Recomandare sistem de lucru

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde mosgocata » 09 Feb 2009, 12:25

Salutare tuturor .
Citesc de ceva timp forumul acesta si am aflat multe lucruri utile de aici (si bune si rele :D ) , drept pentru care vreau sa multumesc adminilor si utilizatorilor care au avut posturi educative si informative oneste.
Mentionez ca nu lucrez in domeniu dar ceea ce am citit aici am aplicat in alt domeniu . Am o amica care vrea sa se apuce de acest job de acasa si are posibilitate de a alege intre 2 sisteme :

1. Sistem Tower Fujitsu Siemens Pentium IV 2600MHZ, 512 RAM, 40 GB HDD, CD-ROM, sunet, retea, USB, AGP ,Monitor TFT 17" Fujitsu Siemens P17-1 , Tastatura , Mouse , Cabluri alimentare . Pret :599 RON

2.IBM TOWER A51, Pentium IV 3000/ 1024 RAM DDR2/ 80 GB HDD, COMBO, 6 x USB, retea, Video Intel 915GV - shareaza 128 MB, nu are slot AGP sau PCI-Expres, FLOPPY + Monitor TFT IBM 19" Grad A, negru Model 9419 HB7 +Tastatura IBM + Mouse negru optic . Pret 850 RON.

Ca si camera web vrea sa foloseasca un Webcam Logitech QuickCam Pro 9000 .

Tipa vrea sa lucreze pe 4 site-uri livejasmine , neoncams , eurolive si camcontacts .

Care dintre cele doua sisteme de mai sus este mai indicat pentru site-urile pe care vrea ea sa lucreze (cele de mai sus ) RAPORTAT DOTARI/PRET ?

Credeti ca primul sistem este suficient de puternic sa duca cele 4 site-uri ?
In afara de configuratiile de mai sus credeti ca mai trebuie ceva ( nu ma refer la lumini , decoruri , softuri ).
Daca foloseste o camera web mai are nevoie de placa de captura si de tuner ?

Nu vreau sa va stresez prea tare . Sa raspunda doar cine vrea .

Multumiri anticipate si scuze pentru timpul rapit .
Va doresc spor la treaba tuturor si clienti cu cardul plin .
mosgocata

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 10 Feb 2009, 10:18

vad ca nu ti-a raspuns nimeni:

primul sistem de 599 ron e insuficient din cauza de "512 RAM, 40 GB HDD" si oricum diferenta de pret se recupereaza in cateva zile maximum.

la webcam cu mufa usb nu ai nevoie de placa de captura si tunner

site-urile mentionate sunt mari mancatoare de bandwith, ma indoiesc ca le poti tine pe toate ODATA deschise si ai uitat sa mentionezi ca e nevoie si de internet clasa business ( sau cum ii zice la aia cea mai scumpa la rds, upc, romtelecom etc. cu viteza de upload mai mare de 1000) masori netul aici , alegi ce server vrei tu ala de new-york de exemplu http://www.speakeasy.net/speedtest/

acuma hai, trimite-mi vreo doi "cu cardul plin", sa traim ! :lol:
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde mosgocata » 10 Feb 2009, 16:49

Multumesc "andromaca" .
Apreciez faptul ca ti-ai rapit putin timp si pentru mine .
Faptul ca nu a mai raspuns nimeni e normal ( pe criza asta) cine stie ori nu are timp sa intre pe aici pe forum ori e ocupat cu facut banuti ca am inteles ca incasarile au scazut mult .
Despre net am inteles cum se verifica si o sa-i transmit tipei eventual poate ii fac chiar eu testul .
Cu privire la membri care au "cardul plin" - primi cinci ii dau prietenei mele sa o incurajez si restul ii redirectez spre tine .
Oricum i-ti multumesc si in numele prietenei mele . Poate va intra si personal sa o faca .
mosgocata

Mesajde DNS_STUDIO » 10 Feb 2009, 19:41

mosgocata - imi dau si eu cu parerea daca imi permiti te rog :)

sistemul nostru - 1000ron -
2gb - Ram
procesor 2.5 intel core duo
160g hard disk
256mb placa video
+ 450ron LCD 19inch

cat despre conexiunea la internet , noi avem banda mult mai larga fiind studio . Daca doresti sa iti spun de unde poti achiziona sistemul pm si se rezolva , Multumesc
DNS_STUDIO

Mesajde mosgocata » 10 Feb 2009, 21:35

I-ti multumesc si tie DNS_STUDIO pentru raspuns si pentru oferta de calculator . Vorbesc cu tipa si daca e dispusa sa aloce mai multi bani pentru sistemul prezentat de tine i-ti dau un pm .
Spor la treaba .
mosgocata

Mesajde pleasurecum » 19 Feb 2009, 19:04

Buna sunt varza amundoua nu cumpara asa ceva .
daca esti prietena cu ea inprumuto cu ceva $$$$$ si ajuto .
un pc calumea incepe de la 3000 ron nu de la 500
Dar cred ca pentru un inceput se poate .
Sa mearga pe 1 site cu varianta 2 DAR SA CEARA MACAR 2GB MEMORIE SI DACA NU SE POTE SA CUMPERE EA EXTRA.(nu e scumpa)
dar tot e varza ca nu are placa video .
nu stiu ce sa zic da un e-mail si o sa incerc sa trimit eu o configuratie ieftina si buna ,e prea varza amundoua.

hai bafta .
pleasurecum
User Junior
User Junior

Mesajde mosgocata » 19 Feb 2009, 21:57

multumesc frumos pleasurecum dupa cum ai vazut mai sus am primit o oferta mai ieftina din partea lui DNS_STUDIO.
Apropos de placa video ca eu nu ma prea pricep la tehnica - pentru cei ce citesc in continuare acest mesaj - este strict necesara pentru videochat si daca da ce calitati trebuie sa aiba (frecventa , etc)?
Muultumesc anticipat tuturor celor ce i-si vor rapi din timpul lor sa-mi raspunda .
Spor la treaba tuturor .
mosgocata

Mesajde GlamChatStudio » 19 Feb 2009, 22:09

pleasurecum scrie:Buna sunt varza amundoua nu cumpara asa ceva .
Sa mearga pe 1 site cu varianta 2 DAR SA CEARA MACAR 2GB MEMORIE SI DACA NU SE POTE SA CUMPERE EA EXTRA.(nu e scumpa)
nu stiu ce sa zic da un e-mail si o sa incerc sa trimit eu o configuratie ieftina si buna ,e prea varza amundoua.

hai bafta .

Tu chiar lucrezi videochat sau esti in vizita pe site?Sorry pt. off topic dar romana ta ''e varza''.

Sa lucrezi pe 2-3 siteuri nu-ti trebuie calc de 3000ron,mai ales daca esti incepator.Cateva solutii de compromis au oferit cativa useri mai sus ,solutii destul de bunicele.
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 20 Feb 2009, 08:08

pleasurecum scrie:Buna sunt varza amundoua nu cumpara asa ceva .

hai bafta .

looooool, ce zice DNS e super suficient si de bun-simt, am facut EU in perioada de "criza" personala cu 512+256 RAM cu 40 HDD cu un webcam de 500 de mii de lei si un modem zapp de dinainte de 3G si am tinut si 2 saituri si am facut si bani interesanti , mai ai sfaturi?
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde pleasurecum » 21 Feb 2009, 05:41

Scuze dar nu am timp sa mai vin pe aici decat la final de program .
Am scris dupa 21h de ore la munca acum am doar 16.
Idea este ca pentru inceput merge dar nu cred ca cineva care lucreaza de putin timp mai are "dinozauri" din astia pentru munca .
Acum flash are nevoie de mai multe resurse fata de acum sa zicem 3 ani cand era flash v6 sau v7 si cam majoritatea programelor incepind de la IE-Firefox ......etc
Cine are pretenti nu o sa intre niciodata la un webcam de 500 de mii .

Cine vrea sa asculte de ce zic eu bine cine nu click next .
M-am cam saturat de experti din astia care cred ca daca lucreaza cu un pc de 2-3 ani sunt experti,am un coleg care a terminat cu 10 la info si este varza la pc ,asta este leacul babesc si noi romani suntem experti in asta cred ca are si un nume " dupa ureche" cred.
Cand te doare ceva te duci la doctor nu la prieteni sau poate nu gandesc eu bine.

mosgocata eu nu am pc-uri eu ma ofeream sa trimit o lista cu ce sa cumperi tu ce este mai bun din produsele pe piata acum dar bafta si cu oferta lui dns

hai bafta
Un pc bun incepe de la 3000 de ron.
Noapte buna sa nu mai aud ca nu am scris bine iar.
pleasurecum
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj