Probleme cu calculatorul

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde dumitrascu1991 » 25 Mai 2012, 12:22

Salut ! Am un pc cu urmatoarea configuratie : procesor Intel dual core 3.06 Ghz 2Mb Cache
Placa video 2 Gb NVidea
3Gb de rami ddr2 Frecventa 1066

Am instalat Windows 7 Ultimate 64 Bite
Problema este ca nu duce mai multe de doua siteuri :( Ce ar trebuii sa`i fac sa mearga pe mai multe siteuri ? ps : folosesc ultima versiune de splitcam (Scuzati exprimarea m`am grabit) :cry:
dumitrascu1991

Mesajde SAD^^EYES » 25 Mai 2012, 17:50

Salut,

Nu dai detalii despre siteurile pe care lucrezi, ce soft al acelor situri folosesti, rezolutia de streaming (320x240, 640x480, 800x600 etc), cate frameuri pe secunda, banda de net consumata de fiecare soft...

Te uiti in task manager (CTRL+ALT+DEL) la Processes cand esti conectat pe ambele siteuri, si vezi cat este folosit procesorul si ce aplicatii il solicita cel mai mult (dai click pe CPU sa le aranjeze in ordinea consumului)

Daca procesorul sta in 100% sau aproape de nivelul ala, din acest motiv nu poti lucra si pe al treilea, si probabil nici alea 2 nu merg cum ar trebui - te apuci si mai lasi din rezolutie, din framuri pe secunda, verifici ce banda de net ai disponibila si incerci sa te incadrezi in banda respectiva.
Daca softul de split consuma prea mult, cauti alternative cu consum mai redus, webcamsplitter de ex sau altele

Este de verificat si temperatura la procesor, sunt utilitare pe net pentru asta, speedfan (cauta pe google) - daca temperatura procesorului este prea mare, ii reduce din performante - trebuie sa cureti coolerul de praf, poate sa schimbi si pasta etc.. (depinde de la caz la caz) - poti lasa si carcasa deschisa pentru teste - daca va scadea CPU USAGE cu carcasa deschisa cel mai probabil nu se raceste cum trebuie procesorul

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj