Ce parere aveti despre nikon d3300?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde costin_yo » 07 Aug 2014, 13:02

Salut, sunt indecis in a achizitiona un aparat foto nikon d3300 pentru pozele de pe site (mai ales ca acum jasmin a pus 3 categorii) si cred ca pozele sunt cele mai importante in a atrage membrii.
Rog pe glamourfoto sa imi dea si mie cateva idei in a achizitiona un aparat bun.
Nu am prea mare experienta cu pozele si ma gandeam sa compensez asta cu calitatea aparatului foto.

multumesc
costin_yo

Mesajde theselby » 07 Aug 2014, 14:02

Imi voi permite luxul de a-ti raspunde eu, desi ai cerut express parerea lui Adrian Glamour.

Aparatul foto nu este intr-atat de important, important la orice aparat foto este sa functioneze. Ceea ce conteaza este combinatia reusita dintre setupul de lumina, locatie si tehnica de fotografiere.

A fool with a tool is still a fool!

Sfatul meu (de fapt al multora din cei care au vreo tangenta cat de cat rezonabila cu fotografia) este sa-ti cumperi ceva ok dpdv financiar si sa inveti sa faci fotografie cu acel aparat. Si atat.

Nu conteaza ca e aparat la 250k lei sau la 1k lei ... pozele pot iesi similare cu ambele aparate, daca sunt folosite cum trebuie.
theselby
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 07 Aug 2014, 15:04

costin_yo scrie:Salut, sunt indecis in a achizitiona un aparat foto nikon d3300 pentru pozele de pe site (mai ales ca acum jasmin a pus 3 categorii) si cred ca pozele sunt cele mai importante in a atrage membrii.
Rog pe glamourfoto sa imi dea si mie cateva idei in a achizitiona un aparat bun.
Nu am prea mare experienta cu pozele si ma gandeam sa compensez asta cu calitatea aparatului foto.

multumesc

Salutare ,
Arunca o privire aici la ce vindea Glamour , pana raspunde el :

vand-echipament-foto-complet-nikon-t14891.html

PS : Eu in locul lui nu le-as vinde aici pe forum !! :lol: :lol: :lol:
Le-as vinde daca sunt in plus ,dar m-as asigura ca ,cumparatorul nici nu a auzit neam de neamul lui de VCH .Nici el si nici copii ,mai ales :lol: !O testare de vreo 5-6 paginin inainte ,sa ma asigur subtil ca insul chiar uraste domeniul sau macar sa i se para neortodox ,imoral, injositor :lol: .
Si chiar si atunci as avea dubii !
Just kidding :wink:
Spor la achizitionare .

PS :Eu sunt convins ca nu conteaza numai aparatul in sine .Asa un "Becali "ar cumpara cel mai tare aparat din lume , dar sigur asta nu ar garanta sau macar nu l-ar ajuta sa devina cel mai bun fotograf din lume .Mai ales ca omul asta (vanzatorul ) se mai ofera si sa faca probe /how to /etc in .....inconstienta lui :lol: .Aici numai glumesc .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 07 Aug 2014, 17:19

costin_yo scrie: Rog pe glamourfoto sa imi dea si mie cateva idei in a achizitiona un aparat bun.

Trebuie sa imi spui ce buget ai, (bugetul maxim permis) in funtie de acesta iti pot face o recomandare altfel mai greu.

Calitatea aparatului foto teoretic ajuta, practic te poti trezi cu pozele respinse la fel de usor ca si pana acum, marea marea majoritate a celoc cu care colaborez au Dslr-uri :) ... :roll:
Pui pe auto si tragi ?te poti trezi cu poze intunecate miscate si tot asa este dslr dar nu este asa de performant, prin comparatie la pret uita-te ce am scos eu la vanzare sa iti faci o idee, aparatul pe care vrei sa il achizitionezi costa o treime dintr-un obiectiv!

Strict la intrebare D3300 este un aparat entry level ( adica cel mai de jos dslr ) dx, raport pret calitate rezonabil, calitatea imaginilor ok pt banii respectivi. dar nu spera sa poti fotografia pe auto si hop rezultate uimitoare.

Sebi, tind sa te contrazic (doar un pic) da un om care stie scoate rezultate asemanatoare cu doua aparate din game diferite. Dar tot timpul va alege aparatul mai performant datorita calitatii, fiabilitatii pe care o ofera. Asta daca poate sa aleaga daca nu poate sa aleaga cumpara ce isi permite.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde costin_yo » 07 Aug 2014, 23:24

Bugetul meu este de max 2000 lei. am observat ce vinzi tu si nu imi permit sa dau atatia bani.
In principal doream sa achizitionez un d3100 dar cautand pe net am aflat ca d3300 ar fi mai nou si poate face si filmari 1080p cu 50-60fps. (ma gandeam la niste videouri de teasing).
Iti dai seama ca pana sa incep sa fac pozele ma voi "juca" prin setarile aparatului si ma voi documenta puternic pe internet. Nu ma intereseaza nici poze perfecte dar nici sa iasa ca cele de acum cu un aparat foto normal.
Din pacate mi-a trecut prin mana un d700 dar eu ma ocupam cu vanzarea lor atunci si am fost tentat mai mult de profit. O singura poza am facut cu el si era bezna afara. Tin sa spun ca poza a iesit ca si cum soarele batea in voie...nu mai stiu ce setari avea facute ca m-am incurcat in toate optiunile alea.
Vreau sa fac poze cat de cat mai profesionale. Nu ma apuc acum de cursuri sau mai stiu eu ce. Vreau decat sa se vada diferenta de calitate fata de celelalte modele care au poze facute cu telefonul.:)
Va multumesc pentru raspunsuri.
costin_yo

Mesajde Smart » 08 Aug 2014, 08:56

Intrebarea magica e: ce obiectiv vei folosi si ce sursa de lumina? :)
Oricum e simplu la nikon DX: D7xx>D5xx>D3xx ....
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 08 Aug 2014, 10:13

Salutare Costin ,
Am inteles ce spui , referitor la buget si pasiunea pentru foto pe care nici eu nu o am mai deloc .Eu nu o sa-ti pun intrebari de baraj pentru ca nici eu nu ma pricep + ca ai spus ca nu te bagi in amanunte tehnice .
Totusi , fraza de mai jos :

"Vreau sa fac poze cat de cat mai profesionale. Nu ma apuc acum de cursuri sau mai stiu eu ce. Vreau decat sa se vada diferenta de calitate fata de celelalte modele care au poze facute cu telefonul."

Adica tu ai asteptari prea mari de la ceva foarte mic /neinsemnat .Poze cat de cat profesionale nu se fac , nu se pot face .Indiferent de cati megapixeli are un aparat tot in zona de amatorism va ramane , nu ai ce-i face .
E si putin hazlie afirmatia :"Vreau decat sa se vada diferenta de calitate fata de celelalte modele care au poze facute cu telefonul." .Pai cine nu vrea asta ? Dar facand doar ce ai spus , e ca si cum ai merge la o liniuta cu un logan cu toba sport /folii negre geam/spoilere .Adica vrei doar sa-i sperii putin pe alde gura casca cand turezi la maxim motorul pe loc :lol: .Chiar concurand tot cu motoare 1,6 de 105 CP, stii si tu ca nu conteaza numai cati CP ai .Si Loganul si BMW 1,6 de exemplu ,tot 105 cp au .Dar daca bmw are suspensii sport , alte cauciucuri (mai late ) , alte frane va face praf in urma lui si tu-l vei vedea din spate , niciodata in oglinzi :lol:
Si eu aveam impresia asta , ca se poate (de fapt ma pacalit amicul ca se poate ca sa-si vanda aparatul ),pana am vazut la respectivul amic care se ocupa cu photo pt evenimente .Luasem si eu un aparat ca al lui (mult mai ieftin ) dar eu nu aveam obiective ca ale lui iar ale mele ieseau tot ca dracu .Credeam ca e de la editare , dar nu ..nici vorba .
Tin sa mentionez ca nu era nici o competitie intre noi , ba mai mult el i-mi regla toate setarile alea nenorocite ,vrand sa ma incurajeze si sa nu-mi para rau ca am cumparat aparatul(de la el :oops: !!) ,dupa care mergeam la el sa vedem cum au iesit pe pc. Ale lui superbe /incredibile si ale mele ca dracu .I-mi venea sa-l sparg pe al meu (cumparat tot de la el , cum spuneam mai sus ) .I-mi explica el setari bla bla-uri .I-am spus :bai frate nu ma intereseaza balariile astea ce zici tu , eu vreau sa iasa cat de cat ca ale tale si atata tot. Mi-a spus : daca nu te intereseaza ce spun eu nu vei face never poze bune.
Intre timp m-am convins si mi-a si trecut . Sa fie sanatos el cu pasiunea lui , eu le am pe ale mele si poate ca-s mai cool ca ale lui si gata !

Adica chestia asta cu semiprofesional nu merge : ori e profesional ori amator .
Nu contest ca pot iesi poze profesionale slabute si poze de amatori incredibil de "frumoase"
Bafta si sa auzim de bine .

PS :Eu de aia spun: Nu ma pot pune cu un "obsedat" care facea poze (alb -negru) inca de cand erau aparate Smena si se chiora cu lumina aia rosie sa developeze . Deaia poarta si ochelari de 20 ani si e slab :lol:
Sa fie sanatos !! :D :D :D :D
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde costin_yo » 08 Aug 2014, 11:07

pentru Smart: in principal vor fi folosite luminile din camerele de lucru dar voi face si poze afara. (padure, piscina, un alt loc mai interesant etc.).

pentru googlefun: Intradevar afirmatia este hazlie...dar ca sa fac haz de necaz mie imi ies mai bine pozele cu telefonul decat cu camera digitala normala :)...(camera este si un model fff vechi imprumutat de la cineva doar de test si dupa 2 poze cu flash mi se duce bateria)...
Am stat ieri si m-am uitat la cateva reviewuri despre camera asta si sunt cam in ceata din punctul de vedere al obiectivelor folosite. Eu credeam ca exista obiectiv de apropiere, de distanta si intermediar( sau cel stock). Pe urma am vazut ca exista si obiectiv de blurare a fundalului etc...(eu ma gandeam ca astea le voi scoate din photoshop cu toate ca jasmin de exemplu nu permite editarea fotografiilor, cel putin sa nu bata la ochi ca au fost editate).
Eu vreau ca modelul sa se vada clar, fara asa zisul "zgomot" pe imagine sau cum se mai spune. Din 2-300 de poze sper ca imi vor iesi si mie cateva la inceput. Este o intreaga arta fotografierea si mai trebuie sa ai si talent...deocamdata la mine sper sa fie nedescoperit decat sa nu il am :)...
Nu vreau sa investesc nici mii de euro in echipament ca nu imi deschid studio foto, eu vreau decat o data la 2 sapt sa "trag in poza" modelele :)...
O sa merg pe obiectivul stock la inceput si pe urma ma voi ducumenta si de alte obiective. Nu sper sa imi iasa pozele bine din prima...
Poate in timp voi duce si eu un model de test la glamourfoto sa mai fur si eu meserie :))...sper sa nu se supere.
Daca aveti propuneri de alte camere care sa se incadreze in limita de pret sunt binevenite.

Va multumesc.
costin_yo

Mesajde googlefun » 08 Aug 2014, 12:46

Am inteles ideea .

"Poate in timp voi duce si eu un model de test la glamourfoto sa mai fur si eu meserie :))...sper sa nu se supere."

loooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

Ori te dai tu model (ca doar nu stie el ) ...ori modelul adus sa fi avut bunicul fotograf , adica cu talent nativ si va fura ea ce poate ...(macar un stativ , un blitz mai mic ) :lol: :lol: :lol:
Bafta, in orice vei face .
Bye4 now .

PS:Daca nu se prinde , nu are de ce sa se supere :) .
Oricum are nerusinat de multe , asa ca un obiectiv acolo nu cred ca bate la ochi :lol: .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde IsaGlamChat » 08 Aug 2014, 14:12

Deci tu ca patron de videochat vrei sa le faci pe toate:)))Esti si fotograf si patron, cred ca si tehnic nu-I asa?
Mai fac o data socoteala ca sa fiu sigura,pierzi ore intregi sa faci modelelor niste poze care vor fi naspa(nu am nici cea mai mica indoiala ca asa vor fi),in acest timp cat le ''chinuiesti'' ele nu lucreaza,deci incasari 0,probabil ca sunt si modele destul de slabe ca si incasari de nu-ti permiti sa-l aduci pe Adrian sau alt fotograf sa-ti faca el niste poze profi cu adevarat,cu care modelele tale poate se vor ridica la incasari, deci in nici un caz nu ai nimic de pierdut oricat de sarac ai fi,cu pozele facute de tine nu cred ca ar fi nici o schimbare la incasari deci care este spilul aici si toata tevatura?Nu ai bani sa platesti un om profi sau vrei tu sa le faci poze personal chiar daca stii ca nu or sa fie cum trebuie?

Eu nu inteleg logica unora si probabil ca nici ei nu o vor intelege pe a mea dar pe cuvant meu daca as fi modelul cel mai sarac din industrie daca nu as da ultimii bani pe ceva care stiu sigur ca-mi va aduce mai mult decat produc la ora actuala si poate am o sansa sa evoluez decat sa ma scald tot in saracie si fara nici o sansa,ce as avea de pierdut ?
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde costin_yo » 08 Aug 2014, 21:19

googlefun nu am zis ca fur echipament :)))...am zis meserie...ar fi chiar culmea ca modelul sa plece cu cateva obiective in geanta :))...

pocahontas, sunt si fotograf si tehnician si trainer si profesor de limba engleza...mai trebuie sa ma bag eu pe treaba ca in rest le fac pe toate...
Deocamdata vreau ca totul sa fie mai low profile si nu sunt nici amarat nici bogat si nu sper nici la castiguri mari peste noapte...sunt constient ca fara munca si timp investit nu se pot face multe dar de ce sa nu imi incerc eu norocul cu aceste poze? Am cerut o parere despre aparatul asta si inteleg ca nu este cine stie ce...dar nu voi investi nici mii de euro in aparate si obiective...

Va multumesc
costin_yo

Mesajde googlefun » 08 Aug 2014, 22:19

Costin ...hello !
Eu am facu o gluma :lol: !
Totusi pt a scurta drumul pe care vrei sa mergi (vizavi de photo) , mai bine furi echipament decat meserie :lol: .
Binenteles ca nu te indemn la asa ceva , doar am vrut sa subliniez prapastia intre una si alta .
Eu i-ti doresc succes in orice vei intreprinde (mai putin in a ciordi orice echipament .... ca oricum am spus ca era in spirit de gluma ) . :lol: :lol: :lol: :lol:
Bye4 now .

"googlefun nu am zis ca fur echipament :)))...am zis meserie...ar fi chiar culmea ca modelul sa plece cu cateva obiective in geanta :))..."
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

PS: Daca arati fresh & profitness nu vad de ce sa nu te bagi :)
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 08 Aug 2014, 22:40

Mda,

Poca chiar ti-a dat un sfat bun dar se pare ca nu ai inteles ce a vrut sa spuna,

Exact asta ai sa faci, ai sa iti incerci norocul cu pozele alea, lumea merge de mult timp la sigur, chiar mi-as dori sa stiu ca ai fost norocos in aceasta privinta si ca nu ti-ai sabotat singurel modelele. Pentru ca daca nu intelegi sa stii ca asta faci: iti sabotezi singur modelele efectiv nu le dai sansa sa faca mai multi bani din "carpaceala".

Referitor la furat meserie ehh mai greu pentru ca in timpul sedintei foto nu se accepta spectatori deci singurul lucru pe care ai sa il poti "fura" o sa fie niste poze foarte bune pentru care ai sa platesti.

Daca vrei si ai nevoie de ajutor in descifrarea tainelor, daca vrei sa faci poze nu la noroc strict pe nisa asta (nu poze la botezuri imormantari) strangi niste banuti si ma suni (totodata sa mai ai pregatita o alta suma daca o sa mai fie necesar sa faci vreo alta achizitie)

Promit sa iti iau bani si sa te invat cum sa scoti NOROCUL din schema :) (fara sa te pacalesc)

ONTOPIC:
In bani respectivi se pare ca ala este singurul produs pe care il poti achizitiona.

Spor acolo.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 08 Aug 2014, 23:49

Salutare Glamour :lol:
Daca ma tineam de treaba atunci cu amicul meu profesionist , studiam si eu ceva , incercam ...si mai veneam ca model la tine sigur furam ceva :lol: ...meserie .
La noi in Delta stii ca sunt cei mai mari hoti , fura si din muzee olandeze cate un Picasso/un Matisse , asa ca nu-mi faceam iluzii ca as fi plecat cu mana goala de la tine . :D :D :D :D
Ai spus ca nu accepti spectatori ! Nota bene ! Si eu i-am sugerat sa vina in calitate de model .
Ce mai spui aici ?
loooooooooooooool

PS :Am vazut la amicul asta al meu niste poze de la nunti/botezuri de ramai cu gura cascata Glamour !!
Facute cu scule cam ca ale tale , cei drept .Dar omul am mai spus : e pasionat si poarta ochelari de la lumina aia rosie :)
PS 2 : Bine ca si tu poti spune : "Daca mergram la sala de acum 10-15 ani , acum eram model de top "
looooooooooooooool
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde costin_yo » 09 Aug 2014, 00:23

Glamour: De venit fi sigur ca o sa vin la tine, nu am scos din calcul acest lucru, inca de cand am vazut primul anunt al tau si dupa ce am citit pe forum mi-am dat seama ca fara cineva profesionist nu o sa pot face mare lucru.
Deocamdata nu o sa iau camera, mai astept poate imi va pica ceva mai bun de la "baietii din afara".
Pana la sfarsitul anului voi avea nevoie de poze pentru cel putin un model de care stiu sigur ca va ramane.

Va multumesc la toti pentru interesul acordat.
costin_yo

Mesajde GlamourFoto » 09 Aug 2014, 03:03

Nu ma intelege gresit, eu te indemn sa faci ceva pentru modelele alea daca chiar exista, e posibil pana cumperi aparat si pana inveti sa il foloseasti sa mai fuga din ele.

Nu spun acest lucru domnule in eventualitatea unei colaborari intre noi, daca este sa stau in pozatul unei modeale, ar fi grav. Poti sa lucrezi cu oricine doresti tu chiar te indemn sa te duci in alta parte!
Eu m-am oferit sa te invat sa iti faci singur poze, asa ai scutit o gramada de bataie de cap.

Spun sa faci ceva cu oricine oriunde numai sa faci, sa ajuti modelele sa avanseze, sa faca bani ...

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj