Probleme incepatoare

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde dominique » 24 Iul 2011, 14:53

Buna,

Sunt noua am inceput pe jivejasmine de cateva zile doar. Intre timp mi-am facut cont si pe imlive.

Am urmatoarele probleme:

1.Soft-ul de la lj mi se inchide cand este lumea mai draga. Sa intru de pe site nu merge. Am incercat cu FF4,5 si Chrome. Nu -mi vede camera.

2. Pe Imlive merge foarte greu, ce scriu eu apare dupa cateva secunde(video-ul merge bine) insa interfata web merge extraordinar de greu, in plus dupa ce intru nu mai am sunet, trebuie sa reinstalez driverele de la placa de sunet. Exista alta metoda sa ma conectez pe imlive?

As vrea sa stau si pe LJ si pe Imlive in acelasi timp(folosind SplitCam) insa merge foarte greu.

Ca sistem folosesc un laptop dell Core 2 Duo, 2.2 Ghz, 2 GB, Windows XP SP3 si un logitech c910.
dominique

Mesajde Skins » 24 Iul 2011, 16:13

Deschide pentru inceput task manager; ctrl+alt+del-mergi la performance si spune in cat sta procesorul, pentru inceput iti recomand o curatire buna a sistemului;

vezi ultimul post de aici;

cea-mai-buna-combinatie-protectia-computerului-t513-20.html
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde dominique » 25 Iul 2011, 18:01

Skin ff4 cu 5 taburi deschide si sta in jur de 25%

ff5 mananca mai putine resurse insa softul de la livejasm mi se inchide in fiecare ora (da o eroare de la framework cred)

Totusi exista alta posibilitate de a te conecta pe imlive in afara de interfata web?
dominique

Mesajde DivaStudios » 16 Aug 2011, 08:47

LiveJasmin cere varianta de FF sub 3.5.16 ca sa mearga optimum

Ca si configuratie ai tot ce iti tre pentru cate situri ai, poate nu sa le ti pe toate pe HD dar cu unu pe HD si restul pe normal e ok
DivaStudios

Mesajde Skins » 16 Aug 2011, 13:02

dominique scrie:Skin ff4 cu 5 taburi deschide si sta in jur de 25%

ff5 mananca mai putine resurse insa softul de la livejasm mi se inchide in fiecare ora (da o eroare de la framework cred)

Totusi exista alta posibilitate de a te conecta pe imlive in afara de interfata web?

Inseamna ca problema la tine este de la framework instaleaza framework 3.5 si va fi ok, din pacate imlive momentan doar din browser poti intra,descarca si instaleaza framework 3.5 de aici;

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=21

si ultima varianta de Adobe Flash Player de aici;

http://get.adobe.com/flashplayer/

PS!

Oricum procesorul este slabut!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 16 Aug 2011, 13:48

cele mai putin resurse mananca Safari, iar cand navighezi in (Edit) "Private Browsing" nu mai retine nimic in History deci este si mai fluent.
mai are si avantajul ca poti apasa pe History sa faci delete history fara sa te dea afara din sesiune.

cand deschizi computerul apesi pe EDIT si RESET SAFARI si iti curata tot-tot-tot sau ... numai ce vrei tu.
in general, fiecare site, pe fiecare computer merge mai bine sau mai rau chiar pe acelasi browser.
eu am 2 computere, cand se incinge unul dau drumul la celalalt si ca un exemplu, pe computerul nr. 1 site-ul A merge mai bine pe Chrome in timp ce pe computerul nr. 2 merge mai bine pe Opera.

e bine sa ai toate browserele instalate ( IE, FF, Chrome, Opera si Safari) si in functie de modernizarile (din ce in ce mai dese) ale unui site sau ale browserelor sa faci mereu masuratori (Ctrl+Alt+Delete) si sa vezi cum functioneaza fiecare cel mai bine. Masuratorile le faci in felul urmator: inchizi toate paginile, stergi History, Cookies si Cache pe toate browserele, deschizi doar pagina care te intereseaza, vezi cat de fluid functioneaza si cat CPU consumi cand folosesti browserul X. apoi inchizi , iar stergi tot si deschzi din nou si masori pe browserul y. ... si tot asa... pana cand ajungi sa-ti cunosti calculatorul cum ti-ai cunoaste masina....iti ia cateva ore treaba asta dar merita .

mai vezi ca toate browserele au propriile lor setari, fa in toate sa iti retina in History ZERO adresses iar spatiul pentru Cache sa fie de vreo 4-5(cat mai mic dar nu zero). iar in CustomerService Forum pe ImLive daca dai click pe textul rosu de deasupra topicurilor mai afli una-alta.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj