Probleme flickering logitech c920 si setari FPS

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde oceanwhite12 » 27 Feb 2015, 17:26

Buna, va urmaresc de mult timp doar acum ma am inregistrat.
Deocamdata lucrez numai pe Livejasmin, folosesc un calculator cu processor intel pentium Dual Core 3.0 Ghz, ram 4 GB, ssd 120 gb, placa de baza ASRock H61 Pro BTC si Placa video GIGABYTE GeForce GT 730 2GB DDR3 128-bit. Sie-ul mi-a dat bad din cauza la calitate video si a reprosat problema legata de lumini si de flickering de la webcam. Camera in care lucrez este 4x5 m pereti alb cu cateva decoruri, am fixat in tavan un corp cu 4 neone de lumina rece (am in plan sa cumpar umbrele sau softbox) si folosesc un webcam logitech c920. Imagina se vede foarte prost, pe backgorund apar dungi in continuare (flicekring) am vorbit cu un technic video si mi-a spus ca problema este din cauza framurile de la webcam si sa le setez undeva la 50 FPS; problema este ca nu stiu cum sa fac, software Logitech este prea simplu si nu are optiunii de frame.
Va rog frumos sa ma ajutati sa rezolv aceastea problema cu webcam ca nu vreau sa primesc santiune de la site -5%
Multumesc mult !
oceanwhite12

Mesajde readyforyou29 » 27 Feb 2015, 22:02

oceanwhite12 scrie:Buna, va urmaresc de mult timp doar acum ma am inregistrat.
Deocamdata lucrez numai pe Livejasmin, folosesc un calculator cu processor intel pentium Dual Core 3.0 Ghz, ram 4 GB, ssd 120 gb, placa de baza ASRock H61 Pro BTC si Placa video GIGABYTE GeForce GT 730 2GB DDR3 128-bit. Sie-ul mi-a dat bad din cauza la calitate video si a reprosat problema legata de lumini si de flickering de la webcam. Camera in care lucrez este 4x5 m pereti alb cu cateva decoruri, am fixat in tavan un corp cu 4 neone de lumina rece (am in plan sa cumpar umbrele sau softbox) si folosesc un webcam logitech c920. Imagina se vede foarte prost, pe backgorund apar dungi in continuare (flicekring) am vorbit cu un technic video si mi-a spus ca problema este din cauza framurile de la webcam si sa le setez undeva la 50 FPS; problema este ca nu stiu cum sa fac, software Logitech este prea simplu si nu are optiunii de frame.
Va rog frumos sa ma ajutati sa rezolv aceastea problema cu webcam ca nu vreau sa primesc santiune de la site -5%
Multumesc mult !

Ai confundat fps-urile cu frecventa! Daca esti fata desteapta si te prinzi asta e solutia.
readyforyou29
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 27 Feb 2015, 22:15

Nu stiu ce zici ca a confundat .Eu vad ca spune ca are intel pentium Dual Core 3.0 Ghz ! Probabil doar a gresit cand a scris ,in loc de 50 trebuia sa scrie 30 FPS .
readyforyou29@ nu i-ai mai spus totusi care e solutia ,ti sa oprit curentul brusc ? Fata vorbeste de jasmin,remember ? :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde readyforyou29 » 27 Feb 2015, 22:24

Era vorba de camera. Vine by default setata pe 60 Hz. Trebuie setata pe frecventa Europei.
readyforyou29
User Activ
User Activ

Mesajde Boudoir » 21 Apr 2015, 13:53

readyforyou cred ca are dreptate, vis a vis de problema ta.
O rezolvare ar fi sa treci camera in Pal (50 hz).
Ai aici unde sa te duci ca sa setezi camera in modul asta. http://thumbsnap.com/BquN0i04
googlefun : Nu stiu care este legatura intre calculator si problema expusa (flickering).
Oftopic : nu am stiut cum sa inserez imaginea de asta am pus linkul direct catre ea.
Spor!
Boudoir

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj