Studio-ul de videochat si modelele

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde studio_lili » 05 Sep 2016, 11:18

Salutari,
Sunt la inceput in domeniu si in cautare de informatii, sa va spun in ce stadiu ma aflu:
- am infiintat un SRL cu mai multe coduri CAEN
- am inchiriat un spatiu pe care l-am amenajat corespunzator (mai multe incaperi)

Urmeaza sa
- cumpar un site (o sa-l faca o firma care vinde astfel de servicii)
- angajez modele care sa lucreze in studioul de videochat

Ce nu stiu este cum pot gasi modele care sa lucreze in studio, am incercat sa dau cateva anunturi pe net si in ziar in acest sens si am fost sunat si contactat doar de barbati cu lipsa de femei, parca toate fetele se feresc de un asemenea job insa netul este plin de fete care practica videochatul. O sa ma trezesc cu toate puse la punct dar fara angajate. Cum procedeaza un studio de videochat pentru a gasi angajate?

Coduri CAEN : 6420: Telecomunicatii, 5261 : Comert cu amanuntul prin corespondenta, 9329 Alte activitati recreative si distractive iar pentru incadrarea modelelor pe cartea de munca ca:
521002 Model atelier artistic si publicitate
312201 Operator calculator electronic si retele
413316 Operator programare
342907 Agent servicii client
347106 Lucrator in ateliere de modele
studio_lili

Mesajde Smart » 05 Sep 2016, 19:46

Acum ceva timp a spus Studio20 ceva foarte destept pe aici: gandestete de ce ar alege un model studioul tau si nu altul. Daca identifici motivul, promoveazal.... daca nu... intelegi de ce nu faci angajari...
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde alexalex101 » 06 Sep 2016, 16:52

PROMOVARE

Cum o faci e problema ta. Ziare online, Forumuri, Facebook, sponsored stuff everywhere ...
alexalex101
User Junior
User Junior

Mesajde ice999 » 13 Sep 2016, 02:35

Sincer facand abstractie de la tot ce s-a zis, eu cred ca piata e supra-saturata....aproape zilnic vad anunturi noi pe facebook cu pagini de studiouri noi
ice999
User Junior+
User Junior+

Mesajde worldscape » 13 Sep 2016, 14:48

Cel mai bine te "asociezi" cu un model sau "o trainerita" cu ceva experienta si apoi iti gaseste ea alte modele... fetele la fete trag :) ... asa am inceput si eu si cand am avut fonduri sa extind studioul am gasit in 2 saptamani 8 modele bunicele.

... merge si cu anunturile in liar dar mai greu si vin fete care nu au decat o vaga idee ce sa faca .. cu ele te chinui putin pana invata.
worldscape

Mesajde IsaGlamChat » 13 Sep 2016, 21:58

worldscape scrie:Cel mai bine te "asociezi" cu un model sau "o trainerita" cu ceva experienta si apoi iti gaseste ea alte modele... fetele la fete trag :) ... asa am inceput si eu si cand am avut fonduri sa extind studioul am gasit in 2 saptamani 8 modele bunicele.

... merge si cu anunturile in liar dar mai greu si vin fete care nu au decat o vaga idee ce sa faca .. cu ele te chinui putin pana invata.

Si sa te rogi de cateva ori pe zi ca acel model,trainer sa nu accepte niciodata o oferta mai buna si sa le vezi pe cele 8 agatate din alte studiouri probabil, plecate asa cum au venit...sau mai rau sa-si stranga chiar ea banii de un studio in timp,ca doar fetele trag la fete:)
Asta este cea mai neprofesionala idee de ati construi un business pe termen lung.

Bafta acolo!
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde worldscape » 13 Sep 2016, 22:31

la mine functioneaza, fac 50/50 cu associate din ce ne ramane dupa ce platim fetele, ea se ocupa de fete si eu de chirie si echipamente... si merge de aproape 2 ani, au mai plecat cintre fete, majoritatea sa lucre de acasa, asta pe langa marea problema cu "seriozitatea" si cu banii in avans daca se poate :)) , dar am réusit sa le inlocuim relativ repejor.... dar asta e la mine ... poste nu e chiar o reteta f buna, dar la mine a mers.
worldscape

Mesajde eldiablo » 13 Sep 2016, 22:54

Nu am nici cea mai mica intentie sa te descurajez DAR ..... Ai inceput o afacere facand majoritatea pasilor gresiti pe care ii puteai face :

- inainte de orice ca sa ai o afacere in domeniul asta trebuie sa ai un know how peste medieval
- exact cum spunea si smart "citand" studio20 totul poate pleca de la raspunsul intrebarii : De ce te-ar alege pe tine ca studio ?
- + inainte sa-ti cauti angajate model ar fi trebuit sa te asiguri ca ai tot personalul auxiliar necesar ( manager , traineri , fotograf , ....) , tu in momentul asta ne ceri sfatul cum sa gasesti picoli si ospatari pentru restaurantul tau in conditiile in care nu ai nici manager bun in domeniu , nici bucatar , nici PR , nici sef de sala ( tura ) , nici barman ...nimic , doar locatie - acte - meniuri si retetare
- worldscape ti-a oferit un "romanism" de genul : s-a rupt cureaua la masina in anii 70-80 ... Punem un dres adesgo si mai mergem cativa kilometrii iar la volan punem o persoana fara carnet ca nu te opreste militia chiar atunci

Groso modo .....reevalueaza-ti ideea , vezi poate ai norocul sa gasesti printre cunoscuti o persoana care se pricepe si are si timp liber + interes sa te ajute sa eviti o pierdere simtitoare , stati serios de vorba , vedeti daca se merita si daca va permiteti sa mai pierdeti bani si timp cu aceasta afacere ...daca raspunsul e da ...gasiti minim 2 traineri , un PR si BAFTA/SPOR ...daca undeva pe drum apare un Nu ..nu am ...da-mi un pm ceva si organizez niste petreceri pe cheltuiala mea in spatiul ala inchiriat si macar te alegi cu niste haz de necaz/inecat amarul in bautura/pacalit o pustoaica matoala la o partida de sex cu Sefu / ....... ( la fiecare petrecere putem spune invitatilor ca e The grand opening party for Studio blabla-gold-lux-diamond-glam-smart-studio20-franciza-USA iar pe mine chiar ma poti prezenta Dani the driver sau Your personal bartender )
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde eldiablo » 14 Sep 2016, 08:15

Later edit la postarea anterioara :

- know how peste medie chiar daca se potrivea si peste medieval :)
- pentru ca ai inceput incercand sa fi legal ti-ai cam taiat posibilitatea de a urma sfatul lui worldscape , in exemplul lui singurele cheltuieli sunt fetele iar partea lui o poate imparti linistit cu "associate" , tu deja ai ca asociat statul roman + un contabil pe statul de plata + cheltuieli de amortizat ....

Inca odata iti doresc bafta si sper sa nu te fi ofensat/descurajat cu raspunsul meu
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde worldscape » 14 Sep 2016, 11:03

eldiablo scrie:- pentru ca ai inceput incercand sa fi legal ti-ai cam taiat posibilitatea de a urma sfatul lui worldscape , in exemplul lui singurele cheltuieli sunt fetele iar partea lui o poate imparti linistit cu "associate" , tu deja ai ca asociat statul roman + un contabil pe statul de plata + cheltuieli de amortizat ....

Inca odata iti doresc bafta si sper sa nu te fi ofensat/descurajat cu raspunsul meu

... nu ne fute destul statul roman... mai are pretentia si la bani ??? ... macar sa faca ceva de bani aia de taxe in afara de sa ii fure X si Y ... ca nici macar asigurarile medicale nu sunt reale, au avut fetele ceva problema d-ale lor si au platit de s-au sepetit spagi si altele ......ii astept cu interes la usa sa pun cainii pe ei :))

Cineva spunea intr-un topic de riscuri .. si la un moment dat de taxa de protectie .... pe asta ultima am patit-o si eu accus ceva vreme cu o fata care se droga si ne-am prins doar cand au venit baieteii veseli la usa casei dupa bani ... s-a resolvat repede: 2 ciobanesti germani si o bata de baseball :))
worldscape

Mesajde studio_lili » 19 Sep 2016, 13:49

Va dau dreptate, dar intelegeti ca sunt la inceput si nu am avut sfatuitori pentru ca nu cunosc pe nimeni in domeniu, trebuia sa incep si eu de undeva.... Merge greu, fetele nu au incredere sa ma contacteze, traiesc cu teama ca dau pente cine stie ce bruta care sa se foloseasca de ele....
studio_lili

Mesajde Morningstar » 19 Sep 2016, 19:30

In functie de cati bani dispui, nici ideea lui worldscape nu e rea, dar riscul maxim e ca relationarea profesionala sa nu tina decat daca gasesti o persoana in care sa ai incredere maxima si cu care sa te poti intelege perfect ca treaba asta sa functioneze.

Nu e rau ca te-ai facut legal, dar poate nu-i nevoie sa fiscalizezi toate incasarile. Mai ales ca o sa te confrunti cu multe-multe probleme si cu fluctuatie de personal, e ceva normal pentru ca fetele vin pentru a face bani multi si cam atat. Mare adevar a spus cel care a spus sa te gandesti ce poti oferi tu in plus fata de concurenta, de fapt asa e in orice afacere.

Undeva la 3, 4 luni, o sa suferi maxim si de multe ori o sa vrei sa renunti. O sa ai nevoie de cunostinte IT si ar fi frumos ca pentru inceput sa le ai tu insuti si daca se poate peste media aritmetica. In functie de site-ul pe care vor performa fetele, e nevoie de machiaj mai mult sau mai putin elaborat, poze profesionale, cateva cursuri cu ele, macar de bun simt.

Daca reusesti sa gasesti un mix optim intre toate cele poti face bani buni, in caz contrar stiu si cazuri de studio-uri esuate.
Morningstar
User Junior
User Junior

Mesajde LEX_C » 02 Oct 2016, 02:18

As putea sa-ti recomand o prietena care a lucrat si ca model in trecut si ca trainer.
LEX_C

Mesajde studio_lili » 03 Oct 2016, 19:43

LEX_C scrie:As putea sa-ti recomand o prietena care a lucrat si ca model in trecut si ca trainer.

Ok, mersi frumos
studio_lili

Mesajde Versace » 04 Oct 2016, 09:44

Morningstar scrie:Nu e rau ca te-ai facut legal, dar poate nu-i nevoie sa fiscalizezi toate incasarile.

Asta este sfatul tau pentru un start-up? Sper sa nu il ia in considerare...
Versace
User Activ
User Activ

Mesajde Morningstar » 04 Oct 2016, 18:15

Versace scrie:
Morningstar scrie:Nu e rau ca te-ai facut legal, dar poate nu-i nevoie sa fiscalizezi toate incasarile.

Asta este sfatul tau pentru un start-up? Sper sa nu il ia in considerare...

E treaba lui ce face, insa fiscaizarea e cea mai mica problema pe care o are momentan, peretii nu fac videochat-ul, il felicit ca a investit intr-o locatie adecvata, insa trebuie acum sa-si gaseasca oameni. Mai degraba ar fi discutat in stanga si in dreapta in timp ce-si pregatea studio-ul, sa aiba trainer, sa aiba fotograf si in principal sa aiba modele .... sau sa invete el ceva IT, ceva fotografie. In functie de cat buget dispune ramane de vazut cat va rezista, dureaza pna cand fetele vor aduce incasari, asta daca intre timp nu vor pleca la concurenta.

Nu ma scoate insa din context, n-am vrut sa dau un sfat negativ. Pentru a-i analiza situatia concreta si a- sfatui ar trebui auditat la fata locului, si sfatuit in consecinta, nu asa in vazul poporului.
Morningstar
User Junior
User Junior

Mesajde AllaStudio » 04 Oct 2016, 23:24

Cred ca te putem ajuta noi pe aici pe colo ... da un mail la simonacaldirannn@gmail.com si specifica ca vrei sa vb cu Laurentiu.
AllaStudio

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj