Probleme cu uploadul de la RDS!

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde angel001 » 11 Feb 2009, 22:50

Buna!

Am o mare problema cu internetul.
Am abonament business 2 mb download, uploadul nu e garantat, desi am insistat.
De cateva zile mi-a scazut uploadul de la 1.5M aproximativ la 100-300 k, oscileaza si s-a dublat pingul, de la 35 la 70.
Are cineva idee ce poate fi? Ei au spus ca nu au facut nici o modificare.
Sunt disperata, nu pot sa deschid nici un site :((

angela
angel001
User Junior
User Junior

Mesajde alexmalex » 12 Feb 2009, 00:22

Se pare ca mi`ai luat`o inainte...si eu am vrut sa deschid exact acelasi topic :D De sambata a inceput sa se strice calitatea serviciilor oferite de RDS.Eu am abonament Bussines de 1Mbps GARANTAT,platesc 50 Euro fara TVA si merge mai rau ca un abonament de 30 RON! Am facut 3 sesizari pana acum si nu s`a rezolvat nimik...Dupa ultima sesizare facuta astazi mi sa spus ca de fapt UPLOAD-ul NU e GARANTAT.Pai la ce dreaq mai ia banii astia :x Eu cand am facut abonamentul am specificat clar acest lucru!Sunt niste jegosi... :evil: :x
Si eu am aceeasi intrebare: Ce e de facut???
alexmalex
User Junior
User Junior

Mesajde DNS_STUDIO » 12 Feb 2009, 01:37

noi platim 50e + tva per 1mega , avem abonament d mai multi mega ( studio ) Cat platesti exact ? daca e abonament pers fizice ... de 20-30-40ron ... n`o sa mearga niciodata ( depinzi de ceilalti din retea , banda se imparte la toti care sunt online ) deci pos sa iti mearga bne doar noaptea cand is mai putini . Bafta !
DNS_STUDIO

Mesajde alexmalex » 12 Feb 2009, 12:33

Este abonament Business 1Mbps GARANTAT de 50 E fara TVA,dar pe persoana fizica.Nu cred k asta este problema.
Alte solutii??
alexmalex
User Junior
User Junior

Mesajde rebecca » 12 Feb 2009, 14:52

DNS_STUDIO scrie:daca e abonament pers fizice ... de 20-30-40ron ... n`o sa mearga niciodata ( depinzi de ceilalti din retea , banda se imparte la toti care sunt online ) deci pos sa iti mearga bne doar noaptea cand is mai putini . Bafta !

Nu vreau sa aduc argumente nici pro,nici contra,insa am abonament pers fizice de 45 ron,RDS fiberlink si viteza constanta pe upload (cand spun constanta ma refer ca este aceeasi la orice ora din zi sau din noapte) este de 2 mb/s.
Deci cand spui ca "n'o sa mearga niciodata" nu stiu la ce te referi...depinde la ce viteza te raportezi,la cat te astepti.
Insa un lucru clar este ca degeaba e business,ei nu iti garanteaza decat downloadul,nu uploadul...
Daca s a stricat calitatea serviciilor este posibila o cauza ce tine de ei,aceea ca reteaua e defecta temporar...In mod normal ei trebuie sa va spuna si asta cand faceti sesizarea.
rebecca
User Activ
User Activ

Mesajde alexmalex » 12 Feb 2009, 21:30

alte solutii?........:(
alexmalex
User Junior
User Junior

Mesajde angel001 » 12 Feb 2009, 22:55

am abonament business, 100 euro fara tva!

deci nu platesc chiar 20-30 ron, la banii aia nici nu imi faceam probleme

asa ca poate daca ne unim mai multi dintre cei care avem probleme cu internetul de la RDS, reusim sa miscam ceva la ei. nu stiu, macar incercam
aveam 0.1 upload la testul facut pe testmy.net
angel001
User Junior
User Junior

Mesajde keen » 12 Feb 2009, 23:23

Imi pare rau sa-ti spun dar nu exista decat 2 solutii:
1) Schimbi providerul
2) I mai bati la cap poate poate o sa rezolve ceva.
Stiu pe cineva cu 300E abonament si sa lovit de aceiasi placa "Uploadul nu este garantat!"Totusi,am auzit ceva ca se poate cumpara upload de la ei.Incearca sa vb cu ei dar nu la telefon ci la sediul lor comercial din Dr. Staicovici.

Nu vreau sa fiu rautacios :twisted:
http://www.speedtest.net/result/409822683.png
http://www.speedtest.net/result/409824000.png
http://www.speedtest.net/result/409824602.png
Abonament de 45Ron la RDS si acum cred ca e reteaua aglomerata.Daca ati vedea alte teste,ati crede ca am "teava" in casa :wink:
Bafta!
keen
User Junior
User Junior

Mesajde studyo_laura » 13 Feb 2009, 00:18

Da! se poate cumpara banda!dar pretul este pe masura...
studyo_laura
User Junior
User Junior

Mesajde azraelle » 13 Feb 2009, 13:46

sunt perfect de acord cu ce a spus keen

acelasi abonament FiberLink il am si eu si..

http://www.speedtest.net/result/410158582.png

4-5 sesiuni deschise fara probleme..

nici nu mi-a facut figuri pana acum, e foarte convenabil, si nu as avea nevoie de ceva mai bun.

mai scump nu inseamna neaparat mai bun;)
azraelle

Mesajde PIMP » 15 Feb 2009, 07:25

Mai tot aud din ce in ce mai multe persoane vorbing despre abonament pe Business de 1Mb la preturi care ma uimesc .....50 euro etc.
Eu platesc 150 de euro fara TVA pt acelasi abonament......DE CE ?
Cum ati facut ? Ce sa fac ? Dati-mi si mie va rog un sfat, ca mi se pare aiurea sa dau atatia bani in plus....:((
PIMP
User Junior
User Junior

Mesajde MartinnaJo » 16 Feb 2009, 02:11

La RDS , ca despre RDS vorbiti, preturile sunt doar in dolari, nu confundati cu alti provideri....si eu am abonamentul de 1 mb si am specificat cand am fct contractul ca vreau banda SIMETRICA garanta , cum de altfel scrie si in contract ca ofera. Am avut si eu destule probleme cu uloadul desi mi-au tras vreo 300 de metri de fibra pana la poarta :lol: , discutii peste discutii, i-am adus de nenumarat ori acasa sa-mi faca ei insisi teste, (uploadul nu prea depasea 7-800 pe Budapesta), si pana la urma au ajuns la concluzia ca nu scapa de mine pana nu rezolva , au trimis baietii de la "optic" care mi l-au urcat la 2000, :D, si de un an il am asa constant
MartinnaJo

Mesajde ionela232 » 16 Feb 2009, 12:52

PIMP trebuie sa renegociezi pretul ... de ex eu am platit prima data 180 $ pe 1 MB upload garantat ( nu stiam ) desi pretul corect ar fi fost undeva la max 100 $ , acum 1 MB upload garantat este vandut cu 50 euro standard insa agentul de vanzari respectiv se orienteaza in functie de client si poate vinde 1 MB de 50 euro si cu 200 daca merge :) ... ei au un prag minim de pret undeva la 30 si ceva de euro pe MB insa cu cat iau mai mult cu atat primesc si ei procentaj mai mare , fiindca stim cu totii ca orice agent de vanzari are procent din ce vinde asa ca te sfatuiesc sa renegociezi pretul , preturile standard acum sunt din 50 in 50 euro pe MB garantat : 1 MB = 50 euro , 2 MB = 100 euro si tot asa , fara tva . Nu mai exista contracte in dolari , RDS ul a trecut la euro si toate contractele au fost modificate , din 100 $ cat era 1 MB acum este 50 euro .
ionela232
User Junior+
User Junior+

Mesajde DNS_STUDIO » 16 Feb 2009, 19:23

subsriu , fara negociere , din start mi`a spus 50e + tva per mega .. deci 200e+tva pe 4mb platesc .

m`a mai costat cva "atentii" instalarea a2a zi :) caci dupa cum stiti rdsul iti vine acasa dupa vreo 2 sapt de la semnarea contractului

p.s.: in contract mi s-a oferit si 4tel gratuit in comodat cu min nelimitate in retea + hosting 50mb + 2 linii telefonice .
DNS_STUDIO

Mesajde respect » 16 Feb 2009, 21:07

ionela232 scrie:eu am platit prima data 180 $ pe 1 MB upload garantat ( nu stiam ) desi pretul corect ar fi fost undeva la max 100 $ , acum 1 MB upload garantat este vandut cu 50 euro standard
cred ca te referi la download , uploadul NU este garantat de RDS. Verifica contractul semnat cu RDS-UL si nu cred ca se stipuleaza ceva de garanatare upload , in caz contrar please share that info :)
respect
User Activ
User Activ

Mesajde angel001 » 16 Feb 2009, 22:34

Mie dupa 8-9 seara nu mai imi merge, pana pe la 4-5 dimineata, apoi isi revine, e ceva incredibil!!!
si cei de la RDS spun ca la ei totul e ok si sa fac test pe site-ul lor care afiseaza niste valori astronomice
:(
angel001
User Junior
User Junior

Mesajde DNS_STUDIO » 17 Feb 2009, 00:28

respect - eu am contrctul negociat cu upload garantat , ratia 1:1 ( si upload si download garantat min 4mb )

-angel - cand scade sun la ei si la fel ma redirectioneaza spre siteul lor unde tot timpul aproape , depaseste valoarea din contract :) , insa uneori arata si sub , si atunci fac print-screenuri si amenint :))

anyway ... rds nu se ridica la valoarea pe ce afirma ca o are...
DNS_STUDIO

Mesajde ionela232 » 17 Feb 2009, 11:22

mda eu zic ca am upload garantat ... tu imi zici ca nu exista ... deci eu sunt proasta si nu stiu ce semnez ... tu esti destept ... nu ?! chiar crezi ca as da atatia bani pentru ce ?! cand eu am nevoie de upload garantat ....
ionela232
User Junior+
User Junior+

Mesajde angeline » 17 Feb 2009, 14:46

rds-ul are upload garantat .. :lol: ..de cat e upload-ul depinde de fiecare client ..in functie de cati verzisori are, mai nou de cati euroi lol :lol: :lol: ..bafta!
angeline
User Junior+
User Junior+

Mesajde respect » 17 Feb 2009, 15:52

ionela232 scrie:mda eu zic ca am upload garantat ... tu imi zici ca nu exista ... deci eu sunt proasta si nu stiu ce semnez ... tu esti destept ... nu ?! chiar crezi ca as da atatia bani pentru ce ?! cand eu am nevoie de upload garantat ....

eu iti zic ce imi spune agentul comercial si cei de la tehnic, sau ce am auzit in ultimii 7 ani de la RDS, Cand afirm ceva nu o fac de dragu' discutiei. Am o conexiune foarte mare iar pretul este pe masura. Cu downloadul nu am avut probleme niciodata este intotdeauna peste garantare dar uploadul in ultimul timp este sub orice critica, Tocmai deasta mai am inca 2 provideri diferiti mai mult pt. backup ( just in case ).

Reciteste te rog postul meu anterior si daca sesizezi vre-o urma de ironie sau jignire ti se pare. Ma interesa doar sa stiu daca cumva cei de la RDS au introdus vre-o "politica noua ". Am mai vorbit cu persoane care spuneau la fel ca au upload garantat si cand au verificat mai bine nu scria nimic in contract, doar au dedus ei.
In nici un caz experienta sau IQ-ul nu isi spun cuvantul in aceasta discutie pt. ca nu e nici un debate ci doar vroiam sa ma asigur ca ai vazut bine, nu am zis ca nu e posibil, merg intotdeauna pe premiza ca e posibil orice, inclusiv ca eu sa ma insel.

Un simplu "da am verificat inca o data si asha e, la mine in contract scrie ca am upload-ul garantat" era deajuns si de un real folos pt. mine si ma asigura ca de data asta ai fost atenta, ai verificat si confirmat .

Multumesc de ajutor !
Bafta la bani !
respect
User Activ
User Activ

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj