Probleme de comunicare

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde wildcouple20 » 29 Noi 2014, 08:45

Stim cu totii ca pentru a avea succes in meseria asta trebuie sa arati bine,sa fii vorbareata,vesela,naturala si relaxata.Dar cum se poate ridica o fata mai timida,mai crispata,poate fara imaginatie :)))).Cum poti gasi un subiect interesant doar din "hi,how are you?"Cum iti poti imbunatati comunicarea cu membrii daca tu nu stai bine nici la capitolul comunicarii cu propria persoana?Cam cum ar putea o fata timida sa isi imbunatateasca atitudinea in chat si sa fie mai relaxata?
wildcouple20
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 29 Noi 2014, 11:17

Printr-o mai buna ...comunicare ? :lol:

Acum serios vorbind : Fata nu poate fi atat de crispata sa-si inclesteze degetele pe tastatura si sa nu-i mai dea drumul ! :lol: :lol: :lol:
Cum nu orice persoana poate avea calitati de actor /abilitati si curajul de a sari cu parasuta de la 10 km / indemanarea de a practica karate sa zicem ..asa si cu intrebarea ta .

Eu zic ca ,atata timp cat fiecare e diferit si in acelasi timp unic ,vorbind de hosti asa si membrii sunt diferiti .Foarte diferiti .Multora le va placea la nebunie o fata mai stangace /timida daca e accesorizata si cu suficienta feminitate .Nu poti pretinde unei fete care nativ este mai stangace /mai timorata in viata reala ,sa fie pe cam o bestie care manipuleaza oamenii fara sa clipeasca /fara menajamente .
Ar functiona asta ,daca e o actrita foarte buna ...
Dar nu tuturor le va place o asemenea "bestie " ! :lol:
Un profil adecvat ,pt o fata ceva mai timida ,asortat cu un set de fotografii din care sa reiasa aceeasi atitudine ar fi mult mai potrivit .Creearea unei baze de regulari axati pe acest gen de fata , poate fi mai profitabil in timp , decat sa incerci sa o schimbi .

Nu stiu ce exemplu sa-ti dau, referitor la tine ca barbat , ca si comparatie .Sa zicem ca tu ,din nastere nu ai mobilitate absolut deloc .Sa te pun eu sa lovesti cu piciorul un sac de box cu forta/viteza la nivelul de sus .Fara mobilitate nu vei reusi in veci , nici urcat pe un scaun ! Dar poate tu ai alte abilitati native ,vei lovi cu pumnul de spargi pielea sacului !!!! Ar fi o prostie sa insist cu tine sa lovesti cu piciorul sus ...

Exemplul e putin fortat ,dar intentionat ca sa-ti atraga atentia comparatia .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 29 Noi 2014, 11:38

timiditatea si crisparea se mai pot corecta prin auto-educare, vointa, targeturi sau scopuri impuse (de ea sau de necesitatile vietii zilnice), rutina.

insa lipsa de imaginatie este imposibil de corectat, de unde si vorba "de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere".
per total este vorba de lipsa PREZENTEI DE SPIRIT, unii oameni se nasc fara.
succesul in viata nu este dat de ceea ce aspiri cu incapatanare sa devii , ci din a te accepta pe tine insuti si a intelege ca poti sa devii doar ceea ce POTI.

de exemplu , o persoana fara prezenta de spirit este pericol public la volan sau la mansa avionului sau in orice pozitie de conducere, inclusiv conducerea unor conversatii.....dar poata ca in alte domenii ar face minuni, in domenii care pun accentul pe automatisme , rigurozitate si disciplina.

trebuie sa ne cunoastem noi pe noi insine.
sa ne acceptam.
sa ne constientizam limitele.
si in final sa ne valorificam doar ceea ce avem si ce putem.
doar asa suntem in "pace" cu noi insine, doar asa ne simtim ca pestele in apa, fara timiditati si fara crispari.

e povestea Ratusca Cea Urata a lui Hans Christian Andersen : nu exista "ratusca urata" , nu exista decat lebede care inca nu si-au gasit ligheanul potrivit.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde trompi » 29 Noi 2014, 16:01

Cum poti gasi un subiect interesant doar din "hi,how are you? pai asta in tine sta, daca ai lipsa de imaginatie nu e vina noastra. In general conversatille se dezvolta pe baza unor subiecte comune,iar fiecare conversatie e diferita si adaptata in functie de tipologia, experienta de viata a membrului respectiv. Nu poti repeta papagaliceste acelasi script la fiecare persoana care iti intra in privat, pentru ca fiecare persoana e diferita. Tu trebuie sa cauti subiecte comune de discutie, trebuie sa inventezi scenarii etc etc
Si mai e ceva care nu inteleg, spui ca etsi crispata si timida, dar inainte ai lucrat la cuplu(cel putin asa reiese din posturile anterioare).....pai la cuplu tot timida si crispata erai?in gneral privaturile la cuplu sunt centrate pe actiune, deci nu vad cum deodata ai devenit timida :lol:
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde wildcouple20 » 29 Noi 2014, 16:40

Tocmai asta e ideea ca la cuplu actiunea e baza...eu vreau sa imi dezvolt abilitatiile de comunicare,dintotdeauna am fost timida,si la cuplu neexistand mai multa comunicare nu a fost nevoie decat sa mentin un oarecare contact to membrul sa ma asigur ca nu se plictiseste....nu am spus ca e vina cuiva ca nu am eu imaginatie,doar vroiam cateva sugestii daca aveti sa imi imbunatatesc comunicarea cu membrii
wildcouple20
User Junior
User Junior

Mesajde trompi » 29 Noi 2014, 16:45

tot ce trebuie sa faci e sa incerci sa te adaptezi noii situatii, daca la cuplu era mai mult vorba de actiune, la single e mai multa psihologie si bla bla bla in joc, privaturile lungi nu se fac din actiune(spre deosebir d ecuplu), ci din conversatie. Trebuie sa ai rabdare pana capeti experienta, esti de abia la inceput so good loock!
trompi
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj