Probleme payment MFC / MyFreeCams - Topic General

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde TzapInferno » 03 Noi 2012, 15:00

Buna ziua tuturor. Mi-a venit ideea infintarii acestui topic in urma problemelor cu care m-am confruntat si inca ma confrunt si in momentul de fata cu payment-urile MFC-ului. Daca pana si eu care sunt un tip extrem de meticulos am ajuns sa am astfel de probleme, mai mult ca sigur altii / altele care nu acorda aceeasi atentie la fiecare detaliu in parte se vor confrunta cu aceleasi probleme. Mai ales cei care sunt la inceput de drum pe MFC. Personal m-am interesat in legatura cu problema mea si am gasit ce-i drept 2 cazuri asemanatoare, insa consider ca ar fi benefic pentru intreaga comunitate sa existe un topic general pe aceasta tema care sa serveasca drept "Punct de Informare" pentru vor mai intampina probleme din acest punct de vedere. MFC-ul este totusi un site considerat de majoritatea unul de top 3, multi in considera #1.

Problema mea, pe larg. Am ales pentru primul model cu care colaborez metoda de plata "International Wire Transfer". Tipa incepand de pe la jumatatea lui Septembrie si facand putin peste 1000$ pana la 15 Octombrie a vrut din motive lesne de inteles sa primeasca banii astia cat mai repede posibil, adica la payment-ul de pe 16 Octombrie. Card-ul Payoneer era estimat sa apara intre 15-22 Octombrie ( a aparut pana la urma pe 18 sau 19 ), deci nu puteam apela la varianta asta. Ca fapt divers, ulterior am schimbat bineinteles pe Payoneer, banii au intrat in mai putin de 6 ore, adica pana la ora 06:00 ora lor a datei de 1 Noiembrie ( echivalentul orei 15:00 de pe aceasi data la noi ). Sa revenim insa. Banii trimiti deci pe 16 Octombrie prin varianta "International Wire Transer" nu au fost primiti nici pana in momentul de fata, astazi se fac 17 zile. In tot acest timp m-am agitat pe ambele parti, atat cu banca la care am contul pe care l-am atasat contului MFC cat si cu staff-ul MFC. Fara sa stiu dar si fara sa scrie absolut nicaieri ceva despre asta, contul pe care l-am dat este unul in RON ( la BCR ). Din cate am inteles tot informandu-ma si intreband pe toata lumea ( inclusiv la BCR ), nu se pot primi transferuri in USD sau alta valuta intr-un cont deschis in RON, cel putin nu la BCR dar cica la vreo 2-3 alte banci de pe la noi ar merge. Aici deja intervina o problema pe partea MFC-ului, si anume : de ce daca un astfel de transfer nu poate fi efectuat, nu exista nicaieri pe al lor minunat Wiki ceva pe aceasta tema ? Am cautat foarte bine si nu am gasit absolut niciun paragraf care sa te atentioneze ca un astfel de transfer nu poate fi efectuat. Sunt de parere ca este un aspect de tip pur bancar si nu cred ca este normal sa se considere ceva ce orice om ( sau ma rog, model ) ar trebui sa stie pur si simplu, asa ca si cultura generala. Sunteti de acord ? Mai ales ca atat timp cat tu dai contul respectiv si aceste iti este aprobat cu un mare "APPROVED" verde, iti da senzatia destul de puternica ca totul este ok si nu vor exista probleme atunci cand vina ziua sa-ti iei banutii. Trecand peste asta, in astea 17 zile am fost de vreo 3 ori la BCR si am sunat tot cam de vreo 3 ori pentru a ma informa, card-ul pe care ar fi trebuit sa intre banii a fost verificat aproape zilnic, iar pe partea MFC-ului am trimis in total vreo 6-7 mailuri, fiecare destul de lung. Iata un rezumat cu informatiile obtinute :

BCR : Inafara de faptul ca nu pot primi USD intr-un cont deschis in RON, nu am primit absolut nicio informatie legata de transfer. Nici ca s-a incercat dar nu a putut fi efectuat, nici ca banii ar fi ajuns dar nu pot intra in cont si deci indicat ar fi sa deschid un cont in USD pentru a-i putea primi ( solutie care am inteles ca ar fi functionat in cateva cazuri aproximativ similare cu al meu ), absolut nimic. In conditiile in care eu le-am pus la dispozitie absolut toate informatiile necesare, chiar si acel "Payment Code". Eu nu inteleg sincer cum este posibil asa ceva, sa se incerce un transfer si chiar daca acesta nu poate fi efectuat, sa nu existe absolut nicio informatie despre asta. In mod normal, mi se pare corect ca titularul contului sa fie contactat si anuntat de catre banca, sa fie pus in tema si sa i se ofere variante pentru solutionarea problemei, precum cea cu deschiderea contului in USD. Nici vorba de asa ceva insa, repet, nimeni nu are nici cea mai vaha idee la BCR.

MFC : I-am luat pe toate partile, cred ca le-am adresat toate intrebarile ce puteau fi adresate. Fara sa mai dau copy / paste la ce am scris eu fiindca astfel acest prim post ar deveni un wall of text de toata frumusetea pe care probabil nimeni n-ar avea chef sa-l citeasca in totalitate, iata toate raspunsurile lor de pana acum :

1) Hi, the wire transfer was sent and it has not been returned back yet.

If the name and IBAN account number are correct, you should receive the money. If it is not correct, it will be returned to us.

When it is returned we can send to your new payment method so you can set up Payoneer in the meantime.

2) Your account must be able to accept payments in USD for a wire transfer from MyFreeCams.

If the payment is returned to us, we will contact you and ask yo how you'd like to proceed.

We do not know how long it might take.

3) We have not answered because the payment has not yet been returned. When the payment is returned we will contact you and ask you how you would like to proceed. Thanks!

4) You gave us an incorrect account number and it was sent there. Now we both need to wait for the money to be returned. There is nothing to do but wait. This process often takes 2-3 weeks.

When the money is returned we will send it to your Payoneer.

5) Your payment will be sent, but we do not know how long it will take. Thanks!

6) The payment has not been returned yet. When the payment is returned we will contact you. There is nothing we can do until then. Thanks!

Da, se poate considera ca i-am cam zapacit de cap, dar consider ca am tot dreptul sa o fac. Mai ales cat pana la urma e vina lor pentru situatia neplacuta. Sunt curios cine s-a mai confruntat cu o situatie asemanatoare si in cele din urma daca si cum s-a rezolvat. Cum ziceam si pe la inceputul postului, de cautat am cautat si am gasit 2 cazuri aproape identice insa din pacate "victima" sa zic asa nu a mai postat deznodamantul - lucru pe care eu va asigur ca nu-l voi uita, dupa cum spuneam imi doresc sa fie un topic cat mai informativ posibil.

O deja a 2 a problema, dar in mod evident mai mica, am intalnit-o aseara cand am incercat pentru prima data sa scot banii de pe cardul de la Payoneer. Dupa ce am primit load-ul, si l-am acceptat "in regim de urgenta" sa zic asa ( adica varianta de 5$ pentru a primi banii pe card in maxim 2 ore ), mi-am facut un calcul cat ar veni in RON suma respectiva, calculand in functie de valoarea USD-ului la cursul BNR in momentul respectiv. Mai exact, 3.5 RON. Totusi, odata ajuns la bancomat, m-am trezit cu nu stiu ce conversie, USD-ul fiind contorizat atat la BCR cat si la Raiffaisen la doar 3.3 RON. Neavand foarte mari cunostiinte despre sistemul bancar, deocamdata parerea mea personala pe acest subiect este una rudimentara : JAPCA PE FATA ! Chiar sunt extrem de curios sa aud parerile voastre legate de acest lucru. Tot incercand sa scot intreaga suma de pe card - si asta fiindca comisionul pentru orice fel de retragere este de 3.15$ si deci chiar nu vad de ce cineva ar scoate de mai multe ori in loc sa-i scoate pe toti deodata - am primit aseara de vreo cateva ZECI de ori mesajul "Fonduri Insuficiente" desi la un moment dat ajunsesem sa incerc sa scot o suma ce CLAR ar fi trebuit sa fi mearga sa fie scoasa. Asta se intampla la bancomatele din zona Aparatorii Patriei - un BRD, un BCR, un Raiffaisen si apoi inca un BCR - cel de la metrou. Ajuns apoi la Unirii ( deja cam plin de spume ce-i drept ) si incercand la BRD-ul din intersectie ( pe diagonala cu Unirea Shopping Center ), a mers din prima, o suma aproape de ceea ce ma asteptam sa extrag de la bun inceput si, FOARTE IMPORTANT : peste sumele pe care am incercat sa le extrag cel putin la precedentele bancomate ! Spun asta in sensul ca logic gandind, asta ar insemna ca acel mesaj "Fonduri Insuficiente" probabil ca poate sa insemne si faptul ca ATM-ul respectiv nu are suma necesara de bani pe care vrei tu sa-i scoti. Altfel chiar nu-mi explic ! Ca idee, suma era undeva in jur de 1500 RON, deci nu chiar ceva foarte spectaculos. In fine, faza e ca tot incercand si nereusind tranzactia, la fiecare nereusita de genu' asta cardu' a fost comisionat cu cate 1$. Per total de 9 ori, adica 9$ pierduti total aiurea, pe langa cei 5$ pentru a primit load-ul in "regim de urgenta" + 13$ taxa de activare a cardului ( care e luata 1 singura data la primul load ) + 3$ reprezentant gestionarea lunara a cardului = 30$ pierduti ! O fi bine ?! In fine. Pana la urma deci, sfatul meu este sa va alegeti un bancomat dintr-o zona centrala si odata ce incercati sa scoateti banii sa incercati sa-i scoateti pe toti sau aproape pe toti dar sa nu plecati de acolo pana nu va luati banii, pentru ca dupa cum va spuneam pentru fiecare nereusita veti pierde cate 1$ - si da stiu, nu e mult, dar sunt banii vostrii munciti pana la urma. Intrebarea mea este urmatoarea insa : cu acest card Payoneer, exista vreo metoda prin care sa scoti banii mai aproape de echivalentul sumei in raport cu cursul BNR al dolarului ? Sau esti obligat / fortat sa iei banii la cursul bancii, repet in momentul de fata acesta fiind 3.3 RON in loc de 3.5 RON cat e cursul BNR. E totusi ceva de discutat, practic la un payment de 1000$ s-ar pierde 200 RON.

Cam astea ar fi cele 2 probleme cu care ma lupt eu. Tineti cont insa ca se doreste a fi un topic pentru toti cei care au avut / au / vor avea probleme cu payment-urile MFC, drept urmare fiecare isi poate posta propria sa problema aici. Chiar sper ca acest topic sa ajunga unul care sa ajute pe cat posibil.
TzapInferno

Mesajde cobra1981 » 03 Noi 2012, 16:22

Am postat si pe celalalt topic in legatura cu plata ta...poate chiar ai gresit contul.... nu stiu ce sa zic,ramane sa astepti ca sunt sigur ca se va rezolva...referitor la a doua problema,toata lumea stie ca se face calculul la cursul Bnr minus 10 banuti :) ....eu tot timpul am scos de la Ing dar e aproximativ si la Banca Romaneasca si Brd...si daaa cand te intreaba cu conversie sau fara...pune fara ca schimbul e mai ok:)
cobra1981
User Avansat
User Avansat

Mesajde TzapInferno » 03 Noi 2012, 16:44

Aha, deci fara conversie. Uite chiar iti multumesc mult pentru informatia asta, aseara eram intr-o mare dilema cand m-am trezit cu cele 2 optiuni pe ecranul bancomatului, chiar nu stiam care varianta ar trebui s-o aleg. Pana la urma de la BRD-ul de la care am scos, am avut noroc sa scap de acea etapa, bancomatul respectiv era mult mai simplificat ca si meniu - spre norocul meu ! Mai era si pe fundal roz, lol, chiar foarte friendly acel ATM zau asa ! :D

Cand si spus "minus 10 banuti", banuiesc ca a fost doar o expresie... nu ? Sau chiar asa e la ING, adica in loc de 3.5 RON cand e acum la cursul BNR, la ING e 3.4 RON ? O tipa a zis ca la BRD scoate cu 3.35 - 3.37 RON. Faza e ca pana la urma e si asta un aspect demn de luat in considerare, la 1000$ spre exemplu diferentele nu sunt chiar neglijabile. :|
TzapInferno

Mesajde cobra1981 » 03 Noi 2012, 16:51

Nu nu chiar nu a fost o expresie...eu asa socotesc si in cei 10 banuti intra si toate taxele :)...eu tot de la ei retrag si din cauza ca au cel mai ridicat prag la o extragere(6.000 Ron)...la celelate maxim este 4.000 :)
cobra1981
User Avansat
User Avansat

Mesajde TzapInferno » 05 Noi 2012, 16:18

Dar totusi... referitor la problema mea principala, si anume ca maine se implinesc 3 saptamani de la payment-ul de p1 16 Octombrie si inca n-am primit banii... nu a mai fost nimeni intr-o situatie asemanatoare ? Sunt curios cum s-a rezolvat, daca s-a rezolvat si dupa cat timp s-a rezolvat pana la urma. Sincer, e deja foarte stresant, mai ales din moment ce chiar ei ( MFC-ul ) cu gura lor au zis ca va dura 2-3 saptamani. Se fac 3 saptamani maine si banii tot in copac sunt !
TzapInferno

Mesajde TzapInferno » 07 Noi 2012, 15:19

Au trecut deja... 22 de zile...si inca n-am primit banii ! Eu nu inteleg cum un site care este considerat de majoritatea celor care lucreaza in domeniu ca fiind #1 poate sa gestioneze intr-un mod atat de deficient o situatie de genul acesta. Aseara am ramas efectiv... speechless, cand am primit ultimul raspuns din partea lor ! Am stat si le-am scris un mail in care i-am luat pe toate partile posibile si imposibile, chiar nu stiu daca mai puteam sa scriu altceva inafara de ce le-am scris, si cand colo m-am trezit iar cu un raspuns scurt si sec care de fapt nu-mi raspundea la nicio intrebare, ma invita "subtil" sa astept in continuare... pana la Pastele Cailor probabil ! Mi se pare... o lipsa totala de interes din partea lor, ca sa nu zic mai mult. Pentru a nu se intelege gresit, fiindca sunt ferm convins ca majoritatea dintre voi nu ati avut vreodata probleme cu MFC-ul sau daca ati avut s-au rezolvat probabil in timp util, si prin multe locuri pe forum am vazut post-uri in care se acorda din start prezumptia de nevinovatie site-ului si nu celui... pagubit, sa zicem, vreau sa va asigur ca nu exista absolut niciun aspect legat de aceasta situatie pe care-l ascund, practic din partea mea nu am gresit cu absolut nimic inafara de ( si aici e discutabil ) faptul ca am dat un cont in RON fara sa am habar ca ar fi trebuit unul in USD. Atat si nimic mai mult, in rest e totul pe partea lor, a MFC-ului. Imi voi permite sa postez ultimul mail pe care l-am trimis eu lor si ultimul lor raspuns, doar pentru ca vreau sa creez un antecedent in aceasta privinta si sa atrag atentia cel putin modelelor independente care urmeaza sa lucreze pe MFC, daca nu chiar si a studio-urilor interesate sa colaboreze cu acest site pe viitor. De asemenea as dori sa mentionez ca sunt ferm convins ca situatia mea nu se datoreaza intregului staff care gestioneaza site-ul, ci doar unora dintre angajati care pur si simplu nu-si fac / nu si-au facut treaba asa cum trebuie, dar cat timp nu mi se spune nimic nu pot sa arat cu degetul intr-o directie clara deci generalizez si zic MFC.

Mailul trimis ieri dimineata de mine catre ei. A se intelege ca am dorit sa pun problema cat mai grav posibil, exagerand putin pe alocuri, doar in incercarea de a-i mobiliza. Deci da, contine elemente caracteristice unui soap opera. :D

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*** PLEASE READ THIS CAREFULLY AND, MORE IMPORTANT, ENTIRELY ***

Hello again. Today we "celebrate" 3 full weeks since the payment day from the 16th of October. Still, I haven't got the money from then. Still, I do not know why this is taking so long. Still, the bank where I have the account I gave you has absolutely no information about an incoming international wire transfer, regardless of my bank account's ability of receiving ( or not ) transfers in US dollars. So basicly, here I am, after 3 weeks since what was supposed to be the day my first ever payment was sent to me, not having the slightest clue about why I don't have my hard-earned money in my Payoneer account. Please note that, when I say my first ever payment I mean exactly that, not just my first MFC payment but my first in this line of bussiness, one that I approuched having many doubts - one of them being exactly this, the fear of not getting paid for my work.

It's well known and well documented, that you guys [at] MFC are one of the leading sites in the world, as far as adult videochat goes. Most people consider it the #1 site, from a large variety of points of view. So it's about time you step up to your fame and do what's right. Maybe you'll find the following a little bit offensive, I don't know, but I'm just speaking my mind, nothing more nothing less. My first payment was 1022$. What is that to your site, compared to just a single day's total income ? I'm pretty sure that's not even 1% ! And yet, there seems to be a problem and the only thing we can do is wait. I waited long enough, 3 weeks, even you guys said this usually takes 2-3 weeks... so here we are, 3 full weeks have passed, where's my money ?!

Even though you probably don't even care, I'll try and sum it up for you, what exactly NOT being paid means, and not just for me, maybe you'll re-think your way of handling these kind of situations in the future. So here you go :

1) I live in Romania. The average wage in my country is equal to aproximately 200 US dollars. That means that, even if not to impressive compared to what veteran models do, my first ever payment is 5 times the average wage here in Romania. In such a poor country such as the one I unfortunately live in, a grand is more than enough to solve a series of financial problems.

2) Right now I'm drowning in debts and bills. I'm having arguements with good old friends that I gave my word to that I'll pay them back somewhere in the middle of October. Since I'm not all that happy & proud to share what I do for money these days, I can't even explain to them why I can't come up with the money, most of the times I just look at my phone ringing and burry myself in shame. The electric bill is so far out of the normal that a couple of days I received a note from the electric company ( ENEL ) that they'll stop the electricity flow to my place starting with Friday 9th in the morning. Right now, the only way I could possibly pay for that bill is by receiving that payment from you guys.

3) Even though I'm still new to this, I'm a fast learner and I am ( soon to be "was", the way things are going ) willing to constantly improve myself in every aspect of the game. I started with having the lowest specs possible, my first webcam was broadcasting video at VGA ( 640 x 480 ) quality, my first PC was barely good enough for browsing and listening music, my lighting was almost inexistent and so on. Only with the help of a very good friend I managed to a hold of decent work conditions, but yet my rooms lacks a lot of things, such as a nice background & better light. Toys ? Just one I already had before starting to work as a model. Sexy outfits ? A few I've collected from the time I used to be a pole dancer. I was thinking of buying a magnetic table, 2 new toys, 2 new outfits and most of all set up a decent background that will change the rather sad / cheap current aspect of my room. And all that with money from my first payment. Can I do it ? No, cause "the only thing we can do is wait".

4) The friend I briefly mentioned is a guy that helped me a lot with more than I could possibly ask for. As a small token of appreciation I promised him 20% of whatever my first payment will be. He usually handles himself pretty good but right now he just had a couple of pretty major blows in his personal life and would need the money just as much as I do. It literally breaks my heart that I can't help him back with at least that !

There would be a lot of other reasons why it should be just fair that you do something ( anything ) to solve this issue, but I'll stop here - only because I don't want you to think I'm a drama queen. I really am not that kind of person, I simply wanted you to know what NOT being payed means for me and how much it affects my life in a very negative way. By now, a sense of basic humanity and desire of doing the right thing should already be in effect and someone with enough executive power should make a decision regarding my problem. I don't know how else to put this, but I'm only willing to wait until the end of this week for my problem to be solved. If not I will consider it the following : lack of interest helping the models with both major & urgent problems, poor or even ill-intended payment system that can fail horribly and even though the same scenario already took place more than just a few times there's still no fast failproof backup plan to ensure that models do get payed as soon as possible, lousy bank management that does not have a clue for weeks about the status of a wire transfer and more. In fact, I find this all rather intelectually insulting to me, to keep get short answers that just keep telling me to wait, wait and wait some more. I waited, more than long enough. Now I'm simply asking you to do what's fair and pay me, regardless of whatever is happening with the wire transfer. I should not suffer for incompetent banking or incompetent anything-else, as there is obviously a human factor somewhere in between me receiving my payment in time and not receiving it after 3 damn weeks.

That would be all. Please take your time and read the whole thing. Also please don't just tell me to wait again, that would be outrageous given how long I already waited. Enough is enough, please just do what's right and send the money to my Payoneer account, the one I already got the payment from the 1st of November, without the smallest problem, in just a few hours on the same day the payments were sent. Thanks for reading all I had to say.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Apoi, la aproximativ 24h ( az'noapte pe la 3 ), raspunsul lor tot ce am scris eu a fost acesta :

We are already doing everything we can. When there is an update we will let you know.

Sunt curios ce parere aveti. In continuare astept reply-uri de la cei / cele care s-au mai confruntat cu situatii similare. Chiar daca dureaza cat dureaza, macar sa stiu ca nu ma trezesc cu ditamai teapa intr-un final si acei bani sa vina de fapt deloc, niciodata.
TzapInferno

Mesajde exunknown23 » 07 Noi 2012, 15:52

nu m-am confruntat niciodata cu o problema de acest gen pe mfc. In schimb m-am confruntat cu alte probleme.
Concluzia pe care am tras-o eu dupa 4 ani de mfc, e ca ar fi bine sa incerci pe cat posibil sa nu intri in vre-un conflict sau in vreo problema pe mfc. Pentru ca, cel mai probablil, desi tu ai sa te dai peste cap sa o rezolvi,si ai sa fii total nevinovat,nu ai sa ai cu cine sa o rezolvi.

Ei isi dau interes zero. Si cand zic ei, da , ma refer la TOT staff-ul . Toti( care de fapt sunt doar cativa si care cel mai probabil habar nu au despre sistem) sunt la fel de lenti. Sa nu iti imaginezi ca in spatele Mfc e cumva un staff cum ar fi de ex cel din spatele imlive sau Lj... sunt doar cativa insi,mai exact leo si ai lui.
pana la urma, mfc ilustreaza cel mai bine zicala ¨a face din rahat bici¨. exact asa l-au facut ei.

Sa iti zic sincer, nu stiu daca ai sa iti recuperezi banii sau nu. Dar daca nu o sa ii recuperezi, o sa fie pt ca pe ei ii doare fix in C*R de problema ta, si nu isi vor da interesul sa o rezolve, si nu pt ca ei ar dori in mod intentionat sa iti fure tie cei 1000 usd.
Un alt lucru de care sunt sigura, e ca ¨mfc staff¨ nu a citit nici macar 5% din tot email-ul tau. Tot ceea ce ti-am spus eu se reflecta clar in raspunsul lor.
iti urez bafta... si pe viitor dragi modele de pe mfc, cercetati de 5 ori si faceti o data!
exunknown23
User Junior+
User Junior+

Mesajde TzapInferno » 07 Noi 2012, 16:03

Foarte interesant ce spui tu exunknown23. O sa-ti dau imediat un PM, discutam pe privat. In principiu insa am inteles acum mai bine cum sta treaba. Si din pacate, sta fix cum mi-era mai teama.
TzapInferno

Mesajde TzapInferno » 10 Noi 2012, 22:28

Inca nu s-a rezolvat. Saptamana viitoare vineri se implineste 1 luna. :(
TzapInferno

Mesajde WinXPfather » 11 Noi 2012, 01:22

post55154.html

Uite o discutie mai veche. Am cautat-o ca o retinusem ca a fost o discutie in care ma inselam partial. Eu sustineam ca nu se pot transforma euro in contul de $ si nici invers in timp ce @wulpita sustinea ca se poate. A avut dreptate dar tot partial, se poate dar nu la toate bancile. La cele cu care am avut eu experiente nu se putea dar la altele cum e ING de ex se poate. Or mai fi si altele, poate acum se poate si la mai multe, nu stiu. Oricum e tardiv pentru tine.

Eu am lucrat mai mult cu rf si am avut un cec de la visit-x (in euro) aveam cont doar de $ am intrebat daca il pot depune mi s-a spus ca da, am facut-o si niciodata nu am vazut banii. Nici nu m-am agitat ca suma era prea mica, dar asa am "invatat".

Daca te tii de mfc vei recupera banii cand se vor intoarce la ei. Atentia si energia acolo trebuie sa o indrepti. Zic asta ca oricum ai stilul de a scrie posturi lungi ca sa descrii bine problema, dar aici nu vei gasi rezolvarea...
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde fetish » 11 Noi 2012, 11:08

Tzap ti-am scris si pe celalat forum , ai incercat sa-l contactezi pe Leo de la mfc pe mess? stiu ca aiici Exuknown23 avea id ul de mess , roag o sa ti-l trimita

parerea mea eca o sa recuperezi banii intr-un final insa sunt convinsa ca mfc ul nu debordeaza de super corectitudine , adica ei isi fac partea dar daca se scranteste undeva , asta e mai astepti

mai cauta si forumuri straine de vdc , poate cei de acolo au mai intampinat problema aasta
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde joesancez » 12 Noi 2012, 04:06

Eu ma gandesc la modelele care ar colabora cu tine, ai pus anunt de angajare sa zicem ca ai gasit modele cu care sa colaborezi, apare o situatie ca aceasta in care te afli acum, cauzata de lipsa ta de experienta. Modelele asteapta bani, tu ce faci? Cum manageriezi situatia? Ridici din umeri si arati cu degetul catre MFC? Catre bancile din romania?

De ce ar ramane respectivele modele sa lucreze pentru tine?

Acest reply nu este scris cu intentii negative, sunt aspecte la care trebuie sa te gandesti si pe viitor, daca vor fi modele care depind de tine nu poti sa faci greseli ca aceasta.

P.S. Sper sa iti recuperezi banii cat mai repede.
joesancez
VETERAN
VETERAN

Mesajde TzapInferno » 12 Noi 2012, 16:24

[at] WinXPfather - Intr-adevar, intre timp tot interesandu-ma incolo si-ncoace am aflat si eu ca la ING si inca vreo 2 de la noi, la ora actuala se pot face conversiile direct si poti primi intr-un final banii trimisi indiferent in ce ai tu deschis contul si in ce currency vin banii. In rest sunt perfect de acord cu ultimul paragraf al postului tau, stiu ca ca problema in sine batandu-i pe ei la cap o voi rezolva si de altfel si fac asta. O sa dezvolt putin mai mult cum anume fac asta ( desi am spus-o si in posturile anterioare ), in reply-ul pentru joesancez.

[at] fetish - Imi cer scuze ca nu te-am anuntat in legatura cu asta. Intre timp am luat legatura cu Exuknown23 aici, am vorbit cu ea prin PM-uri si cu ce m-am interesat eu din momentul in care am alfat de acest "Leo" + tot ce mi-a povestit ea... am realizat ca din pacate, la o adica, daca ei nu vor si nu le pasa intr-un final risc sa nu mai vad niciun ban din acel payment, motiv pentru care desi am tot dreptul si toata dreptatea din lume sa fiu plin de spume la adresa lor, mi-am temperat putin "tonul" incepand cu ultimul mail pe care l-am trimis. Ea mi-a dat ce-i drept si ID-ul de mess, insa cand am incercat sa-i dau add mi-a zis ca-i inexistent, deci nu stiu care-i faza. Oricum Exunknown23 mi-a spus ca Leo abia daca mai apare / raspunde pe mess si a zis ca oricum ei nu i-a rezolvat niciodata vreo problema de-a lungul timpului. O sa-i mai trimit acum un PM sa o intreb daca ala era sigur ID-ul de mess, cine stie, o fi gresit o litera sau o cifra ceva cand mi l-a dat. Pe forumuri straine am cautat. De fapt, am cautat peste tot si tot ce puteam legat de Leo si legat de situatii similare cu a mea. Situatii similare cu a mea am gasit doar vreo 3, 1 caz aici la noi pe celalalt forum, la Ela_24, i-am trimis si PM si mail insa nu mi-a raspuns si cred ca nu o sa primesc niciodata raspuns, fiindca avea doar 5 posturi acum ~ 1 an jumate toate pe tema problemei ei, dupa care a disparut de tot. Celelalte 2 sunt din-afara, o sa incerc sa gasesc link-urile.

http://www.adultwebcamstars.com/board/p ... t5897.html

http://www.scaminformer.com/scam-report ... 71899.html

Si hai daca tot suntem aici, si tot astept de aproape o luna ~ 1000$ de la un site ce produce probabil de 100 de ori suma asta PE ZI, sa vedem ce se aude despre Leo Radvinsky, ownerul MFC :

http://www.macworld.com/article/1039576/phishing.html ( ultimul paragraf )

http://gfy.com/showthread.php?t=974868

http://www.thereisnomoneyinporn.com/sto ... apasswords ( o discutie relativ funny )

Overall, ce-i drept nu pot spune ca am gasit prea multe chestii negative, cel putin nu indeajuns incat sa ajung la concluzia ca gata, mi-am luat o mare teapa & I should deal with it.

[at] joesancez : Nu stiu in ce masura mi-ai urmarit topicurile si posturile, dar cred ca nu ai citit tot ce am scris ci pe sarite. Fiindca altfel nu imi explic tonul critic la adresa mea. Ti se pare cumva ca : 4 vizite la BCR + 2 sau 3 telefoane la BCR + 1 ditamai mailul ( tipic mie, wall of text, in care sa le explic totul pe larg ) la BCR + 10-12 mailuri trimise MFC-ului ( si nu 2-3 propozitii, ai un exemplu intr-un post anterior ca sa-ti faci o idee cam cat si cum am insistat pe acest subiect )... ar justifica intrebarile tale, and I quote : "Modelele asteapta bani, tu ce faci? Cum manageriezi situatia? Ridici din umeri si arati cu degetul catre MFC? Catre bancile din romania?" ? Scuza-ma, dar consider ca am facut TOT ceea ce era posibil sa fac in aceasta situatie. Absolut tot, sunt convins chiar ( si o spun fara niciun fel de modestie ) ca multi in locul meu n-ar fi facut nici jumatate din tot ce am incercat eu. Sa nu mai zic ca am dat add celor 5 admini MFC ( inclusiv Leo ) chiar pe site ca sa vorbesc cu ei cand ii prind online, si de fapt Leo chiar l-am prins online dar are setat sa nu primeasca PM-uri, si nici MFC mail-uri. Lasand asta la o parte, si privind "the big picture", discutam despre 1 singur payment, singurul care s-a incercat prin metoda asta ( International Wire Transfer ), nu mai explic de ce fiindca am mai explicat cel putin de 2 ori in interventiile mele pe forum. Pe total pana acum, cele 2 modele cu care colaborez au avut 3 payment-uri, celelalte 2 deci fiind pe Payoneer, au decurs fara nicio problema, banii s-au primit in aceeasi zi in care se face plata ( adica 1 Noiembrie ). Si mai departe deci, totul va fi ok din acest punct de vedere. Si nu-ti face griji, modelele respective vor ramane sa lucreze pentru mine dintr-o serie de motive, dintre care as mentiona unul singur : ne cunoastem personal de 13, respectiv 6 ani. In concluzie insa, a fost si va ramane un caz izolat, problema cu acest payment. As mai mentiona doar ca, in continuare, nu o consider o greseala a mea si nu o voi considera niciodata o greseala cat timp pe Wiki-ul lor nu se mentioneaza ce-ar trebui mentionat la capitolul dedicat acestei metode de plata si cat timp in cont iti apare cu verde scris frumos "APPROVED", ceea ce in mod normal ar trebui sa te asigure ca totul va fi ok.

Ma vad nevoit sa vorbesc din nou despre mine si ceea ce incerc sa fac in raport cu oamenii cu experienta ( in cazul unora chiar vasta ) in domeniu si fenomenul in sine. Cum si eu excelez in altceva decat videochat-ul, stiu ce inseamna cand ai de-a face cu un incepator care e total pe langa mai cu toate. Inteleg ce presupune acest domeniu, am si eu la randul meu o anumita experienta, dar sunt constient ca sunt departe de a stapani foarte bine toate aspectele. Insa, spre deosebire de FOARTE MULTI ALTII care se arunca cu capul inainte si vor studio fara sa aibe habar de nimic, eu am bunul simt si respectul cuvenit de a ma documenta ZILNIC si de a invata mai multe. Spre exemplu aseara m-am apucat sa invat CSS pentru a edita si a customiza profilele celor 2 fete, astfel incat sa arate si acestea precum ale modelelor de top. Sa mai bat apropo la bugetul redus ( aproape spre inexistent de fapt ) cu care am inceput acest mic proiect ? Sa mai mentionez inca o data ca nu ma consider owner de studio ci doar un host standalone care incearca de fapt sa faca din rahat bici ? Sa mai zic ca sunt pe post de all-in-one-employee, ocupandu-ma SINGUR de absolut toate, mai putin prezenta pe camera ? Tot ce vreau sa spun este ca nu mi se pare corect sa ma iei ca pe un pusti cordit care s-a trezit deodata ca vrea si el studio, c-a auzit ca ies multi bani si viseaza cu ochii deschisi sa se-mbogateasca peste noapte, intr-o luna sa-si ia BMW din Autovit si-n juma' de an sa-si cumpere apartament pe Dorobanti.
TzapInferno

Mesajde fetish » 12 Noi 2012, 17:44

cred ca Joe s-a referit la faptul ca in momentul in care te-ai apucat de business ul asta cu bune cu rele tu ca viitor manager al unui studiou de videochat , treb sa ai lectiile facute si mai mult treb sa ai un fond pentru situatii nepravazute , astfel incat sa iti poti achita diverse obligatii , se puteau intampla n situatii nasoale in care prima ta datorie ca si admin al unui studiou de vdc era sa poti sa ai grija de modele , sa le asiguri paymentul , continuitatea

eu o sa fiu sincera si o sa-ti spun ca ai mare noroc cu modelele alea care lucreaza pt tine , eu daca as fi lucrat pt tine si se intampla o asemnea situatie te -as fi parasit urgent , pt simplul motiv ca nu prezinti incredere pe timp lung ; ca sa nu mai zic ca unele modele mai paranoia sau mai pazitoare de fundul propriu , ar putea f bine sa nu creada ca tu efectiv nu ai primit paymentul in cauza , situatii au mai fost carca in care anumite sume au fost date ,, disparute,,

ce sa zic , cu multa parere de rau trebuie sa subliniez inca o situatie in care amatorismul afecteaza in primul rand modelul de vdc ,si arunca o umbra neagra asupra ,, videochat-urilor ,, astora
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde TzapInferno » 12 Noi 2012, 18:53

M-am apucat de asta cunoscand atat cat cunosteam, si anume destul de multe incat sa ma apuc. Contul in cauza, pe care l-am dat pentru a primi acel payment, este un cont personal al modelului, nu al meu, deci in cel mai "paranoic" caz posibil eu as putea fi cel care sa suspecteze cai verzi pe pereti. Dar chiar nu este cazul. Tipa respectiva cunoaste ABSOLUT TOATE detaliile privitoare la problema cu acest payment, si nu a dat o secunda vina pe mine, fiindca si din punctul ei de vedere NU AM EU VREO VINA, nu stiu de ce tot se doreste a mi se arunca mie in carca vreo vina, cand eu practic nu am facut absolut nimic gresit, si cat timp nu am lucrat vreodata in vreo banca nu aveam de unde sa stiu ca trebuie un cont tot in USD pentru a primi banii. Nu stiu ce credeti voi, dar eu personal consider ca se vede DE LA O POSTA ca este vina este de partea MFC-ului ca acel payment nu au fost inca primit. Cineva, fie din staff-ul lor ( cel mai probabil ) fie de la banca cu care colaboreaza nu-si face treaba asa cum trebuie, sau mai rau de-atat chiar exista rea intentie si pe cat posibil incearca sa mai ciuguleasca si ei cate un payment, atunci cand acest lucru este posibil. De ce nu am primit pana acum ABSOLUT NICIO INFORMATIE UTILA referitoare la acest payment ? Am intrebat despre tot ce puteam intreba si am primit numai raspunsuri total pe langa de la ei. Deci imi pare rau, dar nu sunt deloc de acord sa fiu eu bagat in corzi din cauza unui staff tembel ( fie al MFC fie al bancii cu care lucreaza ). Cum adica nu prezint incredere pe termen lung ?! E prima si singura problema in 2 luni de activitate, dar chiar singura, si chiar si pe fondul acestei probleme atmosfera este in continuare buna si axata pe progres si productivitate. Nu stiu cum de vezi mai degraba asa-zisul meu "amatorism" in loc sa-ti sara-n evidenta faptul ca, si aici o s-o spun pe romaneste, MFC-UL PUR SI SIMPLU O ARDE AIUREA LA FAZA ASTA ! Cum e posibil sa treaba aproape 1 luna si sa nu fie inca solutionata problema, chiar si daca transferul respectiv nu s-a putut efectua ? Ii doare la bascheti, de aia.

In fine, cam multa valva pentru un singur payment. Si-n plus cele 2 motive pentru care mi-am postat problema au fost de la bun inceput acestea : sa atrag atentia asupra acestei combinatii nefericite metoda de plata prin transfer bancar cu cont deschis in RON, care nu functioneaza la majoritatea bancilor de la noi + pentru a afla cum / daca au rezolvat problema cei care au mai fost in situatii similare cu aceasta. Consider ca am oferit destul material de documentare pe acest subiect, deci din punctul meu de vedere problema mea este un subiect inchis, ramanand sa-l gestionez asa cum pot eu mai bine. Voi mai posta o singura data, atunci cand problema se va rezolva sau dupa ce trece inadeajuns de mult timp pentru a fi considerata pe buna dreptate o teapa in toata splendoarea data de MFC. Sincer sa fiu m-am cam saturat sa primesc tot felul de "bobarnace" pentru absolut orice mica problema intalnesc si cutez sa o propun spre disctutie, nu am nici timp si nici chef sa intru in astfel de polemici. O seara placuta si toate cele bune.
TzapInferno

Mesajde SAD^^EYES » 12 Noi 2012, 20:24

Salut TzapInferno,

Sunt sigur ca se va rezolva – doar ca esti nevoit sa astepti, sunt cazuri destul de izolate si procedura este greoaie (asta din experienta proprie) si vina din punctul meu de vedere este impartita cate putin la fiecare...

Tot cu BCR am patit, dar eu am trimis dintr-un cont in EURO de la alta banca (RF), catre un cont in RON la BCR, banii au ajuns la BCR, dar sistemul lor ii tinea blocati, nu ii baga in cont – s-a rezolvat dupa 1 luna si ceva.. si daca nu ma duceam sa le zic probabil stateau acolo blocati mult si bine – s-a rezolvat la modul ca au trimis banii inapoi la banca mea, iar eu am reinitiat transferul dintr-un cont RON.

S-a vorbit de multe ori pe forum, orice site de video chat, daca are probleme la plati, se duce in cap in cateva zile, nici un site serios nu isi permite sa se joace cu asa ceva. Cazuri de probleme izolate sunt pe toate siteurile (doar ca rar apar pe forum)... intarzieri din cauza bancilor sau a siteurilor, date incorecte date de model, erori de soft etc.. unele se rezolva rapid (ore sau maxim 1-2 zile)de cele mai multe ori modelul/studioul nici nu baga de seama.. dar alte tipuri de probleme pot dura mai mult.. pana la 60 zile chiar, in unele cazuri.

Myfreecams fie o sa iti trimita banii in una din platile urmatoare, fie o vor trimite independent in momentul cand se va confirma ca banii au ajuns inapoi la ei. Nu iti vor trimite plata pana nu au confirmarea ca au revenit la ei.. asta din motive de procedura... ti-au zis deja si ei de vreo cateva ori.

Despre faptul ca myfreecams nu mentioneaza ca iti trebuie cont de USD, pentru a nu avea surprize... nu imi amitesc sa fi vazut vreun site care sa mentioneze treaba asta, pentru ca probabil tine mai mult de fiecare banca in parte... oricum sa fi sigur ca daca erau foarte multe cazuri de acest tip, toate siteurile ar fi pus o nota informativa de genul “We pay in USD, if your bank account is in different currency, verify with your bank if you can receive USD transfers”... dar cum pana acum nu am vazut astfel de note informative e clar ca aceste cazuri sunt foarte rare.. imi e greu sa cred ca toate siteurile mari de video chat sa fie atat de ignorante.

Mai toti pun din instinct cont bancar in aceeasi moneda ca a siteului, pentru a evita genul asta de probleme, sau lucreaza cu o banca unde conversia e posibila. Tu, din pacate, nu ai fost inspirat sau norocos, asta e, omul cat traieste invata... te-ai bazat probabil pe faptul ca suntem in secolul 21 si nu ar trebui sa conteze moneda contului... dar ar fi trebuit sa existe macar cateva semne de intrebare care te puteau determina sa suni la banca si sa intrebi, pentru a avea mai multa siguranta.

Sfatul meu este sa te calmezi si sa astepti, nu are rost sa irosesti si mai mult timp (atat al tau cat si al lor), ei stiu ce au de facut, de asta iti si raspunde scurt si la obiect. Eu unul te inteleg, cu totii am fost la inceput, fiecare am trecut prin diverse situatii, si eu la randul meu am vazut n vicii de procedura, sau chestii care se puteau face mai bine, multe din ele s-au rezolvat pe parcurs.

Cat despre “barfe”, feedback negativ ce mai gasesti pe net...niciodata nu vei sti ce este real, ce are sambure de adevar si ce este 100% minciuna, mai ales cand vorbim de persoane/siteuri foarte populare.

Eu nu am nici 1% din popularitatea lui Leo, si nici nu iti imaginezi cate se spun despre mine pe la colturi, persoane care nu ma cunosc, nu ma citesc etc.. preiau informatia de la alte persoane, o dau mai departe inflorita si tot asa.. una mai recenta ce imi amintesc.. comenta unu' la un articol de video chat ca eu as fi liderul mafiei de video chat din romania, ca as avea sute de studiouri si impreuna cu Alex de la adultwebcamstars controlam tot.. iar ca idee.. eu nu am avut studio niciodata :)) eu am avut experiente din astea si cu presa din romania ce a publicat informatii total eronate despre siteul asta, asa ca nu ma mai mira nimic.

Eu intotdeauna incerc sa gandesc la rece, sa ma pun si in locul celuilalt inainte sa imi fac o parere, niciodata nu iau 100% de bun ce imi spune unul sau altul despre x sau y persoana/site.

Cat despre Leo, incearca sa mai gasesti pe net, nume reale de owneri de la alte siteuri mari – vei vedea cat e de greu, doar acest fapt, ca a avut curajul sa se expuna cu numele real intr-o industrie unde 99% folosesc pseudonime, spune multe despre caracterul lui. Nu vezi pe orice drum owner care sa lucreze cot la cot cu angajatii, sa se implice personal in diverse cazuri individuale, sa stea de vorba pe yahoo cu modele si studiouri etc.. a facut asta inca de la inceput, doar ca una e cand manageriezi un sistem cu 50 de modele cum era acum cativa ani si alta e cand ai cateva zeci de mii modele active lunar si milioane de membrii.. cat de mult sa te implici sa multumesti pe toti? Imposibil...
Probabil are si parti mai putin bune, ca orice om dealtfel, dar ce a realizat el cu mfc si “cu o mana de oameni” cum spunea cineva mai sus.. intr-un interval atat de scurt... asta e de apreciat nu de blamat...

Poti fi cel mai bine intentionat om dupa planeta, cand ai ajuns in “lumina reflectoarelor” si esti foarte popular - doar vreo 20% sau mai putin din informatiile despre tine vor fi adevar, restul vor fi inflorituri, informatii distorsionate, rautati gratuite etc..

Cat despre calitatea suportului, am mai scris vreo 2-3 topicuri pe subiectul asta, spunea un utilizator mai sus ca MFC nu are suportul jasminului, sute de oameni angajati etc.. si cu toate astea si despre suportul jasminului au fost o gramada de topicuri cu feedback negativ...”ca nu sunt buni de nimic”, “ca sunt prosti” ca asa si pe dincolo.. si cam asta e soarta majoritatii suportilor de la orice site mare, oricat ar fi de calificat, tot va avea cazuri pe care nu le poate rezolva dupa placul modelului. Bineinteles ca sunt si cazuri cand modelul are dreptate 100%, dar cazurile sunt destul de rare raportat la numarul situatiilor rezolvate cu success. Plus ca intr-o companie mare se cern usor uscaturile, un suport care este necalificat pe toate planurile, nu are cum sa reziste, fie va fi concediat fie va pleca singur.

Tot cu privire la “suport”, sa inchei cu ceva haios... primesc intr-o zi un email de la un model care ma intreba foarte frumos cum se poate face cont de studio pe adultwork, ii raspund si ii zic ca nu cunosc foarte bine procedura pentru ca nu am lucrat cu acel site si ar fi mai bine sa intrebe sau sa verifice pe forum, poate s-a vorbit deja despre asta... la care mi se raspunde ceva de genul “Ce fel de admin de vido chat esti tu daca nu sti?”... povestea se termina cu happy end, dar nu mai detaliez.

TzapInferno ai potential mare, experienta vine si ea in timp, daca inveti sa iti focusezi energia asta in directiile potrivite poti realiza multe in domeniul asta, dar parerea mea este ca trebuie sa ai mai multa rabdare, poate sa lasi si putin de la tine pentru ca toti gresim sau ne miscam mai greu in anumite situatii (inclusiv banci, siteuri etc). Greseala e si la tine ca nu ai avut inspiratie, ai mers pe presupuneri fara sa verifici, greseala e si la banca ca se misca greu si nu verifica cu atentie (sunt aproape sigur ca daca acel cont de RON este corect, banii au fost blocati la BCR), greseala e si la MFC pentru ca nu au o nota informativa cu privire la astfel de scenarii (dar am explicat mai sus motivul, nu cred ca au fost suficiente cazuri de genul pentru a justifica prezenta).

Dupa ce rezolvi, sa vi sa ne spui ce si cum, sa nu dispari si tu cum fac majoritatea, si da, le poti sugestiona celor de la MFC sa puna o nota informativa despre acest scenariu, in pagina unde modelul/studioul completeaza datele bancii, daca sti cum sa pui problema o vor face, pentru tine va fi probabil prea tarziu, dar poate va ajuta pe altii...

Bafta acolo si sper sa se rezolve cat mai repede.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde Ken » 13 Noi 2012, 03:52

Spui ca te-ai apucat de videochat cunoscand foarte multe .... e uite ca lucrul asta nu il cunosteai cu toate ca si aici si pe alte forumuri sa vorbit de nnn ori ca atunci cand te duci la banca trebuie sa faci un cont in Euro , USD si Lei .... la urma urmei chiar nu mi se pare absurd ....
Ca urmare vreau sa te contrazic si sa-ti spun ca NU este vina MFC-ului .... vina iti apartine iar problema se va rezolva cu timp si rabdare ....
Ken
VETERAN
VETERAN

Mesajde TzapInferno » 20 Noi 2012, 18:48

[at] SAD^^EYES - Am citit cu mare placere postul tau si iti dau dreptate in totalitate.

[at] Ken - Am spus ca m-am apucat de videochat NU "cunoscand foarte multe" CI "cunoscand destul de multe incat sa ma apuc". E o diferenta totusi.

Lasand la o parte faptul ca am dat eu un cont in RON, chiar si in conditiile astea, si aici vin si va intreb chiar pe toti... vi se pare normal ca MFC-ul pana astazi - 20 Noiembrie - sa nu fii platit inca banii din paymentul de pe - 16 Octombrie - ?! A trecut mai bine de o luna, ultimul mail de la ei l-am primit acum 11 zile ( pe 9 Noiembrie ), citez : "you will 100% get your money, we are working on it" ( da, atat ! ) si acum nu mai raspund la mailuri de vreo 5 zile ! Le-am trimis inca un mail saptamana trecuta joi, apoi acelasi mail din nou duminica vazand ca nu raspund si le-am mai trimis inca unul acum vreo 2 ore. Aici ce-ar mai fi de spus, ma rog ? Decat pur si simplu ca sunt de-a dreptul nesimtiti ? Este absolut imposibil ca acei bani sa nu se fi intors pana acum la banca lor, asta presupunand ca au fost trimisi in the 1st place. E o magarie totala ce face staff-ul MFC in acest caz si, asa cum le-am mentionat si lor in acest ultimul mail, daca pana la 1 Decembrie nu se rezolva, voi face si altceva decat doar sa ma milogesc non-stop de ei prin mailuri ! Nu le-am spus ce anume ca sa nu sune a amenintare si sa ma ling pe bot de orice sanse de-a mai primi acei bani, dar la 1 Decembrie voi face publica TOATA discutia dintre mine si ei, pe TOATE forumurile pe care le pot gasi pe net legate de videochat. Si voi face tot posibilul sa denigrez acest site, chiar nu-mi pasa cat de izolat este cazul meu, vreau sa vada cat mai multa lume cum gestioneaza acest "minunat" staff al MFC o situatie de acest gen.

Si da, problema e clar la ei, saptamana trecuta vineri am fost la BCR, sediul central de la Universitate, si am vorbit cu persoana cea mai in masura de acolo explicand destul de in detaliu situatia, banii nu sunt si nici nu au cum sa fie la BCR, s-au intors de mult la banca care a incercat transferul. Si mai mult ca sigur banca respectiva are banii, de ceva timp chiar, asa ca alta explicatie decat ca MFC-ul o arde total aiurea, nu exista in momentul de fata.
TzapInferno

Mesajde SFG2707 » 20 Noi 2012, 19:37

Au fost cateva persoane care au avut probleme cu returnarea anumitor sume pe Payoneer si imi amintesc ca au spus ca a durat destul de mult, chiar si peste o luna. Poate e o problema asemenatoare si iti blocheaza banca lor banii o anumita perioada de timp si ei nu cred ca se vor stresa sa afle cand anume vor reintra banii inapoi in contul lor.
Uite aici subiectul : erorr-bancomat-banii-disparuti-cont-payoneer-t11167.html
SFG2707
User Avansat
User Avansat

Mesajde TzapInferno » 21 Noi 2012, 00:59

Eu n-am nicio problema cu Payoneer. Eu am o problema cu International Wire Transfer. Chiar sunt curios ce au de gand pana la urma. N-as vrea sa ajung sa incep sa urlu pe toate forumurile ca mi-am luat ditamai teapa de la MFC dar daca nu se rezolva pana la urma, exact asta o sa fac. Cel mai enervant e ca nici macar nu mai raspund la mailuri acum. De toata jena !
TzapInferno

Mesajde SFG2707 » 21 Noi 2012, 01:11

Stiu ca nu ai problema cu Payoneer dar cardul Payoneer e atasat unui cont bancar unde se presupune ca trebuiau sa se intoarca banii la care ma refeream eu. La fel si banii tai trebuie sa se intoarca in contul bancar al celor de la MFC. Poate politica bancilor la care fac referire e asemanatoare si de aceea banii tai sunt blocati pentru o anumita perioada inainte de a se intoarce in contul bancar al celor de la MFC.
SFG2707
User Avansat
User Avansat

Mesajde TzapInferno » 19 Dec 2012, 04:00

La rugamintea lui SAD^^EYES mai ales dar si pentru ca nu mi-ar fi stat in caracter sa nu postez deznodamantul problemei mele cu acel payment MFC prin wire transfer, revin cu rezultatul final al acestui ( sincer ! ) extrem de stresant capitol. Dupa lupte seculare as putea zice, o serie de peste 20 de mail-uri trimise de catre mine lor, dintre care majoritatea veritabile wall-of-text`uri, dupa ce i-am luat pe toate partile pe care-i puteam lua si dupa ce am spus tot ce puteam spune ( si chiar mai mult, la un moment dat ramasesem in pana de idei )... am reusit cu greu sa-i induplec abia la inceputul acestei luni ( pe 4-5 cam asa ) dupa ce le-am trimis un ultim mail in care pur si simplu mi-am jucat ultima carte, asumandu-mi ca daca nu-mi iese o sa incetez colaborarea cu MFC-ul, definitiv. Nu stiu in ce masura am reusit sa rezolv problema prin ceea ce am scris in acest ultim mail ( in care chiar am fost all-in, mai departe n-aveam ce mail sa mai trimit ) sau pur si simplu si-au dat si ei seama ca "enough is enough", avand in vedere ca se implineau deja 2 luni de cand ar fi trebuit sa ajunga la destinatie payment-ul in cauza. Iata ultimul schimb de replici dintre mine si ei :

EU : "This is absolutely... OUTRAGEOUS !!! It's the 4th of December and I still haven't received the payment from the 16th of October ! It's been more than a month and a half already and to be honest I had quite enough of this mockery ! I have worked my ass off for this money and I have already waited a ridiculous ammount of days / weeks ( soon to be months ! ) for you to solve this problem. There is absolulety NOTHING you could say to me at this point that could make things right, all you can do and should do A.S.A.P. is what should have been done a long time ago, send me that payment to my Payoneer account. Enough is enough, I don't even care what your bank is doing, THIS IS NO WAY TO TREAT YOUR MODELS, YOU SHOULD KNOW BETTER, MUCH BETTER THAN THIS !!! Or is this all a big SCAM and models should expect getting ripped off like this if they so happen to choose to work on your site ?! What's even more alerting is that yet another model has reported a problem much like mine, on one of the forums. What the hell is this ?! Why are you treating your models like you don't give the slightest f*** about them ?! If you don't solve this issue in the next 3 days from now, you have my word I will do the following :

1) I will stop working for your site. D'ooooooh ! You don't deserve to make more money from my hard work, as long you don't have the decency to give me my money in more than a month and a half. 2) I will make this WHOLE conversation as public as possible, I will post it on every forum & every blog available about videochat I can find on the internet, so that other models / studios will be aware of how you deal with situations like this. I will also ask other models to post their own stories about how you "handled" their problems, much like you did with mine. 3) I will fully dedicate myself into a campaign of bad publicity for your site, making sure that on the long run, my actions will affect your bussiness and cause you to lose a whole lot more than you would have lost by just giving those 1022$. 4) I will not stop until I find a way to file a lawsuit against MFC, which I will definitely win in the end given the fact that I'm 100% entitled to that payment and you guys refuse to send me the money. I will do ANYTHING IN MY POWER to seek justice, if this is your idea of taking care of your models, by literally letting them starve to death, not giving them what they worked their asses for. It makes me sick to my very core !"

EI : "We agree that this situation has taken too long to resolve.

If we do not have an adequate resolution by the end of this pay period, your funds will be sent to you via Payoneer along with the rest of your earnings this period.

Thanks for your patience."

Si da, stiu ca am fost extrem de dur... ca si exprimare... dar deja ajunsesem la capatul rabdarii, repet le-am scris peste 20 de mail-uri iar ei pentru o buna perioada de timp au dat impresia ca-i doare fix in fund si deja ajunsesem sa cred ca nu se va rezolva niciodata, doar o sa ma agit asa pana o sa obosesc si-o sa renunt, ei practic sunt intangibili avand ca metoda de contact o simpla adresa de e-mail si atat, in rest... i-ai de unde nu-s !

Pana la urma deci, au trimis payment-ul respectiv prin Payoneer, acum 3 zile ( pe 16 ) impreuna cu banii de pe perioada 1-15 Decembrie. Desi ei au zis intr-un ultim mail ( pe care nu stiu de ce nu-l mai gasesc ) ca bani trimisi prin wire transfer inca nu s-au intors si nu sunt de gasit, si ca... s-au pierdut cica ! Cum naiba, nu stiu dar nici ca ma mai intereseaza. Ma bucur doar ca s-a rezolvat si ca pe viitor totul va fi ok, toate modele cu care colaborez avand sau urmand sa aibe carduri Payoneer. Cam asta a fost tot, sper sa fie de folos experienta mea mai ales in sensul de a preveni alte cazuri de acest gen. Toate cele bune si spor la tokens !

P.S. Punctul 4) din ultimul meu mail este in mod evident o cacialma si o exagerare. In rest insa, chiar ce-am scris ar fi urmat sa fac, daca nu se rezolva problema.
TzapInferno

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj