Pana cand aveti de gand sa faceti videochat?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde googlefun » 29 Oct 2015, 13:23

alexalex101 scrie:@manuela222 Nu se numeste medicina, ci asigurare sociala de sanatate. Daca doresti sa beneficiezi de pensie, servicii medicale ce tin de sistemul public si sa fii linistita in ceea ce priveste plata impozitelor te sfatuiesc sa iti declari veniturile si sa iti platesti contributiile si impozitul.

Salutare alexalex101@ :)

Ba , chiar mai mult de atat .Eu am inteles din fraza de mai jos :
manuela222 scrie:........... sunt femei care au o anumita varsta si nu sunt nici macar casatorite (pentru ca in acest fel sotul lucrand ii corespunde si sotiei medicina).

...ca sotul daca lucreaza ( inteleg ca trebuie sa fie medic ! ) automat , sotia va beneficia si ea de statutul de ... absolvent de medicina !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Acum vorbind serios , nu ar fi problema prea mare ca asa se vorbeste acolo .Nu din cauza asta m-am " legat de ea " ci pentru ca avea un ton putin cam acuzator , de repros , daca citesti mai bine textul integral .
Cred ca asta e unul din motivele care franeaza sistematic fuziunea noastra , nu doar spirituala ci si din punct de vedere ...topographic :)) .

P.S Asta nu inseamna ca nu suntem solidari si permanent cu gandul la ei , cu speranta ca si acolo se vor reglementa intr-un fel sau altul joburile in toate domeniile . Profit de ocazie sa il salut si pe userul JustModel@ .Sa speram ca este bine ,sanatos ! :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde DarkBOO » 29 Oct 2015, 18:37

googlefun scrie:
alexalex101 scrie:@manuela222 Nu se numeste medicina, ci asigurare sociala de sanatate. Daca doresti sa beneficiezi de pensie, servicii medicale ce tin de sistemul public si sa fii linistita in ceea ce priveste plata impozitelor te sfatuiesc sa iti declari veniturile si sa iti platesti contributiile si impozitul.

Salutare alexalex101@ :)

Ba , chiar mai mult de atat .Eu am inteles din fraza de mai jos :
manuela222 scrie:........... sunt femei care au o anumita varsta si nu sunt nici macar casatorite (pentru ca in acest fel sotul lucrand ii corespunde si sotiei medicina).

...ca sotul daca lucreaza ( inteleg ca trebuie sa fie medic ! ) automat , sotia va beneficia si ea de statutul de ... absolvent de medicina !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Acum vorbind serios , nu ar fi problema prea mare ca asa se vorbeste acolo .Nu din cauza asta m-am " legat de ea " ci pentru ca avea un ton putin cam acuzator , de repros , daca citesti mai bine textul integral .
Cred ca asta e unul din motivele care franeaza sistematic fuziunea noastra , nu doar spirituala ci si din punct de vedere ...topographic :)) .

P.S Asta nu inseamna ca nu suntem solidari si permanent cu gandul la ei , cu speranta ca si acolo se vor reglementa intr-un fel sau altul joburile in toate domeniile . Profit de ocazie sa il salut si pe userul JustModel@ .Sa speram ca este bine ,sanatos ! :wink:

Fata de fapt se referea la Asigurarea de Sanatate, dar nu a stiut ( :?: ) sa se exprime :roll: pentru ca e multe (taxele) si e grele :shock: :mrgreen:
DarkBOO
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 29 Oct 2015, 20:10

BlondeGirl scrie:Fata de fapt se referea la Asigurarea de Sanatate, dar nu a stiut ( :?: ) sa se exprime :roll: pentru ca e multe (taxele) si e grele :shock: :mrgreen:

Lasa BlondeGirl@ , ca prima data ai pus boticul din prima secunda , lansandu-te in explicatii filozofice , despre cum merge cu spaga la doctor prin Romanica , fara sa banuiesti ca vine de peste Prut acel dialect !! :lol: :lol: :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde DarkBOO » 29 Oct 2015, 20:12

googlefun scrie:
BlondeGirl scrie:Fata de fapt se referea la Asigurarea de Sanatate, dar nu a stiut ( :?: ) sa se exprime :roll: pentru ca e multe (taxele) si e grele :shock: :mrgreen:

Lasa BlondeGirl@ , ca prima data ai pus boticul din prima secunda , lansandu-te in explicatii filozofice , despre cum merge cu spaga la doctor prin Romanica , fara sa banuiesti ca vine de peste Prut acel dialect !! :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: pai daca am citit la verde inainte :lol: :lol: :lol:
DarkBOO
User Activ
User Activ

Mesajde manuela222 » 30 Oct 2015, 12:15

Ma rog...medicina sau asigurare sociala de sanatate, oricum m-as exprima se intelege la ce ma refer. Imaginati-va ca va imbolnaviti de ceva grav ce necesita un tratament lung si internare. Nu ma refer la o simpla gripa. Ce ve-ti face in acest caz? O sa va cheltuiti tot ce ati strans? Ca sa te interneze intr.-un spital privat te costa extrem de mult si la stat nu te vei putea duce pentru ca te vor intreba daca ai asigurare. La un moment dat o sa fie prea tarziu la o anumita varsta sa nu ai asigurare de sanatate, sa nu fi platit impozite niciodata.

Mereu se vorbeste de chestii gen trafic pe site-uri, despre cum sa mentii membrii in privat etc. Asadar se evita subiectul impozite. Pana la urma nimeni nu a scris aici: Eu am fost am platit impozitele prin metoda PFA, SRL, declaratia 201. Sa spuna clar ca a fost si deja i s-a rezolvat situatia.

Se dau sfaturi despre cum ar fi sa declari dar nimeniiiiiii nu a platit nimic pana la urma. Poate doar au fost si s-au interesat atat.

Si apropo de trafic. Nu mai merg site-urile cu plata pentru ca acum multe fete arata tot in free si nici nu traiesc de pe urma acestui job. O fac pentru a-si cumpara un ruj spre exemplu. Fete de 18 ani care locuiesc inca cu parintii si au in room 4000-5000 de useri. S-a terminat acel tabu din trecut unde sa te arati pe camera nu era asa comun. Acum acei membrii se duc pe site-uri free, nu o sa mai plateasca pentru nimic de acest gen. Inca mai exista care platesc dar se vor termina in curand. Asta e cruda realitate.
manuela222

Mesajde MichelleM » 30 Oct 2015, 12:50

Manuela222 sper sa nu ai dreptate ce zici tu aici , ca e aiurea tare.
Sper si cred ca o sa mai fie membrii care o sa stea pe site-uri de pvt ,daca nu e aiurea tare.
Voi ce parer aveti?
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde alexalex101 » 30 Oct 2015, 13:37

Parerea mea este ca se vor face din ce in ce mai putini bani (atat pentru site uri cat si pentru noi), industria va atinge un minim, vor renunta multe fete, nici pe site urile cu free nu se vor mai face asa multi bani. Eu imi doresc o schimbare a legislatiei. Sa nu se mai poata vedea merele lu ana fara sa se platesca. Chiar sper la o schimbare in acest sens.

Medicina nu e acelasi lucru cu asigurarea sociala de sanatate imi pare rau manuela. Si eu prima data cand am citit am crezut ca te referi la facultatea de medicina, cum a crezut si googlefun. :)
alexalex101
User Junior
User Junior

Mesajde DarkBOO » 30 Oct 2015, 15:15

manuela222 scrie:Ma rog...medicina sau asigurare sociala de sanatate, oricum m-as exprima se intelege la ce ma refer. Imaginati-va ca va imbolnaviti de ceva grav ce necesita un tratament lung si internare. Nu ma refer la o simpla gripa. Ce ve-ti face in acest caz? O sa va cheltuiti tot ce ati strans? Ca sa te interneze intr.-un spital privat te costa extrem de mult si la stat nu te vei putea duce pentru ca te vor intreba daca ai asigurare. La un moment dat o sa fie prea tarziu la o anumita varsta sa nu ai asigurare de sanatate, sa nu fi platit impozite niciodata.

Mereu se vorbeste de chestii gen trafic pe site-uri, despre cum sa mentii membrii in privat etc. Asadar se evita subiectul impozite. Pana la urma nimeni nu a scris aici: Eu am fost am platit impozitele prin metoda PFA, SRL, declaratia 201. Sa spuna clar ca a fost si deja i s-a rezolvat situatia.

Se dau sfaturi despre cum ar fi sa declari dar nimeniiiiiii nu a platit nimic pana la urma. Poate doar au fost si s-au interesat atat.

Si apropo de trafic. Nu mai merg site-urile cu plata pentru ca acum multe fete arata tot in free si nici nu traiesc de pe urma acestui job. O fac pentru a-si cumpara un ruj spre exemplu. Fete de 18 ani care locuiesc inca cu parintii si au in room 4000-5000 de useri. S-a terminat acel tabu din trecut unde sa te arati pe camera nu era asa comun. Acum acei membrii se duc pe site-uri free, nu o sa mai plateasca pentru nimic de acest gen. Inca mai exista care platesc dar se vor termina in curand. Asta e cruda realitate.

Sa stii ca intr-un spital te intreaba daca ai asigurare dupa tratament (nu inainte), sunt persoane care nu castiga atat de bine si sa zicem ca se imbolnavesc-crede-ma primesc si ei tratament (nu e o avere)-pana si aurolacii sunt tratati. La felul cum te exprimi ma gandesc ca maine imi cade o piatra in cap si mor ce rost mai are viata :roll: ca tot acolo ajung :lol: :lol: :lol: De ce am impresia ca esti una dintre persoanele care NU isi plateste impozitele dar ia la rost lumea pe aici...? Eu sunt convinsa ca sunt multe persoane care isi platesc impozitele la stat, dar nu vin aici sa iti zica tie ca ele au platit, pe bune acum nu cred ca se semneaza condica pe forum... Doi la mana, de unde stii tu ca NIMENI nu a platit? Le-ai controlat?
Nu le-a venit sfarsitul site-urilor in care nu se fac show-uri in free (relax)-si nici nu or sa le vina vreodata doar pentru ca exista MFC si Chaturbate si altele pe langa ele (site-urile astea exista de mult si uite ca industria nu a murit). Despre fetele care arata tot in free sunt convinsa ca o fac pe site-urile care accepta nuditatea in free, nu si pe celelalte...Sunt convinsa ca atat fetele care ''arata tot in free'' cat si cealalta tabara o fac de nevoie sau pentru ca vor mai mult de la viata, si nu pentru a-si cumpara un ruj... Ce spui tu nu este nici o realitate, este doar realitatea (cruda) a ta :| :wink:
P.S.:Mai bine ai mai citi odata topicul respectiv cu Legalitatea (sau de cateva ori)-ai sa vezi ca nu e chiar asa, si nu dormim in ghete :roll:
DarkBOO
User Activ
User Activ

Mesajde Ceecee » 30 Oct 2015, 15:42

manuela222 scrie: Imaginati-va ca va imbolnaviti de ceva grav ce necesita un tratament lung si internare. Nu ma refer la o simpla gripa. Ce ve-ti face in acest caz? O sa va cheltuiti tot ce ati strans?
.

Evident ca nu. Prefer sa mor cu banii-n buzunar!!!

Ai scris numai ineptii si ai gresit si topicul. Am inteles care e problema ta, ai trait toata viata fara sa platesti impozit. A trecut tineretea...a venit batranetea...barbatul nu e medic...ce te faci? Platesti!

Desigur, un om ca tine va merge pe burta pana la final, altfel nu se poate. :lol:
Ceecee
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 30 Oct 2015, 15:47

alexalex101 scrie: Si eu prima data cand am citit am crezut ca te referi la facultatea de medicina, cum a crezut si googlefun. :)

Eu ma refeream la primele 2-3 secunde alex@ !!! Tie si lui BlondeGirl , va trebuit cam vreo 4 zile , no' mai dati la intors acum...!! hi-hi :lol: :lol:

alex@ , trebuie sa recunosti ca are preocupari si griji exagerat de mari , in privinta altora ! Evident si suficient de suspecte , also :)

Avem topic pe forum despre impozite si legalitate . Daca citeste acolo tonele de info , numai cat s-a chinuit andromaca@ sa explice , va pricepe .

Nimeni nu poate garanta , ca daca citeste tot ( pentru ca nu asta e nelinistea ei/lui) isi va schimba si "naravul" , si ma refer la futerea de grija care a lovit-o brusc inca de la prima postare !! (Aia cand se facea ca intreaba de CamCrush.com , nu se pune ) :lol:

P.S Nu numai cuvantul medicina are alt inteles in Ro , ci daca ne gandim bine si cuvantul manuela( fiind de fapt o actiune ) are alt sens pe aici ... :lol: :lol:
Asa ca , draga manuela , lasa grijile referitoare la altii si manueleste-o la alta masa ....

spia scrie:
Lasa lenea si du-te si plateste impozitele! Sper ca nu ti-ai cheltuit toti banii in masini si haine scumpe ca te asteapta datoriile!

Spia@, poti sa o manuelesti (citeste frecat ! ) pe la alte mese ??? ? :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 30 Oct 2015, 16:51

manuela222 scrie: Imaginati-va ca va imbolnaviti de ceva grav ce necesita un tratament lung si internare. Nu ma refer la o simpla gripa. Ce ve-ti face in acest caz? O sa va cheltuiti tot ce ati strans?
.

O sa murim Manuela ce sa facem ,murim si gata nimeni nu a trait 1000 de ani , tre sa mai si mori ,nu? Tu ce faci daca te imbolnavesti grav ,mori sau traiesti? :mrgreen:
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde black&white » 31 Oct 2015, 02:30

Manuela, treaba cu asigurarile medicale e foarte simpla:
1. iti declari veniturile, esti asigurat
2. nu iti declari veniturile, dar iti platesti cas-ul, iar esti asigurat.
3. nu iti declari veniturile, nu platesti cas-ul, ai asigurare de sanatate privata-esti rezolvat
4. nu iti declari veniturile, nu platesti niciun fel de asigurare, dar castigi suficient iar in cazul in care ai nevoie ai o rezerva de bani pe care o poti folosi.
5. nu iti declari veniturile, nu castigi ok si stai cu teama ca ti s-ar putea intampla ceva oricand si tu n-ai nici de unde sa spaga la portar-in cazul asta te duci si te angajzi in alta parte!
Nu stiu de ce am senzatia ca tu faci parte din ultima categorie!
black&white
User Junior
User Junior

Mesajde MichelleM » 13 Apr 2016, 00:49

Indiferent daca iti faci sau nu asigurare la stat, fii sigur/sigura ca ai sa dai spaga in stanga si dreapta si ai sa pui in buzunar la toti ca sa se ocupe de tine;ce e ciudat indiferent ca pui si dai , o sa fie o "problema" si nu o sa fie bine ,mereu e asa in spitalele din RO.
Cel mai bine la privat, te internezi,iti face tot ce ai nevoie,te pun pe picioare si apoi achiti factura si la revedere.
NU?
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde alexalex101 » 13 Apr 2016, 01:07

Vai ce imi place cand aveti toti impresia ca in spitalele private e smecherie. Profesionstii adevarati practica atat la privat, cat si la public. Si eu zic sa nu mai bagi toti medicii in aceeasi categorie. Am cunoscut medici care fac operatii extrem de dificile si nu accepta 50 de bani.
alexalex101
User Junior
User Junior

Mesajde MihaiBModel » 20 Mai 2016, 23:52

Da, acei medici sunt foarte rari ,asa e?
MihaiBModel

Mesajde Morningstar » 21 Mai 2016, 07:10

Treba cu medicii e cam urmatoarea, - atat la stat cat si la privat sunt in mare aceiasi medici, diferenta este ca la privat totul este insa mai personalizat, ai timp sa discuti si sa sfatuiesti pacientul mult mai bine, la stat este acel mod de lucru tip linie de productie, pentru ca asa considera CNAsS sa normeze modul de lucru.

Exemplu, ambunatorul de specialitate are target de 28 de consultatii pe zi, la un program de 8 ore 17 min/pacient, e drept insa ca norma aia nu prea o faci, ca sunt rare asemenea zile.

Chestia asta cu ura impotriva medicilor e inoculata de mass media, daca ajungi in spital nu conteaza boala, nu conteaza genetica, medicul trebuie sa te rezolve. Sa nu mai vorbim de inovarea in medicina, va disparea, nu are sens sa-ti risti cariera sau libertatea pentru o minune care o poti face daca esti de exemplu chirurg. Oamenii trebuie sa inteleaga ca boala ucide, nu medicu.

Spaga, medicul nu cere, rar cere si aceia sunt maziliti chiar de proprii colegi, insa medicul se complace astfel pentru a putea sa traiasc, poti trai cu 2000 lei salariu ? si ma refer la un trai decent, sa-ti permiti un concediu, nu un trai de la o luna a alta. La medic omul da, ca asa e obisnuit din vremuri vechi, doar ca atunci dadea un produs obtinut pe sub mana din magazin, acuma da un plic cu bani. Insa si plicul ala dat de 1 la cateva zeci de pacienti, multi o sa-l regrete, la privat pana nu achiti suta de lei, nici nu intri in cabinet.

E drept, sistemul de sanatate e extrem de disfunctional si va continua sa fie asa pana la liberalizarea asigurarilor de sanatate. Atunci oamenii care isi vor permite sa plateasca mai mult, se vor muta la privat, iar privatul va cauta sa angajeze spitale profesioniste, sa le plateasca in functie de performanta si doar atunci se va profesionaliza sis sitemul medical si se vor rezolva multe probleme.

Scuze de off-topic, n-are deloc treaba nici cu tematica forumului si nici cu topic-ul deschis aici :)
Morningstar
User Junior
User Junior

Anterior

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj