Recomandare pc buget 1500 lei.

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde paul19 » 14 Aug 2013, 17:05

Buna,as dori daca se poate anumite sfaturi.As avea 1500 lei buget pentru un calculator pentru jobul de videochat.Ce sistem s-ar putea incadra in acest pret?Deocamdata detin un logitech c920.Va multumesc!
paul19

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 14 Aug 2013, 20:31

daca vrei calitate cat mai buna cu bani putini cauta si tu pe goagal sunt magazine de PC-uri care ofera strict second-hand-uri , buy-back-uri sau refurbishate, controlate si atestate de catre firma in cauza care ofera si termen de garantie.

iar la anul, cand se demodeaza sau e obosit sau doar iese din garantie, il dai inapoi la aceeasi firma (retur) si contra unei diferente de pret iei altul, tot de la ei, ceva mai "modern".

in plus , pe okazii.ro gasesti zeci de pagini cu computere , timp sa ai sa le citesti pe toate....
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde Nikalai » 15 Aug 2013, 07:29

O varianta s-h :
procesor: i5-2500 550 ron pe okazii
ram: 4 gb 70 ron
ssd: sata 3 ocz 60gb 250-300 ron
placa de baza: asrock h61 icafe (aici ai f multe variante) 170 ron
carcasa,sursa 450w 100 ron
monitor de 19 350 ron
windows 7 ,8...
cam asta ar fi o varianta ok pentru 3-4 site-uri. 2 hd / 2 hq.in plus,ai grija cu net-ul pentru ca orice upload mai mic de 15 Mbps nu iti va tine mai mult de un site.
Nikalai

Mesajde paul19 » 17 Aug 2013, 11:37

Andromaca: iti multumesc frumos pentru sfaturi si chiar o sa ma uit,dar eu am cerut o configurare a unui calculator.
Nikalai: Iti multumesc foarte mult,monitor detin(de 24 wide),cred ca te-ai referit la 600gb(ssd),nu?,windows am 7 ultimate,cam ce placi se potrivesc pentru i5?
Va multumesc tuturor pentru informatii!
paul19

Mesajde paul19 » 17 Aug 2013, 12:11

Si ce carcasa ar trebui? :D
paul19

Mesajde GlamourFoto » 18 Aug 2013, 10:31

Consider ca Andromaca te-a indrumat destul de bine, cumperi un Pc refurbished de la o firma primesti garantie si este totul in regula, sau iti faci singur o configuratie dupa ureche, intreband ce Mobo se potriveste si ce carcasa sa folosesti :D

Pana in momentul de fara daca urmai sfatul respectiv aveai deja pc si lucrai, daca stai sa il faci singurel si nu ai cunostintele necesare o sa mai dureze un pic si aceasta pierdere de timp nu este in favoarea ta, pentru ca fiecare zi nelucrata poate reprezenta o pierdere.

Sa revenim, referitor la carcasa pe care sa o folosesti personal ti-as recomanda ceva cat mai aerisit pentru a evita incalzirea excesiva a componentelor din calculator cel putin acum cat e vara, uite eu folosesc si am recomandat Cooler master pentru spatiu si pentru air flow dar sare de 400 de ron si nu cred ca se incadreaza in bugetul tau,

Imagine

Recomand sa achizitionezi orice carcasa sa aibe acolo cel putin doua ventilatoare (frontal/in spate) de 120 si posibilitatea montarii altor ventilatoare optionale lateral sau chiar sus dar putin probabil sa gasesti intr-un buget restrans,
Uite ceva de acest gen: http://www.pcgarage.ro/carcase/raidmax/ ... ck-window/
Daca totusi carcasa nu se descurca foarte bine cu racirea, adica temperatura componentelor este una ridicata recomand sa scoti panoul lateral si sa montezi un ventilator cat mai puternic sa bata direct in ea :)
Imagine

Spor acolo la achizitie componente.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 18 Aug 2013, 18:08

@paul, dincolo de parametrii partilor componente, un fabricant al unui sistem imbina din start, din proiectare, apoi din fabricatie, toate componentele interne astfel incat IMPREUNA ca un sistem ( ca de aia se cheama "sistem") sa functioneze cat mai bine.

nu poti sa-ti construiesti tu la tine in pivnita o masina cu motor de Dacie , carcasa de Mercedes , parbriz de Ford, roti de bicicleta... cam asa e si cu calculatoarele.... poti sa intrebi aici 7 ani care e cea mai tare piesa X sau Y daca impreuna piesa X cu piesa Y .... NU SE PUPA....

cand cumperi un Refurbished cumperi un sistem asa cum a fost el initial proiectat si fabricat adica STABIL, cu GARANTIE, pe care il poti da inapoi ca sa iei altul chiar si mai tare, practic ideea de "defectiune tehnica" iti dispare cu totul de pe creier si iti ramane TIMP sa te ocupi cu lucruri constructive.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde LolaHighClass » 05 Sep 2013, 12:01

Buna Andromaca,

Tind sa te contrazic la ceea ce spui si sper sa nu mi-o iei in nume de rau.

Practica m-a invatat, si cu mult inainte teoria, doar ca nu prea voiam sa o ascult, ca un sistem gandit pe componente, va fi de cele mai multe ori mult mai bun decat cele ce vin prefabricate. Sa nu mai spun de posibilitatea de a-ti alege exact acele tipuri de componente cu care tu te intelegi bine si care te satisfac.

Eu personal, militez pe construirea de sisteme pe componente, fie ca sunt ele desktop-uri de casa, pc-uri pentru gaming, videochat sau chiar si servere. Bineinteles cel care face recomandarea la piese trebuie sa aiba ceva experienta si sa nu vorbeasca strict din auzite. Nevertheless, cineva care se pricepe iti va construi un bun pc pe componente, la bugetul pe care tu il propui, si acel sistem va fi superior oricarui produs refurbished, sau chiar unor produse noi.

O zi frumoasa sa aveti cu toti!
Alexandra.
LolaHighClass
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj