SONY EVI D30 SAU D100?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde El_Cioro » 05 Oct 2010, 10:15

CE MA SFATUITI SA ALEG SINCER AM GASIT LA UN PRET OK ZIC EU NOI D30 -250 EURO SI D100 LA 390 EURO.... NICI BANII NU MA DAU AFARA DIN CASA DAR AS VREA SA IMI IAU O CAMERA OK?

MA REFER ACUM DACA SUNT DIFERENTE MAJORE INTRE ELE ...?
El_Cioro

Mesajde Crowley » 05 Oct 2010, 12:37

Nu trebuie sa scrii cu caps lock si bold, nu suntem asa batrani sa nu mai vedem un scris normal , and second arunca un ochi pe forum sa vezi daca nu se discuta deja topicul respectiv . Check this out http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/s ... 10968.html
Crowley
User Activ
User Activ

Mesajde Crowley » 05 Oct 2010, 12:38

Crowley
User Activ
User Activ

Mesajde El_Cioro » 05 Oct 2010, 15:32

ms pentru atentionare nu sunt prea nou pe forumul asta dar asta nu inseamna ca nu pot sa imi esxprim si eu parerea cum face toata lumea .. ms inca odata si bafta
El_Cioro

Mesajde Crowley » 05 Oct 2010, 16:42

Cu placere, sigur ca poti sa scrii tot ce vrei , eu ziceam doar sa te uiti cu un pic de atentie inainte pentru ca e posibil sa fie deja raspunsul la intrebare pe forum. Bafta la dineros!
Crowley
User Activ
User Activ

Mesajde blondytoy » 06 Oct 2010, 13:53

eu am incercat ambele variante si o sa-=ti spun el_cioro ce am ales si de ce.
nu mai incape vorba ca sony evi are doar iesire analogica,iar semnalul video analogic are lipsuri in contrast mai ales.e o imagine acceptabila.la un evi d30 as da o nota de 7 cu indulgenta.daca folosesti o placa de captura sau un tv tuner gen asus my cinema,obtii ceva mai bun, DAR...

...numarul de pixeli efectivi e destul de mic,iar imaginea ramane cu unele lipsuri,avantajul mare e ca nu ai nevoie de machiaje sofisticate ca sa ascunzi eventualele defecte.

uite ce folosesc eu.o camera video sony,lentile carl zeis (neaparat cu carl zeis,diferenta e colosala la contrast si sharpness fata de o camera care nu are lentile dedicate, mai putin la cannon care se vede foarte bine cu lentile standard), camera are 0,86 megapixeli efectivi...si subliniez efectivi,iar daca nu stii la ce ma refer iti pot explica (asta fata de alte camere tot sony sau canon ,jvc,panasonic care nu au mai mult de 0,4 megapizeli efectivi) si iesire Fire wire.imaginea este impecabila si net superioara unui semnal analog de evi.si nu lasa camera pe auto settings,isi bate joc de imagine,e destul de tantalau un soft cand aprinnzi luminile,mai ales daca ai una rece si una calda cum e recomandat. foloseste unul din SCENE option,gen SNOW sau BEACH,le gasesti in meniurile majoritatii camerelor si nu uita sa te folosesti si de manual si nu uita sa te folosesti si de SPOT METER,daca vei folosi sony,ai sa vezi ca pe dispaly poti apasa diferite zone ale ecranului unde ti se vede piciorul sau canapeaua de ex iar luminozitatea si contrastul inclusiv RGB-ul se regleaza dupa tonul de culoare pe care tu apesi.

imaginea e superba.

dar asta e parerea mea.atentie multa la camera pe care o alegeti

evi este cu mult superioara celei pe care o folosesc eu doar la capitolul ergonomie,nu-ti trebuie trepied si alte prostii de astea,plus ca zoom-ul si comenzile pan tilt sunt rapide.

cam asta ar fi.spor la bani...si idei:D
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde sexybabe » 06 Oct 2010, 13:59

oricare dintre ele e buna.
sexybabe
VETERAN
VETERAN

Mesajde Gautier » 06 Oct 2010, 18:25

blondytoy scrie:eu am incercat ambele variante si o sa-=ti spun el_cioro ce am ales si de ce.
nu mai incape vorba ca sony evi are doar iesire analogica,iar semnalul video analogic are lipsuri in contrast mai ales.e o imagine acceptabila.la un evi d30 as da o nota de 7 cu indulgenta.daca folosesti o placa de captura sau un tv tuner gen asus my cinema,obtii ceva mai bun, DAR...

...numarul de pixeli efectivi e destul de mic,iar imaginea ramane cu unele lipsuri,avantajul mare e ca nu ai nevoie de machiaje sofisticate ca sa ascunzi eventualele defecte.

uite ce folosesc eu.o camera video sony,lentile carl zeis (neaparat cu carl zeis,diferenta e colosala la contrast si sharpness fata de o camera care nu are lentile dedicate, mai putin la cannon care se vede foarte bine cu lentile standard), camera are 0,86 megapixeli efectivi...si subliniez efectivi,iar daca nu stii la ce ma refer iti pot explica (asta fata de alte camere tot sony sau canon ,jvc,panasonic care nu au mai mult de 0,4 megapizeli efectivi) si iesire Fire wire.imaginea este impecabila si net superioara unui semnal analog de evi.si nu lasa camera pe auto settings,isi bate joc de imagine,e destul de tantalau un soft cand aprinnzi luminile,mai ales daca ai una rece si una calda cum e recomandat. foloseste unul din SCENE option,gen SNOW sau BEACH,le gasesti in meniurile majoritatii camerelor si nu uita sa te folosesti si de manual si nu uita sa te folosesti si de SPOT METER,daca vei folosi sony,ai sa vezi ca pe dispaly poti apasa diferite zone ale ecranului unde ti se vede piciorul sau canapeaua de ex iar luminozitatea si contrastul inclusiv RGB-ul se regleaza dupa tonul de culoare pe care tu apesi.

imaginea e superba.

dar asta e parerea mea.atentie multa la camera pe care o alegeti

evi este cu mult superioara celei pe care o folosesc eu doar la capitolul ergonomie,nu-ti trebuie trepied si alte prostii de astea,plus ca zoom-ul si comenzile pan tilt sunt rapide.

cam asta ar fi.spor la bani...si idei:D

ce tv tunner folosesti? camera poate fi exceptionala, si un tv tunner prost poate strica tot:( (proprie experieta)
Gautier

Mesajde blondytoy » 06 Oct 2010, 19:09

"camera poate fi exceptionala, si un tv tunner prost poate strica tot:( (proprie experieta)" : 100% adevarat ceea ce spui.numai ca am spus ca folosesc firewire,deci nu folosesc TV tuner.am doar o placa PCI FireWire IEEE-1394,cablu fire Wire care iese din doking-station-ul camerei ,respectiv din portul Firewire.

Am si un TV tuner,daca te ajuta la ceva,am folosit camera la inceput pe TV tuner,este un Gigabyte P6000 cu chipset Philips.Acum doar sta in slotul lui PCI,dar nu il folosesc la VDC.e un Tv tuner bun,analog,cu posibilitate de intrare semnal analog prin RCA si S-video.Are o imagine foarte buna din punctul meu de vedere,si in mod special mi-a placut ca acel Image Noise,cred ca stii la ce ma refer, e mai redus fata de altele mai ales daca umbli putin la setarile de sharpness.sunetul de asemenea e exceptional.

Mentionez ca pe firewire am o rezolutie efectiva de 720x576 pixeli si cred ca asta spune totul.un semnal analog video nu urca mai sus de 640x480 niciodata, iar pe firewire functia deinterlace are un efect vizibil de imbunatatire : cand te misti mai repede in fata camerei nu-ti raman umbre de culoare sau geometrie,imaginea e perfect fluida.

totusi...as dori sa subliniez din nou,atentie la camera pe care o cumparati,documentati-va asupra acelui "effective video pixels"

prima data am folosit sony evi d30.o camera foarte buna,no comment.putin mai tarziu,intamplator,am reusit sa pun mana pe un sony DCR-PC55E, o camera extraordinara din multe puncte de vedere.puteti google-i putin dupa ea.am doar cuvinte de lauda ptr acel model de camera,pacat ca nu se gaseste in europa si e si cam piperata chiar si pe amazon.com.

exista alternative mai performante fata de seria EVI...parerea mea
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde El_Cioro » 06 Oct 2010, 22:40

Salut in primul rand la toata lumea si multumesc pentru in formatii,
Inca nu am cumparat camera dar sincer sunt putin derutat ... am gasit un tip in bucuresti care vinde aceste 2 modele de camera d30 si d100, inca repet sunt confuz ... am vazut pe cineva care avea un d30 si mi-se parea ca se vede super ok ... acum din ce am citit ce ati scris si voi vad ca foarte mult depinde si placa de captura pe care o folosesti si probabil si configuratia....
Mentionez ca eu am un laptop TOSHIBA satelite 2gb ram si procesor intel seleron la 2200.... oare o fi prea slab.... inclin totus spre a cumpara un sony evi d30 ...

as mai avea 2 intrebari ... si as dori un raspuns de la cei care o detin ( d30 ) 1 cat de multa lumina necesita?
2 ce placa de captura sau tv tuner pe usb imi recomandati avand in vedere ca o voi folosi la un laptop?

ms inca odata pt raspunsuri si pareri!!!!
:lol:
El_Cioro

Mesajde Ken » 06 Oct 2010, 23:27

Daca vrei sa cumperi sony evi te sfatuiesc sa iei d 100 ... d 30 necesita multa lumina + se strica mai repede .
Parerea mea .
Ken
VETERAN
VETERAN

Mesajde blondytoy » 06 Oct 2010, 23:42

ken a punctat foarte bine!de asta nici mie nu mi-a placut deloc D30
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde El_Cioro » 07 Oct 2010, 01:06

ok... atunci o sa merg si eu pe d100... insa revin la intrebarea ce placa de captura sau tv tuner ... imi trebuie pentru ea?
El_Cioro

Mesajde HotCamStudio » 07 Oct 2010, 14:14

ia ceva de la Pinnacle daca vrei placa buna de captura. iar de camera,daca bagi niste bani,mai adauga si ia un D70 , e peste D100 si mult peste D30. dar daca ai lumina profi in camera, din toate unghiurile, nu ai nevoie decat de d30
HotCamStudio
User Junior+
User Junior+

Mesajde XtremeStudio » 07 Oct 2010, 14:28

eu folosesc winfast si sunt foarte multumit... pentru un tv-tuner extern incearca winfast palmtop tv sau pinnacle 55e
XtremeStudio
User Junior+
User Junior+

Mesajde Ken » 07 Oct 2010, 19:14

Tv-tuner intern : Gigabyte GT-P6000
Ken
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări