Salut , am si eu o problema .. putin ajutor va rog

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde juanvaldino » 21 Mar 2015, 03:06

Salut , am si eu o problema si nu stiu exact daca este de la internet , folosesc un pc i7 4790k , 16 gb ram etc un desktop f bun pentru video chat , folosesc un webcam c920 si un internet gigabyte de la rds , problema mea este ca intru pe streamate de exemplu online si membrii intra pe mine si imi zic ca am imaginea inghetata , am intrat atat prin adobe flash encoder cat si normal si cu splitcam si fara splitcam , am intrat si pe alte siteuri si lafel aceasi problema, mi-as dori sa pot sa stau si eu pe 3 siteuri hd , ce as putea sa fac? de la ce ar putea fi problema asta ? am dat test pe seattle unde este serveru de la streamate si am upload 16 mb ...
juanvaldino
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 21 Mar 2015, 11:28

juanvaldino scrie:Salut , am si eu o problema si nu stiu exact daca este de la internet , folosesc un pc i7 4790k , 16 gb ram etc un desktop f bun pentru video chat , folosesc un webcam c920 si un internet gigabyte de la rds , problema mea este ca intru pe streamate de exemplu online si membrii intra pe mine si imi zic ca am imaginea inghetata , am intrat atat prin adobe flash encoder cat si normal si cu splitcam si fara splitcam , am intrat si pe alte siteuri si lafel aceasi problema, mi-as dori sa pot sa stau si eu pe 3 siteuri hd , ce as putea sa fac? de la ce ar putea fi problema asta ? am dat test pe seattle unde este serveru de la streamate si am upload 16 mb ...

Salut ,
Problemele pot fi din urmatoarele cauze ,in ordine:
1.Internet ,gigabyte-ul de la RDS nefind garantat posibil sa ai ping mare /jitter mare /packet loss /etc .Fa si un pingtest tot de pe speedtest.net (stanga sus ) .
2.Windows ,ceva in neregula cu flash player /framework /etc
3 .Splitcam mai dadea uneori erori ,incearca si alt splitter .
Totusi , tu daca te verifici cum te vezi ? Cand spun ei ca ai imaginea inghetata esti frozen sau doar te misti in reluare ? Ca daca esti frozen e de la split/windows-setari/etc , iar daca te misti in reluare + imagine neclara ,mai mult ca sigur ca e de la net/lumina putina si/ sau neadecvat pozitionata , fiind obligatoriu de scos din ecuatie pc-ul si webcam.
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde juanvaldino » 21 Mar 2015, 22:20

salut , am incercat si urmatoarele chestii .. am dezinstalat si reinstalat google chrome ,firefox, adobe flash, windows , deci am reinstalat absolut tot dupa care am incercat sa reinstalez si windows am zis ca poate o fi de la el , ideea e ca nu stiu cat poate sa fie de la split cam pentru ca eu daca de exemplu aseara am stat pe streamate prin adobe encored si doar atat nefolosind si altceva , a intrat un membru si mi-a spus ca sunt blocat ca imaginea nu se misca deloc .. apoi am dat restart la pc am incercat sa intru iar pe 3 site-uri si lafel pe flirt mi-a spus unu ca imaginea e neagra ca nu ma vad... ce splitcam sa folosesc? eu folosesc acum visit-x video splitter, multumesc
juanvaldino
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 21 Mar 2015, 22:34

juanvaldino scrie:salut , am incercat si urmatoarele chestii .. am dezinstalat si reinstalat google chrome ,firefox, adobe flash, windows , deci am reinstalat absolut tot dupa care am incercat sa reinstalez si windows am zis ca poate o fi de la el , ideea e ca nu stiu cat poate sa fie de la split cam pentru ca eu daca de exemplu aseara am stat pe streamate prin adobe encored si doar atat nefolosind si altceva , a intrat un membru si mi-a spus ca sunt blocat ca imaginea nu se misca deloc .. apoi am dat restart la pc am incercat sa intru iar pe 3 site-uri si lafel pe flirt mi-a spus unu ca imaginea e neagra ca nu ma vad... ce splitcam sa folosesc? eu folosesc acum visit-x video splitter, multumesc

Salutare din nou ,
Nu am inteles daca ai reinstalat windows sau doar ai incercat . Tu cum te vezi in encoder ? ..cu toate ca , intr-un fel te poti vedea tu si cu totul altfel te vad membrii ,deci pana la urma nu e relevant .
Insist cu intrebarea : Cand intri pe tine ca si guest cum te vezi ? Cum te vei vedea tu acolo asa te vor vedea si ei , chiar daca ti se pare ca e scurta calea . Cand intri pe tine ca sa te vezi cum arati pe site preiei imaginea de la serverul lor (cum fac si ei ) ,catre care tu faci upload , DECI e diferita de cum te vezi tu in encoder !
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde juanvaldino » 22 Mar 2015, 23:10

salut , am reinstalat windows-ul , pe cam4 am intrat ca guest si ma vad bine , pe flirt lafel , doar pe streamate nu stiu cum sa intru sa ma vad ca trebuie sa am cont de membru si am incercat sa fac dar nici o sansa :) in adobe encored ma vad bine .. nu ma blochez sau ceva , oricum multumesc mult de sfaturi mai incerc sa vad c pot face
juanvaldino
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 23 Mar 2015, 00:07

juanvaldino scrie:salut , am reinstalat windows-ul , pe cam4 am intrat ca guest si ma vad bine , pe flirt lafel , doar pe streamate nu stiu cum sa intru sa ma vad ca trebuie sa am cont de membru si am incercat sa fac dar nici o sansa :) in adobe encored ma vad bine .. nu ma blochez sau ceva , oricum multumesc mult de sfaturi mai incerc sa vad c pot face

Salut,
Inseamna ca sa rezolvat , nu te mai vezi frozen cum ziceau membrii .Acum depinde si cati spun asta .Daca sunt 1-2 acolo , posibil sa zica la plezneala - sau din contra - sa remediat problema prin reinstalare windows , de vreme ce te-ai verificat si te vezi ok .
Cu placere ,oricand .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj