Ranking Streamate

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde costin_yo » 31 Oct 2014, 14:05

Salut,
Nu de putine ori am patit sa iasa membrii de pe site, sa intre si sa iasa de mai multe ori pana cand reusesc sa se conecteze si sa vada imaginea. Pe unii i-am si intrebat si mi-au spus ca "internetul i-a deconectat". Unii s-au si deconectat din pvt si s-au conectat dinou tot din aceasta cauza, odata un model a facut pvt de o ora pana cand si-a dat seama ca in ultimele 30 de minute membrul nu mai spusese nimic si ca se blocase conexiunea si membrul era iesit demult.
Presupun ca este netul meu de vina, asa zisul RDS Fiber 1000. Acum vreau sa fac o comparatie intre ping(round trip ms) si bitrate. Acestea conteaza mult si la vizibilitatea pe site, cu cat mai bune cu atat mai sus pe pagina este modelul respectiv.
Voi cum le aveti? (pentru a vedea trebuie sa va conectati la contul de model si sa selectati in meniul de sus "MY REPORTS" dupa care selectati "My ranking", acolo aveti primele 3 categorii denumite Bitrate, Frame per Second si Round trip time (ms) )
Eu am asa:
Internet RDS Fiberlink 1000
model care intra ziua:
- bitrate 526
- Round trip time 322 (cateodata si in jur de 250)
model care intra noaptea/dimineata:
- bitrate 646
- Round trip time 252

Mentionez ca folosesc mereu encoderul flash la rezolutie maxima recomandata de ei si cateodata nu stau numai pe site-ul asta.
Astept rankurile voastre si ce internet aveti, multumesc.
costin_yo

Mesajde googlefun » 31 Oct 2014, 15:14

Salutari costin@

Doar nu vrei so luam de la capat cu internetul ....
In ce priveste ranking , pe langa internet de calitate (nu o mai luam iarasi de unde ramasesem , ce inseamna calitate ) mai conteaza si webcam-ul /lumini + pc-ul folosit ,windows optimizat .
Atata timp cat vei avea internetul ala ,asa va merge .E si normal .
Sunt o groaza de bunicute care vb pe skype cu nepoteii cu orele .Ba il lasa deschis ( skype) ca tot e moca.
Alti pusti care fenteaza cursurile si baga jocuri online , asta dupa ce si-au convins parintii ca le trebuie netul ala pentru la ...scoala :D :D ! Ei , toti utilizatorii astia, cam fac upload !

Si mai vrei si tu upload !
Pai ,ca sa numai ai probleme cu ei , macar in blocul tau si blocurile vecine mai taie-le din cabluri la bunicute si mai da-i in gat pe pusti , sa puna mana sa mearga la scoala ! I-ti vor multumi , dar peste ani si ani :wink: . Doar unii din ei ,cei mai multi vor prefera sa-ti zgaraie masina /desumfle rotile/astupat cu bete chibrit yala /superglue pe vizor .. :wink:

Sau mai poti sa-i convingi pe pusti (fara sa le spui motivul ) sa smulga sitematic cablurile /sa le intepe cu bolduri si dupa ce termina treaba , abia atunci te apuci sa-i dai pe ei in gat :)) In cele din urma , poti merge la fiecare din ei la scoala si cu discretie sa faci rost de cate o lista cu zilele cand au lipsit si le-o bagi pe sub usa cand esti sigur ca macar unu din parinti e acasa ! De preferat sa fie acasa ,cel care-l mai cafteste din cand in cand :wink: !! Te faci ca ploua ,cand ii mai vezi prin fata blocului cu cate-un cucui ..dar vei avea ceva mai bun upload !

loooooooooooooooooooooooooool

Daca vrei sa simplifici lucrurile si sa nu te apuci sa faci cele se mai sus , suna-l din nou pe ala .Poate il combini sa-ti dea business de proba 3 zile cum zicea . Macar te convingi daca se regleaza My Ranking cu netul business sau nu . Poate se rezolva asa .Bunicutele vor continua cu nepoteii , pustii cu jocurile la greu ,iar tu vei zambi intelegator la ei , stiind ca nu-ti pot lua din bucatica ta de upload ! :mrgreen:
Pana nu te convingi tu si faci probe/teste nu e valabil ce spun .Corect ?
Bafta acolo .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde costin_yo » 31 Oct 2014, 15:57

hahahahahaa, doamneee cata imaginatie...nu credeam ca am sa leg vreodata problema internetului cu zgarietura masinii si uite ca tu ai reusit :)
Pana la urma el m-a convins pe mine si saptamana viitoare ar trebui sa vina. L-am facut pe 12 luni. Nu vreau sa ma complic cu alti provideri mai ales ca am deja echipamentul instalat de la rds si trebuie decat umblat la setari iar la ultimul contract cu UPC am platit 4mil pentru reziliere.
Nu doresc decat din curiozitate sa fac o diferenta intre ce am acum, ce au altii si cum voi avea cu noul internet.
PS: Daca nu va merge bine nici cu noul internet ma voi inarma cu o scara si un cleste si imi voi garanta singur internetul, chiar daca trebuie sa fac CASCO la masina :)...
costin_yo

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj