Stare de spirit la munca

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde wildcouple20 » 26 Ian 2015, 06:17

Sunt singura de pe aici care daca are o zi in care ii merge total diferit fata de celelalte(in rau,de exemplu 150-200/.zi de obicei iar in ziua aceea sub 60)isi recalculeaza targetul lunar/periodic,crede ca nu mai merge,se demoralizeaza si se intreaba ce nu e in regula si ce mai trebuie imbunatatit?Voi aveti zile in care va merge extrem de prost fata de obicei sau e doar la mine?si daca da,care credeti ca e motivul?scuze daca intrebarea suna idiot dar eram curioasa de cum gandesc alte modele,eu fiind model independent fara prea multi prieteni din acelasi domeniu.O zi buna :)
wildcouple20
User Junior
User Junior

Mesajde Studio20 » 26 Ian 2015, 06:24

wildcouple20 scrie:Sunt singura de pe aici care daca are o zi in care ii merge total diferit fata de celelalte(in rau,de exemplu 150-200/.zi de obicei iar in ziua aceea sub 60)isi recalculeaza targetul lunar/periodic,crede ca nu mai merge,se demoralizeaza si se intreaba ce nu e in regula si ce mai trebuie imbunatatit?Voi aveti zile in care va merge extrem de prost fata de obicei sau e doar la mine?si daca da,care credeti ca e motivul?scuze daca intrebarea suna idiot dar eram curioasa de cum gandesc alte modele,eu fiind model independent fara prea multi prieteni din acelasi domeniu.O zi buna :)

Desi nu sunt model independent ci manager de studio, iti pot spune ca e absolut normal. Intotdeauna am avut cel putin o colega pe zi (dar de obicei 2-3) care are acea zi prosta, sa deprima, merge si mai prost, se enerveaza si asa mai departe intr-un cerc vicios. De obicei stam de vorba, ne aducem aminte cat de bine a mers de atatea ori si ca nimic nu s-a schimbat, ca daca nu ar ploua nu am vedea nici soarele cu atata bucurie si trece. Daca nu trece din prima, prescriu o zi libera si o iesire in oras cu prietenii, party, film/carte sau ce-i aduce ei maxim de relaxare/fun.

Deci capul sus, maine va fi mult mai bine si asta depinde numai de tine!
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde stefania » 27 Ian 2015, 18:58

da sunt si zile proaste,. in care fluiera vantul.. si care se pot redresa pana la sf programului (gen sa fie cate o juma de ora, o ora moarte si dupa sa isi revina), sau raman proaste cu un castig la jumate sau o treime dintr io zi ok
in ziele in care merge bn nici nu te gandesti ca banii care ii faci cu usurinta in cateva ore, ii vei face in alta zi cu greu in toata ziua si e aiurea, si demoralizant.. ca te gandesti ca puteai sa iti iei liber.. dar de pe alta parte si lucrurile se pot redresa dupa1, 2 3 ore mai grele, mai moarte.... si atunci nu ai de unde sti ....

si da daca zilele astea proste sunt asa 2, 3 una dupa alta te cam gandesti ca e nasolaa teraba, te panichezi un pic.. dar dupa vine o zi buna si te linistesti.. oricum e ciclica teraba...cel putin pana iti faci o baza mare de rregulari... dar chair sia sa tot mai sunt zile proaste....
stefania
User Junior+
User Junior+

Mesajde Danielasweet94 » 27 Ian 2015, 23:32

Si eu am aceasta problema,sunt zile cand fac sume cu 3 cifre si zile in care de abia fac sume cu 2 cifre si niciodata prima cifra mai mare decat 5,dar uite cum gandesc eu :Vad ca nu merge asta e ,totusi ma bucur ca am facut ceva si pic cu pic se face mult ,mai adaugi ceva oricat dar sunt in + nu in - .
Cel mai rau m-a afectat odata cand a intrat un nene si mi-a facut o suma cu 4 cifre in doar 3 ore si ma credeam THE BEST OF THE BEST,si tare urata depresie am avut chiar daca faceam ca inainte,ca de nu era atat de mult,si munca era considerabil mai mare.
Chiar daca nu merge eu tot as sta ,pentru ca ma vad membrii ,ei se plimba pe site,ma vede azi,ma vede maine si odata si odata chit ca e maine,chit ca e peste 1 an tot va intra,macar din curiozitate,sau din faptul:"hai ca pe asta nu am vazut-o pana acum":)
Spor $$$
Danielasweet94

Mesajde trompi » 31 Ian 2015, 08:13

mdea, cred ca fiecare are stilul sau personal de a actiona in zilele mai slabutze sa zicem. La mine creierul meu paranoic functioneaz ainf elul urmator. in zilele mai naspa se stai mai mult online decat de obicei pentru a acoperi targetul, chiar daca sunt goluri, ele trebuie acoperite dec mai stau vreo ora doua peste program
in zilele f bune, ei bine, si in alea stau peste program pentru ca ma gandesc bai merge atat de bine, ia hai sa depasesc targetul ca nu sestie daca maine va merg naspa;)))))
so in ambele situatii se sta peste program;))))
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde wildcouple20 » 31 Ian 2015, 08:20

Ce bine de tine ca ai disciplina...eu in ambele situatii ma deloghez mai repede...cand merge am targetul facut deci nu e panica...cand nu merge ma demoralizez,ma deloghez si ma demoralizez si mai tare :))))
wildcouple20
User Junior
User Junior

Mesajde stefania » 31 Ian 2015, 15:51

si eu cand merge bine am tendinta sa stau mai mult.. ca deh.. dc tot merge si curg lucrurile fara mare efort.. de ce nu

dar pb e atunci cand nu merge, ca imi vine sa ma deconectez.. sa termin mai repede, in nici un caz sa stau mai mult, ca niic nu mai imi vine sa zambesc, imi cam pierd moralul si ma fac cam posaca... si de cele mai multe ori ies mult mai repede-- adica sa mearga ca melcul si eu sa reusesc sa stau x ore online.. ohoo asta chair imi e greu... simt ca dau la prasa, ca ma chinui pt fiecare euro-- cand alte dati totul e smooth...
stefania
User Junior+
User Junior+

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 31 Ian 2015, 18:45

wildcouple20 scrie:Ce bine de tine ca ai disciplina...eu in ambele situatii ma deloghez mai repede...cand merge am targetul facut deci nu e panica...cand nu merge ma demoralizez,ma deloghez si ma demoralizez si mai tare :))))

iti recomand urmatoarea tactica:
1. masoara-ti nevoile din casa si planurile de viitor si calculeaza-ti necesarul lunar
2. inmulteste necesarul lunar cu 1,5 ca sa fii sigura ca nu iesi in paguba
3. stabileste cate zile vei lucra si care sunt zilele (in general tipologia membrilor care vin in cursul saptamanii e diferita de a membrilor care vin in weekend) , daca alegi sa ai weekend liber alegi LMMJV daca alegi sa lucrezi in weekend-uri alegi MJVSD
4. fa-ti media pe zi, adica targetul de bani de indeplinit, evident cu suma de la punctul 2.
5. alege un target dublu-standard adica de bani PLUS nr. de ore, de exemplu : stau 10 ore dar nu mai putin de suma X.... in acest fel, daca ai facut suma X dupa 5 ore, vei avea o suma mai mare dupa 10 ore , iar daca nu ai facut suma X in 10 ore ...stai pana o faci....stai 12-14-16 ore
6. daca totusi nu ai facut ieri suma X , nici in 12-14-16 ore , cand intri online ziua urmatoare incepi ziua prin a recupera diferenta nefacuta ieri, sa spunem ca o faci in 3 ore ...dupa care vorbesti cu tine si iti spui : "asaaaaaaaa, acum sa trecem la treaba pentru ziua de azi "
7. alege-ti ca orar ce ore vrei tu dar respecta-le, intra in fiecare zi la ora stabilita.
8. fara auto-disciplina intratului la aceleasi ore si fara satisfactia ZILNICA a unui target , chiar daca mic, dar mereu posibil de indeplinit, te vor lasa nervii....daca iti fixezi un target mare imposibil pentru tine vei fi mereu nefericita, incepe cu target mic ca sa fii mereu "calare pe situatie" cand deschizi calculatorul a doua zi.
9. tu trebuie sa-ti domini viata, nu viata sa te domine pe tine.
10. avantajul urias al acestei ocupatii este ca la fiecare noua pp poti lua decizia sa incepi o viata noua, sa iti dai Reboot tu tie insati, PROFITA de asta.

I hope it helps.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde wildcouple20 » 01 Feb 2015, 00:49

Mersi de sfat...multe dintre ele le pun in aplicare..cel mai mare dusman al meu era ca imi fixam un target pe care nu eram sigura ca o sa-l ating..de cand am un target mai mic am inceput sa stau mai mult :))cu toate ca inca il depasesc relativ repede...acum o sa incerc sa imi intru in ritm sa stau cat mai mult posibil.Mersi din nou de sfat si bafta la bani :D
wildcouple20
User Junior
User Junior

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj