Rog puțin ajutor . Videochat in străinătate

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Lucavaly » 12 Oct 2013, 11:11

Buna . Numele meu este Luca , sunt amstabilit in Germania de 2 ani de zile si doresc deschiderea uni studio videochat aici . Precizez ca am experiența de 1 an d zile la un studio din ro, dețin o suma frumușică de bani PTR început si am nevoie de niște sfaturi .
1. STI cineva ce trebuie făcut pentru un studio in Germania , dacă e legal , cat trebuie plătit , etc .
2. Cum sa încaseze banii : payonner sau cont firma .
3. Am nevoie de GmbH sau se poate si gewerbe( un fel de persoana fizica autorizată )
4. Suma cu care ar trebui sa încep
Si orice informație legată de un studio in Germania ma ajuta f mult .
Va rog .
Cu respecte , Luca .
Lucavaly

Mesajde SAD^^EYES » 12 Oct 2013, 11:16

Salut Luca, bine ai venit pe forum, sfatul meu este sa intrebi direct la fiscul lor.. sa te indrume spre o firma de consultanta pentru ca in Germania nu e de joaca cu Fiscul. A doua posibilitate este sa cauti pe internet firma de consultanta de pe langa locatia ta.. si platesti.. dai un ban dar stai in fata sti cum e.

Bafta acolo si numai bine.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde Lucavaly » 12 Oct 2013, 11:50

Sad mersi de răspuns . Știu ca nu e de joaca aici cu fiscul si nici măcar cu legea . Ei au legi stricte si nu se joaca . Chestia e ca aici dacă vrei sa faci ceva cu conținut adult platesti de îți s-ar capacele . Am deschis acest topic deoarece peobsbil exista cineva care știe sau are de aface cu așa ceva aici . In plus dacă stai bine sa te gândești nici in România videochatul nu e trecut in registrul concertului ca si adult ci ca si consultant internet , etc.... Asta as vrea sa știu cum se procedează aici dacă e cineva care știe , ca dacă merg direct si întreb aici ce si cum si spun ce vreau sa fac pe sa fie pe mine ca pe HOț si no ... Înțelegi ce vreau sa zic . Aici e lege si disciplina , iar așa ceva ar merge de minune ... Tot ce am nevoie e de sfaturi ... Orice sfat legat de videochat e bine venit .
Cu respecte ,
Luca .
Lucavaly

Mesajde alexandra1234 » 12 Oct 2013, 13:27

Buna

Incerc sa iti raspund eu pentru numai locuiesc in tara de ceva timp si am locuit ceva vreme in BERLIN
Tu stii ca nivelul de trai este ridicat si ca un salariu de 1500 de euro iti ajunge pentru chirie si mancare nu ?
Eu am muncit pe un salariu mai mare si ma faceam si vdc si era bine, Imi permiteam aproape orice dar
Plus de unde iti alegi modele?Or fi ele dezinvolte si obisnuite cu nudismul si exibitionismul dar sunt urate cu spume si o spun fara nici un fel de modestie.
Pana la vreo 30 de ani habar nu au sa se macheze ,numai zic de imbracaminte.....
Videochatul nu este bordel, taxele pentru adult sunt fff mari si preturile pe masura
Indiferent de cat de mult vrei sa investesti fa te rog un calcul si bine ar fi dupa aspectele legale ( iti sugerez consultanta) sa te gandesti la chirie.

Mult succes!
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Lucavaly » 12 Oct 2013, 13:36

Multumesc de răspuns insa doresc INFO mai precise. Știu ce fel de femei sunt nemțoaicele, insa bu am eu de gând sa fac videochat cu ele . Româncele sunt baza ori unde . O spun cu mana pe inima orice românca in orice situație se descurca . Am deja ceva modele insa doresc si caut in continuare modele . Detalii si oferte doar după ce se demarează toată treaba , insa nu găsesc cine sa fi acut așa ceva aici sau sa aibă cunoștință de cauza despre așa ceva aici . Știu ca sunt taxe uriașe dar si nemtii au buzunarele pline si sunt perversi din cale afara ... Bordelurile din Cehia sunt full aproape zilnic ... Nu vreau sa fac bordel insa sunt mulți care mai bine plătesc virtual PTR plăcere sau shiw decât o ieșirea in lume ....
Știu ce salarii sunt , si eu sunt salariat :)).
Multumesc oricum de răspuns si bafta in continuare ..
Lucavaly

Mesajde Lucavaly » 12 Oct 2013, 13:49

Am răspuns si nu sa afisat sau cred ca am apăsat eu greșit .
Multumeac de răspuns Alexandra . Știu ce nivel de trai e ca si eu sunt aici si tot pe salar :).
Nu decid sa iau modele de aici ci din tara. Dețin câteva fete care doresc sa colaboreze cu mine , insa ma interesează ce trebuie făcut, cat costa, etc. Dacă a mai avut cineva studio aici sau are si poate sa îmi dea ceva rapsunsuri si sfaturi.
Sunt constient de taxele ce le au nemtii in funcție de acest conținut insa este o dilemă pentru ca nici aici nici in tara bu exista cod CAEN pentru așa ceva ....
Orice INFO e bine venită .

Cu respecte ,
Luca .
Lucavaly

Mesajde IsaGlamChat » 12 Oct 2013, 23:04

Din orice punct de vedere ai privi nu cred ca ar fi o afacere de succes,nu ma hazardez in afirmatii dar ce procent ai da modelelor in cond in care te vei supune legilor din germania si de ce s-ar duce un model sa lucreze acolo cand in Romania poate lua un procent mult mai bun,este ferita de orice chestii legate de lege,etc,intentionat nu vreau sa dezvolt subiectul.Adica nu inteleg care ar fi avantajul sa castigi chiar si 3-4 mii de dolari lunar si sa traiesti in germania unde platesti si aerul de-l respiri cand poti cu banii aia sa fi boier in romanica?Sunt studiouri si pe uk,most of them fac prostitutie la greu iar cele care se duc acolo fara sa se prostitueze o fac pentru AW inghitind galusca ca se fac milioane de lire sterline,alta chestie pe care nu o dezvolt mai mult.Nu cred sa existe studiouri in Germania de vchat,cel mult hosti independenti care nu au nici o legatura cu a munci in studio,multe poate vor sa traiasca acolo,au iubit /sot/ cu un job si nu vor sa renunte la el,etc,dar ca sa muncesti in studio in germania ...poate ne explici ce avantaje ar avea un model care lucreaza acolo si nu aici.

Succes!
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexandra1234 » 13 Oct 2013, 13:04

Buna

cred ca pocaa a pus pct pe "I:"
sad te-a sfatuit sa mergi la un avocat pentru consultanta.
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 13 Oct 2013, 15:59

are poca dreptate, in aceeasi linie/coloana de "patratele" intre alte fete aterizeaza si ale tale , la fel pe orice site, la fel si daca locuiesc in Patarlagele si daca locuiesc in judetul Oklahoma...poi cati saci de bani ar trebui sa faci sa oferi fetelor si cazare (si mancare) SI SALARIU sa platesti ce trebuie la nivel local plus utilitati, modernizarea periodica a computerelor si webcamurilor si sa-ti mai ramana si tie de-o ciunga ? iti amortizezi investitia in doua mii de ani.
cu mult mai mult castigi (in acelasi imobil) daca-ti cumperi saltele Relaxa (vechi) , niste paturi metalice suprapuse si cazezi muncitori....investitie aproape zero comparativ cu videoceatu.

vorba aia: primul meu profit e ... sa nu am o pierdere...

faptul ca faci investitii mari il stii numai tu, clientul habar n-are si nici in pusca nu-l intereseaza, el se duce acolo unde ii este cald si bine LUI, adica faptul ca faci investitii nu iti garanteaza si obtinerea de venituri sau de venituri suficiente .
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde Lucavaly » 14 Oct 2013, 17:52

Va multumeac mult pentru sfaturi ... Credeți-ma pe cuvânt ca fiecare sfat primit de de la voi e analizat cu foarte mare atenție . Acum urmează sa iau legătura cu avocati si consultanți.
M-ați întrebat ce avantaje are un model aici .
Pai in primul rând le ofer cazare , masa , sauna, salon înfrumusețarea, studio fitness plus alte beneficii.

2. Traiul aici e puțin scump dar e altul decât in România ( cultura, nivel de trai, etc.)
3 . Nemtii plătesc 100 de euro si chiar mii pe luna/ an numai sa se înregistreze pe site-URI de dating. Eu doresc sa deschid o pagina de videochat la nivel național al Germaniei . Acolo fetele pot lucra direct cu nemtii nu prin intermedieri:( live jasmin) si alte site-URI care dintr-un câștig făcut de fata de 2000 dolari mai primește 1000 apoi iau eu jumate si așa sa dus naibii multă munca . La in câștig pe site-ul principal al firmei mele dacă fata face 2000 , 50 sunt ai ei 50 ai firmei... Plus multe altele ...
4. Contracte de imagini PTR firme cu conținut adult, etc , moda, publicitate , etc.
Sper ca am răspuns cat de cat si încă o data va multumeac din suflet. Orice alt sfat e bun venit .
Lucavaly

Mesajde alexandra1234 » 14 Oct 2013, 19:08

Buna

Suna destul de profi asa pe hartie
Concuranta o cunosti ?
Pentru ca ai un pic si la acest nivel
Tare sunt curioasa cum vei gasi fete dragutze sa cunoasca limba germana

Bis Bald!
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde GlamourFoto » 14 Oct 2013, 19:19

Lucavaly scrie:Va multumeac mult pentru sfaturi ... Credeți-ma pe cuvânt ca fiecare sfat primit de de la voi e analizat cu foarte mare atenție . Acum urmează sa iau legătura cu avocati si consultanți.
M-ați întrebat ce avantaje are un model aici .
Pai in primul rând le ofer cazare , masa , sauna, salon înfrumusețarea, studio fitness plus alte beneficii.

2. Traiul aici e puțin scump dar e altul decât in România ( cultura, nivel de trai, etc.)
3 . Nemtii plătesc 100 de euro si chiar mii pe luna/ an numai sa se înregistreze pe site-URI de dating. Eu doresc sa deschid o pagina de videochat la nivel național al Germaniei . Acolo fetele pot lucra direct cu nemtii nu prin intermedieri:( live jasmin) si alte site-URI care dintr-un câștig făcut de fata de 2000 dolari mai primește 1000 apoi iau eu jumate si așa sa dus naibii multă munca . La in câștig pe site-ul principal al firmei mele dacă fata face 2000 , 50 sunt ai ei 50 ai firmei... Plus multe altele ...
4. Contracte de imagini PTR firme cu conținut adult, etc , moda, publicitate , etc.
Sper ca am răspuns cat de cat si încă o data va multumeac din suflet. Orice alt sfat e bun venit .

Salut, am vazut anuntul tau de prima data dar nu am intervenit pana in momentul de fata pentru ca trebuia sa-ti adresez cateva intrebari referitoare la planul tau.
Un studio de videochat este o afacere in sine destul de profitabila avand in vedere incasarile pe care le genereaza anumite modele.
Un Site de videochat este cu totul si cu totul alta poveste, Ai spus ca ai o suma bunicica nu pot sa-ti spun decat ai grija sa nu ramai fara ea.

Din punctul meu de vedere este mult mai usor sa faci un studio de videochat si sa te multumesti cu cei 30% - 50% cat primesti de la site decat sa iti faci propriul site de videochat.
Sa spunem ca un script o chestie folosibila se gaseste mai usor dar ce te faci cu traficul? trebuie sa bagi multi multi bani in trafic ( de buna calitate ) ca sa ai o rata de conversie buna si sa incepi sa faci niste $$.

Apare mai apoi problema concurentei :) ... Visit-X un site german cu multa experienta, echipa si multi ani in domeniu prin ce metoda ai sa poti sa convingi membrul platitor sa vina la tine pe site si sa nu se duca pe visit-x unde sunt 300-400 de modele online?
Totodata trebuie sa stii ca livejasmin si rest reprezinta o concurenta demna de luat in calcul poate nu sunt siteuri "germane" dar au trafic din germania.
Un site destinat unei anumite tari.... stii ca pentru a avea succes modelele trebuie sa vorbeasca fluent limba nativa, pentru ca daca vorbesc engleza foarte bine membrul poate sa intre pe jasmin, xlove etc etc

Consider ca ai studiat un pic concurenta si te-ai gandit la strategii de marketing si ai facut un calcul in cat timp ai sa-ti amortizezi investitia? totodata ai sa ai nevoie de bani luna de luna pentru a sustine afacerea. Un site papa luna de luna multe resurse financiare pentrul a-l tine sus.

Legislatia - un studio este o treaba un site cu totul si cu totul alta treaba.

Eu nu pot decat sa-ti doresc succes dar am vaga impresie ca nu stii in ce te bagi, pe hartie e super usor de facut dar sa ne gandim sunt atatea studiouri de succes care genereaza zeci /sute de mii lunar si nu au avut curajul sa se bage in asa ceva o exista vre-un motiv nu?

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Lucavaly » 17 Oct 2013, 14:24

Va multumesc din suflet tuturor pentru ajutor, detalii si sfaturi . Yin si voi tine cont de ele in continuare . Momentan dețin o suna de 25 mii si mai aștept încă o finanțare dintr-o parte ... Deci sa înțeleg bine e mai bine un studio fără site . Prea multă bătaie de cap , etc ...
Momentan dețin un număr de 4 modele care sunt gata in orice clipa da de stabilească aici fi sa lucreze in studio . Nu am spus ca o sa încep direct cu un site de videochat , ci in timp ...
Sper ca mai pot primi sfaturi de la cei care dețin studio-URI si care sunt mai experimentati in așa ceva .
Cu respecte ,
Luca
Lucavaly

Mesajde contesa28 » 18 Oct 2013, 03:30

Lucavaly scrie:Sad mersi de răspuns . Știu ca nu e de joaca aici cu fiscul si nici măcar cu legea . Ei au legi stricte si nu se joaca . Chestia e ca aici dacă vrei sa faci ceva cu conținut adult platesti de îți s-ar capacele . Am deschis acest topic deoarece peobsbil exista cineva care știe sau are de aface cu așa ceva aici . In plus dacă stai bine sa te gândești nici in România videochatul nu e trecut in registrul concertului ca si adult ci ca si consultant internet , etc.... Asta as vrea sa știu cum se procedează aici dacă e cineva care știe , ca dacă merg direct si întreb aici ce si cum si spun ce vreau sa fac pe sa fie pe mine ca pe HOț si no ... Înțelegi ce vreau sa zic . Aici e lege si disciplina , iar așa ceva ar merge de minune ... Tot ce am nevoie e de sfaturi ... Orice sfat legat de videochat e bine venit .
Cu respecte ,
Luca .

Dintre toate cel mai mult m-a amuzat asta cu registrul concertului :D .In rest.... mult succes iti doresc!!
contesa28
User Junior+
User Junior+

Mesajde Lucavaly » 18 Oct 2013, 23:43

Îmi pare rau sa te anunț insa de scris scriu corect insa la postare apar tot felul de cuvinte .... Dacă te uiti si la alții ce au postat o sa vezi o multitudine de greșeli ... Nu judeca omul dacă nu cunoști .... Dacă poți sa ma ajuti si vrei si ai cu ce bineînțeles atunci FAO, dacă nu atunci .....
Mersi oricum
Lucavaly

Mesajde Studio20 » 19 Oct 2013, 00:23

Au existat incercari similare in Olanda si UK, eu stiu vreo 5 la numar. Toate au esuat din aceleasi cauza: indiferent ca e romance, nemtoaica sau japoneza, modelul raporteaza veniturile la cheltuieli. Veniturile pe site vor fi aceleasi daca lucreaza in Romania sau in Germania, impozitele vor fi MULT mai mari in Germania deci net vor ramane cu mai putini bani, iar cheltuielile de zi cu zi vor fi mai mari.

Vor veni destule atrase de mirajul de a pleca din tara dar vor renunta repede si se vor imparti in 2 categorii: revenim acasa unde e cel mai bine si ne mutam in bordel, macar sa facem niste bani adevarati daca tot e legal in Germania.

Iar despre buget, un studio cu adevarat modern se calculeaza dupa formula "camere de chat" x 10.000 euro. Aici includ nu doar decorul si echipamentele, care sunt pana in 5.000 euro pe camera (la nivelul la care le facem noi acum), dar si cheltuielile si pierderile aferente lunilor de pana la breakeven.
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde Lucavaly » 20 Oct 2013, 16:58

Un adevărat răspuns , concret si la subiect ... Avocati de aici trebuie sa se documenteze pentru ca nu au habar unde se încadrează aceasta firma si ce trebuie făcut . Țin sa cred ca mai bine investesc in altceva decât in acest domeniu .
Lucavaly

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj