Problema camera

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde amazing_ro » 15 Ian 2013, 22:26

Buna seara.Va rog un pic de ajutor cine poate,am o camera canon si incerc sa redau imaginea prin splitcam si orice rezolutie aleg ma vad incadrata in acel chenar negru in susul si josul imaginii chiar nu stiu ce sa mai fac .va multumesc
amazing_ro

Mesajde northface78 » 16 Ian 2013, 04:57

Vezi sa nu ai bifat in Options - Wide pixel.
northface78
User Junior
User Junior

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 16 Ian 2013, 07:56

picselu cracanat, cum ar fi.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde amazing_ro » 16 Ian 2013, 21:34

nu am wide pixel bifat ,sunt doar 2 chenare negre sus si jos daca bifez wide pixel chenarele se fac si mai mari .si am mai observat azi ca imi clipeste imaginea ca si cum a-si inchide camera si a-si deschide-o iar din cand in cand ma misc in reluare si sacadat.camera e canon si folosesc placa de captura easycap .nu reusesc nicidecum sa ii dau de cap .Am folosit inainte superwebcam si ma vedeam la fel in schimb nu eram incadrata in acele chenare negre ,dar nu sunt f multumita de superwebcam pt ca nu are reglaj bun la culori,ma gandesc sa renunt la aceasta camera si sa o folosesc ca pantilt nu sunt deloc multumita de ea
amazing_ro

Mesajde GlamourFoto » 16 Ian 2013, 21:51

Este foarte posibil ca problemele tale sa fie datorita rezolutiei care iese din camera si pe care Tvtunerul o capteaza, daca imaginea transmisa este wide apar doua dungi negre deasupra si dedesubtul imagini.

Incearca sa setezi camera video in modul standard format 4:3 teoretic nu ar mai trebui sa apara respectivele chenare. Este posibil sa ai probleme si de la easycap care este un device caruia eu ii spun dubios.

Daca raspunsurile nu te-au lamurit poti pune un printscreen sa vedem "problema"

Succes acolo

P.S. Este indicat sa spui si modelul camerei video.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde amazing_ro » 18 Ian 2013, 19:26

multumesc pt raspunsuri.nici nu -mi mai bat capul mi-am luat logitech si canonul il folosesc drept pantilt.am sa incerc si cu alt tvtuner dar sunt mult mai multumita cu webcam decat cu video cam
amazing_ro

Mesajde Catiss » 12 Feb 2013, 19:51

Buna seara! Am o camera Sony Evi-D30 si zilele trecute a cazut de pe monitor pe pat. Acum nu vede decat alb-negru. Stiti ce setari ar trebui sa fac pentru a putea vedea din nou color? Ma tem totusi ca poate s a defectat ceva dupa ce a cazut si nu mai poate vedea color :cry: . Daca ma puteti ajuta cu un sfat, va rog din suflet va multumesc!
Catiss

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj