Protest topless impotriva proiectului Rosia Montana

Colectie de stiri despre activitatatea de video chat adult si non-adult din mass-media interna. Nu copiati articolele integral, maxim 20% din textul articolului plus link catre sursa.

Mesajde SAD^^EYES » 27 Oct 2013, 07:44

Un studio de video-chat din Cluj a gasit o modalitate inedita de a protesta impotriva proiectului “Rosia Montana”. Angajatele studioului au protestat topless și cu mesajul “Spune nu cianurii” pictat pe spate.

Sursa: http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/A ... 08073.html
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde VideoModeling » 27 Oct 2013, 15:45

Guilty as charged :)
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 27 Oct 2013, 15:46

VideoModeling scrie:Guilty as charged :)

Felicitari :)
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde SFG2707 » 27 Oct 2013, 17:07

Da' de ce topless ? Care e smecheria? :?
SFG2707
User Avansat
User Avansat

Mesajde VideoModeling » 27 Oct 2013, 18:53

SFG2707 scrie:Da' de ce topless ? Care e smecheria? :?

Pentru a atrage atentia media asupra mesajului. Daca era un simplu text, mesajul de protest nu atragea atentia aproape deloc, eram inca o voce din multime care nu se distingea cu nimic. Noi chiar credem in ceea ce am spus acolo si am incercat sa transmitem mesajul catre cat mai multi oameni.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde GlamourFoto » 27 Oct 2013, 19:09

Este o metoda de marketing :)) Pozele cu domnisoare goale tot timpul au priza mai mare la public / share etc plus ca a fost un subiect fierbinte si atata timp cat pe spatele modelului era scris mare numele siteului se intelege.

Daca echipa de la VideoModeling a iesit in strada seara de seara sa protesteze ma inclin cu respect, daca au facut o poza si sau folosit de acest lucru asa cum intelegem noi zambesc si zic bun.
E mai bine decat nimic Nu? Si ce daca si-a urmarit interesul, foarte bine.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde SFG2707 » 27 Oct 2013, 19:24

Eu una m-as simtii ridicola sa protestez topless cand protestul nu are nici o legatura cu sanii mei goi. Inteleg daca ar fi fost de ex. in sprijinul reconstructiei mamare pentru femeile care au suferit mastectomii sau ceva care sa aiba legatura cu sanii ( subiecte oarecum feministe ) dar asa, sa ma duc sa-mi vantur sanii ca sa atrag atentia mediei pe sanii mei si nu pe subiectul in cauza ... mie mi se pare penibil.

Dar poate sunt eu mai ciudata si aveti voi dreptate ...
SFG2707
User Avansat
User Avansat

Mesajde VideoModeling » 27 Oct 2013, 19:35

GlamourFoto scrie:

Este o metoda de marketing :)) Pozele cu domnisoare goale tot timpul au priza mai mare la public / share etc plus ca a fost un subiect fierbinte si atata timp cat pe spatele modelului era scris mare numele siteului se intelege.

Daca echipa de la VideoModeling a iesit in strada seara de seara sa protesteze ma inclin cu respect, daca au facut o poza si sau folosit de acest lucru asa cum intelegem noi zambesc si zic bun.
E mai bine decat nimic Nu? Si ce daca si-a urmarit interesul, foarte bine.

Mesajul a fost facut in principal pentru a protesta in stilul FEMEN si in secundar pentru marketing (la cererea colegului care se ocupa de marketing la studio s-a adaugat numele site-ului). Unii dintre noi cei de la VideoModeling chiar am fost sa protestam atunci cand am crezut in cauza, nu doar la protestele de la Rosia Montana, ci si la ACTA, la protestul pro-SMURD, etc. Altii / altele din echipa nu au fost interesate sau au preferat sa faca bani in timpul protestelor, vorba lui GlamourFoto fiecare isi urmareste interesul, nu? Nu cred ca e nimic rau in a imbina utilul cu placutul, sau in acest caz idealismul cu pragmatismul ... atata timp cat nu deranjam pe nimeni.

In final, sper ca v-a placut mesajul indiferent de cum il vedeti: marketing sau protest.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde VideoModeling » 27 Oct 2013, 19:39

SFG2707 scrie:Eu una m-as simtii ridicola sa protestez topless cand protestul nu are nici o legatura cu sanii mei goi. Inteleg daca ar fi fost de ex. in sprijinul reconstructiei mamare pentru femeile care au suferit mastectomii sau ceva care sa aiba legatura cu sanii ( subiecte oarecum feministe ) dar asa, sa ma duc sa-mi vantur sanii ca sa atrag atentia mediei pe sanii mei si nu pe subiectul in cauza ... mie mi se pare penibil.

Dar poate sunt eu mai ciudata si aveti voi dreptate ...

La noi cel putin nu a fost vorba de sani goi, nu a mers nimeni sa-si vanture sanii pentru a atrage atentia. A fost un articol de protest postat pe blog la care am atasat o poza cu un spate gol pe care am scris un mesaj de protest.
Cine a participat la protest de la noi au fost imbracati si s-au comportat la fel de decent ca restul manifestantilor. Daca vroiam sa ducem la extrem marketingul in stil dambovitean atunci plateam un model sau o alta fata sa vina la protest topless cu mesajul pe spate. Dar nu am facut-o ;)

Ca o parere personala, lumea in ziua de azi nu mai e miscata de aproape nimic si daca vrei sa atragi atentia asupra unui subiect trebuie sa sochezi, altfel esti ignorat. Tot ca parere personala, ridicolul e subiectiv: http://wikipedia.org/wiki/FEMEN si http://wikipedia.org/wiki/Nudity_and_protest
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde SFG2707 » 27 Oct 2013, 19:52

Nici nu stiu daca sa spun scuze ca nu am citit decat mesajul lui Sad :?
Deci practic nu a fost nici un protest cu sanii goi ( o minciuna, dar e ceva obisnuit pentru un titlu de ... orice ar fi el ), a fost doar o poza cu spatele gol al unei fete.
Sa-ti spun ce impresie imi da mie? :mrgreen:
V-ati folosit de un subiect fierbinte pentru o tentativa de reclama. In acest caz e treaba voastra .... :lol:
Pe mine una, cu siguranta un asemenea mesaj nu m-ar convinge sa vin la voi, ba din contra ... :|
SFG2707
User Avansat
User Avansat

Mesajde VideoModeling » 27 Oct 2013, 21:58

SFG2707 scrie:Nici nu stiu daca sa spun scuze ca nu am citit decat mesajul lui Sad :?
Deci practic nu a fost nici un protest cu sanii goi ( o minciuna, dar e ceva obisnuit pentru un titlu de ... orice ar fi el ), a fost doar o poza cu spatele gol al unei fete.
Sa-ti spun ce impresie imi da mie? :mrgreen:
V-ati folosit de un subiect fierbinte pentru o tentativa de reclama. In acest caz e treaba voastra .... :lol:
Pe mine una, cu siguranta un asemenea mesaj nu m-ar convinge sa vin la voi, ba din contra ... :|

Titlul a fost pus de ziar, in cautarea unor subiecte de senzatie, nu de noi sau de Sad care a citat titlul din ziar. Titlu postarii noastre de pe blog a fost "Salvati Rosia Montana de cianura! Protest pentru Rosia Montana". Mesajul NU a avut intentia de a convinge lumea sa se angajeze la noi, chiar daca a avut si o parte de marketing in el, acea parte a fost mai mult pentru brand si mai putin pentru recrutare. Cine e curios sa se uite pe blogul nostru http://videomodeling.ro/blog gaseste alte mesaje / articole scrise pentru recrutare, unde se observa in mod evident intentia de marketing / recrutare. Asta nu inseamna ca acele articole nu au valoare pentru cititor, prin informatiile pe care le transmit.

Cat despre a convinge o persoana sa lucreze la VideoModeling sau nu ... in Cluj nu e ca in Bucuresti, nu exista grupul AVC, nu exista VIPstudio, United Studios, Standard sau multe alte studiouri in care videochat-ul se face la standarde inalte(fata de restul industriei). Noi nu ne ridicam (inca) la nivelul celor mentionati dar in Cluj nu suntem nici chiar la coada clasamentului. De aceea pentru cine e in Cluj as recomanda ca inainte sa aleaga un studio sa viziteze 4-5 studiouri, sa vada camerele de lucru, sa vada aparatura, sa vada drafturile de contracte de munca, sa verifice viitoarea firma angajatoare (simplu si rapid pe mfinante.ro) si sa vorbeasca cu modelele deja angajate la studiourile pe care le viziteaza ... si doar apoi sa aleaga studioul in care va lucra. E cam riscant sa alegi sau sa sa excluzi un studio doar pentru ca iti place prea mult sau prea putin un anumit text de pe site (ca e prezentarea firmei, explicatia avantajelor, postarile de pe blog, etc).

In fine, nu cred ca e locul, momentul, publicul sau interesul pentru a discuta despre strategii de marketing, brand equity, PR si alte chestii neinteresante in aceasta discutie. Pentru a demonta un eventual inceput de polemica pe tema asta, respect toate opiniile postate aici, desi nu sunt de acord cu unele dintre ele si multumesc anticipat celor care dincolo de aparente au vazut si o chestie buna in actiunea noastra.

Restul e cancan, so let's move on :)

PS: celor care si-au spus parerea le multumim (pe bune) de feedback.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde SFG2707 » 27 Oct 2013, 22:21

Inceput de polemica my ass :lol:
Discutam pe seama subiectului ca doar de aia l-a deschis Sad, nu?
Nu mi se pare inspirat sa incerci sa "lipesti cumva" studioul tau de protestul respectiv. Nu au nici o legatura una cu alta. Dar e treaba voastra :wink:
Despre titlu m-am prins ca doar de aia am spus "orice ar fi el" cu referire la ziar si doar stim toti ce bazaconii de titluri vezi in ziare iar asta datorita disperarii de senzational. Ca titlul reflecta sau nu cuprinsul articolului sau realitatea, are prea putina importanta pentru ei. Nu am pus vina asta in carca ta iar a lui Sad cu atat mai putin.
In fine ... bafta acolo cu studioul!
SFG2707
User Avansat
User Avansat

Mesajde SAD^^EYES » 27 Oct 2013, 22:33

Ce poate fi mai frumos decat niste fete in sanii goi protestand pasnic.. indiferent de ceea ce scrie pe pielea lor... macar ei au iesit.. eu nu.. cam aici e smenu' dupa parerea mea..
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde VideoModeling » 27 Oct 2013, 22:43

SFG2707 scrie:Inceput de polemica my ass :lol:
Discutam pe seama subiectului ca doar de aia l-a deschis Sad, nu?

Pai da, discutam si e bine ca o facem, dar tocmai pentru ca o facem oarecum in contradictoriu (de aici si mentiunea despre polemica) am spus ca respect opinia ta si a lui GlamourFoto, chiar daca pe alocuri nu sunt de acord cu ele.

Cat despre inspiratie ce sa zic, e iarasi o problema de subiectivism, depinde cum vrei sa vezi toata povestea asta. Ce pot sa-ti spun e ca ideea si-a atins atat scopul principal, cel de protest, cat si scopul secundar, cel de marketing (cel care pana la urma a facut posibil atingerea scopului principal). Ca daca nu aveam studioul nu ne intalneam, nu discutam, nu se crea ideea protestului, nu scriam articolul de protest, nu faceam poza care a atras atentia media cu privire la mesaj si nu ieseam in strada. Acum ca din toata povestea asta am avut si noi un pic de castigat pe partea de reclama ... sau de pierdut dupa cum spui tu, asta nu inseamna ca am gresit chiar atat incat ar fi fost mai bine sa nu fi facut nimic, sa ne fi rezumat la facut bani si atat.

Apropo de legaturile aparente sau nu intre doua subiecte: 3 ucrainence topless (http://www.youtube.com/watch?v=3uzE9pMHk2w) protestau in februarie 2012 in fata sediului Gasprom din Moscova impotriva stilului mafiot in care Gasprom face afaceri. Protestul lor simplu si brutal, unii au spus total neinspirat, a atras atentia presei internationale asupra subiectului si a generat multe discutii (unele chiar constructive) pe teme importante pentru Ucraina, Romania si alte tari dependente de gazul rusesc. Noi nici nu speram sa ajungem atat de departe ci doar sa facem CEVA!

SFG2707 scrie:In fine ... bafta acolo cu studioul!

In fine, ca bine zici. Multumim si iti uram si tie spor la incasari.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde Studio20 » 27 Oct 2013, 23:01

Super tare, de 10 ori felicitari. Din toate punctele de vedere!
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde VideoModeling » 27 Oct 2013, 23:28

Studio20 scrie:Super tare, de 10 ori felicitari. Din toate punctele de vedere!

Multumim!
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde GlamChatStudio » 27 Oct 2013, 23:31

Pana la urma,cu scuzele de rigoare,nu am inteles nimic din toata treaba.A fost protest pe bune in strada sau doar un articol platit sau nu la ziar?Pentru Rosia Montana este nevoie de mult mai mult decat 10 tate goale si nu va impresiona nici daca ies toate studiourile in fundul gol cu patroni cu tot,sunt interese mult mai mari la mijloc:)
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde VideoModeling » 27 Oct 2013, 23:45

pocahontas scrie:Pana la urma,cu scuzele de rigoare,nu am inteles nimic din toata treaba.A fost protest pe bune in strada sau doar un articol platit sau nu la ziar?Pentru Rosia Montana este nevoie de mult mai mult decat 10 tate goale si nu va impresiona nici daca ies toate studiourile in fundul gol cu patroni cu tot,sunt interese mult mai mari la mijloc:)

Povestea e asa:
Niste oameni de la un studio de videochat din Cluj, deranjati de ce se intampla in prezent cu Rosia Montana, s-au hotarat sa protesteze pe tema asta. S-a scris un articol, s-au facut niste poze pentru el, s-a postat articolul pe blogul studioului si s-a iesit in strada (cine a vrut, cine a putut) la protestul din 15 Septembrie 2013 de la Cluj care a aratat cam asa: http://www.youtube.com/watch?v=mMeKgaBLFyc.

Iesirea in strada nu a fost in nimic gol (nici de femeie nici de barbat), a fost o iesire decenta, pasnica, normala, ca la orice protest in care te duci sa-ti exprimi nemultumirea sperand ca si strigatul tau va conta.

Protestul cu "tatele" (unde defapt nu s-au vazut "tate" ci doar un spate gol) s-a facut pe blogul studioului, prin acea imagine atasata articolului, imagine si articol care ulterior au fost preluate de mai multe ziare si televiziuni. NU a fost nici un articol platit la ziar/televiziune, l-au preluat viral vreo 10 ziare si vreo 2 televiziuni in goana dupa senzational.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde GlamChatStudio » 27 Oct 2013, 23:59

Am priceput acum.Nu intelegeam de ce va certati:)Deci nu s-a numit tataniada ,mai mult backaniada :lol: Sper sa o iei ca pe o gluma...
Bafta acolo!
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde vdt85 » 28 Oct 2013, 00:01

VideoModeling, si eu va felicit! indiferent ca ati vrut sau nu sa va faceti si reclama, eu va felicit din toata inima! in momentul in care detii o firma, o baraca, impletesti sosoni de lana etc, mi se pare normal sa incerci sa te faci cat mai cunoscut in domeniu (asta e asa ca o paranteza).
admir oamenii care ies in strada, chiar daca unii habar n-au de ce o fac, sau altii ies fara un rezultat (poca are dreptate in ceea ce spune) avem dreptul sa protestam si chiar daca nu esti auzit... eu admir ca ai curajul s-o faci.
eu, una, recunosc ca-s o ignoranta in chestii de genul. cand a fost tam-tam-ul ala la inceputul lui 2012 si vuiau canalele tv cu ce se intampla in tara, ca era lumea in strada... eu habar n-aveam. in seara in care s-a devastat Piata Unirii, eu umblam dupa un taxiu cu unitatea in brate sa merg la o prietena sa-mi faca windowsul (ca nu mai aveam un cd in casa). si cum cautam eu taxiu, vad o mare de lume, bubuieli, sticle incendiare, nebunia de pe lume si eu ma uitam ca vitica la poarta noua ca nu pricepeam ce se intampla :lol: eram doar plina de draci ca vroiam sa-mi fac calculatorul repede si poate sa prind si cateva ore de munca :lol:
vdt85
User Activ
User Activ

Următorul

Înapoi la Stiri interne despre video chat