Provider internet

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde elizee » 23 Dec 2011, 04:06

e posibil ca providerul de net sa vada ce faci pe calculator?spre exemplu eu am internet de la o retea de cartier mica.am cumparat un abonament cu banda garantata.am dat si 120 de lei pe el sperand sa am atat cat au spus ca imi dau,adica 4-5 mega.traficul meu e fluctuant din cate vad.de cand am pus xp am upload si de 0.31 mega.ceea ce nu e tocmai bine.asa ca l am contactat pe provider si i am spus ca am nevoie sa mi rezolve problema cu upload-ul extern.si i am spus ca ma intereseaza pentru usa(pentru ca el mi a recomandat sa verific pe germania).a spus ca mi a marit banda si sa verific in urmatoarele zile sa vad daca e bine.acum am verificat ieri si azi si vad ca sta cam la 2 mega sau 2.09.problema e ca de cand am vb cu el pe messenger despre problema cineva incerca sa intre in comp ul meu.primesc alerte de la antivirusul meu si apare un ip din reteaua mea foarte asemanator cu al meu care incearca sa se conecteze iar antivirusul il opreste.intrebarea e:poate vedea providerul ce fac eu pe calculator?sa vada parole,camera sau audio?ar fi mai bine sa schimb providerul?mentionez ca nu am nici un contract cu el.si tind sa cred ca el este avand in vedere faptul ca pana acum nu am mai patit asta.multumesc anticipat.
elizee
User Junior
User Junior

Mesajde sweetgirl » 23 Dec 2011, 06:59

ce antivirus folosesti,asa primeam si eu de la tovarasu kspersky ,zicea ceva de ip ,de un intrus -hmm oare cine sa fi fost lol-apoi zicea ceva de blocked,dracu sa le ia de licente si de tot ,la cati bani costa ar trebui sa mearga ca unse!!!!

ps mie mi s-a bulit in final calculatoru ca o fi fost de la intrus ,naiba stie,tot ce stiu e ca numai cacaturi a degajat numai probleme ,updateuri nonstop,balarii ,intrusi,intrebari daca vrei aia nu vrei aia pana a crapat !
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde elizee » 23 Dec 2011, 08:02

sweetgirl scrie:ce antivirus folosesti,asa primeam si eu de la tovarasu kspersky ,zicea ceva de ip ,de un intrus -hmm oare cine sa fi fost lol-apoi zicea ceva de blocked,dracu sa le ia de licente si de tot ,la cati bani costa ar trebui sa mearga ca unse!!!!

ps mie mi s-a bulit in final calculatoru ca o fi fost de la intrus ,naiba stie,tot ce stiu e ca numai cacaturi a degajat numai probleme ,updateuri nonstop,balarii ,intrusi,intrebari daca vrei aia nu vrei aia pana a crapat !

folosesc f-secure in varianta trial deocamdata.nu ma streseaza cu nici un fel de balarii...doar de atacurile astea imi spune.atat.si culmea e ca aveam calculatorul in stand by si cand a trebuit sa ma loghez la loc imi apareau ca ruleaza 3 programe cand de fapt eu aveam deschise doar 2.cand ma uit in task manager...tot 2...sunt eu paranoica sau....?
elizee
User Junior
User Junior

Mesajde theselby » 23 Dec 2011, 19:02

Hai sa va zic o chestie:

Providerul de net poate oricand sa isi instaleze un sniffer (fiindca e vorba de reteaua lui) si sa stie TOT ce vorbeste pe messenger, ce site-uri frecventezi, etc!
Si iti zic ca asa e fiindca asa fac eu in studio la mine. N-am nevoie de keyloggere sau alte magarii ca sa aflu ce anume vorbesc fetele intre ele, fiindca fac totul de pe server... fiindca tot "netul" trece prin serverul meu, intelegi?

Acum... tu zici de fapt ca nush ce IP vrea sa se conecteze la tine. Da, si asta e posibil, si e fooooooarte posibil ca nici macar sa nu fie providerul tau de net ci un virus care exista in reteaua ta de cartier. (adica nu e neaparat providerul personal, ci poa sa fie un virus)

Problema e asa: cauta-ti un provider normal (upload fluctuant nu merge in videochat, ok? .... ce cauti pe site-uri cu 0.3mbps?) deoarece astia isi protejeaza business-ul, au antivirusi, filtre, route, etc... ei nu prea se joaca "de-a vanatul fatucilor care dau web pe yahoo" :)
theselby
User Avansat
User Avansat

Mesajde BasGLM » 29 Dec 2011, 03:56

Majoritatea providerilor de net , de cartier sau un brand mare , rds , toti isi instaleaza pe servere programe , prin care pot vedea ce site-uri accesezi , pe ce pagini intri , ce vb pe mess, etc etc .

poti avea si un troian care sa iti dea ca vrea sa intre in calculatorul tau , depinde si ce antivirus ai . sa intri in calculatorul cuiva nu e o treaba simpla dar realizabila , iar cu banda de net trebuie sa ai tzeava buna pe extern , probabil el mai limiteaza ceva treaba pe extern ptr ca e scump un mb de extern pe care el il ia la pachet fiind retea de cartier, ca aici cand esti intermediar intre client si provider acesta plateste externul nu internul ca de aici se castiga . asa ca daca el are 10 mb exetern si are 30 de utilizatori, gandeste te ca el trebuie sa iti dea tie 4 mb extern si raman 6 care trebuie sa-i imparta la 30. ( desi poate garanta din vorbe dar nimeni nu garanteaza ptr extern ca ai 10 mb 10 iti merge ptr ca depnde si de serverul unde umbli in afara) .

testele le faci pe site-ul gen www.speakeasy.net/speedtest/ si alegi un server din america nu din germania . germania este mama internetului si este 90% probabil sa ai un upload destul de bun . servere de streaming pe de site-uri fac parte dintr-o retea destul de ampla . sunt si in grecia , londra, america , etc. vorbeste cu adminii site-urile de videochat si cere un link unde poti testa viteza de upload, intri in suport online le spui ca vrei sa vezi viteza netului si ce upload ai pe serverele lor si atunci iti vor da un link sa testezi si iti vei da seama ce banda ai cu site-ul respectiv.

o zi buna iti doresc si un an nou fericit :)
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Mesajde elizee » 29 Dec 2011, 04:59

va multumesc pentru raspunsuri.din cate am inteles de la un prieten e posibil sa fie un virus in reteaua noastra de cartier si nu neaparat o incercare a cuiva de a intra in calculatorul meu.oricum antivirusul meu blocheaza accesul.am testat pe jasmin si am 2.06 mega uploadul si banda era parca 3.25.suportul de pe jasmin a spus ca e ok si ca pot alege optiunea hd.avand in vedere ca lucrez deocamdata pe 2 site uri si intentionez sa mai deschid inca unul sper sa mearga sa transmit pe toate hd....deocamdata nu am avut plangeri decat pe un site mi au spus ca e frozen imaginea...dar era prost netul in momentul ala....de obicei e ok.si totusi...deocamdata tare prost merge la mine...desi stau si cate 10 ore online.sper sa se redreseze situatia.succes tuturor si sarbatori fericite!
elizee
User Junior
User Junior

Mesajde BasGLM » 30 Dec 2011, 00:47

elizee scrie:va multumesc pentru raspunsuri.din cate am inteles de la un prieten e posibil sa fie un virus in reteaua noastra de cartier si nu neaparat o incercare a cuiva de a intra in calculatorul meu.oricum antivirusul meu blocheaza accesul.am testat pe jasmin si am 2.06 mega uploadul si banda era parca 3.25.suportul de pe jasmin a spus ca e ok si ca pot alege optiunea hd.avand in vedere ca lucrez deocamdata pe 2 site uri si intentionez sa mai deschid inca unul sper sa mearga sa transmit pe toate hd....deocamdata nu am avut plangeri decat pe un site mi au spus ca e frozen imaginea...dar era prost netul in momentul ala....de obicei e ok.si totusi...deocamdata tare prost merge la mine...desi stau si cate 10 ore online.sper sa se redreseze situatia.succes tuturor si sarbatori fericite!

ti-am zis de troian ... asta tot virus e :) deci se pare ca am avut dreptate :P
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj