Problema cu mufa de la net

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde sweetgirl » 07 Sep 2015, 21:58

Salutare! Problema aparent minora dar nu e chiar asa schimbat cablul de la net.mufa de la cablu ,degeaba,doar cateva zile nu am problemre si apoi incepe iar cosmarul adica cand mi e lumea mai draga cand misc laptopul sesiune inchisa,deci va rog un sfat e de vina portu sau astia de la net trebuie schimbati au cabluri de guma si mufe de 2 bani??? Mereu am avut problema asta dar o rezolvam o data la 3,4 luni dar acum e prea de tot nu am nici o saptamana .deci cum pot rezolva fara sa i chem pe cei de la net chiar nu am ce sa le explic.mersi pt eventuale raspunsuri
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 08 Sep 2015, 01:06

sweetgirl scrie:Salutare! Problema aparent minora dar nu e chiar asa schimbat cablul de la net.mufa de la cablu ,degeaba,doar cateva zile nu am problemre si apoi incepe iar cosmarul adica cand mi e lumea mai draga cand misc laptopul sesiune inchisa,deci va rog un sfat e de vina portu sau astia de la net trebuie schimbati au cabluri de guma si mufe de 2 bani??? Mereu am avut problema asta dar o rezolvam o data la 3,4 luni dar acum e prea de tot nu am nici o saptamana .deci cum pot rezolva fara sa i chem pe cei de la net chiar nu am ce sa le explic.mersi pt eventuale raspunsuri

-Se pare ca problema este de la placa de retea , de la laptop .Daca ai avut vreodata un cablu gros/rigid , posibil sa fi fortat locul ala unde introduci mufa , avand in vedere ca nu sta nemiscat ca un desktop .

- E simplu .Nu ai alt pc/laptop sa verifici daca merge , sa te convingi ca nu e de la provider ? Putin probabil , dar daca cablul sau mufa au patit ceva , sau daca sunt lucrari in zona ar fi o explicatie ...

- Daca nu ai alt pc/laptop sa verifici sa nu aiba ceva cablul (el sau mufa ) si/sau nici chef sa mai astepti , trebuie sa mergi cu laptopul la un service PC sa verifice ei placa de retea .

- Abia dupa ce te convingi ca laptopul nu are nimic , ii poti chema pe cei de la net , sa-ti schimbe cablul .

Cam astea ar fi .Nu ai de ales decat sa le iei prin eliminare .Oricum nu dureaza mult , nici sa mergi cu laptopul sa verifice placa de retea si nici sa inlocuiasca aia de la net un cablu , daca va fi cazul .

Bafta .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 08 Sep 2015, 01:41

Deci faza e ca tocmai am schimbat cablu tot si mufa sint noi,asta faceam si inainte si toata treaba ma tinea cam 3 luni dupa care iar schimbam mufa iar alte 3,4luni si tot asa repetam la cateva luni acuma e schimbata mufa plus cablu de o saptamana si au inceput problemele....intr adevar nu am mai fixat mufa in scptch lool cum faceam de obicei.oricum figurile minle face de cand am laptopu si inainte la fel inclin sa cred ca astia de la net au mufe de rahat.ori schimb provideru saaau cumpar mufe si mi le schimb ca de la net nu mai chem pe nimeni nu am ce le explica mai ales ca e nou totul.internetul merge ...faza e daca stie cineva de unde cumpar mufe si ce "instrumentar" imi trebuie ca sa tai cablu si sa capsez mersi ca intotdeauna esti un dragut google :D
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 08 Sep 2015, 01:48

Pentru putin ,Sweetgirl...

Mda, curios ce spui cu cablul ala :) .

Uite aici un video : scule si cum se face !

Link : https://www.youtube.com/watch?v=9vQlVJe3QY8

P.S Te bagi si-ti faci cabluri Sweetgirl .Sa ai si de rezerva !! Unele croseteaza , tu te apuci de sertizat ! :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 08 Sep 2015, 01:51

Mda dar de unde cumpar si cum se numesc clestii....mufe pe la centre it dar clestii csti imi trebiie strict pt a monta mufa si cum se numesc.
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 08 Sep 2015, 02:22

sweetgirl scrie:Mda dar de unde cumpar si cum se numesc clestii....mufe pe la centre it dar clestii csti imi trebiie strict pt a monta mufa si cum se numesc.

Cred ca acolo unde gasesti mufe vei gasi si cleste .Chiar si cablu .Tie-ti trebuie un cleste pentru cablu UTP si FTP , cum spune si in acel video .Daca nu gresesc , am impresia ca la Domo am vazut clesti si mufe separat la cutie /punga sau cum zice si cel din video la orice magazin de bricolaj.

Parerea mea este ca te complici prea tare !! Mai bine mergi la un service PC si iti face ala 2-3-4 cabluri si gata , ca cine stie ce cleste scump cumperi .

Nu uita ca , inca nu ai verificat nimic din ce ti-am scris prima data .Posibil sa aiba ceva si la placa de retea , acolo unde ai bagat ce cabluri ti-ai adus ei , unele poate erau rigide (FTP) de-ti miscau ele laptopul din loc .. :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 08 Sep 2015, 19:19

ahaha am cumparat cleste de sertizat mufe si taiat cablu pus firele alb cu portocaliu-portocaliu,alb cu verde si albastru ,alb -albastru si cu verde,alb-maro si cu maro ,introdus pe cleste ,apasat bine pe camasa cablului si MERGEEE ,se pare ca nu mai sunt probleme ! mersi
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 08 Sep 2015, 22:21

sweetgirl scrie:ahaha am cumparat cleste de sertizat mufe si taiat cablu pus firele alb cu portocaliu-portocaliu,alb cu verde si albastru ,alb -albastru si cu verde,alb-maro si cu maro ,introdus pe cleste ,apasat bine pe camasa cablului si MERGEEE ,se pare ca nu mai sunt probleme ! mersi

Eu am pus acel video ca sa vezi cam cum se face - sincer - nu banuiam ca te si apuci !!!

Probabil , a sosit momentul sa-ti schimbi nick-ul in SkillGirl@ :lol: :lol:

P.S Maine - poimaine ma astept sa pui anunturi in sectiunea" Vanzari " :
" SkillGirl (fosta Sweetgirl :lol: ) vand cabluri custom , doar pentru cunoscatori "

Ce sa zic ? Bravo ! :)
googlefun
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj