problema cu procesorul

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente

Mesajde michelexsex » 22 Mar 2006, 23:49

am un athlon xp 2000+ la 1,66 ghz si am posibilitatea sa cumpar un amd sempron 2800+ la 2 ghz.mentionez ca placa mea are numai socket a .Merita sa f0ac acest upgrade?se3 vor imbunatati performantele compului?
de asemenea compul imi ingheata de la un timp mai ales in timpul jocurilor ,iar in bios imi arata peste 60 de grade temperatura la proc.ce poate sa aiba?
De asemenea se poate face videochat de pe linux?exista virusi la fel de scarboshi si pentru linux ,cum era blasterul pentru windoze?
michelexsex
User Junior
User Junior

Mesajde vidchat2001 » 23 Mar 2006, 10:55

referitor la temperatura mare... incearca sa te duci cu el la un service daca nu te bagi sa umblii in el cu manuta ta.

coolerul tau este posibil sa fie plin de praf sau mult prea obosit, necesita o curatare si pasta termica noua !

referitor la imbunatatirea sistemului nu prea o sa vezi diferenta intre cele doua. este dif mult prea mica.
daca iti ingheata este posibil sa fie din cauza temperaturii prea mari la procesor , sau softul tau este foarte incarcat.

vc de pe linux s-a mai discutat pe forum... da-i un search.
vidchat2001

Mesajde raulis » 23 Mar 2006, 13:28

michelexsex scrie:am un athlon xp 2000+ la 1,66 ghz si am posibilitatea sa cumpar un amd sempron 2800+ la 2 ghz.mentionez ca placa mea are numai socket a .Merita sa f0ac acest upgrade?se3 vor imbunatati performantele compului?
de asemenea compul imi ingheata de la un timp mai ales in timpul jocurilor ,iar in bios imi arata peste 60 de grade temperatura la proc.ce poate sa aiba?
De asemenea se poate face videochat de pe linux?exista virusi la fel de scarboshi si pentru linux ,cum era blasterul pentru windoze?

Eu am avut ... un sempron 2800+ si am fost foarte dezamagit .. am facut acelasi upgrade.... nu puteam sa folosesc memoria in dual ... ptr. ca sempronul nu suporta vb de asta de pe socket A. Nu mai spun ...de cate ori imi crapa ... chiar daca nu lasam memoriile in dual .. tot se mai ineca.

Solutia .. a fost pana la urma un procesor INTEL :) - dai un ban dar .. stai in fatza ..

Parerea mea
raulis
User Junior+
User Junior+

Mesajde morcove » 23 Mar 2006, 17:37

mai bine ai sta cu ochii pe mainboard
, nu exista joc care sa ceara procesor mai puternic de 1.200 mhz , asta daca nu faci multitasking .
Desfa PC ul si curatal de praf :) , pe bune , insista pe cooler ul si radiator ul procesorului
morcove
User Activ
User Activ

Înapoi la Diverse

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj