Recomandare Procesor

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde freeman2k12 » 18 Ian 2013, 00:21

Salutare tuturor.
Asa cum spune si titlul topicului , caut un sfat , o recomandare in alegerea unui procesor pentru un nou sistem folosit la videochat in format HD in principal si editare foto plus grafica vectoriala in secundar.
Tin sa mentionez ca numarul de site-uri pe care o sa lucrez simultan nu va fi mai mare de 4...si anume : Streamate (flash media live encoder) , Jasmin ( cu softul lor HD) , ImLive HD , plus inca unul la care nu m-am decis asupra lui , dar tot ceva HD sa presupunem. Din propria experienta mizez pe 3 platforme deschise simultan , dar cum nu vreau sa tin resursele pc-ului la maximum, l-am pus si pe cel de al 4 lea site.
Cele 3 procesoare la care m-am gandit sunt urmatoarele :
-Intel I5 3570k -950 lei
-Intel I7 3770k -1400 lei
-AMD FX-8350 - 810 lei
De ceva timp , tot citesc pe net , pe forumuri , review-uri peste review-uri si pareri peste pareri , asa incat am ajuns sa nu stiu spre ce sa ma indrept , m-am zapacit de tot :shock: . Chiar nu stiu ce aleg.
Diferenta de bani intre ele este destul de mare si daca AMD-ul sau I5-ul isi fac treaba si performantele nu-s atat de diferite fata de I7 in ceea ce priveste videochatul in format HD , va spun sincer c-as opta pentru unul din cele 2 , iar surplusul de bani l-as investi in alte componente gen memorie , sursa , placa de baza , cooling , etc.
Stiu ca probabil mai sunt alte topicuri deschise pe acest subiect , dar nu am gasit pareri referitoare si la AMD FX-8350 vs. Intel I5 vs. Intel I7 in ceea ce priveste videochatul in format HD. Ca atare , daca topicul deschis de mine este un deja vu deranjant pentru unii dintre voi , tin sa-mi cer scuze dar in acelasi timp , sper sa-mi raspundeti vis-a-vis de dilema mea. :)
Spor la bani.
freeman2k12

Mesajde juanvaldino » 19 Ian 2013, 10:58

eu zic sa mergi pe i5 e un procesor foarte bun daca iti iei si 8 gb ram pe frecventa 1600 mhz ddr3 dualchanel v-a lucra perfect , acum vezi ce zic si ceilalti, bafta
juanvaldino
User Junior+
User Junior+

Mesajde freeman2k12 » 19 Ian 2013, 18:52

Memoria vizata e un kit Corsair Dominator de 16 Gb la 1866 MHz minim.
freeman2k12

Mesajde raulis » 05 Feb 2013, 09:27

Mergi pe I7 eu in studio folosesc I7 si sunt multmit, iar daca folosesti site-uri in HD respectiv FMLE de pe cams si streamate iti recomand i7
raulis
User Junior+
User Junior+

Mesajde freeman2k12 » 19 Feb 2013, 20:53

Multumesc mult pentru raspuns . I7 este procesorul vizat si este chiar recomandat de stuff-ul Streamate pentru Flash Media Live Encoder. In majoritatea testelor de pe net este cel mai bun . Ma intreb doar daca nu cumva este si foarte mult marketing la mijloc , si AMD FX8350 sa acopere un procent de 70%-80% din performantele I7-lui :?: ...caci daca asa ar sta treaba , fara ezitare as merge pe AMD. In fond si la urma urmei , totul se reduce la best bang for the buck.
Spor la $$$$$$$$$$$
freeman2k12

Mesajde alexandra1234 » 20 Feb 2013, 12:40

Intel I5 3570k -950 lei a scazut la pret destul de mult
eu as merge pe el , in teste este aproape de i7 si este si mai ieftin
Daca vrei sa faci s ceva economie nu as merge pe acel kit de la corsair, as merge pe o frecventa de 1600 de la kingston cu radiator, iesi ceva mai ieftin
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde freeman2k12 » 20 Feb 2013, 20:28

Mda. Am remarcat Kingston Beast Series 16GB la 1866 MHz...undeva la 540 de lei (pretul de azi). Din ce m-am documentat pe net , isi face treaba la fel de bine ca si Corsair Dominator cu o diferenta de pret simtitoare , si anume vreo 260 de lei. :wink:
Multumesc mult pentru sfat.
freeman2k12

Mesajde most.silent » 18 Mar 2013, 19:39

Mai oameni buni, voi vreti sa va jucati sau sa faceti videochat?
Ca daca vreti sa va jucati, atunci recomandarea mea e un procesor i7 extreme edition...
Daca vreti videochat, un i5 e mai mult decat suficient, chiar si pentru prelucrari foto?
Sau astea vrei sa le faci la nivel profi?
Daca da, atunci iti trebuie o statie grafica cu doua procesoare xeon, etc...
Ce facem aici?
Punem intrebari de dragul intrebarilor?
Urmeaza sa intrebati de placi video parhelia....
most.silent

Mesajde Pumpy » 19 Mar 2013, 00:49

Unii dintre noi chiar studiaza si recomandarile unor site-uri referitor la partea tehnica necesara inainte de a lua o decizie in vederea achizitionarii unui sistem dedicat videochat-ului:
To broadcast in HD with high quality audio and video, you will need the following:

- Mac or PC with an i5 (i7 recommended) processor*

Uneori este mai bine sa citesti cerintele unui site ori altul decat sa iti faci un PC dupa ureche sau....lasa ca, asa scrie " ala " pe net ca, are si merge!....oricum , eu spun ca, un I5 sau I7 este un PC de calitate si fara probleme pentru orice site de videochat, practic este configuratia momentului in videochat orice sistem cu : I5/I7 recomandabil I7 !
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde most.silent » 19 Mar 2013, 10:54

Pumpy scrie:Unii dintre noi chiar studiaza si recomandarile unor site-uri referitor la partea tehnica necesara inainte de a lua o decizie in vederea achizitionarii unui sistem dedicat videochat-ului:
To broadcast in HD with high quality audio and video, you will need the following:

- Mac or PC with an i5 (i7 recommended) processor*

Uneori este mai bine sa citesti cerintele unui site ori altul decat sa iti faci un PC dupa ureche sau....lasa ca, asa scrie " ala " pe net ca, are si merge!....oricum , eu spun ca, un I5 sau I7 este un PC de calitate si fara probleme pentru orice site de videochat, practic este configuratia momentului in videochat orice sistem cu : I5/I7 recomandabil I7 !

Da, am vazut si eu asta, recomandarea vine de la faptul ca i5-urile de generatie mai noua (versiunea 3) vin doar cu doua nuclee, nu cu 4 ca cele mai vechi sau ca i7...
most.silent

Mesajde freeman2k12 » 24 Mar 2013, 00:29

Salutare.
Speram sa evit contrele ironice , dar nu am reusit :lol: .

Care sunt procesoarele i5 (3rd generation) dual core? Eu nu am gasit asa ceva.

Lucrez din 2004 si am ceva experienta in acest domeniul, plus ceva cunostinte in cel al IT-ului. Poate nu cata as vrea, dar consider ca am ceva acolo. Nu am avut ce face, atatia ani lucrand cu mierea, obligat mai m-am manjit si eu putin pe ici, pe colo. :)
Parerile vizate in acest topic, sunt ale acelor persoane care au experienta in acest domeniu, persoane carora le-am citit postarile de-a lungul anilor petrecuti pe aceasta platforma.
Nu sunt absolut deloc interesat de parerile celor care le place sa se dea mari la apa mica. Chiar ii rog sa se abtina.
Most.silent, te rog frumos, nu te supara, dar mi-ai lasat impresia ca ma certi pentru parerea ceruta despre aceste procesoare. Intrebarea subliniata necesita un raspuns din partea ta.
Spor la $$$$$$
freeman2k12

Mesajde ivyane » 24 Mar 2013, 10:00

Inseamna ca, nu ai cautat:

Intel's Core i3 and i5 dual-core processors

http://techreport.com/review/18216/inte ... processors
ivyane

Mesajde freeman2k12 » 24 Mar 2013, 17:05

Inseamna ca nu ai citit ce am scris.

Reviewul e din January 4, 2010... 3rd generation :!:
freeman2k12

Mesajde most.silent » 25 Mar 2013, 01:30

freeman2k12 scrie:Inseamna ca nu ai citit ce am scris.

Reviewul e din January 4, 2010... 3rd generation :!:

nu vreau sa intru in polemica si nu vreau sa ma dau super cunoscator, dar poti sa te uiti aici:
http://www.intel.com/content/www/us/en/ ... ct=desktop ...
Si nu confunda numarul de core-uri cu numarul de threads-uri...
Pentru comparatie, verifica la celelalte i5...
most.silent

Mesajde freeman2k12 » 25 Mar 2013, 09:06

Bine ........
freeman2k12

Mesajde Damocles » 07 Apr 2013, 18:35

Salutare,
Din toata discutia de aici eu tot nu m-am lamurit oameni buni.
i3, i5, i7, fx6100.... Am vazut de la AMD si A8 A10 cu placi video integrate care nuse prezentau chiar slab. Ce avantaj real are Intel fata de AMD in ceea ce facem noi. Intreb ca si un "abia initiat" in cele ale IT-ului...
De ce are nevoie FMLE-ul pentru a rula bine, considerand ca video il primeste de la webcam (logitech c910/c920) si nu de la o camera video/placa de captura. Are nevoie de placa video separata?
Stima si spor la $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$.
Damocles

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj