Putin Help daca se poate

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Alexaa » 06 Sep 2011, 02:25

Buna tuturor,am tot urmarit acest forum mai de fiecare data cand am avut o problema si mi-a fost de mare folos.Insa acum am tot cautat,pot spune ca am gasit ceva dar nu prea inteleg intr-un final ce as avea de facut.Este vb despre pc-ul pe care lucrez.Nu reusesc sa deschid mai mult de 3 sesiuni,cum ar fi Live Jasmin,Imlive si AdultWork,si nu HD in privinta primelor 2.Deja dupa ce deschid si imlive-ul incepe sa mi se miste sacadat si nici sunetul nu se mai aude cum trebuie,ci intrerupt.Cam urmatoarele ar fi componentele pc-ului meu iar daca mai trebuie sa adaug ceva,o voi face:

Procesor: Intel Pentium dual core CPU E5700 3 GHz
Placa video : Nvidia Geforce GT430 , 1 GB
Rami : 4 GB DDR3
Windows 7 , 32 biti
Placa de retea este on-board , si internetul este fibra optica.Daca ati putea sa imi spuneti cum ii aflu viteza,as adauga-o de asemenea.

Multumesc.
Alexaa

Mesajde Skins » 06 Sep 2011, 12:37

Ai 2 probleme:
1- procesor bunicel dar...nu merge la ceea ce vrei tu decat daca ii faci overckloking si il ridici undeva la 3,4-3,6Ghz.

2-Windows 7, am spus-o si o spun, NU ESTE PENTRU VIDEOCHAT!! windows 7 este de FITE, pe langa faptul ca, consuma multe resurse, are si incompatibilitati cu anumite programe, RECOMANDABIL este Windows XP SP3 care dealtfel este cel mai bun pentru VIDEOCHAT!, daca va place asa mult windows 7 cumparati-va un pc- doar pentru el si pentru nevoile voastre personale, pentru videochat ti doar un pc dedicat, nu amestecat cu tot ceea ce faci zilnic.

Astea fiind spuse iata solutia pentru tine:
faci overckloking la procesor sau iti cumperi un intel I3 sau i5, si iti schimbi windows-ul si treci pe XP SP3.

PS!
Avand in vedere ca fiecare site consuma intre 0,36 si 1 mega, pe site-urile pe care lucrezi ar trebui sa ai minim 2 mega upload.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 06 Sep 2011, 14:18

si unde gasim licenta la windows xp sp3? in magazine vad numai windows 7 home premium ,profesional ,mac ,etc?? nici urma de xp ,daca vrem sa lucram cu windows cu licenta cum facem????
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 06 Sep 2011, 14:22

Poti folosi licenta de win 7 pentru XP, nu este nici o problema, am scris dealtfel si aici:

licentele-trebuie-cumparate-t11591.html
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Alexaa » 06 Sep 2011, 16:05

Inca o intrebare mai am,crezi ca daca as incerca un Quad core ar fi mai okay decat un I3 SAU I5 cele care le-ai enumerat tu mai sus?Nu prea ma pricep de asta am intrebat, am auzit de procesoarele quad core ca ar fi destul de bunicele.Insa nu stiu daca si in domeniul nostru sunt okay.
Alexaa

Mesajde werggerpatrick » 28 Feb 2012, 16:18

Salut,

O mare dilema am si eu ... ma confrunt cu nenumarate probleme de cand cu flash 11 si trebuie sa recunosc ca sunt de acord ca windows xp sp3 e cel mai stabil. Numai ca aici am o MARE problema careia ii caut rezolvarea de mult timp si poate ma puteti ajuta. La windows xp sp3, pe justcamit-ul celor de la AdultWork nu poti cere camera membrilor, adica sa fiu cat se poate de explicit, un model da click stanga pe username-ul unui membru, apoi click dreapta, apoi start two way cam parca si ii putea vedea camera. Eeeee pe Sp3, nu merge ... apare mesajul member not found, dar pe orice alt windows merge ...

Solutii?
Multumesc anticipat
werggerpatrick

Mesajde digitalsin » 07 Mar 2012, 04:31

atunci..instaleaza ti si tu acel "orice alt windows" poate merge pe win 95 :D

renunta la xp si baga win7 sp1 ..e si mai stabil ;)

bafta
digitalsin

Mesajde blondytoy » 15 Mar 2012, 13:51

Alexaa scrie:Inca o intrebare mai am,crezi ca daca as incerca un Quad core ar fi mai okay decat un I3 SAU I5 cele care le-ai enumerat tu mai sus?Nu prea ma pricep de asta am intrebat, am auzit de procesoarele quad core ca ar fi destul de bunicele.Insa nu stiu daca si in domeniul nostru sunt okay.

un quad core de multe ori e mai bun decat un "i", dar numai in anumite situatii. procesoarele "i" au o alta platforma si e vorba si de modul de functionare diferit, dar daca vrei sa fiu subiectiva, eu recomand un q9400 in loc de i3 sau de i5, datorita cache-ului de 6 mega.in foarte multe situatii un quad s-a dovedit mai potent decat un "i".iti trebuie un procesor de gaming cu alte cuvinte, si orice quad de 2.5Ghz minim cu un cache L2 de minim 4 mega isi va face treaba la fel de bine ca un i3, poate chiar mai bine, si uneori la fel de bine ca un i5.discutia despre compararea unui quad cu un "i" e lunga, iar plusurile si minusurile sunt si de o parte si de alta.varianta mai ieftina e un quad si cred ca vei fi foarte multumit.
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde bezercu » 27 Mar 2012, 14:31

adultwork ... am windows7 si problema este cu justcamit fps este tot timpul rosu si membri nu ma pot vedea am proceesor i3 internet de mare viteza daca ma poate ajuta cineva astept mesaj
bezercu

Mesajde blondytoy » 28 Mar 2012, 00:09

ai mari sanse sa scapi de problema daca scapi de windows 7
blondytoy
User Activ
User Activ

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj