Problema care ma framanta

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde inna012 » 05 Feb 2014, 19:54

Buna! In primul rand nu vreau sa fiu luata peste picior pentru ca probabil intrebarea mea va parea una absurda din punctul unora de vedere. Pe scurt.. am nevoie de bani (si nu ma refer la mofturi, sunt niste lucruri serioase), si din n motive am fost nevoita sa aleg videochat-ul, pentru o perioada relativ scurta de timp, gen 5-6 luni, dupa care voi renunta. Am reusit sa intru in aceasta breasla de 2 saptamani si am o intrebare care ma framanta mult: avand in vedere ca eu anul viitor voi intra la fac. de medicina din Bucuresti, ce sanse am sa imi afecteze videochat-ul viitoarea mea cariera? Nu ma refer aici neaparat la faptul ca m-ar putea recunoaste cineva, pentru ca e cam greu: port mereu o masca, mi se vede putin din frunte si buzele, decorul nu e unul personalizat, e doar un perete, fara tablouri, accesorii dupa care as putea fi recunoscuta, Romania e banata pe cat posibil, nu am semne pe corp dupa care sa pot fi recunoscuta etc. Dar dpdv. al banilor? Vorbesc de sume care nu depasesc 300$. Eu nu platesc impozit, primesc banii prin payoneer. Sunt paranoica si n-as vrea ca peste un timp sa se poata gasi aceste venituri si sa am probleme, sa imi afecteze cariera in vreun fel si sa imi ratez viata. Sunt prea paranoica sau chiar exista riscuri?
inna012

Mesajde SmartGirl » 05 Feb 2014, 22:10

inna012 scrie:Buna! In primul rand nu vreau sa fiu luata peste picior pentru ca probabil intrebarea mea va parea una absurda din punctul unora de vedere. Pe scurt.. am nevoie de bani (si nu ma refer la mofturi, sunt niste lucruri serioase), si din n motive am fost nevoita sa aleg videochat-ul, pentru o perioada relativ scurta de timp, gen 5-6 luni, dupa care voi renunta. Am reusit sa intru in aceasta breasla de 2 saptamani si am o intrebare care ma framanta mult: avand in vedere ca eu anul viitor voi intra la fac. de medicina din Bucuresti, ce sanse am sa imi afecteze videochat-ul viitoarea mea cariera? Nu ma refer aici neaparat la faptul ca m-ar putea recunoaste cineva, pentru ca e cam greu: port mereu o masca, mi se vede putin din frunte si buzele, decorul nu e unul personalizat, e doar un perete, fara tablouri, accesorii dupa care as putea fi recunoscuta, Romania e banata pe cat posibil, nu am semne pe corp dupa care sa pot fi recunoscuta etc. Dar dpdv. al banilor? Vorbesc de sume care nu depasesc 300$. Eu nu platesc impozit, primesc banii prin payoneer. Sunt paranoica si n-as vrea ca peste un timp sa se poata gasi aceste venituri si sa am probleme, sa imi afecteze cariera in vreun fel si sa imi ratez viata. Sunt prea paranoica sau chiar exista riscuri?

Buna, in primul rand depinde pe ce tip de sites lucrezi, si apoi iti pot spune exact daca chiar exista riscuri in a fi afectata cu imaginea ta pe net, deoarece sunt siteuri care da, te pot afecta, dar sunt siteuri unde lasa la aprecierea ta, daca doresti sa fi promovata online pe net, sa iti fie folosite imaginile si video in campaniile de promovare ale webmasterilor. Eu una te-as sfatui sa intri pe sites, fara free si sa iti pui poze de profil fara fata... dar cat sa ii faci curiosi sa dea join la tine room( P.S: SFAT: SA NU FOLOSESTI POZE FAKE!!!)

Evita pe cat posibil site-uri gen: chatturbate, myfreecams, si noul site gen MFC al livejasminului.
In legatura cu castigurile, ce pot sa iti spun, daca esti consecventa in ceea ce faci, iti respecti un program de lucru, ai un profil strong si poze cat de cat sa ii atragi, eu una zic ca poti sari lejer 1000$ la luna... in fine, ar fi mai multe de zis....
SmartGirl
User Junior+
User Junior+

Mesajde inna012 » 05 Feb 2014, 22:34

Buna, in primul rand depinde pe ce tip de sites lucrezi, si apoi iti pot spune exact daca chiar exista riscuri in a fi afectata cu imaginea ta pe net, deoarece sunt siteuri care da, te pot afecta, dar sunt siteuri unde lasa la aprecierea ta, daca doresti sa fi promovata online pe net, sa iti fie folosite imaginile si video in campaniile de promovare ale webmasterilor. Eu una te-as sfatui sa intri pe sites, fara free si sa iti pui poze de profil fara fata... dar cat sa ii faci curiosi sa dea join la tine room( P.S: SFAT: SA NU FOLOSESTI POZE FAKE!!!)

Evita pe cat posibil site-uri gen: chatturbate, myfreecams, si noul site gen MFC al livejasminului.
In legatura cu castigurile, ce pot sa iti spun, daca esti consecventa in ceea ce faci, iti respecti un program de lucru, ai un profil strong si poze cat de cat sa ii atragi, eu una zic ca poti sari lejer 1000$ la luna... in fine, ar fi mai multe de zis....[/quote]

Sincer la partea cu imaginea nu imi fac griji, nu imi arat niciodata fata fara sa port masca, nu am pus poze cu mine pe net in care sa mi se vada fata. Exceptiile in care mi-am aratat fata au fost pozele de la inregistrari, care sper ca sunt confidentiale (cele cu act de identitate in mana). Momentan lucrez pe livejasmin, si acum astept aprobarea de la Imlive. As lucra si pe chatturbate dar sa imi arat doar corpul, banuiesc ca e ok, nu? Video-uri cu mine nu pun, poze cu mine nu, eventual ma poate inregistra cineva in privat, dar port masca oricum. Temerea mea e mai mare in legatura cu banii... pentru ca mi-e frica de faptul ca nu platesc impozit pentru banutii astia, si nu vreau sa imi afecteze viitorul, avand in vedere facultatea pe care o s-o urmez, asta e cea mai mare temere a mea.. Ma gandesc ca se poate afla candva ca am avut un card..pe care primeam bani... si uite asa sa dau de o mare belea sa raman fara viitorul pe care mi-l doresc. Poate ma linisteste cineva.. sau ma scutura sa renunt la asta.. Sper sa primesc raspunsuri, multumesc
inna012

Mesajde inna012 » 05 Feb 2014, 22:34

Sincer la partea cu imaginea nu imi fac griji, nu imi arat niciodata fata fara sa port masca, nu am pus poze cu mine pe net in care sa mi se vada fata. Exceptiile in care mi-am aratat fata au fost pozele de la inregistrari, care sper ca sunt confidentiale (cele cu act de identitate in mana). Momentan lucrez pe livejasmin, si acum astept aprobarea de la Imlive. As lucra si pe chatturbate dar sa imi arat doar corpul, banuiesc ca e ok, nu? Video-uri cu mine nu pun, poze cu mine nu, eventual ma poate inregistra cineva in privat, dar port masca oricum. Temerea mea e mai mare in legatura cu banii... pentru ca mi-e frica de faptul ca nu platesc impozit pentru banutii astia, si nu vreau sa imi afecteze viitorul, avand in vedere facultatea pe care o s-o urmez, asta e cea mai mare temere a mea.. Ma gandesc ca se poate afla candva ca am avut un card..pe care primeam bani... si uite asa sa dau de o mare belea sa raman fara viitorul pe care mi-l doresc. Poate ma linisteste cineva.. sau ma scutura sa renunt la asta.. Sper sa primesc raspunsuri, multumesc
inna012

Mesajde SFG2707 » 05 Feb 2014, 22:40

inna012 scrie: ... Dar dpdv. al banilor? Vorbesc de sume care nu depasesc 300$. Eu nu platesc impozit, primesc banii prin payoneer. Sunt paranoica si n-as vrea ca peste un timp sa se poata gasi aceste venituri si sa am probleme, sa imi afecteze cariera in vreun fel si sa imi ratez viata. Sunt prea paranoica sau chiar exista riscuri?

Din punctul meu de vedere, sansele sa se afle despre aceste venituri, iar asta sa iti afecteze cariera si viata, sunt ridicol de mici. De neluat in seama as spune.
SFG2707
User Avansat
User Avansat

Mesajde sweetgirl » 06 Feb 2014, 02:18

draga inna asta ne framanta pe majoritatea,din pacate nu poti fii cu p--la infipta undeva si cu sufletu in rai ,asta e ,lucrurile inca sunt incerte....nici noi nu stim ce va fii

acum referitor ca te ia din urma pt 300 ,asta e ,nu dramatiza ! :mrgreen: ,altii isi dau viata pt cauze nobile :D ,pana la urma nu ai dat in cap ,nu ai comis crime,nu ai furat ,ti-ai aratat si tu pizdulicea contra unei sume, ca la opere de arta sau vanzare de filme nu intra ,daca te f-teai cu unu si iti facea cadou nu era tot aia??? :twisted:
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 06 Feb 2014, 02:29

SmartGirl scrie:
inna012 scrie:Buna! In primul rand nu vreau sa fiu luata peste picior pentru ca probabil intrebarea mea va parea una absurda din punctul unora de vedere. Pe scurt.. am nevoie de bani (si nu ma refer la mofturi, sunt niste lucruri serioase), si din n motive am fost nevoita sa aleg videochat-ul, pentru o perioada relativ scurta de timp, gen 5-6 luni, dupa care voi renunta. Am reusit sa intru in aceasta breasla de 2 saptamani si am o intrebare care ma framanta mult: avand in vedere ca eu anul viitor voi intra la fac. de medicina din Bucuresti, ce sanse am sa imi afecteze videochat-ul viitoarea mea cariera? Nu ma refer aici neaparat la faptul ca m-ar putea recunoaste cineva, pentru ca e cam greu: port mereu o masca, mi se vede putin din frunte si buzele, decorul nu e unul personalizat, e doar un perete, fara tablouri, accesorii dupa care as putea fi recunoscuta, Romania e banata pe cat posibil, nu am semne pe corp dupa care sa pot fi recunoscuta etc. Dar dpdv. al banilor? Vorbesc de sume care nu depasesc 300$. Eu nu platesc impozit, primesc banii prin payoneer. Sunt paranoica si n-as vrea ca peste un timp sa se poata gasi aceste venituri si sa am probleme, sa imi afecteze cariera in vreun fel si sa imi ratez viata. Sunt prea paranoica sau chiar exista riscuri?

In legatura cu castigurile, ce pot sa iti spun, daca esti consecventa in ceea ce faci, iti respecti un program de lucru, ai un profil strong si poze cat de cat sa ii atragi, eu una zic ca poti sari lejer 1000$ la luna... in fine, ar fi mai multe de zis....

ahaha cica smartgirl sa sara lejer peste 1000 ,pai smart tu ii urezi fetei exact ce este ei frica si se fereste mai mult,cum sa ajunga la mie cand isi face probleme ca o ia din urma pt 300????????? :roll: ,

durerea ei nu este legata de depasirea sumei ci de cu totul altceva daca citesti mai atent...ahahaha noi suntem setati ca roboteii unde vedem scris cifre nu stim cum sa facem sa le depasim ,sa le dublam triplam ...hmm dă de gandit ...
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde SmartGirl » 06 Feb 2014, 02:37

Nu am luat in seama ce a zis la urma...lmao... am vazut apoi... si nu am vrut sa mai revin asupra faptului... in fine... eu fac vchat de 9 ani... si nu a venit nici sulea la usa la mine sa ma intrebe de sanatate , apai de bani si alte cele... si aici ma refer la FISC... asa ca ii spun fetei sa doarma linistita pe perna seara.... sa faca banuti si sa aiba grija cu pozele pe net... filmari and so on... dar daca este recorded de vreun tampit... acolo este deja alta poveste... dar la shows fara free preview slabe sanse sa fie recorded... dar la sites gen mfc sunt mari sanse sa fie recorded de vreun tampit care nu are ce face... in fine... revin la ale mele... ma asteapta "handralaii"

Seara cat mai faina fetelor! Va pup!
SmartGirl
User Junior+
User Junior+

Mesajde sweetgirl » 06 Feb 2014, 03:03

ehh nu conteaza suma ,baga mare macar sa stii de ce ,lol glumesc heheh nu ma luati in seama :mrgreen:
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde SmartGirl » 06 Feb 2014, 03:11

Heheheh... da asa e... am vazut ulterior... eu intre shows, dildoaie si sclaveti .... mai trag un ochi pe aici... dar sincer nu am avut chef sa mai revin asupra acelui aspect... dar ca idee in sine... sa bage tare... atata timp cat primeste banii prin payoneer... ca nu o va intreba nimeni de sanatate momentan... eu una imi platesc darile la stat ... ca un angajat cu un salariu minim... si asa raman shokata... cat ia statul fara sa faca nimic... la un salartiu minim ia cam 60% ... wtf...
SmartGirl
User Junior+
User Junior+

Mesajde SmartGirl » 06 Feb 2014, 03:13

durerea ei nu este legata de depasirea sumei ci de cu totul altceva daca citesti mai atent...ahahaha noi suntem setati ca roboteii unde vedem scris cifre nu stim cum sa facem sa le depasim ,sa le dublam triplam ...hmm dă de gandit ...

Ce anume da de gandit? eu una imi setez la saptamana noi targete... sau cel putin sa il indeplinesc pe cel din urma....
SmartGirl
User Junior+
User Junior+

Mesajde fetish » 06 Feb 2014, 04:32

e amuzanta discutia , poate nu ma crezi acum , poatte esti idealista dar daca ramai in Ro dupa ce termini medicina SIGUR o sa faci rahaturi mult mai mari pt bani decat vdc ul si pt bani mult mai multi o sa iti tataie popoul in viitor

peste 10 ani de acum vdc ul va fi cel mai ok lucru pe care l-ai facut pt bani

cum spuneam daca ramai in Ro...

L.E : eu am plecat din 2 joburi respectabile de frica puscariei , am 4 colegi de fac in parnaie deja , al meu sot a mutat job ul tot din aceleasi cauze , bine la el deja stim vreo 12 in puscarrie si inca nu sunt toti bine cazati

cum spuneam profesii respectabile , de invidiat in soc :twisted:
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde SmartGirl » 06 Feb 2014, 08:19

fetish scrie:e amuzanta discutia , poate nu ma crezi acum , poatte esti idealista dar daca ramai in Ro dupa ce termini medicina SIGUR o sa faci rahaturi mult mai mari pt bani decat vdc ul si pt bani mult mai multi o sa iti tataie popoul in viitor

peste 10 ani de acum vdc ul va fi cel mai ok lucru pe care l-ai facut pt bani

cum spuneam daca ramai in Ro...

L.E : eu am plecat din 2 joburi respectabile de frica puscariei , am 4 colegi de fac in parnaie deja , al meu sot a mutat job ul tot din aceleasi cauze , bine la el deja stim vreo 12 in puscarrie si inca nu sunt toti bine cazati

cum spuneam profesii respectabile , de invidiat in soc :twisted:

PERFECT TRUE! Nu cunosc cazuri, gen enumerate de tine... dar cumva mi-a aparut taboul in fata a medicului care trebuie sa ia spaga, ca nah din salariul de cacat care il are, nu isi poate intretine familia.. asa ca, calca in picioare Juramantul facut innainte... pe care se presupune ca trebuie sa il respecte... si incepe sa ia spaga.. and so on... si asta e numai un exemplu dintr-o anumita activitate :(... nu vreau sa intru in detalii..

Hai ca eu am un show cu un nenea care a tras pe nas rau de tot... hahaha... super drogat omull... sper ca dupa atatea ore de fun cu el.. sa ma pot retrage si eu la nani...

Spor la banuti tuturor/ Somn usor cel care se retrag dupa o zi de munca!
SmartGirl
User Junior+
User Junior+

Mesajde inna012 » 06 Feb 2014, 10:09

Parca acum sunt mai linistita totusi...
inna012

Mesajde bianca_andra » 06 Feb 2014, 10:23

Inna, ceea ce cred eu ca problema la tine ii nu este nici daca videochatul o sa iti afecteze cariera in medicine pe viitor si nici de ordinul finantelor pentru ca daca stai sa te gandesti, orice problema, oaricat de grava ar fi se poate rezolva prin mai multe modalitati. Sau daca nu se rezolva, ce se poate intampla in definitiv?

Deci asta cu finantele s-ar putea sa nu fie motivul principal pentru care ai ales sa faci videochat ci doar o scuza. Si daca chiar ar fi asta motivul real, atunci sunt chiar asa de grave problemele tale financiare incat sa iti calci pe constiinta si sa faci lucruri cu ccontravin principiilor tale?
Intreb pentru ca este evident ca nu te simti bine deloc cu ceea ce faci si in domeniul acesta stiu un singur lucru: atata timp cat nu te simti bine cu asta si nu te simti bine cu tine, n-ai nici o sansa decat pe termen foarte foarte scurt.
Asta ii si motivul pentru care iti merge acum ( relativ ), pentru ca esti fresh dar cand o sa epuizezi membrii care cauta prospaturi vei fi in declin si asta este de ordinul zilelor nu al lunilor, cum ti-ai dori tu.

Videochatul nu este ceva in care te bagi acum, pentru 5 minute si gata, ti-ai rezolvat problemele. Este mult mai mult decat atat si cere o dedicare pe masura.
Eu cred ca ar trebui sa vezi care sunt adevaratele motive pentru care ai ales domeniul, vezi daca esti dispusa sa te implici maxim in asta si daca da, asuma-ti complet ceea ce faci si fa-o indiferent care crezi tu ca ar fi consecintele. In cazul acesta, daca o sa ai parte de consecinte neplacute vei fi mai mult decat pregatita sa le infrunti si pe acelea stiind ca ai facut alegerea corecta si simtindu-te bine cu asta.
Dar daca nu esti dispusa de nivelul acesta de implicare, eu zic sa o lasi balta si sa cauti sa iti rezolvi problemele financiare prin alte cai ca asa doar iti pierzi timpul si problemele tale se vor agrava.

Alege doar solutia cu care te simti tu bine si impacata, indiferent care ar fi ea si mergi pe directia aia.
Si apoi spune-ne ce ai ales. Succes! :)
bianca_andra
User Junior
User Junior

Mesajde inna012 » 06 Feb 2014, 15:09

Dar pentru ce altceva sa-mi doresc sa fac videochat? Nu e doar un moft, in fine, cine ma crede bine, cine nu nu. Unii m-ati inteles, altii ba. E singura modalitate pentru mine de a face bani in acest moment. bianca_andra, eu nu imi doresc performanta in domeniu, am nevoie de 300-400 de dolari pe luna, asa ca nu fac nici mai mult nici mai putin. Doar cat imi trebuie, si se pare ca si reusesc.

"Videochatul nu este ceva in care te bagi acum, pentru 5 minute si gata, ti-ai rezolvat problemele. Este mult mai mult decat atat si cere o dedicare pe masura."- Eu nu lucrez la studio, lucrez de acasa, nu depind de nimeni si nimeni nu stie de aceasta activitate. Ma dedic 2-3 ore pe zi, si e suficient pentru mine. Repet, nu vreau performante si nici sa ma imbogatesc din asta. Daca ai fi citit ce am scris, ai fi vazut ca am precizat faptul ca in maxim 5-6 luni am sa renunt la videochat de tot, pentru totdeauna. Temerea mea e legata strict legata de faptul ca nu platesc impozit, daca sunt modele care fac asta de multi ani si nu le-a tras nimeni la raspundere, si eventual o alta mica temere de-a mea ar fi sa nu fiu recunoscuta. Atat.
inna012

Mesajde inna012 » 06 Feb 2014, 15:22

SmartGirl scrie:

Ce anume da de gandit? eu una imi setez la saptamana noi targete... sau cel putin sa il indeplinesc pe cel din urma....

SmartGirl mi-as fi dorit sa putem vorbi un pic mai multe, dar avand in vedere ca sunt paralela cu site-ul nu am gasit unde iti pot trimite un mesaj aici, sau nu se poate...?
inna012

Mesajde inna012 » 06 Feb 2014, 15:57

Daca, conducerea facultatii afla dintr-o oarecare sursa ca eu am facut in trecut video-chat, ce se poate intampla in cel mai rau caz? Banuiesc ca nimic grav... vreau sa ma asigur pentru ca sincer constiinta ma omoara.
inna012

Mesajde SmartGirl » 06 Feb 2014, 20:39

Consider ca la inceput, toate am avut aceleasi temeri ca si ea, nu este de judecat. Noi care suntem mai vechi in bransa asta suntem deja trecute si calite si deja ne doare la basca de multe chestii.... asa ca nu este de judecat ca intrebat si ea... acum stie ca nu are de ce sa se teama si nu trebuie decat sa munceasca cu fruntea sus, fara sa ii fie rusine de ceea ec face... si fara frica ca i se va intampla ceva( referitor la FISC)... sfatul meu este sa mai faca ceva research atat pe forumurile din RO cat si pe cele din afara... si multe alte chestii.... cautand va invata si descoperi multe, multe chestii... nu numai aici sau nu numai de la noi pe acest topic.... oricum presimt ca in curand va deveni ca un burete care absoarbe informatii... dornic sa afle cat mai multe :).... Mult succes!
SmartGirl
User Junior+
User Junior+

Mesajde SmartGirl » 06 Feb 2014, 20:42

inna012 scrie:Dar pentru ce altceva sa-mi doresc sa fac videochat? Nu e doar un moft, in fine, cine ma crede bine, cine nu nu. Unii m-ati inteles, altii ba. E singura modalitate pentru mine de a face bani in acest moment. bianca_andra, eu nu imi doresc performanta in domeniu, am nevoie de 300-400 de dolari pe luna, asa ca nu fac nici mai mult nici mai putin. Doar cat imi trebuie, si se pare ca si reusesc.

"Videochatul nu este ceva in care te bagi acum, pentru 5 minute si gata, ti-ai rezolvat problemele. Este mult mai mult decat atat si cere o dedicare pe masura."- Eu nu lucrez la studio, lucrez de acasa, nu depind de nimeni si nimeni nu stie de aceasta activitate. Ma dedic 2-3 ore pe zi, si e suficient pentru mine. Repet, nu vreau performante si nici sa ma imbogatesc din asta. Daca ai fi citit ce am scris, ai fi vazut ca am precizat faptul ca in maxim 5-6 luni am sa renunt la videochat de tot, pentru totdeauna. Temerea mea e legata strict legata de faptul ca nu platesc impozit, daca sunt modele care fac asta de multi ani si nu le-a tras nimeni la raspundere, si eventual o alta mica temere de-a mea ar fi sa nu fiu recunoscuta. Atat.

Draga mea la faza ca te vei lasa dupa 5-6 luni tind sa te contrazic :)... deorece atunci cand vei vedea ca nu castigi numai 300-400 usd-euro sau ce vrei tu la luna.... si te va atrage mirajul banilor castigati usopr in fata unui calculator.... si mai facand una alta pe langa.... nu intram in detalii... lucru care l-ai putea face si cu un prieten and so on... vei vedea ca nu te vei mai lasa :D.... mai vorbim noi peste 5-6 luni... si imi vei da dreptate... multe care au intrat... cam greu s-au lasat. :)
SmartGirl
User Junior+
User Junior+

Următorul

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj