Studio de videochat-contract de munca - EXISTA?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde LolitaAmalia » 24 Apr 2016, 16:12

Lucreaza printre noi cineva la vreun studio care face si contract de munca? A reusit cineva pana acum sa isi faca un credit imobiliar avand contract de munca la un studio de videochat? :D
LolitaAmalia

Mesajde IsaGlamChat » 25 Apr 2016, 10:40

Buna Amalia,in toate studiourile serioase de vchat iti poti face credit pentru casa cu conditia ca pe cim sa-ti treaca salariul real si toti banii incasati sa mearga prin banca nu la ''plic'' si firma sa fie cu profit real.
Ca sa-ti dau un exemplu de la noi din studio s-au facut 9 credite pentru casa si vreo 3 pentru masini,toate aprobate fara nici o problema,inclusiv tehnicul nostru urmeaza sa-si faca credit pentru locuinta..

Sunt convinsa ca nu suntem singurul studio unde se pot face credite pentru orice.

Bafta acolo!
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde SUN Models » 25 Apr 2016, 14:46

Buna Amalia,

Asa cum a spus si Isa, in conditiile in care primesti banii prin banca si nu cash, automat poti contracta un credit pentru nevoile pe care le ai (casa, masina, etc.). Personal consider ca singurul credit care merita contractat in domeniul nostru este cel pentru casa, restul dorintelor (masina, telefoane, haine, vacante) pot fi achitate prin seriozitate in job.

Prioritar este sa primesti banii in banca, daca se intampla asta atunci automat trebuie respectate toate rigorile legale de catre studio-ul cu care colaborezi.

Mai este un aspect important: "A reusit cineva pana acum sa isi faca un credit imobiliar avand contract de munca la un studio de videochat?" Cred ca te referi la un stigmat social aici si presupui ca bancile ar fi reticente la a da credite persoanelor care lucreaza in domeniul nostru. Nimic mai fals. In conditiile in care lucrezi legal, ai sa fii surprinsa cat de rapid poti lua credit. Conditia necesara si suficienta este ca totul sa fie legit, ceea ce implica plata unor contributii la stat, dar iti ofera si linistea psihica aferenta.
SUN Models

Mesajde Smart » 25 Apr 2016, 17:53

Ca sa demontam unele lucruri spuse aici:
Luna trecuta un model din cadrul studioului a achizitionat o casa prin credit si nu lucreaza cun CIM si primeste banii si cash... restul sunt povesti....
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 25 Apr 2016, 18:56

SUN Models scrie:
Mai este un aspect important: "A reusit cineva pana acum sa isi faca un credit imobiliar avand contract de munca la un studio de videochat?" Cred ca te referi la un stigmat social aici si presupui ca bancile ar fi reticente la a da credite persoanelor care lucreaza in domeniul nostru. Nimic mai fals. In conditiile in care lucrezi legal, ai sa fii surprinsa cat de rapid poti lua credit.

Salutare @SUN Models & bine ai venit pe forum :)

Si nu .Nu cred ca se refera la ce ai specificat tu , pentru simplul motiv ca nu exista nici un fel de stigmat . In actele depuse la banca ( in vederea obtinerii unui credit ) nu se specifica nicaieri videochat . Sper ca suntem deacord pana aici ... :wink:

In al doilea rand - asa cum a spus si Isa - important e sa ai venitul cat mai mare (salariul real , si/sau sa poate fi demonstrat ) , ca pana la urma asta e determinant in decizia bancii .

Pe initiatoarea topicului nu cred ca o interesa decat daca , pe baza adeverintei eliberata de un studio poate obtine un credit imobiliar , iar Isa dupa umila mea parere , i-a dat cel mai pertinent si de bun simt raspuns , si mai ales din propria experienta .

P.S. Scuze anticipat , daca cumva gresesc , sau am inteles gresit - dar - lasi impresia ca la fiecare postare bati moneda pe legalitate .Ceea ce nu e rau deloc , numai ca pentru a accentua acest aspect ( care te priveste doar pe tine si pe prezentii/ viitorii colaboratori ) mult mai indicat - in cazul in care tii sa specifici asta mereu - ar fi sa faci demersurile necesare sa apari la sectiunea " Studiouri cu forma de LEGALITATE si verificate "

Link : studiouri-forma-legalitate-verificate-f40.html

P.S.S Pe de alta parte , sunt convins ca sunt mult mai multe studiouri cu forme de legalitate indeplinite si totusi nu apar in acea lista , pentru ca pur si simplu nu au aplicat acolo ..Deci nu asta e problema , a "listei " , dar parca e destul de deranjant ca la fiecare 3 cuvinte sa afirmi de legalitate , chiar si intr-o discutie banala despre webcamu' (second hand ) Maricicai :)))))

In speranta ca ai inteles exact la ca ma refer , iti urez inca o data : Bine ai venit pe forum !

Toate cele bune ,
@googlefun
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde IsaGlamChat » 25 Apr 2016, 19:00

Smart nu e nevoie sa o faci pe smarty,ca primeste banii cash,eu m-am referit la altceva si stii foarte bine la ce,la 7 mil pe contract si restul in mana,o sa ia credit pe banii aia de-I are pe contract.Nu stiu ce vrei sa demontezi dar postul tau este un fel de ''vezi ca restul mint'',si SRL daca lucreaza se face op nu cash,asa ca nu stiu ce sistem de plata are colega dar in nici un caz nu spune ca demontezi,demonteaza cu dovezi nu arunca 3 fraze ca si cum ai insinua ca detii tu nu stiu ce adevar absolut si restul suntem mincinosi.

Explica sistemul pana la capat daca vrei sa ai credibilitate,stai linistit ca nici noi restul nu suntem prosti.Fata vrea doar sa stie daca este posibil,raspunsul este da,orice forma de legalitate are studioul acele incasari trebuie sa existe si sa poate fi demonstrate,cam asta este idea,ca nu s-o duce cu paymentul din jasmin sa ia credit la banca.LOL
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde SUN Models » 25 Apr 2016, 21:01

Salut google, mersi pentru primire, dar sunt de ceva timp pe aici :)

Nu e nici o problema ca ti s-a parut ca ii trag cu legalitatea. Am mentionat de cateva ori, dar de gura ta m-am uitat inca o data in postarile mele. In afara de vreo 2-3 posturi, nu vad sa fi batut moneda pe aspectul legalitatii. Asa ca da, probabil ti s-a parut ca am exagerat cu asta. Acum, initiativa cu studiourile verificate si legale este absolut laudabila, iar la momentul respectiv a fost o idee foarte buna. Din pacate lucrurile nu stau chiar asa cum e acolo, cu cateva exceptii. Nu vreau sa vorbesc mai mult despre asta pentru ca fiecare isi desfasoara business-ul cum doreste.

La aspectul cu stigmatul social am inceput fraza cu "cred" si am lasat-o la urma raspunsului tocmai pentru ca nu eram 100% daca presupunerea mea era corecta sau nu. Pana la urma a ramas sa decida Amalia care informatii ii sunt utile si care nu.

In incheiere: arata-mi si mie acolo unde am scris la fiecare 3 cuvinte legalitate in discutia despre webcamu' Maricicai, chiar m-a lovit curiozitatea. Macar sa-mi dau seama data viitoare, sa le scriu mai rar. La 5 cuvinte e bine?
SUN Models

Mesajde Smart » 25 Apr 2016, 22:23

Nu ma refeream la tine isa.. dar mi se par spuse niste chestii putin de ras.. de genul daca primesti banii in banca inseamna ca e legal...si daca ii primesti cash si semnezi pe statul de plata nu mai e? Dupa cum am spus de mai multe ori... variante de a fi legal sunt mai multe.. depinde acum de fiecare cum vrea sau cum poate...pentru mine inseamna sa declari toti banii incasati..mai departe fiecare face ce si cum vrea.. Deci ca sa fiu mai specific la noi se lucreaza pe baza de contract de cesiune drepturi de autor...
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde IsaGlamChat » 25 Apr 2016, 22:40

Faza cu Cash-ul este un fel de sa ne complicam viata din punctul meu de vedere,de ce as pierde timp cu asa ceva cand totul se poate face cu un click,plus ca daca angajatul face creditul la banca unde firma are contul creditul se aproba si in 7 zile,avantaj angajatul,timp economisit angajatorul,credibilitate maxima.
Ce ai spus tu in primul post nu are nici o legatura cu ce spui in al doilea,da este okay sa vina si cu sacosa sa ia cash-ul,acum are noima postul,daca spuneai din prima asa scuteai postul nr 2. :lol:
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 25 Apr 2016, 23:05

Offtopic :

Lool :) @SUN Models

Sunt convins ca esti de mai mult timp aici , dar fiind prima data cand ma adresam tie , asa am considerat ca e ok .

Acestea fiind spuse , mai adaug :

1. Rectific , nu e la fiecare 3 cuvinte - doar mi s-a parut - ci e doar la 30% din postari :)) adica timp mai e ..

2. Referitor la Studiouri cu forma de LEGALITATE si verificate , eu cred ca e ca intr-o casatorie . A fost dusa la ginecolog , s-a constatat virginitatea absoluta , are acte de indentitate , are parinti ? Cine mai poate garanta ca peste 20 ani fatuca aia virgina - care nu indraznea sa ridice privirea - nu va calca si ea stramb , si /sau nu va fi macar banuita niciodata de infidelitate ? :lol:
Ca sa insinuam mai multe , am putea fi suspectati ca suntem mai catolici decat Papa ! Eu unul , nu vreau sa fiu banuit :))

3. Cred ca data viitoare o sa ma uit mai atent , si daca fraza ta incepe cu " cred ca " , clar ! Nu o sa mai spun mare lucru ...
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Smart » 25 Apr 2016, 23:49

Mai sunt unele chestii dinastea care ma enerveaza.. cum a lasat sa se inteleag sun... ca daca nu esti platit prin banca inseamna ca probabil nu e legal. Noi avem fete care vor sa fie platite cash.. de ex.
Si faza cu CIM ma irita putin ca am vazut niste anunturi care tot ceva de genul ziceau.. ca daca nu ai CIM lucrezi ilegal... dar cei care au facut anunturile au uitat sa specifice ca ei fac CIM pe salariul minim pe economie... ehh... am si eu problemele mele existentiale :)
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde Studio20 » 26 Apr 2016, 00:19

Pe scurt ... da :)
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde SUN Models » 26 Apr 2016, 12:48

@Smart: nu ai de ce sa te enervezi privitor la partea cu platitul prin banca pentru ca ti-ai raspuns in cadrul postului. Daca plata se face cash, este probabil sa fie ceva in neregula; asta nu inseamna ca 100% e in neregula, dar cu siguranta stii la fel de bine ca mine ca probabilitatea problemelor creste la cash si nu la banca.

Practic, tu zici ca ai modele care vor sa fie platite cash. Adica te duci la banca, retragi o suma de bani strict pentru modelele care sunt platite cu cash, apoi celorlalte le trimiti in cont. Ai zis ca lucrezi cu dr. aut. Asta inseamna ca oricum ai contractele depuse la banca (stii ca de anul asta trebuie sa depunem la banca toate contractele pe care le avem pe dr. aut.). Apoi, dupa ce ai facut platile, modelele carora le-ai platit cash trebuie sa-ti semneze statul de plata, pe cand cele carora le-ai trimis in banca nu, pentru ca nu sunt obligate. Pare mai simplu cu niste click-uri, ajung si banii instantaneu daca au fetele cont la aceeasi banca, nici nu mai trebuie sa bata drumul la sediu ca sa-ti ia banii, etc. Dar e business-ul tau si tu decizi ce si cum, nu am eu dreptul sa te critic.

Sunt de acord cu tine la partea cu cei care zic de CIM, este extrem de enervanta minciuna prin omisiune.

@google: am ras la punctul 2 copios... ingorozitor de amuzant felul in care ai pus problema :) Cat despre 1 si 2, place sarcasmul tau ;)
SUN Models

Mesajde IsaGlamChat » 26 Apr 2016, 13:57

Drepturi de autor,CIM,Srl,toate sunt legale numai ca,in momentul in care aplici pentru un credit de 100 k,probabilitatea de a-l obtine pe CIM cand salariul tau in ultimele 12 luni sa zicem a fost 20.000 ron este garantata 100% pentru banca,nu stiu daca se poate face credit pe drepturi de autor sau SRL cu un angajat ca nu am avut.Probabil in viitor vom vedea si asta,depinde probabil de banca,de suma solicitata,etc.Nu a spus nimeni ca este ilegal,s-a pus problema ''contract de munca'' in topic,cititi titlul.
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde Versace » 26 Apr 2016, 15:34

SUN Models scrie:stii ca de anul asta trebuie sa depunem la banca toate contractele pe care le avem pe dr. aut.

Pe bune? Am mai auzit de banci care cer state de plata, care cer unele contracte pentru "garantii bancare" dar sa depui contractele firmei la banca fie ele si pe drepturi de autor, asta nu am mai auzit. Mai, mai si ajunge banca sa tina si contabilitatea. Acum intrebarea e alta... Vorbesti serios? :lol:
Versace
User Activ
User Activ

Mesajde SUN Models » 26 Apr 2016, 15:58

@Versace: cat se poate de serios. Cand mi-au cerut asta prima data mi s-a parut extrem de ciudat, dar am vorbit apoi cu contabila si mi-a zis ca e o modificare aparuta anul asta. Nu, nu cred ca o sa se apuce banca sa ne tina contabilitatea (desi nu m-ar deranja daca ar fi gratis), dar nu glumesc deloc in privinta asta. Plus ca sunt "nou" pe aici si daca fac si cea mai mica greseala in ceea ce spun, va fi taxata instantaneu :).
SUN Models

Mesajde LolitaAmalia » 26 Apr 2016, 21:51

Multumesc tare mult pt. raspunsurile voastre, in special tie, Isa si google, m-a ajuat mult lista ta cu studiourile.
LolitaAmalia

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj