Performanta windows 7

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Busterx » 22 Ian 2015, 11:32

Salut

Detin i5-uri generatia a 4-a cu placi de baza b85. ram 1600mhz si ssd. Din pacate cu noul Jasmin pc-ul sare in 90% in 4-5 site-uri.

Am windows 7 professional modificat - consum minim de resurse in background -> focus pe programe.

Cum as putea imbunatati acest lucru? dupa 92% scade fps-ul in 28...
Busterx

Mesajde ro8motor » 24 Ian 2015, 21:15

Dupa parerea mea e prea solicitat procesorul, incearca sa pui i7 sau sa reduci nr de siteuri. Solutie mai ieftina ar fi sa faci un overclock la procesor dar mare grija la asta caci fara o racire buna sau clockuit prea mult il poti strica repede, cauta pe cineva care se pricepe la asta
ro8motor

Mesajde googlefun » 24 Ian 2015, 23:46

ro8motor@
Normal ca e solicitat procesorul , a si spus ca sta in 90% ! Cam asta e soarta procesoarelor i5 lucrand pe multe sites , din pacate . Ar trebui sa sara in brenckmark-uri de 10.000 ,dar in acest caz deja vorbim de i7 .
Probabil cu un w7 pe 64 cu suficient RAM ,ar sta mai bine .
Cea mai buna solutie ar fi reducerea numarului de sites per pc , ca avand mai multe pc-uri banuiesc ca e mai greu sa treaca la i7 .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Busterx » 25 Ian 2015, 08:27

O alternativa mai ieftina - cum ar fi o placa video. Ar micsora stresul de pe cpu?
Daca ar fi sa fac upgrade la i7, raman cu destule procesoare i5 cu care nu am ce face.

Cat despre ram, am 8 gb kitt-uri duale hyper-x si overclock-ul xmp. racirea e stock dar monitorizata constant si la 2-3 luni schimbata pasta si curatat radiator
Busterx

Mesajde googlefun » 25 Ian 2015, 16:18

Placa video nu ajuta la streaming online , e arhisuficient grafica integrata din CPU (Intel Graphics HD) care la i7 e mai performanta ca la i5 .
Pana sa apara probleme datorate graficii , procesorul va fi sufocat de sarcinile primite . E ca si cum un docher in port duce un sac in spate in timp ce fumeaza .Daca-i mai pui inca un sac si se prabuseste nu e din cauza ca el fumeaza .Aaa, ca el ar fi avut suflu mai bun daca nu fuma e adevarat ,dar nu tigarea la doborat ci al 2 lea sac pus in spinare .Cam asa si asta cu placa video .
La i7 si memoria cache e mai mare, adica atunci cand cerintele apar numai sta sa caute ( in timpul asta vezi cum urca in %) , ci le are acolo pregatite :lol: .
Motivatia ca facand upgrade la i7 ,ramai cu multe i5 si nu ai ce face cu ele nu e prea buna .Eu as vedea mai degraba ca impediment costul per buc ,care nu e de neglijat pt un 4790K ,inmultit cu numarul de pc-uri pe care le ai . La frecventa de 4 GHz si cu 4,4 Ghz in turbo sa ne mai auzim atunci in cat va sta CPU si cu mama noului LJ .Implicit cu un sistem pe 64 ,sa eliberezi si forta din RAM .
I5 -urile le vinzi ,mai recuperezi din investitie ,chiar daca foarte putin .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Busterx » 25 Ian 2015, 21:48

Inteles - voi face upgrade. va multumesc frumos pentru raspunsurile rapide si explicite. ziua/seara buna
Busterx

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj