Sony evi d100 + easycap

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde alexia_petite » 19 Iul 2011, 10:53

Am o camera Sony evi d100 si am cumparat si Easycap pentru a face legatura la laptop. Am instalat tot , asa cum a citit si pe forum, folosesc splitcam, dar imaginea nu este buna, culorile nu arata natural si nici nu este o imagine clara. Daca ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa mai fac, unde am gresit, sau daca trebuie sa schimb ceva, sa cumpar un alt tv tuner, sau alt cablu S-video etc.
Multumesc.
alexia_petite
User Junior
User Junior

Mesajde elishot » 21 Iul 2011, 14:38

Sa ai lumina buna in camera, incearca sa reglezi "Saturation" din cam splitter. alte pareri ? nimeni ?
elishot

Mesajde trompi » 21 Iul 2011, 20:39

ia doua solutii ori reglezi din splitcam te joci cu butoanele alea contrast saturation etc plus ai acolo poti da mai mult verde, rosu, albastru pana creezi o imagine normala sau te duci la camera si faci setarile de acolo mai precis my computer apoi clik dreapta symateck( sau cum se cheama camera ta dar asa cred ca ii zice) si ai acolo mai multe optiuni de ajustare. Voila
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexia_petite » 26 Iul 2011, 23:23

Multumesc pentru raspunsuri. Am facut tot ce mi-ati spus, am pus lumini,doua becuri puternice in tavan cu lumina rece, un bec puternic in spatele camerei cu lumina calda, am incercat din setari din splitcam, dar imaginea tot nu e buna, e cu purici, culorile nu sint reale. Este de vine laptopul, tv tunnerul, faptul ca am Vista?

PS Daca stiti pe cineva din Pitesti care sa ma poata ajuta in problema asta, contra cost, va rog sa-mi lasati un numar de telefon sa-l pot contacta. Multumesc.
alexia_petite
User Junior
User Junior

Mesajde trompi » 26 Iul 2011, 23:35

mmm lasa splitcamul si deschide doar camera te duci in my computer si apesi pe camera si spuen ce vezi..tot cu purici se vede?
tot culori naspa? daca e asa asta inseamna ca e de la camera
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexia_petite » 28 Iul 2011, 21:43

Imagine

Asta este imaginea pe care am putut s-o obtin cu Sony evi d100 si easycap si nu mi se pare deloc satisfacatoare. Nu mi se pare o imagine clara, facand comparatie cu webcamul meu logitech pe care il folosesc de mult timp, culorile nu sint reale, iar imagine nu e clara.
Eu nu am vazut niciodata la altcineva o imagine Sony evi d100 cu easycap ca sa pot face comparatie. Asa arata o imagine normala cu o asemenea camera sau nu, si daca nu, unde am gresit?
Multumesc.
alexia_petite
User Junior
User Junior

Mesajde Skins » 28 Iul 2011, 22:10

Eu am renuntat sa cumpar sony am fost la cineva ce are sony ieri seara, si nu imi place deloc cum merge, am ales tot logitech C910, in cazul prezentat de tine unul din factori este lumina, lumina este mult prea puternica, trebuie sa creezi o imagine de film,muti luminile in diverse pozitii pana ai o imagine clara, fara ca pielea sa reflecte lumina, ar fi bine sa combini lumina calda cu cea rece, neon cu becuri, asezate in asa fel incat corpul sa se vada perfect in decor in orice pozitie fara nici o urma de reflexie a luminii indiferent de pozitia corpului, abia dupa ce faci luminile corect treci si la setarea/modificarea culorilor.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde blondytoy » 29 Iul 2011, 08:07

poate te ajuta lucrurile astea:

rezolutia nativa a camerei este de 768 (H) x 494 (V).acel easycap vezi sa daca nu cumva face captura in rezolutie mica, eu nu am folosit easycap niciodata, dar am vazut la altii, si e crappy tare de tot.dar e doar o parere.incearca sa vezi in ce rezolutie face captura jucaria.ideal ar fi, si normal de asemenea sa fie in 640x480.orice e mai mic de aceasta rezolutie se vede aiurea.si daca mai pui si splitcamul...ies puricii de care zici.un alt lucru foarte important e lumina necesara acestei camere. d100 sta cam prost cu expunerea, de unde si pretul ei mai scazut.pentru aceasta camera nu recomand folosirea luminilor reci de tip neon sau becuri economice pentru ca nu au intensitate deajuns de mare pentru D100.foloseste becuri philips sau osram, doua calde si unul rece.sensorul la d100 si la alte camere cu expunerea mai slaba dau acel efect de purici la lumina rece, mai ales de intensitate slaba.deci, daca incerci cu doua becuri osram sau philips (becuri normale, cu filament, wolfram sau cum vrei), cu lumina calda, si unul cu lumina rece, vei fi ok.nu uita sa pui lumina daca poti undeva in spatele camerei sau daca e deasupra sa nu interactioneze fascicolul de lumina direct cu obiectivul camerei, vei avea efecte de solarizare.de ce am insistat pe osram si philips?pentru ca au randamentul cel mai bun si nu trebuie sa le schimbi la doua saptamani.

dar in primul rand verifica rezolutia, si apoi lumina.sony d100 are probleme la capitolul asta si s-a mai discutat aici despre ea : desi e o camera foarte buna, are nevoie de multa lumina, daca nu e naturala.si un alt sfat, foloseste Superwebcam, nu splitcam.deinterlace-ul de la splitcam e pur si simplu de doi bani, nu mai vorbesc de RGB si alte setari ale splitcam-ului care nu au nici o legatura cu realitatea.dar astea sunt pareri, tu esti libera sa testezi sa vezi ce iti convine mai mult.succes din inima iti doresc
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde alexia_petite » 29 Iul 2011, 20:45

M-a impresionat sincer ajutorul pe care mi l-ati acordat si va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
alexia_petite
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj