Un sfat pentru achizitionare windows

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde BabyMe » 27 Feb 2015, 02:15

buna seara, ma puteti ajuta va rog cu un sfat?
vreau sa iau licenta windows, si nu stiu daca PC-ul meu va face fata cu un windows 8.
mi s-a recomandat 8 pentru ca voi avea upgrade gratiut la 10...plus ca in curand as vrea sa iau un pc mai performant.
ce ma sfatuiti? as putea merge cu 8 pe calculatorul actual?
mai exact pe:

procesor Intel(R) Core(TM)2 quad CPU Q9300 [at] 2.50GHz 2.50GHz
RAM 4.00GB (3.50GB usable)
32 bit

de fapt licenta e luata deja,pt win7... prietenul meu vrand sa-mi faca o surpiza...nu mi-a zis nimic.nici nu stia prea multe. si a luat o licenta care este OEM...nu e destinata vanzarii clientului final.
cei de la microsoft mi-au spus sa ma duc la ei sa mi-o schimbe cu una retail. dar ca mi-ar recomanda sa iau windows 8...maine se va duce sa o schimbe si nu stiu ce sa iau..7 sau 8

multumesc mult (anticipat)
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 27 Feb 2015, 04:23

Salut ,
Sper sa-ti raspunda (in timp util ) cei care folosesc W8.1 ,dupa cum spun si cei de la Microsoft , W7 va mai avea asistenta ( updates de securitate , nu si noutati ) inca aprox 5 ani . Orice ai achizitiona sa fie pe 64 ,pt ca oricum va trebui folosit pe pc-ul ce intentionezi sa-l cumperi .Ce ai acum e foarte modest ,chiar slabut .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde BabyMe » 27 Feb 2015, 09:47

da...eu acum am nevoie de 32 biti. daia as opta pentru 8, pt ca este si pe 32 si pe 64
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde BabyMe » 27 Feb 2015, 11:58

revin cu concluzia, in urma unei discutii cu cei de la microsoft...in caz ca si altii ar avea intrebarile mele.

astea sunt cerintele de sistem:
http://windows.microsoft.com/ro-ro/wind ... online-faq

iar aici este un asistent de upgrade, care trebuie descarcat, rulat...si va arata tot ce este sau nu este compatibil cu windows 8.1

http://windows.microsoft.com/ro-ro/wind ... online-faq

si nu in ultimul rand...daca exista cineva nestiutor ca mine, si vrea sa-si achizitioneze o licenta windows. mare grija la emag, vand licente OEM, licente care sunt destinate doar preistalate la achizitionarea uni PC/laptop nou. ce fac ei este ilegal. iar acele licente nu sunt FULL, nu sunt retail...nu esti in legalitate cu ea, dar asta pe mine nu ma afecta prea tare cat ma afecta faptul ca este NETRANSFERABILA,iar suport nu-mi era oferit de la microsoft. eu urmand ca in cateva luni sa-mi schimb calculatorul...practic o foloseam cateva luni si apoi o puteam arunca la gunoi, e totusi 700 lei.

o zi buna tuturor si bafta la $
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde WinXPfather » 27 Feb 2015, 12:08

Ai inteles tu gresit. Nu e nimic ilegal. Ai suport de la asamblator, nu de la microsoft. Da, oem nu e transferabila. Am un post de prin 2006 unde am mai explicat diferentele intre tipurile de licentiere.

http://www.microsoft.com/Romania/Licentiere/OEM.aspx
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde BabyMe » 27 Feb 2015, 12:28

nu am inteles gresit. am vorbit acum o ora la help desk la ei. a spus ca "emag este in ilegalitate in momentul cand vinde o licenta OEM unui client final, fara ca respectivul sa o cumpere cu un PC/laptop noi si preistalata pe el"
asta n-am spus-o eu, o spun cei de la microsoft...au si escaladat la centrala cazul asta. fara ca eu sa cer asa ceva.

uite mail-ul de la ei, pe care mi-au spus sa-l arat celor de la emag ca sa accepte retur.

Bună ziua Doamnă---------------,

Vă mul?umim că ati contactat serviciul Microsoft Answer desk!

A?a cum am comunicat la telefon, Licen?ele OEM - prescurtare de la Original Equipment Manufacturer - sunt destinate producătorilor de echipamente de calcul, celor care asamblează sau comercializează calculatoare. Ace?tia preinstalează produsele software ?i furnizează apoi calculatoarele gata pregătite pentru a fi folosite de către utilizatorii finali.
Pre?urile licen?elor OEM sunt în general mai scăzute decât produsele FPP1, tocmai pentru ca firmele System Builder2 să poată oferi la pre?uri convenabile calculatoare cu software preinstalat profesional. Un produs Microsoft preinstalat OEM pe un calculator nu mai poate fi mutat, conform licen?ei, pe alt calculator.
Vă invit să vizita?i paginele officiale Microsoft, pentru a vizualiza termenii de licen?iere OEM în detaliu:
http://www.microsoft.com/romania/licentiere/OEM.aspx
http://www.microsoft.com/OEM/en/licensi ... .aspx#faq3

Sper că informa?ia de mai sus să răspundă pozitiv întrebărilor dumneavoastră În cazul în care dori?i informa?ii mai detailate, vă rugăm să ne contacta?i la Microsoft Answer Desk, tel: 0801 022 222/(021) 204 70 40.

Cu stimă,

RODICA B.

LE: plus ca aseara erau de neclintit, ca nu accepta retur sau schimb...azi au sunat la prima ora sa spuna ca a fost o mica greseala a unui angajat, si ca daca imi fac retur renunt la reclamatie? desi eu nu am facut nici o reclamatie inca...numai ca microsoftul mi-a verificat cheia , si probabil au vazut ca e vanduta de emag.
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde WinXPfather » 27 Feb 2015, 12:49

Daca vand licenta oem fara sistem nou, e o problema. Din postul tau nu am inteles exact la ce te refereai cu ilegalul. Oricum am pus si linkul de suport oficial, ce explica clar ce e oem.
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde BabyMe » 27 Feb 2015, 13:12

da, pai asta au facut...mi-au vandut-o asa, fara ca eu sa-mi cumpar un sistem nou.
eu habar n-am avut ce inseamna OEM. am cautat abia dupa ce am desigilat-o si am citit pe cd ca scrie "Intended for distributionwith a new PC"
E si greseala mea, ca nu am stat sa ma documentez in prealabil...dar eu m-am bazat pe buna credinta..i-am cerut aluia o licenta full, am crezut ca stie el ce sa imi dea.
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde WinXPfather » 27 Feb 2015, 13:31

Ca sa fii in regula licenta oem trebuie sa se regaseasa pe factura cu hardwareul. Timbrul trebuie sa fie lipit deja pe carcasa. Activarea se face cu hardware ul de pe factura. Nu ai voie la multe schimbari la acea configuratie. Au un algoritm, daca faci 3 schimbari mari nu o mai poti reactiva.
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde BabyMe » 27 Feb 2015, 13:38

asa este, acelasi lucru mi l-au spus si cei de la help desk.
factura mea este doar pt licenta OEM si nimic in plus :))
acum astept sa vad ce rezolva al meu...ca s-a dus la ei.
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 27 Feb 2015, 14:13

Cel mai bine ar fi fost sa poata schimba licenta ,chiar platind in plus . Cu licenta aia nu prea ai ce face in viitor ,doar asa sa spui ca ai licenta la windows .
Si eu ma gandisem initial la ce ti-a spus Win@ ,pentru ca tu ai intrebat si daca o poti folosi prima data pe pc-ul care-l ai acum .Ma refer la faptul ca una din conditii pt invalidarea licentei va fi si schimbarea CPU ,ceea ce vei face odata cu achizitionarea noului pc . In plus ,stii ca pe 32 nu-ti va vedea tot RAM-ul si o sa platesti in plus pt RAM-ul din noul pc ( un pc performant acum , e dotat cu cel putin 8 G ) fara sa-l poti folosi .Asa ca mai bine ,diferenta aia o bagai in alta licenta 'full" si pe 64 .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde BabyMe » 27 Feb 2015, 14:50

s-a rezolvat.
mi-au schimbat-o cu win 8.1
cu ajutorul celor de la help desk m-am lamurit si daca pc-ul actual poate face fata acestui win.
aia pentru win7 a fost 710 ron fiind pro, asta pentru win8.1 a fost 489 ron...m-am uitat la comparatia dintre simplu si pro si nu avea sens sa dau peste 1000
in plus, 8 vine si pe 32 si pe 64 biti...deci o sa-l pot folosi si acum pe pc-ul actual cat si pe noul pc cand va fi cazul. plus ca voi avea upgrade gratuit la win 10.

va multumesc pentru replay-uri.
zi frumoasa tuturor!
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj