B.C.R.-probleme si solutii

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente

Mesajde ZuzaTicaloasa » 31 Iul 2006, 04:33

In primul rand doresc sa multumesc celor care au facut acest site si in egala masura as vrea sa multumesc celor care au postat aici si de la care am invatat enorm de multe lucruri.
Problema mea este una de natura bancara si nu implica nici unul dintre siteurile de videochat. O sa incerc sa spun problema cap-coada si va voi asa pe voi sa trageti concluziile.
Totul a inceput pe data de 18 luna aceasta cand m-am dus la un ATM ce apartine BCR-ului pentru a scoate niste bani de pe cardul epass. Dupa ce am facut toti pasii cunoscuti pentru a scoate banii, ATM-ul a golit contul meu de epass fara a-mi da banii. Considerand ca traiesc intr-o tara cat de cat normala (mare gresala am facut) nu mi-am facut mari griji pentru asta. Am sunat la Call Center-ul BCR-ului si am expus problema fiind sfatuita sa depun o reclamatie la unul dintre sediile lor. Am fost ju jalba la un sediu din apropierea casei si am depus-o. Inainte de a mi se da un nr de inregistrare la reclamatie mi sa confirmat ca nu am de ce sa-mi fac griji deoarece ATM-urile lor fac des astfel de figuri si imi voi primi banii inapoi, mai ales ca nenea ala de la ghiseu a sunat la sediul central si mi-a confirmat ca e gresala de la ei conform jurnalului ATM-ului.
Las eu cu mare incredere reclamatia si ma retrag linistita. Trece o zi...trec doua...nimic...nici un telefon..nici un maill. Dupa vre-o 10 zile incep sa ma ingrijorez drept pentru care imi iau sotul de-o toarta si ma duc la sediul central. Acolo normal ca am fost tinuta la poarta ca ultimul om si mi sa spus ca nu pot vorbi cu cei de la carduri decat la telefon. Pun eu mana pe telefon si sun. Raspunde un tovaras care imi spune ca pe ei nu-i intereseaza reclamatia mea deoarece nu sunt clienta bancii, dupa care-mi inchide telefonul in nas. Bag repede o tigare de calmare si revin cu un telefon de data aceasta la secretariat pentru a vorbii cu unul din directori. Secretara-mi spune ca imi face legatura si ca prin minune legatura este directionata catre acelas tovaras. In speranta ca e cat de cat mai calm...incerc sa-i explic iar situatia. Dupa ce m-am prezentat si am inceput sa-i explic tovarasu respectiv imi spune sec..."cere CB la epass si lasa-ne pe noi in pace ca avem treaba", dupa care am auzit frumos receptorul pus in furca. Dupa mai multe incercari de a vorbi cu cineva ...incercari care nu au avut nici o finalitate (deoarece in mod misterios la capatul celalalt al firului mereu raspundea acelas individ care nici macar nu a mai vrut sa recunoasca ca e gresala de la ATM-ul lor si care mi-a comunicat ca oricum nu o sa primesc in veci un raspuns la reclamatia mea) mi-am luat adio de la bani si m-am retras spre casa unde m-am razbunat pe tot ce mi-a cazut in mana.
Pana-n ziua de azi am reusit sa incropesc cat de cat un plan crunt de razbunare impotriva BCR-ului dar ma macina cateva intrebari:
1-Pe site la epass in dreptul tranzactiei Pending in timp ce la celelalte tranzactii scrie Cleared. De ce?
2-Daca cer CB la epass imi vor inchide contul pentru verificari? (chiar nu as dori asta)
3-In cat timp de la data efectuarii tranzactiei pot cere CB?

In speranta ca nu v-am plictisit cu acest post extrem de lung, sper ca va putea cineva sa ma lamureasca si sa-mi raspunda la intrebari (macar la 2 si 3)
De asemenea nu vreau sa se inteleaga ca va sfatuiesc sa evitati BCR-ul, care poate pentru voi va face treaba buna si nu se va comporta cu voi precum s-au comportat cu mine.
Multumesc
Bafta maxima si spor la dolarei (euro)
ZuzaTicaloasa

Mesajde Pastis » 31 Iul 2006, 23:00

Nu te lasa!! Stiu cum este! De cand nu imi ajungeau cecuri din America..Du-te la biserica pentru ca acolo Cineva stie ca au fost banii tai!! Roaga-L frumos sa faca o minune, sa ai banii in mana! Vei vedea ca tipul de la telefon va fi muuult mai dragut!
Daca nu ai chef sa te duci la biserica, poti sa faci si acasa o rugaciune dar cred ca iti va fi putin mai greu.Cum simti tu ca poti vorbi mai bine cu Dumnezeu!
Sa ne scrii ca ai recuperat, asa cum si cecurile mele au ajuns, desi prietenei mele i-au tras teapa de $800 pe care nici azi, dupa 4 ani, nu i-a vazut!!
Pare incredibil si totusi Dumnezeu este Cel care Poate orice!
Daca a venit vremea sa ii simti Prezenta??...si Bunatatea??
Ca in zilele obisnuite, in care totul merge, nu te gandesti la El!Dar la nevoie, ai sa vezi!!
Pastis

Mesajde Maddy » 02 Aug 2006, 12:26

Domnisoara a cerut o rezolvare serioasa si nu un raspuns in batjocora , asa ca posteaza pe alte forumuri aceste reply-uri ''funny'' pentru creierul tau gol , oricum este curios cum de a fost lasat acest post pe site ...
Maddy
User Activ
User Activ

Mesajde SAD^^EYES » 03 Aug 2006, 11:14

Buna Zuza, bine ai venit pe forumul AVC. Trebuie sa contactezi epass neaparat.. e sg solutie sa recuperezi banii... adica ei o sa iti spuna exact ce si cum ... Nu bag mana in foc ca s-ar putea sa iti verifice contul.. daca ai totul ok nu vad care e problema. Procedura de verificare nu e asa de complicata (decat pentru cei care umbla cu smecherii aiurea)
Este de preferat sa contactezi epass telefonic... salvezi timp..
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde ZuzaTicaloasa » 04 Aug 2006, 03:52

Multumesc tuturor celor care au raspuns si celor care au avut rabdare sa citeasca problema mea expusa pe un km.
Pentru cei care vor avea vreodata ceva probleme cu banii si vor dori sa ceara CB, sa stie cau au la dispozitie doar 10 zile pentru a putea face acest lucru.
Cat despre mine...prefer sa pierd niste bani decat sa-mi inchida contul pentru verificari si apoi sa stau cateva saptamani cu el blocat fara sa pot scoate banii de pe el, desi cardul este pe numele meu, deschis de IML si nu are nici o problema, totusi nu vreau sa risc.
Totusi nu pot sa nu ma intreb cum va incheia BCR-ul anul financiar deoarece banii astia nu pot intra nici la profit nici la alte venituri, iar BNR-ul are totusi niste reguli extrem de stricte in aceasta privinta.
Bafta maxima tuturor
ZuzaTicaloasa

Mesajde grumette40 » 04 Aug 2006, 11:54

Eu am avut cam aceeaşi problemă acum 2 ani , însă era vorba de un card normal , din care mi-au dispărut 400 RON în aceleaşi circumstanţe . Banca cu pricina era Reiffeissen . Am insistat vreo 4 zile cu tot felul de cereri şi reclamaţii şi cardul a fost recredidat cu suma dispărută în mod misterios.
Dacă nu ţi-au creditat cardul însemană că sunt nişte ticăloşi , deoarce fiecare bancomat are o proprie gestiune şi se poate verifica dacă a existat vreo defecţiune sau nu.
Eu nu am lucrat cu BCR-ul din simplu motiv că mi s-a părut total aiurea cand am vrut să-mi deschid cont la ei să-mi ceară să depun în cont 100 euro în contul euro , respectiv 100 dolari în contul dolari . Nu ştiu dacă asta era politica lor sau pur şi simplu domnul respectiv nu a dorit să-mi deschidă mie cont , dar să am blocaţi 100 euro + 100 dolari în cont mi se o porcărie .
grumette40
User Activ
User Activ

Înapoi la Diverse