Sony DCR TRV240E

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde dulcica » 29 Oct 2012, 14:27

buna
sunt destul de noua in domeniul vdc si desi am tot citit pe forum multe postari, as dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi directe- pentu care va multumesc anticipat
- camera sony DCR TRV240E am luat-o ca sa pot folosi si functia zoom(inca nu am cumparat telecomanda)-200 ron
Camcorder Sensor Resolution 800 Kpix, 460 Kpix
Effective Video Resolution 400 Kpix, 290 Kpix
- am un tv tuner aver media avertv Go 007 fm plus( il aveam deja)
-am cumparat un cablu S-video no name (20 ron) dar pare cu capete aurite
-desktopul meu e mai vechi ,dar zic eu ca mai merge...Amd sempron procesor 2800+,1.60 GHz,1.18 GB of RAM, placa video VIA/S3G DeltaChrome IGP -64 Mb
- am folosit un split Super Webcam setat pe 600/400

lucrez doar pe 2 site-uri.. si n-am prea facut mare lucru...max 200 $ pe 1 luna, intr-adevar nu am lucrat 8 h /zi

-am crezut ca aceasta camera e buna, dar membrii se plang de claritate, si imi zic ce bine mi-ar sta in HD :)
-ma vad cu camera mai bine decat eram cu webcam hercules, mai demult achizitionat. dar as vrea sa ma vad oglinda

-ce vreau sa intreb este daca se poate face ceva cu aceasta camera,( n-a costat mult ,dar nu prea am multi bani de investit deocamdata) ? si sa schimb altceva gen -cablu ,placa video,splitul, tv tunerul ?
-sa schimb tot desktopul daca vreau sa lucrez pe mai multe site-uri (vreo 4) ?
-conteaza modelul tv -tunerului ? la ce caracteristici sa ma uit daca imi trebuie unul nou ?

multumesc pentru tot ajutorul acordat si oricare alte sfaturi sunt binevenite.. probabil daca as locui in Bucuresti ar fi mult mai usor la un studio, dar fiind din provincie si casatorita e mai greu un pic
Va doresc Succes deplin !
dulcica

Mesajde SAD^^EYES » 31 Oct 2012, 00:19

Buna,

Datorita bugetului si aparaturii invechite, va fi greu cu sfaturile dar incerc..
Camera are peste 10 ani vechime cred, calculatorul probabil peste 5 ani... ma mir ca poti sta pe 2 siteuri cu 640x480 + split, nu m-as fi asteptat sa faca fata procesorul, sigur ai dat date corecte? Lucrezi pe ambele in acelasi timp? Ai verificat cat se incarca procesorul cand lucrezi?

Chiar daca e camera veche, ar trebui sa ai calitate decenta in 640x480 cu acel tvtuner daca lumina din camera de lucru este suficienta + setari din camera facute corect (manual whitebalance, exposure etc).
Pentru calitate mai buna o poti conecta prin firewire, dar consumul de resurse pc va fi mai mare, si nu cred ca pc-ul va face fata.

Solutia pentru tine ar putea fi un calc bun la pret mediu si cumparat in rate, undeva la 1 mil pe luna rata, timp de 1 an si ceva ar trebui sa fie ok.
Exemplu pc: http://www.emag.ro/sistem-desktop-serio ... E01FKBBBM/

Solutia alternativa, un calculator second hand, dar nu stiu daca se renteaza, cel de mai sus are pret decent si ar trebui sa fie ok cel putin 3-4 ani de acum incolo.

Un cablu firewire e foarte ieftin, vezi doar sa aiba mufele corecte, de obicei sony foloseste pe camera mini-firewire, ceva de genul cred ca iti trebuie: http://www.hdetron.com/media/catalog/pr ... -cable.jpg

Placa de captura firewire (daca nu ai port firewire pe pc deja) gasesti pe net intre 40 si 100 RON.

In trecut s-a scris pe forum ca nu se recomanda firewire, asta era datorita consumului mare de resurse si imposibitatii de a regla culorile + rezolutia imaginii, dar in prezent calc fiind mult mai puternice decat acum 5-6 ani + ca au avansat si programele de split, va fi ok (oricum ai si tvtunerul in caz ca nu iese)

Avantajul la firewire este ca trage imaginea din camera la calitate maxima si rezolutie maxima 720x540 sau ceva de genul, atat are camera respectiva, si apoi din split (webcamsplitter pro) - fie o reduci la 640x480 fie o maresti la 800x600, si splitul stie sa o si aranjeze pentru a nu te vedea alungita etc.. Setarile de culori se vor face din camera video + splitter - dar vezi cu lumina.. sa ai lumina suficienta in camera de lucru + invata sa faci manual white balance la camera (e simplu.. vezi manualul camerei)

Nu trebuie sa iti fie teama de investitie, pentru ca in cele mai multe cazuri se recupereaza foarte repede, s-ar putea sa ai surpriza sa cresti de la 200$ la 5-600$ minim inca din prima luna de lucru.. daca folosesti softurile hd ale siteurilor.. si respecti programul de lucru

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde dulcica » 31 Oct 2012, 20:56

multumesc mult pentru sfaturile acordate
dulcica

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj