Recomandari placa video si procesor i5

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde trompi » 11 Feb 2013, 21:00

Dupa o verificare mai amnuntita a unui amic care e in domeniu am ajusn la concluzia ca placa video nu mai functioneaza asa bine plus ca e vechisoara comparativ cu ce a aparut ulterior(eu am cumparat-o prin 2009). De aceea as dori cateva recomandari din partea vostra privind o placa video buna pentru un calculator si de ce nu ceva recomandari privind un i5.
In momentul de fata am :

Intel Core i3 530 Cadencé à 2.93 GHz
Fréquence mesurée (core0): 1.20 GHz
Nombre de coeurs: 2 physique(s), 4 logique(s)
Socket: Socket 1156 LGA
Température CPU (core 0): 28 °C

Carte mère

Gigabyte Technology Co., Ltd. H55M-UD2H x.x
Version du bios: F4
Date: 01/12/2009

GeForce 8800 GTS 512
Version DirectX installée: 11.0
Fréquence du GPU: 650 MHz
Fréquence shaders du GPU: 1.63 GHz
Fréquence mémoire du GPU: 972 MHz
Procesorul merge foarte bine, dar e loc si de mai bine :mrgreen: Nu vreau i7 pentru ca si asa nu lucrez decat pe 2 siteuri concomitent insa placa video trebuie schimbata :roll:
Va multumesc anticipat pentru recomandari!
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexandra1234 » 11 Feb 2013, 23:47

Ce buget ai pentru placa video?
este primul lucru la care ar trebui sa te gandesti si sa ne spui ca sa stim ce sa iti recomandam
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde trompi » 12 Feb 2013, 01:40

nu stiu ce anume trebuie sa fie mai bun din cele doua, placa video sau procesorul? As puen la bataie pana in 600 euro pt amandoua sau doar pt una, nu ca n-as avea mai mult, dar sunt foarte zgarcita de felul meu lol :mrgreen: Vreau o placa video buna ca sa ma tina sa zicem 2 siteuri in HD...
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde RTModels » 12 Feb 2013, 02:39

trompi scrie:nu stiu ce anume trebuie sa fie mai bun din cele doua, placa video sau procesorul? As puen la bataie pana in 600 euro pt amandoua sau doar pt una, nu ca n-as avea mai mult, dar sunt foarte zgarcita de felul meu lol :mrgreen: Vreau o placa video buna ca sa ma tina sa zicem 2 siteuri in HD...

Camera video sau web?
RTModels
User Junior+
User Junior+

Mesajde trompi » 12 Feb 2013, 02:50

am un logitech Logitech BCC950 :roll:
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pumpy » 12 Feb 2013, 08:10

Schimbi doar procesorul si atat :

http://www.emag.ro/procesor-intel-174-c ... grid_p1_l1

Placa video nu ai nevoie, are procesurul inclusa: intel® HD Graphics 2500

PS!

Poti alege si I7, care la fel are inclusa placa video :

http://www.emag.ro/procesor-intel-174-c ... grid_p1_l2

Singura problema este placa ta de baza daca are sau nu iesire video , daca nu are atunci trebuie obligatoriu placa video, daca are iti alegi doar unul din cele 2 procesoare de mai sus si este mai mult decat suficient.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde alexandra1234 » 12 Feb 2013, 08:25

alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Pumpy » 12 Feb 2013, 09:38

alexandra1234 scrie:in primul rand ca nu ai nevoie de placa video sa iti tina 2 site uri
Procesor iti recomand
http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu ... GHz&id=828

Placa video

http://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-Plac ... 90097.html dar este prea mult

http://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-Plac ... 91386.html ASTA AR FI !
http://www.videocardbenchmark.net/gpu.p ... 0+Ti&id=18
are un punctaj foarte bun

Eu cred ca, glumesti cu astfel de recomandari la placi video , pana si skins nu a, avut curajul sa ofere astfel de configuratii, ce naiba, vorbim de videochat nu de cine joaca la rezolutie maxima Call of Duty: Black Ops II :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: totusi, placa video este folosita pentru rezolutia monitorului nicidecum pentru encodarea video a stream-ului , daca sunteti pe dinafara cu sistemele si configuratiile PC macar nu mai postati aberatii de genul asta:

:twisted: :twisted: :twisted:

Placa Video Palit GeForce GTX 660, 2GB, GDDR5, 192bit, DVI, HDMI, DisplayPort, PCI-E 3.0 pret: 937,33 Lei

Imagine

Placa Video Palit GeForce GTX 650 Ti, 1GB, GDDR5, 128bit, DVI, VGA, PCI-E 3.0
pret: 603,14 Lei
Imagine

In cazul in care totusi necesita o placa video aceasta este mai mult decat suficienta pentru videochat si poate juca si battlefield 2 la rezolutie maxima :lol: :lol: :lol:

Placa video Gigabyte nVidia GeForce 210, 1024MB, GDDR3, 64bit, HDMI, DVI, PCI-E

pret: 134.99 Lei

http://www.emag.ro/placa-video-gigabyte ... grid_p1_l1

Imagine

Eu personal consider recomandarile tale referitoare la placa video din acest topic o gluma de prost gust! :twisted:
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde trompi » 12 Feb 2013, 15:02

Va mul;tumesc la toti pentru sfaturi!Am sa aleg un i5 si o placa GForce recomandata de voi^^
Bafta la toata lumea!
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexandra1234 » 12 Feb 2013, 15:41

pumpy

De ce as glumi?

Cand faci o investitie in ceva si ai un buget de 600 euro( am si intrebat asta) faci o investitie in ceva de calitate raport performanta/pret foarte bun
Exemplul meu a fost unul foarte tehnic bazat pe review uri ..cel mai bun pret la cea mai buna calitate
Eu de f multi ani de zile nu imi cumpar decat produse de calitate, mi-am luate tepe destule pentru ca am ales pretul in detrimentul calitatii
Poate nu va face videochat si peste 5 ani si poate invata sa faca grafica,o placa video din ce am recomandat eu nu are de ce sa fie schimbata in urmatorii 4 ani cel putin cu orice tehnologie noua o sa apara
Pumpy ai obsessii cu emag...am observat...cand cineva iti cere o parere ar fi normal sa oferi cel mai bun pret, magazinul recomandat de tine este scump, daca gandesti la serviciile oferite urmatoarele 3 magazine in ordinea popularitatii adica evo, garaj si cel ofera aceleasi servicii.

Cu bine

ps: Eu personal consider recomandarile tale referitoare la placa video din acest topic o gluma de prost gust! :twisted:"
Consider ca ma jignesti avand in vedere ca iti cam dau lectii si sunt femeie c..pe viitor glumele proaste te rog frumos sa le tii doar pentru tine
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde trompi » 12 Feb 2013, 15:54

nu am vrut dispute de asta va multumesc la toti alexandra eu cand am inceput sa lucrez in 2009 tot la fel mi-am luat ce e era mai bun in momentul respectiv. In privinta emag nu cred ca Pumpy are ceva special cu emag, in orice caz eu nu ma aflu in Romania, voi lscrie pe hartie ce mi-ati recomandat si voi merge la un magazin informatic :)
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexandra1234 » 12 Feb 2013, 15:56

Buna

Stai linistita, asa se umfla ei in pene :)
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Pumpy » 12 Feb 2013, 16:26

alexandra1234 scrie:pumpy

De ce as glumi?

Cand faci o investitie in ceva si ai un buget de 600 euro( am si intrebat asta) faci o investitie in ceva de calitate raport performanta/pret foarte bun
Exemplul meu a fost unul foarte tehnic bazat pe review uri ..cel mai bun pret la cea mai buna calitate
Eu de f multi ani de zile nu imi cumpar decat produse de calitate, mi-am luate tepe destule pentru ca am ales pretul in detrimentul calitatii
Poate nu va face videochat si peste 5 ani si poate invata sa faca grafica,o placa video din ce am recomandat eu nu are de ce sa fie schimbata in urmatorii 4 ani cel putin cu orice tehnologie noua o sa apara
Pumpy ai obsessii cu emag...am observat...cand cineva iti cere o parere ar fi normal sa oferi cel mai bun pret, magazinul recomandat de tine este scump, daca gandesti la serviciile oferite urmatoarele 3 magazine in ordinea popularitatii adica evo, garaj si cel ofera aceleasi servicii.

Cu bine

ps: Eu personal consider recomandarile tale referitoare la placa video din acest topic o gluma de prost gust! :twisted:"
Consider ca ma jignesti avand in vedere ca iti cam dau lectii si sunt femeie c..pe viitor glumele proaste te rog frumos sa le tii doar pentru tine

1- nu stau sa caut acum cine vinde si cu cat , am pus link unde am considerat ca, poate cumpara rapid si fara probleme.

2- cel mai bun exemplu il dai daca ai experienta in domeniu nu pe... review uri

3- nu am oferit o prastie de placa video ci una destul de bunicica si din generatie noua nVidia GeForce 210 care poate face fata cu brio la unele jocuri noi dar cu care poti face si editare foto folosind adobe photoshop c56.

4- in urmatorii 5 ani.. :lol: :lol: :lol: ma faci sa rad , in industria IT lucrurile se schimba trimestrial la foarte multe aspecte inclusiv pe partea de procesoare , posibil ca, in urmatorii 2 ani cel mult sa schimbam iarasi tehnologia total pentru a putea face cerinta noilor cerinte in videochat.

5- nu am obsesii cu emag, pur si simplu de la ei ma aprovizionez iar raportul pret/calitate/servicii pentru mine este perfect , fiecare este liber sa cumpere de oriunde doreste, nu pot ghici dorintele fiecaruia.

6-Nu te-am jignit si nici nu o sa imi dai vreodata lectii , mai ales in materie de IT si videochat , iar faptul ca, esti " femeie " nu schimba cu nimic situatia, tot ai gresit destul de mult , si ca, sa iti dovedesc greseala TA imensa iti arat ca, nici macar nu te-ai documentat sa ai habar cat de putin daca, vreun site cere si folosirea vreunei placi video , iar tu pur si simplu faci afirmatii si recomandari de parca am fi la un concurs de PC-gamer, iata ce spune un site de videochat renumit:

Software requirements

Operating System:
Microsoft® Windows® XP with Service Pack 2 or 3
Windows Vista® Business, Ultimate, or Enterprise
Windows 7®
Minimum 1024x768 screen resolution with 32-bit video card

Si iata ce spune un altul la fel de renumit;'

To broadcast in HD with high quality audio and video, you will need the following:

- Mac or PC with an i5 (i7 recommended) processor*

- Your cam will need to be able to stream at 640x480*

Ai macar habar de ce unul recomanda placa video si altul NU? iti spun EU!! esti complet paralela cu acest domeniu si nu sti , iar diferenta este simpla , in primul caz se recomnda folosirea unui procesor duo core la 3Ghz, in al 2 lea caz se recomanda folosirea de I5 sau I7 , diferenta este la PROCESOARE!! primul procesor NU are inclusa placa grafica fiind de generatie veche ( socket 775), pe cand I 5 si I7 au placa grafica inclusa suficienta pentru unele jocuri si chiar editari foto/video , sau...mai pe intelesul tau placile video incluse in procesoarele I5 si I7 sunt dedicate pentru multimedia, daca...iti spune ceva aceasta denumire desi nu cred.

alexandra1234 scrie:Buna

Stai linistita, asa se umfla ei in pene :)

Eu nu ma umflu in pene , eu imi prezint cunostiintele bazate pe ani grei de practica in IT si ceva anisori buni in videochat.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde Pumpy » 12 Feb 2013, 16:30

trompi scrie:Va mul;tumesc la toti pentru sfaturi!Am sa aleg un i5 si o placa GForce recomandata de voi^^
Bafta la toata lumea!

Placa video este necesara doar in cazul in care placa ta de baza nu are iesire video , adica, nu ai nici o varianta pentru conectarea monitorului, doar in acest caz iti cumperi o placa video.
Nu arunca cu banii aiurea , cel mai bine ia-ti un I7 daca tot ai bani suficienti si esti asigurata in urmatorii 2 ani!
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde fetish » 12 Feb 2013, 17:04

ba uite ca eu nus pro tehnica la super extra niveluri , eu sunt convinsa ca se poate face vcalitate in vdc si cu tenica mai de cartier asa , nu trebuie super ultra miliarde

imp e efectiv sa stii vdc , tehnica mhhmm , e si nu e importanta , eu cunosc personal model cu pc super perrfomant cu It si alte traznai , camera video Sony si care nu sare de 1000 de euro pe luna in conditiile in care munceste cel putin 8 ore zilnic , asa cum cunosc alt caz cu pc I3 si fara camere video si care munceste in medie 4-6 ore ep zi si scoate cam 2500 de dolari lunar

eu zic ac se pune f mult accent pe tehnica pt ac multi sunt convinsi ca tehinca te ridica , da propabil daca nu poti oferii altceva e de inteels ca trebuie sa ai un atu si atu ul va fii tehnica , da sunt site -uri unde Hd ul te mai urca un rand 2 , dar nu asa de mult incat daca etsi un model prost sa scoti dublu triplu fata de incasarile fara Hd

eu zic ca o configuratie de bun simt itia duce bani daca ai si ceva in cap ca sa -i produci , altfel poti super foro model si cu 7 I7 uri mergand constant ac afci un nimic :wink:
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde trompi » 12 Feb 2013, 19:31

de acord cu tine fetish, depinde foarte mult si de model dar in acelasi timp orice progres conteaza. Dupa cum ai observat si tu sunt siteuri care te afiaza mai sus in pagina daca ai HD sau alte calitati etc etc deci daca e de loc si de mai bien de ce nu...In opinia mea cand ai un business trebuie sa_l intretii din toate punctele de vedere , nu sa te culci pe o ureche sa spui ei lasa ce daca mobila din magazin e veche, oricum o sa vina lumea si o sa cumpere pt ca sunt un bun vanzator. de acord, dar pana ce intra sa cumpere produsul conteaza imaginea, daca nu_i convine pleaca si sa nu uitam ca fiecare client aree pretentiile lui, sunt care vor vrea imagine buna etc etc. Clientii sunt din ce in ce mai pretentiosi, concurenta creste deci automat trebuie sa evoluam si din punctul asta de vedere.
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde RTModels » 13 Feb 2013, 01:06

Daca ai webcam nu ai nevoie de placa video performanta, alege un procesor si atat.
RTModels
User Junior+
User Junior+

Mesajde Ken » 13 Feb 2013, 03:51

Cu 600 euro iti poti lua un laptop cu i7 si tot ce-ti trebuie ptr videochat .....
Ken
VETERAN
VETERAN

Mesajde trompi » 13 Feb 2013, 15:24

Mi_am luat placa video recomandat de pumpi
Placa Video Palit GeForce GTX 660, 2GB, GDDR5, 192bit, DVI, HDMI, DisplayPort, PCI-E 3.0
Procesor i5 3550 LGA 1155 3.30 GHz 6MB
si o mothercard foarte mistoaca
MSI Z77A-G45 Thunderbolt - Z77A/LGA1155/DDR3/PCIE/ATX
:mrgreen: Astazi am sa termin cu instalarea :!: si trec din nou pe w7 64 sper sa mearga acum :!: de abia steeeeeeeeeeeeeept
Ken, nu sunt obisnuita sa lucrez pe laptop, nu_mi place, dar o sa-mi iau unul pt vacante , sotul are un sony vaio performant dar coolerul face un zgomot grrrrrrrrrrrr
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pumpy » 13 Feb 2013, 15:42

trompi scrie:Mi_am luat placa video recomandat de pumpi
Placa Video Palit GeForce GTX 660, 2GB, GDDR5, 192bit, DVI, HDMI, DisplayPort, PCI-E 3.0
Procesor i5 3550 LGA 1155 3.30 GHz 6MB
si o mothercard foarte mistoaca
MSI Z77A-G45 Thunderbolt - Z77A/LGA1155/DDR3/PCIE/ATX
:mrgreen: Astazi am sa termin cu instalarea :!: si trec din nou pe w7 64 sper sa mearga acum :!: de abia steeeeeeeeeeeeeept
Ken, nu sunt obisnuita sa lucrez pe laptop, nu_mi place, dar o sa-mi iau unul pt vacante , sotul are un sony vaio performant dar coolerul face un zgomot grrrrrrrrrrrr

Eu asta am recomandat:

Pumpy scrie:

In cazul in care totusi necesita o placa video aceasta este mai mult decat suficienta pentru videochat si poate juca si battlefield 2 la rezolutie maxima :lol: :lol: :lol:

Placa video Gigabyte nVidia GeForce 210, 1024MB, GDDR3, 64bit, HDMI, DVI, PCI-E

pret: 134.99 Lei

http://www.emag.ro/placa-video-gigabyte ... grid_p1_l1

Imagine

Eu personal consider recomandarile tale referitoare la placa video din acest topic o gluma de prost gust! :twisted:

Cu ceea ce ai cumparat poti trece cu brio orice test de jocuri :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: placa de baza este super OK , ai luat cu chipset Z77A , din pacate..producatorul placii de baza nu este OK! trebuia sa fi ales un Asus sau un Gigabyte , in fine, distractie placuta la jocuri :mrgreen: si spor la $$$!
Pumpy
User Activ
User Activ

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj