAL - nivelurile setarilor auto sa fie cat mai aproape de jumate.. daca exposure si gain stau sub jumate.. e ok... daca stau mai sus de jumate nu e ok.. apoi pur si simplu se debifeaza tot ce tine de auto.. si se faca setari manuale... foarte putin acolo unde trebuie.. de obicei color intensity si whitebalance.. SETARILE NU SE FAC DIN SPLITTTER, ai tot ce trebuie din setarile de la camera...
- Monitorul tau te poate insela din cauza ca ai prea multa lumina in camera, pupila se inchide.. vei avea tot timpul impresia ca te vezi prea intunecata.. iesi afara vara.. uitate in soare.. si apoi vei vedea ca si cum ar fi noapte in loc de zi... cam similar se intampla si la tine.. In plus monitorul are mai multe setari predefinite.. tu poti sa iti setezi cum vrei.. membri oricum nu te vor vedea cum vrei tu... fiecare si-a setat monitor in felul lui etc

Toate aspectele astea trebuiesc luate in considerare.. pentru setarile finale...

Daca e prea mare durere de cap.. il contactezi pe GlamourFoto.. si se ocupa el... contracost

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde SND » 21 Mar 2013, 18:03

- Monitorul tau te poate insela din cauza ca ai prea multa lumina in camera, pupila se inchide.. vei avea tot timpul impresia ca te vezi prea intunecata.. iesi afara vara.. uitate in soare.. si apoi vei vedea ca si cum ar fi noapte in loc de zi... cam similar se intampla si la tine.. In plus monitorul are mai multe setari predefinite.. tu poti sa iti setezi cum vrei.. membri oricum nu te vor vedea cum vrei tu... fiecare si-a setat monitor in felul lui etc

Stiu ce zici insa am verificat si asta adica:se vede la fel pe 3 monitoare diferite.Ca m-am gandit eu "poate o fii monitorul meu" dar nu este si al meu si laptopul si restul pe care le-am verificat.asa se vede camera/camerele si pace .Nu zic ca sunt un geniu in ale camerelor si luminilor dar dupa 4 ani de chat macar pot sa imi dau seama si sa fac diferenta intre o imagine video frumoasa si una nu.Eu iti multumesc pentru sfat si o sa il contactez si eu pe Glamour pentru ajutor.Mi-am luat apropo c910 macar sa imi iasa idea din cap ...

Numai bine
SND

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj