Sfaturi,sugestii,opinii

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Tania » 14 Dec 2014, 21:14

Buna!Numele meu este Tania,lucrez cu placere de aproape 4 ani in acest domeniu,iar de curand am inceput o noua colaborare cu un studio.De data aceasta,nu ca model,ci trainer.Fiind la inceput pe aceasta pozitie,mi-ar fi de foarte mare folos putin ajutor din partea voastra! Multumesc! :)
Tania

Mesajde IsaGlamChat » 14 Dec 2014, 22:14

Sa inteleg ca ai fost 4 ani model si acum esti trainer?Pai se presupune ca trebuie sa stii ce sa faci ca trainer dar o regula de aur este sa nu inveti toate modelele sa adopte stilul pe care l-ai avut tu ca model nici macar daca ai fost model de top.Meseria de trainer este mult mai grea decat cea de model,pare foarte simplu din afara dar in momentul cand esti pusa fata in fata cu 10-20-30 de caractere diferite,fiecare cu personalitatea,fitele,pretentiile si ASTEPTARILE fiecarui model cu care vei lucru o sa vezi cu adevarat daca esti in stare.Sa iei un model de la 0 si sa-l duci in top 5,sau sa-l iei de la 0 sa-l ''cresti'',sa muncesti,disperi,traiesti cu acel model zilnic,sa-l consolezi atunci cand are o zi proasta,sa-l ajuti atunci cand e cazul ,chiar si probleme care tin de viata lui personala pentru ca daca nu o faci modelul nu va da randament la servici,asta inseamna sa fi un trainer complet,eu personal pana acum am cunoscut prea putine persoane capabile sa faca asta si sa nu uitam ca nu este un singur model vor fi poate zeci sau sute,depinde de capacitatea studioului,fiecare cu problemele lui existentiale.
Trebuie sa fi foarte desteapta,sa cunosti videochat si toate chichitele lui,sa cunosti destula psihologie incat sa manipulezi caractere si chiar sa le schimbi,convingatoare dar mai ales sa obti performante cu modelele pe care le pregatesti.Iti spun aceste lucruri dupa 14 ani de vchat din care 8 de trainer+model.
In rest iti doresc succes,multa rabdare si putere de munca.
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde sph » 14 Dec 2014, 22:27

Cel mai important sfat: aminteste-ti constant ca nu mai esti model ci trainer.

Daca vei aborda job-ul tau doar prin prisma unui (fost?) model, iti va scapa situatia de sub control foarte repede. Din experienta de model trebuie sa folosesti doar cunostintele pe care le-ai dobandit. In schimb, in ceea ce priveste fetele cu care vei lucra, abordarea fiecarei situatii nu trebuie sa fie deloc bazata pe mentalitatea ta de model.

Daca tu personal ai fost model la un studio probabil ca o sa intampini ceva dificultati in a intelege care este de fapt atitudinea corecta a unui trainer. Este greu de detaliat, dar in urmatoarele 2-3 saptamani de munca vei intelege si singura la ce ma refer.

Spor la treaba si succes pe noul tau drum! Iti urez sa nu intri rapid in depresie :)
sph
User Junior
User Junior

Mesajde Tania » 16 Dec 2014, 16:55

Buna seara! Vreau sa incep prin a va multumi foarte mult pentru timpul pe care l-ati dedicat ca sa imi raspundeti si bineinteles pentru raspunsuri,m-au ajutat si ma ajuta mai mult decat va puteti imagina! :)
Intr-adevar,se amesteca multe,dupa o perioada in care am fost doar model,sper incet incet sa pot sa ma detasez de obiceiurile obtinute in urma acestei perioade!
Multumesc si va urez si voua spor si putere la munca! (Sper sa nu intru in depresie,imi place prea mult ceea ce fac,ca sa pierd tocmai acum :D ! )
O seara buna!
Tania

Mesajde solveit_girl » 16 Dec 2014, 18:06

Tania, fii convinsa ca imaginea si tot ceea ce emani tu:forta, incredere, entuziasm se vor transmite prin empatie si modelelor.
Sfatul meu, ca model: priveste-le cu egalitate, nu cu superioritate, altfel fetele foarte sensibile se vor simti descurajate, amenintate.
Si mai ales fii convinsa, femeile intre ele se studiaza minutios, probabil se vor holba la tine si-ti vor studia : machiajul, outfiturile, brandurile, daca arati ca un babydoll in ochii lor sau nu (cate 20-30 minute pe zi, cat negru ai sub unghie, daca ai iubit sau te-a parasit iubitul)
Un lider poate fi admirat sau invidiat, sau privit cu dusmanie,pana la urma si daca te invidiaza e f bine, acest lucru le va face sa-si doreasca sa se auto-depaseasca.
Eu daca as fi trainer, as fi si model si trainer, daca as fi doar trainer si ma platesc aia cu sub 3000$ pe luna, nu m-as face trainer.
Stres, munca, inteligenta, toate ancorate si focalizate catre modele....cred ca munca de trainer trebuie sa fie foarte solicitanta....cum zicea si pocahontas, e mai grea decat munca de model.
Un model poate fi timid, altul ingamfat, altul lenes, altul energic, sunt multe categorii de modele.
Eu cand nu merge munca, simt ca ma blamez, imi scade stima de sine, cred ca sunt cea mai urata, sau poate ca sunt prea paroasa, sau poate am 30 de cosuri pe fata, e singurul job in care simt ca aspectul fizic ma face uneori sa-mi scada increderea in mine, dar membrii astia, trebuie priviti cu FOARTE MARE INCREDERE IN SINE, altfel spala cu mine pe jos.
Am auzut si discutii intre amice de-ale mele, criticand aspru trainerul, bineinteles mira-m-as ca trainerul era chiar asa de criticat. Ziceau ceva de genul "daca trainerul e asa destept si stie atatea, de ce nu are asa multi bani ??? $$$$"
Uneori, suntem analizate si comensurate in munca asta, dupa cati zeci de mii de $$$ avem in portofel si alte 100000000 din contul bancar.
Mai rau chiar, ar fi pacat sa dea vina modelul pe trainer, pentru faptul ca nu castiga bani, chiar culmea.
Succes, rabdare, entuziasm ! Daca ai fost aleasca ca trainer, inseamna ca tu chiar meriti ! :P :D
solveit_girl
User Junior
User Junior

Mesajde Tania » 19 Dec 2014, 04:39

Multumesc foarte mult pentru sfaturi si vorbele frumoase! Este intr-adevar foarte greu sa particularizezi fiecare ora de training, in functie de nevoile fiecareia. Chiar este mult mai grea munca de trainer, decat cea de model, lucru la care pot spune ca nu ma asteptam. :D Sper ca incet, incet sa ma pot obisnui cu aceasta schimbare! Este un domeniu frumos si gandul ca pot ajuta fetele, cum si eu la randul meu am fost ajutata, este o realizare enorma pentru mine! Multumesc tuturor inca o data pentru raspunsuri! O seara buna.
Tania

Înapoi la Despre video chat - discutii generale