Recomandari placa video si procesor i5

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde alexandra1234 » 13 Feb 2013, 17:14

good job !
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde alexandra1234 » 13 Feb 2013, 17:25

Pumpy scrie:
alexandra1234 scrie:pumpy

De ce as glumi?

Cand faci o investitie in ceva si ai un buget de 600 euro( am si intrebat asta) faci o investitie in ceva de calitate raport performanta/pret foarte bun
Exemplul meu a fost unul foarte tehnic bazat pe review uri ..cel mai bun pret la cea mai buna calitate
Eu de f multi ani de zile nu imi cumpar decat produse de calitate, mi-am luate tepe destule pentru ca am ales pretul in detrimentul calitatii
Poate nu va face videochat si peste 5 ani si poate invata sa faca grafica,o placa video din ce am recomandat eu nu are de ce sa fie schimbata in urmatorii 4 ani cel putin cu orice tehnologie noua o sa apara
Pumpy ai obsessii cu emag...am observat...cand cineva iti cere o parere ar fi normal sa oferi cel mai bun pret, magazinul recomandat de tine este scump, daca gandesti la serviciile oferite urmatoarele 3 magazine in ordinea popularitatii adica evo, garaj si cel ofera aceleasi servicii.

Cu bine

ps: Eu personal consider recomandarile tale referitoare la placa video din acest topic o gluma de prost gust! :twisted:"
Consider ca ma jignesti avand in vedere ca iti cam dau lectii si sunt femeie c..pe viitor glumele proaste te rog frumos sa le tii doar pentru tine

1- nu stau sa caut acum cine vinde si cu cat , am pus link unde am considerat ca, poate cumpara rapid si fara probleme.

2- cel mai bun exemplu il dai daca ai experienta in domeniu nu pe... review uri

3- nu am oferit o prastie de placa video ci una destul de bunicica si din generatie noua nVidia GeForce 210 care poate face fata cu brio la unele jocuri noi dar cu care poti face si editare foto folosind adobe photoshop c56.

4- in urmatorii 5 ani.. :lol: :lol: :lol: ma faci sa rad , in industria IT lucrurile se schimba trimestrial la foarte multe aspecte inclusiv pe partea de procesoare , posibil ca, in urmatorii 2 ani cel mult sa schimbam iarasi tehnologia total pentru a putea face cerinta noilor cerinte in videochat.

5- nu am obsesii cu emag, pur si simplu de la ei ma aprovizionez iar raportul pret/calitate/servicii pentru mine este perfect , fiecare este liber sa cumpere de oriunde doreste, nu pot ghici dorintele fiecaruia.

6-Nu te-am jignit si nici nu o sa imi dai vreodata lectii , mai ales in materie de IT si videochat , iar faptul ca, esti " femeie " nu schimba cu nimic situatia, tot ai gresit destul de mult , si ca, sa iti dovedesc greseala TA imensa iti arat ca, nici macar nu te-ai documentat sa ai habar cat de putin daca, vreun site cere si folosirea vreunei placi video , iar tu pur si simplu faci afirmatii si recomandari de parca am fi la un concurs de PC-gamer, iata ce spune un site de videochat renumit:

Software requirements

Operating System:
Microsoft® Windows® XP with Service Pack 2 or 3
Windows Vista® Business, Ultimate, or Enterprise
Windows 7®
Minimum 1024x768 screen resolution with 32-bit video card

Si iata ce spune un altul la fel de renumit;'

To broadcast in HD with high quality audio and video, you will need the following:

- Mac or PC with an i5 (i7 recommended) processor*

- Your cam will need to be able to stream at 640x480*

Ai macar habar de ce unul recomanda placa video si altul NU? iti spun EU!! esti complet paralela cu acest domeniu si nu sti , iar diferenta este simpla , in primul caz se recomnda folosirea unui procesor duo core la 3Ghz, in al 2 lea caz se recomanda folosirea de I5 sau I7 , diferenta este la PROCESOARE!! primul procesor NU are inclusa placa grafica fiind de generatie veche ( socket 775), pe cand I 5 si I7 au placa grafica inclusa suficienta pentru unele jocuri si chiar editari foto/video , sau...mai pe intelesul tau placile video incluse in procesoarele I5 si I7 sunt dedicate pentru multimedia, daca...iti spune ceva aceasta denumire desi nu cred.

alexandra1234 scrie:Buna

Stai linistita, asa se umfla ei in pene :)

Eu nu ma umflu in pene , eu imi prezint cunostiintele bazate pe ani grei de practica in IT si ceva anisori buni in videochat.

Ti-a luat cred mai multe de 20 de minute sa scrii si degeaba.
Daca ar fi fost baiat destept ca doar te pricepi la IT dar faci si videochat de cativa anisori ai fi observat ca in alte posturi am spus de f multe ori ca nu ai nevoie de placa video.
Recomandarea mea a plecat de la postul lui trompi care a specificat ca vrea placa video.
Pana la urma tot placa performanta si-a cumparat si nu o petarda amarata si culmea tot palit..mai sa fie :)))
Concluzia este.... iarasi te dai rotund!!!
In fine ai scris cateva aberatii de care in mod normal m-as lega dar nu astazi.

Cu asta eu am incheiat discutia aici si nu voi da curs unor noi alte provocari

Peace!
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Pumpy » 13 Feb 2013, 18:07

alexandra1234 scrie:
Ti-a luat cred mai multe de 20 de minute sa scrii si degeaba.
Daca ar fi fost baiat destept ca doar te pricepi la IT dar faci si videochat de cativa anisori ai fi observat ca in alte posturi am spus de f multe ori ca nu ai nevoie de placa video.
Recomandarea mea a plecat de la postul lui trompi care a specificat ca vrea placa video.
Pana la urma tot placa performanta si-a cumparat si nu o petarda amarata si culmea tot palit..mai sa fie :)))
Concluzia este.... iarasi te dai rotund!!!
In fine ai scris cateva aberatii de care in mod normal m-as lega dar nu astazi.

Cu asta eu am incheiat discutia aici si nu voi da curs unor noi alte provocari

Peace!

Fix 4 minute ca sa pot scrie ceea ce am afirmat mai sus :mrgreen: oi fi spus tu in multe posturi ca, nu ai nevoie de placa video...dar :mrgreen: :mrgreen: unele site-uri de videochat o solicita , iar daca nu esti pe un sistem din generatie noua obligatoriu ai nevoie de placa video daca lucrezi sa zicem...pe LiveJasmin , nu ma dau rotund la absolut nimic,observ cu tristete ca, iti place sa ai ultimul cuvant si acela eronat.... :( din pacate Trompi a cumparat ceva ce nu avea nevoie, interfata grafica inclusa in procesor ii permite lejer sa lucreze pe orice site ce solicita o placa video ori sa vada un film in full HD sau sa joace anumite jocuri , din punctul meu de vedere Trompi a pierdut niste bani pe care ar fi putut sa-i foloseasca in alte scopuri personale ori caritabile ...
Pumpy
User Activ
User Activ

Anterior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj