E-resident Virtual Estonia

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde TheObserver » 11 Apr 2017, 22:58

Am vazut un video pe YouTube despre acest card dar nu m-a lamurit prea bine. Stie cineva mai multe despre acest card? Va las link-ul:

https://e-estonia.com/e-residents/about/

Multe salutari la toti si sanatate
TheObserver

Mesajde Studio20 » 13 Apr 2017, 13:46

Frumos vis ... 8) ... pacat ca "e-Residency does not automatically establish tax residency. To learn about taxation and to avoid double taxation please consult a tax professional"
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde askk » 13 Apr 2017, 17:47

Partea buna la acesta "e" rezidenta de Estonia este ca iti poti infinta acolo o firma online + cont bancar. taxe: 20% impozit doar daca alegi sa iti iei dividente din companie. Partea buna: poti alege sa nu iei dividente si sa iti faci un salariu ok, gen 1000...2000 euro/luna iar restul banilor ii investesti mai departe in companie. Impozit pe salariu: aprox 1,5% (daca nu esti rezident fizic in Estonia), iar veniturile romanilor din salarii obtinute in strainatate nu se impoziteaza. Costurile cu contabilitatea variaza intre 50 si 100 Euro/luna.
askk

Mesajde TheObserver » 13 Apr 2017, 18:04

askk scrie:Partea buna la acesta "e" rezidenta de Estonia este ca iti poti infinta acolo o firma online + cont bancar. taxe: 20% impozit doar daca alegi sa iti iei dividente din companie. Partea buna: poti alege sa nu iei dividente si sa iti faci un salariu ok, gen 1000...2000 euro/luna iar restul banilor ii investesti mai departe in companie. Impozit pe salariu: aprox 1,5% (daca nu esti rezident fizic in Estonia), iar veniturile romanilor din salarii obtinute in strainatate nu se impoziteaza. Costurile cu contabilitatea variaza intre 50 si 100 Euro/luna.

Mmmmm dar totusi e ceva ce nu este clar pentru mine. Cum nu vei plati impozite pe salariile obtinute in strainatate daca tu locuiesti in Romania. Se intelege daca tu lucrezi in strainatate si locuiesti acolo nu ti se cere sa platesti impozite in ro. Acest e residence nu este un paradis fiscal. Se plateste un 20% cand vrei sa deschizi o companie. Totusi cred ca este mai mult pentru cei care vor sa vanda produse si tara lor nu este inclusa in lista de tari ce pot vinde pe internet ( e-commerce). Poti explica mai mult? Multumesc
TheObserver

Mesajde askk » 13 Apr 2017, 18:21

teoretic da, trebuie sa declari daca lucrezi "din Romania". Munca insa fiind "online" poti declara (in caz ca te intreaba cineva) ca lucrezi sa zicem din Germania pentru compania Estoniana. (ideal ar fi sa ai o rezidenta fizica in alta tara - fiind cetatean UE poti obtine rezidenta aproape oriunde).

Legat de impozitul de 20% in Estonia, acesta e plateste DOAR daca si doar CAND vrei sa iti iei dividente din firma.

Mai multe detalii poti citi aici: https://www.leapin.eu/faq

in special aici

https://www.leapin.eu/faq/receiving-funds
askk

Mesajde Studio20 » 13 Apr 2017, 19:03

Daca lucrezi in Romania pentru o companie din afara tarii, care nu are aici nici o reprezentanta, fie ea si fara personalitate juridica, iti declari si platesti impozitele conform tratatului de evitare a dublei impuneri intre Romania si tara respectiva. De obicei tu in Romania.

Iar rezidenta fiscala, din pacate, presupune ca locuiesti acolo 186 de zile pe an (da, fiid tari UE nu stie nimeni cand treci granita, dar iar mergem intr-o zona discutabila).

"Poti sa declari ca ..." nu e niciodata un inceput bun de fraza pentru cine vrea sa doarma linistit :)
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 14 Apr 2017, 14:56

deci inteleg ca mi se ofera mie ca cetatean posibilitatea unei indentitati personale FICTIVE in baza acelui super card cu cinci pinuri.

din punct de vedere juridic fictiv e fictiv si virtual e virtual.

altfel, e o incercare de tip "germania" de a-si mari pib-ul cu munca altor oameni, de a traversa prin conturile lor sumele altor oameni (sume din care sa obtina legal in fiecare noapte dobanzi la depozitul overnight de pe piata internationala) si de face rost gratuit informatii despre afacerile si viata altor oameni.
Germania isi aduna la pib-ul ei tot ce este german de pe tot globul, indiferent ca locuieste 181 de zile in alta tara, doar prin asemenea smecherii statistice s-a autoproclamat cea mai maxima economie ioropeana luandu-i fata mai intai Frantei si apoi Angliei.

in cazul de fata esti imbiat sa faci o ilegalitate ca un bobocel, ilegalitate care ramane pe serverele lor in toata splendoarea ei , ilegalitate cu care in viitor, desigur, la nevoie , vei fi santajat devenind curva lor gratuita.

o afacere de succes nu este aceea in care tu alergi dupa client ci cand invers : clientul alearga dupa tine.
au incercat sa inventeze un asemenea subiect.
in Romania si in majoritatea tarilor necunoasterea legii nu te absolva de vinovatie.
iar sa te declari in acte comerciale si oficiale cu o identitate FICTIVA , este ilegal.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 14 Apr 2017, 15:33

legea romana iti ofera dreptul de a avea un domiciliu fictiv , se numeste DOMICILIU ALES, si se poate face prin contract cu orice cabinet de avocatura, astfel incat pe toate actele tale oficiale si comerciale sa treci "subsemnatul , avand DOMICILIUL ALES in ...."

dar legea romana nu-ti da dreptul sa folosesti un oarece "digital identity card" emis de un SRL din pipirig pe post de buletin , pe post de IDENTITY CARD.
baietii astia incearca sa faca o substituire de calitati oficiale si din moment ce ofera servere si resurse umane cu nemiluita si nimeni nu-i aresteaza inseamna ca sunt taman de la Serviciul de Comedie, mai ramane sa creeze si o mica confuzie intre E de la estonia si E de la ioropa si comedia e totala , boboceii urmand a se incolona spre abator.
caci aia mai batranii sug sangele boborului cu perfuzoare barosane intinse pana departe, in Insulele Cayman, Antile, Republica Dominicana, etc.....
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde LourdesStudio » 14 Apr 2017, 16:56

andromaca_mulge_vaca scrie:Germania isi aduna la pib-ul ei tot ce este german de pe tot globul, indiferent ca locuieste 181 de zile in alta tara, doar prin asemenea smecherii statistice s-a autoproclamat cea mai maxima economie ioropeana luandu-i fata mai intai Frantei si apoi Angliei.
.

Andromaca, permite-mi te rog sa iti spun ca confunzi Bruttoinlandsprodukt (PIB) cu Bruttonationaleinkommen. PIB-ul Germaniei este calculat pe serviciile si produsele realizate NUMAI pe teritoriul Germaniei indiferent de nationalitatea celor care contribuie la PIB iar venitul national brut (este ceea ce ai spus tu mai sus - Bruttonationaleinkommen) reprezinta veniturile realizate pe tot globul dar atentie, numai de catre cetateni germani din care se scad veniturile realizate in Germania de catre cetatenii straini. Am vrut sa fac aceasta precizare pentru ca mi s-a parut interesant ce ai scris si am vrut sa ma asigur daca este asa sau nu. Astfel am studiat putin wikipedia si ti-am tradus ce scrie acolo referitor la Germania.

Sarbatori fericite!
LourdesStudio
User Junior+
User Junior+

Mesajde TheObserver » 14 Apr 2017, 21:54

Aici las si un documentary despre sistemul din Estonia. E tradus in spaniola dar se vorbeste in engleza (aspectul important):

https://www.youtube.com/watch?v=9bYpk75JnZU

Mi-a provocat rasul, cand au spus ca sunt ´cetatenii lumii´´. Sa fii cetatean al intregii lumi inseamna ca poti intra in orice tara fara sa ti se ceara viza, pasaport etc.

Deci in concluzie cei din Estonia sunt inteligenti pentru ca ei vor sa gestioneze veniturile persoanelor si sa aiba acces la date personale. Cum a spus cineva mai sus (andromaca) e pentru boboci. Ei iti ofera o identitate virtuala (o prezenta virtuala legala) dar la schimb tu le oferi acces la multe date personale. Plus ca binenteles ei raman cu comisioane de la tranzactii etc. Ok prefer sa citesc mai multe opinii de pe forum, as mai scrie mai multe din ce am inteles dar o sa termin aici. Oricum chiar daca esti frelancer si lucrezi pe internet, trebuie sa platesti impozite in tara unde locuiesti si de unde generezi banii.

Multe salutari la toti!
TheObserver

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj