Pot avea contract de munca daca lucrez de acasa?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde angelabb » 15 Iun 2013, 21:53

Am descoperit videochatul in urma cu cateva luni,m-am decis sa lucrez de acasa si sa incep colaborarea cu un studio,studioul mi-a facut conturile eu nestiind sa imi fac si am decis ca e mai lejer sa mai cer cate uun sfat de la un studio cand am o dilema .castig 2000$ pe luna impartiti cu procentul care-i revine si studioului,.partea proasta e ca nu am semnat nici un contract de munca cu acest studio si as dori sa dorm linistita din punct de vedere legal,pana acum mi-a trimis banii de fiecare data la timp dar as dori totusi o siguranta va rog sa ma lamuriti daca lucrez de acasa studioul imi poate face contract de munca sau carte de munca sau doar de la munca de la studio as putea avea acest ''privilegiu''?
angelabb

Mesajde theselby » 15 Iun 2013, 22:38

Buna Angela,

Respectivul studio ti-ar putea face contract, insa cu siguranta procentul pe care ti-l ofera nu va mai fi acelasi intrucat pe langa impozitele pe venit, ei vor trebui sa mai plateasca in plus si taxele lunare aferente tie ca si angajat (conform salariului pe care ti-l vor declara exista taxe pt salariat si taxe pt angajator).

Cel mai bine ar fi sa discuti cu ei, forme legale pentru lucru legal de la distanta exista, insa va trebui sa discuti express cu ei treaba asta.
theselby
User Avansat
User Avansat

Mesajde VipStudio » 16 Iun 2013, 01:15

Se poate incheia contract de munca si in acest caz. Conditia este ca in contract sa fie specificat faptul ca angajatul lucreaza la domiciliu.
Numai bine.
VipStudio

Mesajde angelabb » 17 Iun 2013, 14:49

Am intrebat studioul cu care lucrez si mi-a zis ca daca lucrez de acasa nu imi trebuie carte de munca doar contract de colaborare cu site-ul cu care lucrez pt ca site-urile nu sunt pe romania si nu e necesar sa platesc taxe catre stat.
angelabb

Mesajde VipStudio » 17 Iun 2013, 21:34

Site-urile nu sunt romanesti, dar tu iti desfasori activitatea economica pe teritoriul Romaniei.
Daca ar fi sa ne luam dupa ce ti-a spus studioul, asta ar insemna ca nici un studio nu ar trebui sa plateasca taxe la stat sau sa angajeze cu forme legale modelele, chiar daca ele lucreaza acasa sau in studio. Si daca duc mai departe afirmatia, ar insemna ca nici o firma care are clienti in afara tarii nu ar trebui sa plateasca taxe la stat. Lucru care suna foarte bine, dar este total gresit. Din cate stiu eu, Romania nu este paradis fiscal, din contra.
Incearca sa nu crezi ca, fiind vorba de videochat, se aplica legi speciale sau ca cel mai banos domeniu este scutit de taxe (!). Legile sunt la fel pentru toti, in toate domeniile.
Daca ei chiar dorm linistiti noaptea, ii admir. Mai rar asa curaj.
VipStudio

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj