Schema de lumini pt ochelari.

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde kytycat » 14 Apr 2015, 15:23

Ma poate ajuta cineva cum sa imi setez luminiile va rog? port ochelari de vedere mai nou sa nu imi bata lumina fix pe lentile?deoarece se vede ca si un punct alb mare.am 2 lampi mari in fatza in stanga si in dreapta,care pana acum functionau perfect,pana sa port ochelari.
si din ce am citit pe net exista operatie ilasik se numeste de reducere a dioptriilor si cica operatia asta te scapa de ochelari.si-a facut-o cineva?se merita?
o zi buna tuturor!
kytycat
User Junior+
User Junior+

Mesajde Evander » 14 Apr 2015, 16:34

Cea mai simpla rezolvare pentru problema ta o reprezinta lentilele de contact. Te duci la un magazin de optica medicala, te consulta oftalmologul lor si iti recomanda lentilele de contact potrivite. In timpul programului de lucru poti sa porti lentilele de contact care rezolva atat problemele de estetica cat si problema cu reflexia luminii.

Referitor la operatie, e neaparat nevoie sa te consulte un oftalmolog care face astfel de operatii. Din cate stiu eu, operatia costa in jur de o mie de euro si conditia necesara (nu stiu daca si suficienta) este ca in ultimul an sa nu iti fi crescut dioptriile.
Evander
User Junior
User Junior

Mesajde kytycat » 14 Apr 2015, 16:39

Buna Evander,ms de raspuns,ochelarii sunt antireflex teoretic ca asa i-am cerut,dar practic nu-s deloc :D
da asa e,operatia are niste cerinte importante.
ca despre lentile ms de sfat,mi-e mai comod cu ochelarii,dar daca totusi nu ma ajuta nici ochelarii am sa recurg la lentile.o zi buna iti doresc!
vad modele dar toate au clear pe ochelari niciuna din ce am vazut eu pe sm nu are reflexul de la luminii asa tare pe ochelari cum il am eu,credeam ca e o problema ce tine de tehnic.
kytycat
User Junior+
User Junior+

Mesajde Evander » 14 Apr 2015, 17:04

Cu placere! Stratul antireflex care se aplica pe sticla (plasticul) lentilelor nu se refera la faptul ca lumina care cade pe lentile nu este reflectata ci la faptul ca ochiul nu percepe lumina foarte disipata. Ca sa-ti dai seama mai bine de efectul stratului antireflex, incearca sa te uiti la un bec de la iluminatul stradal fara ochelari, o sa vezi raze de lumina in toate directiile iar dupa aia uita-te prin ochelari si o sa vezi cum lumina apare mult mai concentrata.

Referitor la lentilele de contact, da trebuie putina atentie cu ele dar din momentul in care te obisnuiesti devine rutina. Oricum e o solutie simpla si rapida si care rezolva mai multe probleme. Acum daca ai observat ca membrilor li s-au aprins calcaile si le-a luat-o razna imaginatia de cand porti ochelari, e cu totul alta poveste :lol: .

Cu siguranta ca se pot regla si luminile astfel incat sa nu se reflecte in ochelari. Cred ca trebuie mai multe surse de lumina de o intensitate mai mica, pozitionate astfel incat intensitatea luminii din incapere sa creasca dar fara ca sursele de lumina sa fie orientate direct spre tine. Cu alte cuvinte, acum ai nevoie de lumina disipata si nu concentrata cum inteleg ca ai folosit pana acum.

Ca un fapt divers, am observat si la Gadea ca de cand si-a schimbat ochelarii, i se reflecta lumina in lentile. Iar televiziunile au armate de ingineri de lumini si totusi nu au reusit sa-i rezolve problema.

O zi buna si tie!
Evander
User Junior
User Junior

Mesajde GlamourFoto » 14 Apr 2015, 21:18

kytycat scrie:Ma poate ajuta cineva cum sa imi setez luminiile va rog? port ochelari de vedere mai nou sa nu imi bata lumina fix pe lentile?deoarece se vede ca si un punct alb mare.am 2 lampi mari in fatza in stanga si in dreapta,care pana acum functionau perfect,pana sa port ochelari.
!

M-am confruntat de foarte multe ori cu probleme asemanatoare pentru ca la fel reflexia luminilor (in cazul meu a bliturilor) se vedea in ochelari si nu era tocmai estetic, mai ales ca respectiva reflexie era cu tenta verde albastruie in functie de tratamentul lentilelor.

Cea mai simpla solutie a fost sa rog modelul sa dea jos ochelarii :)) cum la tine nu se poate aplica am sa iti explic solutia mai complicata un pic dar care functioneaza foarte bine si anume gasirea unghiurilor in care reflexia luminii nu apare in camera.

Iti voi explica imediat, este vorba de un pic de optica

Lumina se reflecta intr-un anumit unghi din ochelarii tai ( care sunt cu lentila mai plana sau convexa ) in funtie de acest lucru poti gasi pozitia in care sa nu apara respectiva reflexie in lentila ochelarilor.

Voi ilustra cu urmatoarea imaginea facuta special ca sa intelegi.

Imagine

Trebuie sa ne luam in calcul faptul ca lentila ochelarilor de cele mai multe ori este convexa asta inseamna ca va reflecta lumina altfel decat o lentila plana, de aceea este nevoie de un unghi mult mai mare ca reflexia sa nu apara in webcam .

Totodata trebuie sa te gandesti si la faptul ca avand mai multe surse de lumina indreptate catre tine ( ochelari ) maresti riscul aparitiei reflexiilor] si o sa fie mult mai greu sa le eviti.

Nu este imposibil, trebuie doar sa testezi / sa incerci.

Recomand prima data sa incerci cu o singura sursa de lumina dupa care daca esti multumita poti incerca sa o adaugi si pe a doua sa vezi ce se intampla.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde kytycat » 14 Apr 2015, 22:11

Multumesc mult Glamour!
kytycat
User Junior+
User Junior+

Mesajde Evander » 15 Apr 2015, 19:16

Cele doua scheme ar fi corecte daca deasupra liniilor verticale verzi ar scrie oglinda, nu lentila ochelari. In cazul asta, in prima imagine raza reflectata ar intra in lentila camerei iar in imaginile transmise se va vedea doar lumina. In a doua imagine, camera nu este pe directia razei reflectate dar va transmite imagini in care se vede oglindirea luminii transmisa de sursa. De fapt asta e problema lui kytycat, faptul ca lumina se oglindeste in lentilele ochelarilor iar aceasta oglindire este preluata de camera web si transmisa pe siteurile pe care lucreaza.

Oglindirea luminii in lentilele ochelarilor este similara cu oglindirea lunii in luciul apei.

Daca cele doua scheme ar fi corecte ar insemna ca prin fereastra unei locuinte in care bate soarele, nu intra lumina, ea este in totalitate reflectata iar in incapere va fi bezna. Evident ca lucrul asta s-ar intampla doar daca am reinventa legile fizicii (opticii). In realitate pe langa cele doua raze, incidenta (cea de la bec catre linia verde) si reflectata ar exista si raza refractata care trebuia figurata in dreapta liniei verzi, pentru ca lumina trece si prin fereastra si prin lentilele ochelarilor.

In cazul ochelarilor, raza reflectata este imperceptibila, tocmai datorita faptului ca lumina trece prin lentila ca raza refractata si este foarte apropiata ca intensitate luminoasa cu raza incidenta, diferenta o reprezinta intensitatea razei reflectate care dupa cum am spus este imperceptibila.

Problema oglindirii apare fix in punctul in care raza incidenta patrunde in lentila, ala este punctul luminos care "se reflecta" in lentilele ochelarilor si care se vede pe camera.

Imagine

Cei care nu poarta ochelari de vedere pot face un experiment simplu. Cred ca toata lumea are pe acasa o pereche de ochelari de soare. Cu ochelarii de soare la ochi, va duceti in baie si va indreptati privirea inspre sursa de lumina uitandu-va in acelasi timp in oglinda. Imediat o sa prindeti oglindirea luminii pe lentilele ochelarilor.

Problema lui kytycat se poate atenua, nu cred ca se poate rezolva complet pentru ca luminile trebuie puse in fata ei, astfel incat imaginile preluate si transmise de camera web sa fie de o calitatea cat mai buna. Problema apare din faptul ca modelul nu poate sa stea nemiscat in fata camerei, se misca in toate directiile si inevitabil lumina se va oglindi in lentilele ochelarilor. Urmariti la televizor persoanele care poarta ochelari, nu tot timpul se oglindeste lumina in ochelari, dar se intampla destul de des tocmai pentru ca isi misca, capul.

Din cauza asta am si sugerat folosirea mai multor surse se lumina de o intensitate mai mica. Oglindirea se va produce dar va fi foarte putin vizibila, deci nederanjanta.
Evander
User Junior
User Junior

Mesajde kytycat » 15 Apr 2015, 19:20

eu mi-am asezat lampile sa nu bata spre mine pete albe dar m-am ales cu umbre si luminozitate mult mai slaba,mai trebuie sa experimentez si sa schimb si lampile probabil pana imi iese,multumesc mult tuturor de ajutor!
kytycat
User Junior+
User Junior+

Mesajde Smart » 15 Apr 2015, 21:17

Incearca sa ridici lumina mai sus...sa ii modifici unghiul..joacate cu ea si o sa reusesti...probabil...

P.S. ce lumina ai? umbrela? softbox? bec?...
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde kytycat » 15 Apr 2015, 21:40

inainte foloseam 2 lampi de birou in stanga si in dreapta plus un bec sus cu lumina rece toate,acum am mutat becurile din stanga si in dreapta langa pat unu langa altu,doar asa am scapat de pete de pe lentile,nu indreptate spre mine ci indreptate spre geam,asa nu mai am pete albe pe ochelari dar am umbre multe si nu imi place deloc cum ma vad,ma dezavantajeaza total ca nu e o lumina uniforma ce bate spre mine,gen pe fatza ma vad ca varul pe corp mai inchis.o sa imi i-au maine 3 becuri slabe sa vad,cumva tre sa imi iasa,ca sunt atatea modele cu ochelari care se vad lacrima cu ei la ochi.ms de raspuns smart.am sa incerc si cu umbrela .
kytycat
User Junior+
User Junior+

Mesajde GlamourFoto » 15 Apr 2015, 22:26

Evander :) imi cer scuze ca nu am facut schema complet si corect ( e facuta de mine special pt acest post nu luata de pe googles ) ...

Cand am ilustrat faceam referire strict la ce o interesa pe kitycat si anume reflexia ... ce rost mai avea sa mentionez ca lumina care ajunge pe lentila ochelarilor trece prin respectiva lentila? si ca doar o parte din lumina se reflecta... oare nu este logic? o ajuta cu ceva facand referire strict la problema ei ? Eu cred ca nu.

Acum pentru ca am clarificat cum ca nu am reinventat legile fizicii am sa revin ontopic,

Kitycat se poate este simplu incearca cele spuse de mine si de smart si anume joaca-te cu unghiurile in care lumina se reflecta. Ajung sa ma repet daca pui mai multe surse de lumina in locuri diferite o sa ai probleme mai mari in a evita reflexiile din ochelari, vorbesc din experienta pe care chiar o am nu din auzite sau de pe google :))

Spor acolo.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Evander » 15 Apr 2015, 22:33

:))) bine, atunci modifica si concluziile, sunt exact pe dos.

Glamour, aici modelul se misca in toate directiile pentru ca asta trebuie sa faca. Nu e ca la poze, sa stea stana si sa te invarti tu in jur si sa gasesti unghiul fara oglindirea blitului in ochelari :).

Acum na, sunt multi care au devenit fotografi invatand din cautari pe google, nu stiu cati au devenit ingineri in acelasi mod, cu siguranta niciunul. Daca iti spun de luminotehnica o sa dai fuguta la nenea google sa-ti explice.

Inca ceva si promit ca ma fac baiat cuminte. Mai bine copiezi ceva corect decat sa creezi ceva incorect.

Bine, daca nu vrei sa ma opresc, mai scriu ce sa fac. Si prin alte posturi mai ai scapari, mai mici sau mai mari, nu m-am bagat. Dar cand intr-un singur post aberezi in halul ala, iar dupa ce ti-am explicat ca alora de la clasa a 2 a ca esti pe campii, vii si ma ataci direct, n-am de ales decat sa-ti arat cine esti si cat stii. Asa se intampla cand cineva nu are cunostintele de baza, ca se poate invata si din practica, aia care fac multa scoala sunt prosti, da-i dracu'. Sunt curios daca ai macar bacul luat, atat.
Evander
User Junior
User Junior

Mesajde GlamourFoto » 15 Apr 2015, 22:55

Evander scrie::))) bine, atunci modifica si concluziile, ca sunt exact pe dos.

Am vazut ca o parte din posturile scrise de tine au fost mutate in categoria "diverse" acest lucru sa intamplat pentru ca ai tinut mortis sa te contrazici cu oameni care stiu ce vorbesc. :twisted:
Iti sta in caracter sa faci acest lucru ?

Nu te mai obosii pentru ca nu raspund provocarilor tale nu de alta dar nu are rost sa-mi irosesc timpul si sa poluez topicul degeaba.

Spor acolo

[Later Edit] Mai modifici mult postul scris anterior? Nu de alta dar esti deja la a patra versiune, ce nu da bine ?? Initial a fost un singur rand la care am dat Quote ... (nu te deranja sa raspunzi!)
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Evander » 17 Apr 2015, 16:25

Refractia si reflexia luminii - lectie practica predata de o eleva de clasa a VI-a. Unii au fost sa ude buretele cand s-a predat lectia asta, poate invata acum ceva, mai bine mai tarziu decat niciodata.

Mai jos nu este o schema desenata ci o fotografie a unui experiment care arata efectiv (practic) cum se produc cele doua fenomene.

Imagine

Fenomenul de reflexie totala, experimente diverse, afla si Glamour cum se coloreaza apa la fantanile arteziene si faptul ca informatiile se transmit prin fibra optica datorita fenomenului de reflexie totala. Cum e Glamour? Asa-i ca stiinta bate practica? :twisted:

Lectie de gramatica de clasa a IV-a

GlamourFoto scrie:acest lucru sa intamplat pentru ca

Acest lucru s-a intamplat pentru ca ai fost sa uzi buretele.

GlamourFoto scrie:Nu te mai obosii

Nu te mai obosi, mai bine te duci sa uzi buretele.

PS. Kytycat, sa ne anunti cand ti-ai cumparat lentile de contact ;).
Evander
User Junior
User Junior

Mesajde kytycat » 17 Apr 2015, 16:41

ms de explicatii evander si glamour.poate gafez inca nu am fost la o consulatatie sa vad daca sunt apta pt a purta lentile,dar din ce am citit pe net pot fi purtate doar 8,9 ore 10 pe zi.sau maxim 24 de ore .si nu ma incanta deloc sa imi scot si bag ceva in ochi la fiecare 8 ore,plus de asta mai exista si riscul sa se piarda sa raman fara o lentila cand mi-e lumea mai draga :D .asta am gasit pe net.cumva lentilele trebuie combinate cu ochelarii,nu se poate doar cu lentile.oricum ma bazez pe operatia ilasik .e singura scapare. :D .si operatia e foarte laudata pe net si costa 6000 de ron la ambii ochi.
scuze de off topic,stiu ca nu e un forum medical. :D
kytycat
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 17 Apr 2015, 16:48

:lol: Evander@ :lol: ,
Se spune ca numele iti influenteaza toata viata comportamentul /destinul .Acest lucru este demonstrat atat prin observatia curenta, care utilizeaza bunul simt, cat si prin cercetarile stiintifice efectuate.
Daca este sa ne referim la mediul online , nickname-ul joaca acelasi rol .

" Primul motiv ar fi faptul ca numele unei persoane inflenteaza modul in care este perceput de catre ceilalti. De exemplu, numele Costel, ne poate spune ceva despre cel care il poarta. Este vorba fie despre o persoana in etate, acest nume fiind folosit mult inainte, dar mai putin acum. Fie de o persoana care apartine unui mediu devaforizat cultural si material. Si daca aveti impresia ca nu are nicio importanta, fiindca voi cunoasteti un Costica extrem de simpatic, ganditi-va ca persoana respectiva trimite un CV pentru o slujba. Oare ce va alege cel care intervieveaza intre Costel si Alex? Cel mai probabil pe al doilea, daca nu cumva cauta un instalator, moment in care Alex i se va parea suspect. "

Am stiut eu ce am stiut, cand m-am hotarat in 2006 , sa-mi fac cont .Aveam o presimtire, ca nu ar da bine Pumpy/Dumpy/Lumpy/skins /Evander (!!!) + ca riscam sa devin alt om ,sa dezvolt alte apucaturi negative :lol: .

P.S .Nu e pacat de abilitatile pe care le ai ? Ai demonstrat ce aveai de demonstrat, atunci .Ca nu ai fost pe aceiasi lungime de unda cu "omologii" tai ,poate fi alta poveste .Probabil tot cu ei trebuie sa insisti , sa te faci inteles .Acum te bagi si in foto /moto/velo/sport ? Lumini si umbre ? Lentile si ochelari ?

Sper ca nu o sa spui acum ca , ai apucat sa faci un an la Medicina ,la Oftalmo :lol: , sau inca de mic ,din frageda pruncie , faceai poze ..
looooooooooooool
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Evander » 17 Apr 2015, 17:38

Googlefun, esti ca de obicei pe langa subiect si traiesti in lumea ta imaginara. N-o sa-mi pierd timpul cu tine, unii au invatat pe rupte in viata asta, altii s-au maimutarit. Nu faci decat sa-mi demonstrezi ca nu ai cautat niciodata semnificatia numelui Evander, de unde provine si asa mai departe. Unul care stie cu ce se mananca internetul, verifica intotdeauna nickul pe care si-l alege, spre deosebire de altii, chiar daca eu trebuie sa recunosc cinstit ca e cel mai enervant lucru pe care trebuie sa-l fac.
Examenul la luminotehnica a fost crancen, atat pot sa-ti spun.

Kytycat, lentilele despre care vorbesti sunt lentile tari, cu schimbare la interval de 12 luni, lentile care nu prea se mai poarta, tocmai din cauza ca sunt incomode si trebuie purtate maxim 8 ore pe zi.
Acum aproape toti poarta lentile moi, umede si care permit trecerea aerului, dar care se schimba la un interval de doar 30 de zile. Trebuie sa ajungi la un magazin de optica medicala si sa-l descosi pe oftalmolog pana cand gasesti lentilele care ti se potrivesc, din toate punctele de vedere.

Uite si un link cu lentile de contact cu care poti sa si dormi ;)

http://www.optinova.ro/air-optix-night-day-1
Evander
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 17 Apr 2015, 18:03

Imagine

Deci am nimerit-o cu numele , right ?
Singurul lucru intradevar serios ,gasit pe net ,referitor la Evander e doar despre Holyfield :lol: .
Acum inteleg si eu , de ce a ajuns Mike Tyson sa-l muste de ureche ! Posibil sa fi devenit într-atat de enervant ,incat bietul om :wink: nu sa mai putut abtine .
Ramane valabil absolut tot ce am scris in postarea precedenta , totusi eu zic sa nu te hazardezi .Poti constata ca unii au avut " mai multa vacanta decat ai avut tu scoala. "
Nu ai de unde sti .
Probabil , stii la ce ma refer .

[Later edit]
E cam clar, cu tine :wink: .Nu vad necesitatea unei noi postari .Esti bored (!!!) .Probabil somezi demult .Ai facut tu vreo prostie ,nu se poate ! Daca continui sa postezi pe ce forumuri apuci , mai mult ca sigur vei ramane fara net si pe cartela .Nici operatorii de telefonie mobila nu sunt chiar asa de tampiti ,trag nadejde .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Evander » 17 Apr 2015, 18:16

Ai dreptate, am mai multi ani de vacanta decat ai tu de scoala.

Nici pe Google nu stii sa cauti, daca stai langa mine cand caut pe Google, ti se transforma neuronii in pixeli!

http://en.wikipedia.org/wiki/Evander_of_Pallene
Evander
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj