Sony-evi HD

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde IsaGlamChat » 21 Feb 2013, 12:39

Foloseste cineva aceasta camera,HD-ul de la sony -evi,ma intereseaza aceasta camera foarte mult si vroiam sa stiu daca o foloseste cineva si daca este multumit de ea ca si culori,claritate,etc.I-am sunat pe cei cu camerele sony-evi dar nu raspunde nimeni pe acel nr,pana una alta care folositi camera asta(daca or mai fi nebuni) ,am nevoie de putin ajutor:))
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pumpy » 21 Feb 2013, 16:07

Poate te ajuta aceasta comparatie:

Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde trompi » 21 Feb 2013, 19:39

Te referi la frumusetea asta??
http://www.sony.co.uk/pro/product/ptzca ... v/overview
Ca mi-au cazut si mie ochii cand am vazut-o zilele trecute :mrgreen:
Asta cred ca e ultima din seria hd, am vazut ca mai sunt inca doua HD anterioare, HD1 si HD 3v, cea pe care am enumerat-o eu este EVI HD 7V si transmite pana al 1080/60 p (asa scrie, ce e p-ul ala nu stiu).
Nici Sony HD1 nu e mai prejos am vazut ca are parametrii urmatori:
Formats de compression visuels 1080/59.94i, 1080/50i, 1080/29.97p, 1080/25p, 720/59.94p, 720/50p, 720/29.97p, 720/25p
Totusi preturile sunt detsul de ridicate, mai ales Evi HD 7v....Evi HD1 am gasit-o pe udneva pe la 2000 dolari....daca era o mie sau na o mie de euro era echitabil, dar doua mii....mi se pare prea mult...
Mai jos aveti un pdf onlien cu toate cele trei camere din seria Sony HD, sunt specificatii referitoare la parametri si puteti face o comparatie intre ele:
http://pro.sony.com/bbsccms/assets/file ... dbroch.pdf
Pdf-ul se deschide mai greu tre sa steptati un pic.
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde IsaGlamChat » 21 Feb 2013, 22:21

Tutoriale pe youtube am vzt si eu ma interesa daca efectiv cineva a investit intr-o camera de genul asta si daca o foloseste dar nu cred ca o are cineva.Multumesc pt info,o sa ma documentez in alta parte:))Vreau o camera care sa se vada bestial indiferent de pretul ei(exclus webcamurile obisnuite)si pe care sa o pot muta manevra cu usurinta daca vreau sa schimb locatia,daca are cineva vre-un sfat ,pls share.
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde Ken » 22 Feb 2013, 01:26

Presupun ca aceasta camera are nevoie de tv tuner la fel ca vechile ( d100 , d70 etc) , tv tuner HD si atunci nu vad rostul ..... ptr ce sa dau 2000 pe o camera cand pot lua un sony HD normala la 500 ... probabil veti spune ca eu nu voi avea pantilt dar asta este usor de rezolvat cu bani putini oarecum .
Ken
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 23 Feb 2013, 13:16

Ken scrie:Presupun ca aceasta camera are nevoie de tv tuner la fel ca vechile ( d100 , d70 etc) , tv tuner HD si atunci nu vad rostul ..... ptr ce sa dau 2000 pe o camera cand pot lua un sony HD normala la 500 ... probabil veti spune ca eu nu voi avea pantilt dar asta este usor de rezolvat cu bani putini oarecum .

Cred ca ideea nu este prezenta pantiltului ci in principal al calitatii imagini, dupa cum bine stim camerele video sunt poate un pic mai "fara viata" in comparatie cu webcamurile chiar si cu anumite modele de sony evi (cele vechi)

Plus ca e posibil ca acest Soni eviHd sa managerieze mult mai bine lumina si sa rezolve problemele de expunere contrast Wb etc mult mai usor si imaginea sa fie una f placuta lucru care de obicei da un pic de bataie de cap la camerele video.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde IsaGlamChat » 23 Feb 2013, 21:01

GlamourFoto scrie:
Ken scrie:Presupun ca aceasta camera are nevoie de tv tuner la fel ca vechile ( d100 , d70 etc) , tv tuner HD si atunci nu vad rostul ..... ptr ce sa dau 2000 pe o camera cand pot lua un sony HD normala la 500 ... probabil veti spune ca eu nu voi avea pantilt dar asta este usor de rezolvat cu bani putini oarecum .

Cred ca ideea nu este prezenta pantiltului ci in principal al calitatii imagini, dupa cum bine stim camerele video sunt poate un pic mai "fara viata" in comparatie cu webcamurile chiar si cu anumite modele de sony evi (cele vechi)

Plus ca e posibil ca acest Soni eviHd sa managerieze mult mai bine lumina si sa rezolve problemele de expunere contrast Wb etc mult mai usor si imaginea sa fie una f placuta lucru care de obicei da un pic de bataie de cap la camerele video.

Multumsc Adrian,da, tu stii mai bine ce probleme am eu in locatie din cauza inaltimii si nu vreau o camera video dar nici un webcam obisnuit si nici sa pun spemii de becuri ca sa luminez o camera care este f inalta si f mare.Mai ma documentez .
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj