Problema zoom si autofocus Logitech CC3000e

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde trompi » 03 Mai 2015, 14:05

Hello all of you;)
de curand am achizitionat un Logitech ConferenceCam CC3000e, am instalat softul, am debifat tot ce tine de AUTO inclusiv autofocusul.....Cand autofocusul e debifat si dau zoom, ma vad ca prin ceata, iar cand e bifat membrii spun ca se regleaza dupa cateva secunde imaginea, cu alte cuvinte in intarzaiere.....Aceasta camera are un zoom optic si nu unul digital ca BCC-ul, acolo cand dai zoom cu autofocusul debifat e ok, nu te vezi in ceata....
Intrebarea mea e ce ma sfatuiti? Ce solutii as putea gasi la aceasta problema?
Va multumesc anticipat pentru interventii/raspunsuri
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 03 Mai 2015, 17:36

Gata ai facut pasul de la c930 la cc3000?
Foarte bine,

Cu cea mai mare placere te-as fi ajutat dar cum am spus si in mai 2014, singurul dezavantaj al acestei camere este pretul... asta inseamna ca nu multi se risca sa o cumpere si astfel feedbackul nu este unul consistent.

Am vazut camera, am facut 2-3 comparatii referitoare la calitate dar mai mult nu.

Cateva lucruri importante totusi, daca folosesti zoomul si ai autofocus debifat ... automat ca ai sa fii in ceata, el trebuie sa fie ON, ( ori setezi la infinit ca la celelalte logitech nu stiu daca are aceasta optiune )
La BCC e alta poveste pt ca zoomul este digital, imaginea este scalata si automat focusul ramane pe subiect (doar rezolutia imaginii se modifica), pe cand la cc3000 fiind vorba de zoom optic se schimba lucrurile lentila se misca si automat ce era in focus nu mai este.

Daca dureaza prea mult pana se face focusul incearca sa bagi mai multa lumina, Ca si test .. bagi cat de multa lumina ai disponibila prin casa ... si vezi ce se intampla,
de obicei focusul intarziat este cauzat si de lipsa de lumina, sau lipsa de contrast ( te imbraci cu ceva care sa aibe o culoare aprinsa, in contrast cu restul culorilor din room. ) Si incerci sa vezi ce rezultate sunt.

Spor acolo sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat ca asa invatam si noi.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Suzzy » 27 Mai 2015, 05:53

Este mai bune decat Logitech c920 sau care este diferenta? M-ai facut curioasa acum :)
Suzzy

Mesajde GlamourFoto » 27 Mai 2015, 08:42

Suzzy scrie:Este mai bune decat Logitech c920 sau care este diferenta? M-ai facut curioasa acum :)

Sunt multe diferente intre cele doua camere de calitate dar si pretul cc3300o costa in jur la 1000 $ pe cand c920 costa doar 120 $ sau cat mai este acum.

Mai multe informatii despre cc33000 gasesti aici.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde trompi » 27 Mai 2015, 16:14

revin cu informatii necesare zoomul nu mai face probleme asa mari de cand am mai adaugat un bec, culorile sunt vii, imaginea clara
am insa o alta problema pe care cei care folosesc bccul ma pot lamuri aceste doua camere au si posibilitatea de boxestereo sa auzi muzica numai ac eu nu stiu sa setez<<<daca aleg acel interphone anulation echo atat la microfon cat si la boxe nu merge decat microfonul , muzica numai eu o aud, membrii spun ca nu aud decat vocea mea<<<<acest microfon nu stiu daca are posibilitatea de a debifa anularea ecoului....... cu toate acestea o singura data cam instalat si dezinstalat camera clientii auzeau si muzica deci trebuie sa fie ceva la setari si eu nu mi6am dat seama<<<<acum utilizez doar microfonul camerei si o alta pereche de boxe separat>>>>daca aveti sfaturi sugestii va asult
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 30 Mai 2015, 11:52

trompi scrie:revin cu informatii necesare zoomul nu mai face probleme asa mari de cand am mai adaugat un bec, culorile sunt vii, imaginea clara

Ma bucur ca sugestia data de mine a functionat, referitor la microfon & sunetul din camera web, suna un pic mai tricky, dar cum de cele mai multe ori calea simpla este si cea mai buna, adaugarea unui set de boxe te scuteste de multa bataie de cap (pt mine e ff important sa fie usor si simplu fara complicatii inutile). Daca acum functioneaza, eu nu m-as complica = energie consumata ca in final sa obtii exact acelasi lucru.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj