Procesoare recomandate pentru videochat

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Skins » 13 Iul 2011, 10:14

Dupa cum spune si titlul va voi prezenta cateva procesoare recomandate pentru un sistem de videochat, deoarece sunt fan intel,ma voi rezuma doar la procesoarele intel;

Procesor Intel Pentium Dual-Core E6500 2.93 GHz

Procesor Intel Pentium Dual-Core E6700 3.20GHz

Procesor Intel Pentium Dual-Core E6800 3.33GHz

Procesor Intel Core2 Duo E8400 3.00GHz Wolfdale

Procesor Intel Core i3 2120 3.30GHz

Procesor Intel Core i3 550 3.20 GHz

Procesor Intel Core i5 2400 3.10GHz

Intel Core i7 950 3.06GHz

In functie de buget va alegeti prima data procesorul si apoi restul componentelor.

Este o vorba in acest domeniu;
spune ce procesor ai, ca sa iti spun ce calculator deti!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde blondytoy » 13 Iul 2011, 10:54

intel E8400! iubesc procesorul ala.are un benchmark impresionant, si un potential bun de overclock, mai ales pe placile de baza asus.as dori sa adaug un procesor in lista, e un procesor mai slab decat e8400 dar e extrem de stabil: intel e4500, e mai bun decat orice dual core, ptr ca e tot un core2duo, eu l-am avut, si l-am tinut in overclock la 3,06 ghz, cu vcore 1,375, stock fiind de 2.2.are fsb 800 dar in oveclock urca la 1060.i-am dat si mai mult overclock, l=am dus pana in 3,9 GHZ, cu vocre 1,45 parca, sau 1,55, nu mai stiu, ca am muncit 2 zile la overclock, si asta cu coolerul stock, si nu urca mai mult de 56 de grade in full load..ajutat de doua barete de 2 giga kingston CL4, era pur si simplu superb.foarte stabil.

am tinut sa mentionez acest procesor pentru e cu mult peste orice dual core din lista si ca buget cred ca e cel mai ieftin, desi e8400 nu e cu foarte mult mai scump.dar sa tinem cont si de buget.e4500 e undeva la 450 de lei iar e8400 e putin peste 600 de lei.ce e peste 8400 chiar sunt procesoare foarte bune si merita toti banii.inca nu am folosit seria "i" de la intel, dar am auzit si citit ca au temperaturile putin mai mari.seria core2duo cica ar fi mai reci.e adevarat?

PS:ai primit mesajul meu?eu l-am primit pe al tau dar nu stiu daca am trimis eu corect
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 13 Iul 2011, 11:22

Despre Intel seria I, parerile sunt impartite, unii spun ca se incalzeste altii ca e rece, acum depinde si de configuratia folosita si de cine si cum a facut asamblarea, :mrgreen: :mrgreen: personal, inca nu folosesc seria I, dar ma bate gandul sa imi fac un sistem cu Intel Core i3 550 3.20 GHz, da, am primit mesajul multumesc. :wink:
Asteptam si alte opinii, in special a celora ce detin sisteme bazate pe , procesoare AMD.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde wulpita » 14 Iul 2011, 22:59

Placa video MSI GeForce GTX 560 Ti Twin Frozr II OC 1GB DDR5 256-bit
Placa de baza Asus P8P67 rev. B3
Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box
Sursa Recom Power Engine 550 Plus
Memorie Kingston HyperX Blu 4 GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit
Hard disk Samsung 1 TB SATA-II 7200RPM 32MB rpm Spinpoint F3

cam asta am eu in pc de la pcgarage;)

deci ce pc am ?:)
wulpita
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 15 Iul 2011, 08:39

Era suficient sa spui procesorul;

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box

Clar ca ai un PC exceptional, ca sa nu zic , ca procesorul tau este cel mai performant, practic un pc dedicat gammerilor! poti rula pe el orice aplicatie fara nici o problema.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde wulpita » 15 Iul 2011, 08:54

ty:) ma gandeam ca zici de rau de el:)

oricum configuratia asta o recomand cu draga inima videochatistelor:)

o leaca cam scumpa dar se merita eu am iesit la 3550ron cu tot cu carcasa dar a meritat.
wulpita
VETERAN
VETERAN

Mesajde cobra1981 » 15 Iul 2011, 13:04

De cand cu Hd mai pe toate siteurile a fost nevoie de un upgrade la tot studioul si am ales Amd X6 1090T si i7 2600 3.4 Ghz...
AMD este mai ieftin(nu cu mult)...dar amd sta in 35 % si i7 in 11-12%...diferenta este destul de mare...este si o investitie pe viitor...pot sa bage si mama HD-ului ca cel putin 3 ani nu o sa mai am probleme...Oricum pt chat intelul este cu mult mai stabil,deci...recomadat :D
cobra1981
User Avansat
User Avansat

Mesajde IsaGlamChat » 16 Iul 2011, 02:59

Vreau sa fac acest laptop cadou si eu ma pricep la calc si la configuratii ,0 barat :))) As ruga colegii sa-mi spuna daca respectivul avion e bun de ceva,specific ca, nu se va folosi la videochat,sesiuni,este un cadou si nu pot sa intreb persoana caruia ii este destinat cadoul pentru ca si-ar da seama.Stiu ca-si doreste un apple si imi placu dracovenia asta f mult.Se merita sau ba, nu de alta dar macar sa fie bun de ceva la banii astia :lol:
Eu am un I7 pe care lucrez ,in rest nu stiu ce dracu are in el si pe el pentru ca urasc calculatoarele si nu ma pasioneaza at all,calculator sa mearga bine si atat,in rest poate sa fie si pentru nasa facut ,nu-mi inspira nimic.
Deci 'animalul '' de mai jos este inculpat in discutie.
http://bucharestcity.olx.ro/noul-apple- ... -223661015

P.S.Sa nu-mi recomandati altceva decat tot genul asta si apple neaparat daca asta e praf:P
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 16 Iul 2011, 08:55

Este OK! laptopul este bun pentru office si anumite jocuri, face fata si pentru unele sesiuni de videochat in HD, gen Imlive ( asta daca ii schimbi OS-ul si pui windows), per total o alegere excelenta pentru un cadou.
Procesorul spune tot;
Core 2 Duo 1.86 Ghz
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 16 Iul 2011, 11:03

Uite te si la acest model :

http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-a ... 0ly000p4ro .

Pocahontas a mentionat ca nu o sa fie folosit pentru videochat insa 100 % nu este bun pt imlive HD .
Fara plugin ul de HD da va merge IML ul si inca o sesiune doua pe cc .

Modelul mentionat de tine este similar ca performante unui netbook la 15 , 20 mil maxim .

Eu nu stiu daca persoana respectiva doreste un netbook sau un laptop .
Daca tot ce are nevoie este un netbook este perfect .

Parerea mea este insa sa cauti un produs cu garantie din magazin in cazul unui netbook sau laptop
pentru a evita eventuale neplaceri ulterioare.
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 16 Iul 2011, 11:41

Sins-Shop scrie:insa 100 % nu este bun pt imlive HD .
Fara plugin ul de HD da va merge IML ul si inca o sesiune doua pe cc .

Acelasi procesor pe un laptop aspire one si merge Imlive HD de rupe, il detin personal, nu ma hazardez sa fac afirmatii aiurea.
Puteam sa dau ca ex; webcams, jasmin, cams, sau f4f in mod HD, dar nu merge, pe Imlive HD cu windows XP SP3 instalat de mine ( acer vine preinstalat cu win 7 starter) este OK!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 16 Iul 2011, 12:17

Cand te conectezi ai la test la webcam good si la speed test very fast si ti apare si iconita de HD pe site daca te uiti member side ? Si in cat % sta procesorul ?

Scuze , acum am vazut ca are 6mb cache , asta da ajuta la HD pe IML insa nu cred ca rupe probabil este la 40 , 50 % .

Si ma mira ca rupe pe IML dar nu merge softul hd de la jasmin .
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 16 Iul 2011, 12:38

Imlive este printre site-urile cu cel mai mic consum in HD si asta deoarece transmisia se face direct prin browser si nu prin vreun program aditional, vezi Jasmin, ori Cams sau f4f, procesorul sta undeva la 48-52% pe Imlive, iar pe Jasmin sta la 72-76% dar membrii spun ca merge sacadat, pe cand pe Imlive am avut pvt si de 25min si nu sa plans nimeni, oricum laptop-ul il folosesc rar, cand suntem plecati in concediu sau la....dus :mrgreen:
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 16 Iul 2011, 12:56

Pluginul HD de la IML consuma mai multe resurse ca softul LJ HD in cazul in care ai la testul lor la webcam good si la speed test very fast si un procesor bun .
Cred ca pluginul nu foloseste bitrate maxim daca procesorul nu indeplineste un anumit standard
chiar daca ai la webcam good si la speed test very fast asta e motivul pt care te am intrebat daca
aveai iconita de hd pe profil daca te uitai member side si ce rezultate ai la testul IML .
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 16 Iul 2011, 13:00

Iconita HD apare, la fel si :
camera-good
viteza-good
ambele cu verde, alte teste nu am facut.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 16 Iul 2011, 13:12

Daca la speed test ai doar good pluginul IML nu foloseste bitrate maxim ci foloseste bitrate minim
acesta este motivul pentru care se folosesc mai putine resurse insa nu se compara un stream video
pe iml la bitrate minim in pluginul HD cu unul la bitrate maxim caz in care procesorul mentionat
nu ar face fata .
Eu cand am spus ca nu face fata la IML HD m-am referit la bitrate maxim , webcam good , speed very fast .

la speed test exista :

very slow

slow

fast

very fast

In cazul in care rezultatul la speed test este good se foloseste un bitrate mic caz in care procesorul
nu este asa solicitat .
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 16 Iul 2011, 13:18

Laptopul il folosesc in wirless, iar viteza maxima de upload este de 620 , nici macar un mega, dar e ok, pentru ce vreau eu, hai sa ne oprim aici cu offtopicul si sa recomandam lui poca ceva in plus fata de alegerea ei, daca mai aveti si alte sugestii.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 16 Iul 2011, 13:55

Deoarece Mac OS X este un sistem UNIX inspirat puternic din FreeBSD multe aplicatii scrise pentru Linux sau BSD ruleaza pe Mac OS X acesta este unul din motivele pentru care este dorit un Apple de
multi utilizatori . Alte persoane doresc un Apple doar pentru ca este ceva la moda fara sa aiba
intentia vreodata sa il foloseasca la diverse programari sau a rula aplicatii scrise pentru linux
si o sa foloseasca windows in maxim 2 saptamani pe el .

Eu personal as alege pe cel din link ul din postul meu anterior .
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde IsaGlamChat » 17 Iul 2011, 10:58

Thx guys,o sa tin cont de ce ai spus Sins,vreau un lap fff bun dar care sa fie apple,pretul nu ma intereseaza si nici daca se poate face chat pe el pentru ca nu se va face chat pe el ,este un cadou pentru sotul meu ,mare amator de apple .Eu care nu ma pricep deloc la calculatoare m-am uitat la aspect ,ca orice femeie of course.
Deci vreau un laptop ''dichisit'' daca mai aveti ceva recomndari nu ezitati si va multumesc inca o data pentru sfaturi .Mai am ceva timp la dispozitie pana sa achizitionez ''bestia'' ,deci daca mai aveti ceva recomandari shoot.
PS.Sin ,da vreau garantie ,linkul respectiv era informativ si am vzt ca se ofera si garantie dar am priceput ca este mai slab decat un laptop acel notebook,eu vreau lap si sa fie ff bun .
El se pricepe cat de cat la calc dar nu pot sa-i dau nici cel mai mic hint pentru ca isi va da seama(avand in vedere ca eu in atatia ani nu am intrebat nimic niciodata despre nici un calculator pentru ca nu le suport), si ce surpriza mai fac atunci?Avand in vedere ca nu intra pe aici am zis ca mai multe pareri nu strica :P
M-am uitat si la dracovenia asta http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-a ... 0lz000m9ro
Ce ziceti?
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 17 Iul 2011, 11:09

OK! atunci iti recomand acest laptop, are tot ce vrei, inclusiv garantie!

Imagine

Procesor Intel I7
Frecventa 2700 MHz
Cache L2 3072 KB
Memorie
Capacitate 4096 MB
http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... w-leopard/

PS!
Este super OK, alegerea ta, desi e cam scump.( opinie personala)
Skins
VETERAN
VETERAN

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj