Sunet BCC950

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde trompi » 16 Feb 2013, 18:09

am observat ca aceasta camera nu are un microfon simplu, in dreptul lui daca ma duc la sunet scrie Intefon cu anularea ecoului...Atunci cand sunt online, clientii imi spun sunetul e taiat , se aude pe bucatele, apoi iar incepe, iar se taie.... Am incercat sa vb pe skype cu sotul meu el aflandu-se in alta camera si intr-adevar, vocea se aude ok, dar muzica d epe fundal apare taiata...Microfonul sau interfonul sau ce o mai fi e setat pe Default...oare are si boxe incluse? Ca facusem eu ceva si nu se mai auzea in boxele mele, se auzea in boxele alea din camera...Dat atunci cand se auzea in boxele din webcam, nu mi se mai auzea vocea....
In conluzie sunt cam in aer, nu stiu cum sa setez acets microfon ca sa se auda bien si vocea mea, dar si muzica de pe fundal...Repet, muzica d epe fundal se aude taiata...
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde trompi » 16 Feb 2013, 18:14

am mai citit ca are un dublu sistem audio stereo intrare -iesire...asta inseamna ca are boxe incluse si ar trebuie sa le scot pe ale mele ? oO
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 16 Feb 2013, 19:15

Teoretic anularea ecoului sau background noise exact asta face... reduce toate zgomotele de fundal pentru a reda mai clar si mai bine vocea ta, in situatia de fata muzica este redusa fragmentata fiind considerat fragmenteaza.
Ai incercat cu respectiva optiune debifata? sau neselectata?

Referitor la faptul ca sunetul nu se mai aude in boxele tale ci in ale webcamului.
De obicei problema apare atunci cand instalezi un nou device care devine default in windows, pentru a reveni la normal adica sunetul sa se auda in boxele normale trebuie sa intri in setarile de sunet ale windowsului si sa modifici la playback device placa de sunet obisnuita si nu logitechul. Control panel > sound > playback device selectezi pe cel normal.
Daca apar mai multe deviceuri si nu stii pe care sa il selectezi lasi winampul deschis si le incerci pe rand cand il selectezi pe cel care trebuie sunetul o sa revina in boxele normale.
Deci nu trebuie sa scoti boxele tale.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde trompi » 16 Feb 2013, 20:24

multumesc Glamour, ar fi fain si daca gasesc respectiva optiune... :lol: Eu ma duc la el dau clik dar nu imi apare sa activez sau sa dezacyivez anularea ecoului...daca dezactivez si nu il mai setez ca default nu mi se aude vocea... :roll: Am sa dezinstalez camera, si am pun vehciul microfon usb logitech si am sa-l setez pe el ca default sa vad daca o sa s emai auda asa ca altfel nu ma vad sa-i dua de capat :roll:
Am pus vechiul logitech usb si l-am setat ca default si se aude brici atat sunetul cat si vocea mea^^ Asta pt ca nu am gasit acea optiune in care pot debifa/bifa anularea ecoului...
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde vdt85 » 17 Feb 2013, 00:03

control panel - hardware and sound - sound - playback - dai cick dreapta pe Echo Cancelling Speakerphone si alegi disable si astfel se opreste boxa din camera. eu am dat apoi enable la Realtek Digital Output, ca sa mi se auda in boxele monitorului.
cand am vazut postarea ta, trompi, mi-am dat seama ca si la mine se auzea in camera :lol:
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde trompi » 17 Feb 2013, 03:19

da, se aude apoi in boxele monitorului dar...nu ai probleme cu sunetul>? Ceea ce vroiam eu sa spun e ca acest echo cancelation incearca cumva sa taie muzica astfel incat vocea ta sa se auda mai bine...cum a explicat si Glamour...ai intrebat clientii daca aud bien si vocea si sunetului muzicii in acelas timp si daca nu exista intreruperi?
In privinta luminii, tot pe lumina rece/daylight esti si tu?
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde vdt85 » 17 Feb 2013, 05:20

membrii ma aud foarte bine, am facut si un call pe skype pentru a face teste, am chemat si suportul imlive in room si mi-a zis ca ma misc, vad si aud foarte bine. eu nu ascult muzica ca ma oboseste mai tare :) asa ca nu te pot ajuta din pacate.
in ceea ce priveste lumina, este prima zi de munca cu aceasta camera, pentru ca ieri mi-am luat-o. mi-am luat azi de la praktiker un lampadar identic cu asta http://www.bricostore.ro/iluminare-inte ... 66549.html merge cu becuri economice. in soclul mare de E27 am pus un bec economic de 55 W lumina rece (6500 k) si in soclul mic E14, am pus un alt bec economic de 14 W lumina rece (6500 k). muncesc de pe pat, monitorul pe birou si biroul tras langa pat... in spatele monitorului am si o lampa de birou, d-aia ieftina la 15 lei, cu sistem de prindere ca o clama pe care am prins-o de marginea biroului, exact in spatele monitorului. acestei lampi i-am pus un bec economic lumina rece de 30 W. se vede foarte bine, insa maine am de gand ca in lampa de birou sa pun un bec cu lumina calda de cel putin 23 W... in seara asta am facut teste cu un astfel de bec, dar de tare ce ma stresam, am trantit lampa si am spart becul :))... mi s-a parut ca acel 23W lumina calda din spatele monitorului imi facea camera mai "dulce" la privit.
muncesc din dormitor pe perioada frigului pentru ca e mult mai calduros, fiind camera mai mica, asa ca lumina pe care o am acum, zic eu ca ajunge. mie imi place cum se vede si chiar daca as pune mai multa lumina as lua-o razna... pe mine ma dor ochii numai de la atat barem de la mai mult...
aaa... era sa uit... lampadarul cu cele doua becuri l-am pus in stanga mea si a monitorului, cam la un metru distanta de birou si putin mai in spate decat el iar camera o am pe birou in dreapta mea.
Sad avea dreptate... daca ii dai lumina indeajuns, nici nu prea mai ai ce seta la acest logitech BCC950 (apropo, am facut setarile date de Sad in topicul cu cele mai bune webcamuri 2012-2013).
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde trompi » 17 Feb 2013, 05:45

eu am pus in tavan borcanul celor de la xlove si in fata mea la distanta de vreun metre jumate si cu directie inclinata spre mine un lampadar care bate oblic, un semi borcan de bec care are 50 economic....cred ca in total am 150 sau 170 economic(nush cat face ala de la xlove exact)...Si cu toti astia 170 economici tot simt ca mai trebuie lumina :roll: Cred ca m-am tampit eu dar si un client mi-a zis ca e un pic mai sobru fata de ce aveam inainte...Am incercat si cu lumina calda dar ma face galbena ca tamaia, nu e bronzul ala cald...Am becuri cu daylight, am becuri reci de 6400, am becuri cu lumina calda, crde-ma ca m-am jucat cu ele pana ce am obosit.....pur si implu varianta cea mai buna pt camera asta e lumina rece combinata cu daylight sau doar rece....Eu am si o camera mare cu 3 metri plafon de aia de secol 18, si papa lumina.... :roll:
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde SAD^^EYES » 17 Feb 2013, 11:43

trompi scrie:eu am pus in tavan borcanul celor de la xlove si in fata mea la distanta de vreun metre jumate si cu directie inclinata spre mine un lampadar care bate oblic, un semi borcan de bec care are 50 economic....cred ca in total am 150 sau 170 economic(nush cat face ala de la xlove exact)...Si cu toti astia 170 economici tot simt ca mai trebuie lumina :roll: Cred ca m-am tampit eu dar si un client mi-a zis ca e un pic mai sobru fata de ce aveam inainte...Am incercat si cu lumina calda dar ma face galbena ca tamaia, nu e bronzul ala cald...Am becuri cu daylight, am becuri reci de 6400, am becuri cu lumina calda, crde-ma ca m-am jucat cu ele pana ce am obosit.....pur si implu varianta cea mai buna pt camera asta e lumina rece combinata cu daylight sau doar rece....Eu am si o camera mare cu 3 metri plafon de aia de secol 18, si papa lumina.... :roll:

Offtopic:

Acelasi lucru ti l-am spus si eu.. ca pe lumina rece e mai usor de setat (ideal este sa nu combini cald cu rece, desi pot fi situatii cand va fi ok si asa). E simplu sa iti dai seama daca webcamul mai are sau nu nevoie de lumina.. nici macar nu trebuie sa te uiti la imagine.. ti-am zis.. dai reset to defaults.. o treci pe PAL 50hz .. si o lasi 10-20 de sec sa isi faca treaba pe auto... Daca expunerea si gainul sunt prea sus pe auto.. atunci inseamna ca nu are suficienta lumina.. dar tu poti umbla la aceste setari de expunere si gain atat timp cat nu sari de anumite nivele.. in general e bine ca Exposure sa nu sara de 60% si gain cat mai jos maxim 30% , reinstaleaza si driverele BCC950 inainte de a face experimentul asta ca sa fi sigura ca webcamul foloseste driverele ei.. nu cele de la alt webcam. Vei reusi pana la urma.. dar asta e.. cand vine vb de lumina.. da multe batai de cap.. nu doar la voi.. chiar si la oamenii cu experienta.. chiar si aia de la hollywood pot pierde zile pana sa gaseasca conditiile ideale de iluminare pentru o scena sau alta..In cazul tau este important sa respecti procedura corecta de setare, dai reset to defaults o treci pe PAL (o sa vezi ca atunci cand o treci pe pal.. scade exposure si gain daca lumina e ok)... zic de reset.. pentru ca daca nu il faci.. si preiei setarile de unde au ramas manuale.. in conditiile in care ai schimbat lumina.. nu cred ca or sa iasa.. si atunci risti sa ai lumina buna.. si tu sa te pacalesti... din cauza la setarile precedente.. REPET.. orice schimbi in decor/lumini/outfit.. dupa schimbare.. te duci in setari.. DAI RESET TO DEFAULTS... o treci pe PAL .. o lasi 10-20-30 secunde sa faca singura setarea auto.. timp in care incerci sa fortezi camera putin.. o misti usor din telecomanda.. sau te misti u usor.. pana face cea mai buna imagine vizual.. apoi dupa ce s-a stabilizat.. (chiar daca te vezi cu culori fade etc.. nu conteaza).. conteaza sa se vada foarte clar.. si sa nu ai prea multa lumina pe piele.. pete de lumina pe piele etc.. apoi usor debifezi de sus in jos.. Right Light, gain si white balance... posibil ca exposure sa mai scada in momentul cand debifezi auto.. dar e ok.. nu e problem.. ridici manual exposure 1-2-3 pasi maxim sau Gain dupa caz, apoi modifici white balance pe o tenta care iti place.. de obicei daca ai lumina rece.. te duci 1-2 pasi cu ea spre dreapta.. apoi color intensity 1-2-3 pasi spre dreapta.. dai Save si cam asta e.. (daca lumina e optima)... Repetat procedura de fiecare data cand intri online.. in momentul cand vei invata exact ce trebuie facut.. va fi chestie de 30 de secunde maxim.. sa le setezi corespunzator.

Intodeauna sa ti cont ca monitorul si lumina puternica din camera ta.. iti poate afecta perceptia.. adica tu sa crezi ca nu esti suficient de luminata/colorata, e acelasi efect.. ca atunci cand iesi cu telefonul mobil in soare.. nu mai vezi nimic pe el daca nu ii cresti luminozitatea... pentru a compensa sa zic lumina puternica din camera.. iti poti da monitor la o luminozitate mai mare .. sau un mod predefinit unde luminozitatea este mai crescuta - ele de obicei stau in 50% din fabrica.. depinde si de monitor.. poti ridica luminozitatea la 70% si asa ai sanse sa te pacalesti mai putin.

A doua metoda.. este sa faci cateva poze direct din webcamsplitter.. pentru fiecare setare .. adica poze si cu expunerea mai ridicata.. si alte cateva poze cu expunerea mai jos etc.. diverse setari ce faci tu... pui fiecare set de poze.. pe foldere diferite.. sau le dai tu denumiri.. ca sa sti in ce conditii de setari au fost facute acele poze.. apoi te duci si stingi lumina.. lasi ochiul sa se obisnuiasca.. 10 minute.. cu noile conditii.. apoi te duci la monitor il dai pe factory defaults.. sa fie exact cum vine el din fabrica.. RESET ALL (asta se face din monitor). Daca ai setari din placa video, si alea ar trebui resetate.. ma refer la setari de culoare etc... Apoi te pui sa verifici pozele, te uiti care din seturile tale se vad mai bine.. la fiecare set treci monitorul pe toate moduri predefinite (text, internet, games, movies etc.. ).. setul care se vede cel mai ok.. pe toate modurile predefinite .. si se vad super bine si pe factory defaults.. ala e setul care indica setarea optima.. pentru ca se presupune ca sunt mai multi oameni care stau cu setarile din fabrica.. nu prea umbla la monitor..

Deasemnea pentru a fi sigura ca setarile sunt cat mai aproape de adevar.. in windows 7 exista un wizard pentru calibrarea monitorului.. il poti face si pe asta.. inainte de a face pasii indicati de mine.. pentru a fi sigura..

Ai aici instructiuni:
http://windows.microsoft.com/en-GB/wind ... ur-display

On Topic
Nu am testat sunetul foarte mult.. in conditiile expuse de tine.. stiu doar ca se aude impecabil, cat despre muzica etc.. sunt mai multe metode in care poti testa si singura ce anume aud vizitatorii.. una din ele mai indemana.. este sa iti pui casti temporar in loc de boxe.. dai drumul la televizor pe un canal de muzica ceva.. te duci online pe site.. dai Webcam Preview.. ca sa te vezi ca vizitatorii.. dai volumul la maxim 100%.. pentru ca la voi e dat la 0 pentru a evita microfonia cand modelul se verifica .. deci dai la 100% .. si asculti in casti ce se intampla cu muzica de fundal.. poti si vb etc.. iti vei auzi vocea in casti.. de obicei cu 2-3 secunde delay (e normal)... te poti juca cu volumul la televizor etc.. poti testa si optiunea de Echo off.. sa ii dai disable/enable vezi ce e mai bine.. deasemenea poti seta volumul la microfon.. de obicei la BCC950 cam la 70%-80% e ok
Deasemnea pentru o mai buna calitate audio poti face setari custom in flux manager, pe Soft New.. din pagina de Settings HD, iti dai Audio bitrate (din tabul de Capture - Audio capture) la 44100 poti incerca si 2 channels, dar la 2 channels trebuie sa maresti si Audio Encode Datarate din Tabul de Audio Encode - Datarate... pui undeva la 128 sau 160.. salvezi.. si verifi iar online calitatea audio. Cel mai bine este sa iti verifici singura..

Alta metoda este sa muti una din boxe... in diferite pozitii... mai aproape / mai departe / mai in lateral de camera.. si sa vezi pe ce pozitie se aude si muzica de fundal mai bine.. dar prin metoda asta e greu sa testezi pentru ca in momentul cand iti pui castile.. tu auzi si muzica din calc in casti.. de asta am zis ca prin TV e mai ok de testat...

In privat cand o sa ai clienti care trimit camera + audio.. posibil ca ei sa aiba parte de microfonie, daca vocea lor se aude prea tare in boxele tale.. e normal.. pentru ca sunetul lor din boxele tale e capturat iar de microfonul tau si se aud in soft..in cazul asta metodele de evitare.. este fie acel Echo off..enable, fie sa ai tu casti... microfonie poate fi si pe partea ta.. daca el are boxe.. si tu te auzi in boxe.. sunetul e iar capturat de microfonul lui... si retrimis catre tine...

O sa ma joc mai mult si eu cu camera.. cand va fi timp.. si mai vin cu informatii daca e..

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde trompi » 17 Feb 2013, 17:12

Daca white balance e 60 la suta asta insemana ca mai trebuie lumina ?

Nope, este ok. Ai lumina destula. Acum focus pe treaba, bafta acolo.
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde Lady Bee » 18 Feb 2013, 13:10

Este indicat un lampadar de genul caruia vorbeste vdt85?Ma gandesc ca lumina din soclul mare bate direct spre tavan,nu o poti orienta spre tine sau alta directie.E in regula asa? sau..eficient? :roll:
Lady Bee

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj