Saptamana si studioul de vanzare - de ce?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Studio20 » 02 Iun 2015, 00:20

In ultimul timp am observat ca nu trece bine o saptamana si apare un studio de vanzare. O mica parte aici pe forum, mai multe prin siturile de anunturi de orice fel. Aproape toate au spatiu amplasat excelent, dotari si design impecabil si zero modele / profit.

Va cer parerea:

1. de ce se intampla asta?
2. este bine sau rau pentru industrie si de ce?
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde eldiablo » 02 Iun 2015, 01:05

1.Pentru ca legenda "In videochat bagi cateva mii si pe urma scoti din prima luna peste 50 de mii" este intretinuta artificial de toate minciunile si toata prostia care bantuie acest domeniu - majoritatea studiourilor "de vanzare" sunt studiouri in care s-au investit maxim 20 de mii si din pacate au cam fost ultimii avuti de acei investitori iar sfatuitorii pe care si i-au permis la acest buget au fost ori slab pregatiti ori dezinteresati iar vanzarea "studioului" este doar o incercare firava de a obtine cu macar 10% mai mult decat daca ar vinde "inventarul" la bucata pe olx

2.Din punctul meu de vedere este rau pentru ca statistic la fiecare studio de genul asta care apare/dispare se mai petrec 3 "chestii" care afecteaza industria in ansamblul ei :

- se perpetueaza minciunile si prostia
- se produce un rulaj al unor modele medii care se muta de la studioul vechi unde s-au format la cel nou si pe urma la alt studio vechi - lucru care in 90% din cazuri afecteaza real studioul la care s-au format si viitorul modelului ( peste 50% din ele nu-si mai ating performantele maxime atinse sau se lasa )
- la fiecare studio de genul asta se pierde macar un model nou care ar fi avut un viitor stralucit in domeniu daca nimerea din prima la un studio care stia sa-i puna in evidenta calitatile si "s-o creasca" cum trebuie .... tot asa ...peste 50% din modelele incepatoare care incep activitatea la un studio de genul asta iau decizia dupa ce acest studio dispare ca "aaaa , eu nu sunt facuta pentru asta "

Singurele rezultate bune la valul asta de "falimente" sunt din punctul meu de vedere urmatoarele :

- ii mai calmeaza pe unii care erau decisi sa-si riste economiile in deschiderea unui studio la recomandarea lu Gigica sau Gigel
- preturile la aparatura second hand au cam scazut ( e foarte ok ca se gasesc destul de des BCC-uri de exemplu la 6-700 ron si configuratii bune de pc la jumate de pret cu 1,5 -2 ani de garantie ramasa )
- le creste "cota de piata" studiourilor vechi care s-au dezvoltat in timp ce altii au aparut si disparut - inevitabil le si "obliga" sa se perfectioneze
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde Smart » 02 Iun 2015, 01:21

Eldiablo are dreptate in ce zice. Partea cea mai nasoala din punctul meu de vedere este ca marea majoritate a modelelor care au experiente de genul intradevar o nu o sa isi mai doreasca vreo colaborare cu un studio, indiferent de cat de capabil e, si va avea grija sa spuna si tuturor prietenelor cat de rau e la studio. Oricum, e normal sa se intample asa tinand cont ca apar studiouri noi mai des ca fast-food-urile...Pentru industrie ar fi fost excelent daca nu ar fi fost deschise niciodata, dar rau nu e ca se inchid pentru ca oricum nu faceau nimic bun ( marea lor majoritate ). Chiar o sa ma uit pe site-uri de vanzari ca mai facut curios :)
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 02 Iun 2015, 02:37

Fenomenul e oarecum simplu de explicat, daca ne uitam putin (si ) la cati vor sa deschida un studio .Oameni care nu au nici in clin nici in maneca cu asa ceva , dar vor ! :lol:

S-a format o perceptie gresita in constiinta oamenilor cum ca , orice shaormerie sau orice studio va functiona de va dudui , va genera bani ca o tiparnita .Si reportajele TV arata la fel : una sau doua dudui in 6 luni si-au luat Roover ,peste numai inca 2 luni si-au luat "Prima Casa " :lol: s.a.m.d

Tinde sa devina ca un nou Caritas ,speranta de castig e tot de 8 ori ! Mai nimeni nu-si pune problema de know how ,experienta ,abilitatea de a lucra cu oamenii in general .Pare al dracului de simplu : 4-5 calculatoare , o chirie , un net de 20 lei si gata . :lol:

Ba in alt post , am vazut o persoana nemultumita ca seful fura la cantar(si daca e asa , e grav ) si dupa ce ca fura , mai si intarzie cu plata .Ok , omul poate sa aiba dreptate .Dar de aici , pana la a te ambitiona ca odata plecat sa-ti deschzi si tu un studio e cale lunga si aparent ...inexplicabila . :?

E ca si cum ai lucra la o benzinarie . Constati ca seful te "fura " la bani ,da? Ce faci ? Te apuci sa deschizi si tu o benzinarie ? Si asta cu orice risc ? Chiar daca , habar nu ai si nu ti-a pasat niciodata nici cat negru' sub unghie , cat e barilul de petrol pe glob ? :lol: Nu stii ce taxe /ce accize sunt , nici macar de unde ai putea cumpara mai ieftin ..dar esti decis sa-ti faci benzinarie :))
Oricum ,asta vedeam cam zilnic in jurul nostru. Pleaca cutare de la un post TV (dat afara sau prin demisie ) , ce va face ? Evident ca o televiziune , chiar si online nu conteaza .
Romanul asa este , spiritul mioritic nu ne da pace . Fiecare il avem innoculat intr-o masura mai mica sau mai mare . :lol:

Offtopic : Intalnesti oameni care au plecat /au schimbat de la/ un loc de munca sau , s-au pensionat pur si simplu ,nu conteaza .Daca-l intrebi ce mai face (tu nefiind chiar interesat , il intrebi din politete :wink: ) iti va rasunde invariabil : "Ce sa fac ? I-am lasat dracului pe aia ! Sa se descurce acum fara mine ! Sa-i vad eu cum se mai descurca cu munca/comenzile/contractele in curs etc etc ."

Adica plecarea/schimbarea unui loc de munca la noi este privit ca o mare injosire , ceva de neconceput , de obicei se pleaca cu priviri chiorase , cu scrasnit din dinti .Asta pentru ca tot la noi, se obisnuieste ca acel loc de munca sa nu fie doar atat , un loc unde mergi sa lucrezi ca sa-ti castigi existent .Nu frate ! La noi se practica si cumetriile intre sefi /colegi .Practic , plecand iti lasi o parte din neamuri acolo ! :lol: :lol:

Nu degeaba se spune ca suntem aici de 2000 de ani !!!!! Fraza asta o luam ca pe o virtute , omitand in schimb sa specificam ca de fapt ne-a fost cam ...lene sa plecam undeva . :lol:
La fel ,refuzam sa ne gandim ca mai sunt si alte popoare dinainte de Isus ,tot la fel de peste 2000 de ani si cu toate astea nimeni nu si-i aduce aminte doar pentru acest fapt .Portughezi/spanioli/nordici .Unii au mai descoperit si alte lumi , au cartografiat marile si oceanele s.a.m.d . Pe cand la noi pare suficient sa ne laudam cu faptul ca suntem aici de 2000 de ani .
Ba chiar, după zicala “românul e născut poet“, am inventat scuza perfectă pentru lene .
:lol: :lol: :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde nudaunume » 02 Iun 2015, 09:38

Nu stiu despre ce vorbesti ,n-am vazut prea multe studiouri de vanzare...
nudaunume
User Junior+
User Junior+

Mesajde JohnMiles » 02 Iun 2015, 23:51

Pentru ca din seria filmelor si pentru ca automobile :))

On-Topic - pentru ca : - banii nu se fac usor , e greu sa gasesti modele de calitate
- in lipsa modelelor deja formate( de calitate) , majoritatea nu stiu sa formeze unul
- management prost , " lasa ca merge asa"
- complicatiile care duc la alte complicatii
- in mod evident nu se pot ridica la standardele impuse de studiourile mari, dar pe de alta parte nici nu se vrea asta(de ce sa bagi bani intr-o vaca bolnava si sa risti sa iti moara cand poti sa o vinzi altuia de buna)
JohnMiles

Mesajde BrattyPrincess » 03 Iun 2015, 00:24

Am observat şi eu trendul, taman ieri am auzit de cineva care a decis să vândă afacerea, după doar câteva luni de activitate. În acelaşi timp, am fost contactată de o cunoştiință cu care nu am mai discutat de 4 ani de zile, m-am mirat când am văzut că mă sună, şi mi-am dat seama instant ce vrea, că doar nu mă suna dupa 4 ani să mă întrebe de sănătate: abordarea a fost ceva de genul - "Am şi eu 30k vreau să îi bag într-un studio, am fost eu la un prieten care are şi am prins şpilu' imediat, am văzut ce camere foloseşte şi ce decoruri are, cu 3000 fac o cameră" - mnoah, bun, ai aflat tainele... succesuri!

Asta demonstrează că vin in domeniu foarte mulți oameni care deşi au bani de investit, nu au know how-ul, nici experință, nici măcar experiență în alte domenii de mainstream, marketing, management, etc care să compenseze lipsa experienței în domeniul adult, unde mai pui că majoritatea nici nu au deschiderea să angajeze sau să se consilieze cu cineva care are experiență, ba din contra, au impresia că dețin supremele taine ale videochatului şi au păreri despre orice, cu zero cunoştiinte.

Eu personal cunosc un singur studio de succes condus de cineva care nu avea experință în domeniu când a deschis afacerea, dar a compensat cu experiență în domeniile mainstream şi a tratat business-ul profesionist.

Restul de studio-uri, mai devreme sau mai târziu, ajung inevitabil vândute în retail pe olx, excepție făcând cazurile în care vânzatorul găseşte o gâscă asemănătoare lui, fără cunoştiințe dar cu bani de investit, spun gâscă, pentru că cine are experiență în domeniu, nu preia falimentul altuia, ci construieşte de la zero, bazat pe viziunea lui, sau cel puțin aşa consider eu.
BrattyPrincess
User Activ
User Activ

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj