Net upc

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde kytycat » 23 Sep 2014, 17:59

Buna seara all,poate sa imi recomande cineva va rog(cine si are upc)un pachet bussines de la upc cu care sa pot lucra si pe streamate si pe jasmin?eu nu ma pricep la viteze si as vrea sa le spun exact ce imi trebuie,momentan am nextgen tot bussines dar are multe pierderi de pachete si nu sunt multumita de ei.nu am mai avut net de la upc niciodata si orice parere,sfat e binevenit. :D.momentan lucrez doar pe streamate dar pt orice eventualitate vreau banda sa pot tine aceste doua site-uri.viteza de la nextgen in speedteste e mai mult decat buna mai jos de 80 downl si 80 upload nu am dar nu pot viziualiza nici un videoclip hd in 1080 pe youtube cu ea ca merge cu intreruperi .
kytycat
User Junior+
User Junior+

Mesajde readyforyou29 » 24 Sep 2014, 14:41

Problema cu videourile pe youtube poate sa fie si de la pc.
readyforyou29
User Activ
User Activ

Mesajde kytycat » 24 Sep 2014, 16:13

am atasat si doua speeteste unul pe romania si altul pe usa.
am testat pe 2 pc-uri si problema persista, nimic nu mai e hd la orice ma uit inclusiv site-urile livejasmin si streamate.am instalata ultima versiune de adobe flash player si driverul de la placa video.nu e prima data cand am probleme cu nextgen si de fiecare data a fost de la ei problema doar ca acum vitezele sunt bune doar teoretic ,practic nu prea.orice site,orice pagina vreau sa vizionez trebuie sa astept 1 minut pana se incarca toata, sau chiar mai mult la unele siteuri externe ,la viteza aia ar trebuie sa se incarce instant,sau ma insel?
http://www.speedtest.net/my-result/3783953032
http://www.speedtest.net/my-result/3783971529
kytycat
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 24 Sep 2014, 22:43

kytycat scrie:am atasat si doua speeteste unul pe romania si altul pe usa.
am testat pe 2 pc-uri si problema persista, nimic nu mai e hd la orice ma uit inclusiv site-urile livejasmin si streamate.am instalata ultima versiune de adobe flash player si driverul de la placa video.nu e prima data cand am probleme cu nextgen si de fiecare data a fost de la ei problema doar ca acum vitezele sunt bune doar teoretic ,practic nu prea.orice site,orice pagina vreau sa vizionez trebuie sa astept 1 minut pana se incarca toata, sau chiar mai mult la unele siteuri externe ,la viteza aia ar trebuie sa se incarce instant,sau ma insel?
http://www.speedtest.net/my-result/3783953032
http://www.speedtest.net/my-result/3783971529

Problema pare a fi de la pc .Nu ai specificat ce CPU ai /RAM.Oricum sa stii ca testul pe serverul de CN nu e relevant - adica e foarte bun netul acolo -numai ca servere de sites si membrii nu vor veni prin CN.Totusi LJ ar trebui sa zbarnaie , nefiind distanta prea mare pana-n Budapesta .
La cel de NY ai pingul mare .Degeaba ai 28 upload daca ai ping mare .Un abonament garantat cu Upload de numai 5 dar cu ping mic ar fi mult mai bun .
Adica nu mereu e bun sa fie mult , trebuie sa mai fie si de calitate uploadul.
Totusi tu spui acolo si de videoclipuri ,adica e vb (si)de download .Chiar si de calitate mai proasta download-ul asa maricel nu ar trebui sa puna probleme la o amarata de vizionare pe youtube , de aia banuiesc ca e vb si de Pc /OS/configurare etc

P.S. Acum am observat :La ambele teste ai down -up aprox simetric .Cel putin se straduiesc sa ti-l livreze simetric :wink: .Mai rar am intalnit .90% din ISP-isti i-ti da Up mult mai mic chiar daca e perfect calitativ (garantat si cu ping mic ,sa zicem )
P.S. "Calitatea " upload-ului o vezi facand un pingtest tot de pe site-ul ala .Undeva sus in pagina e .
Acolo vei primi detalii despre calitatea lui :Grade A,B,C samd .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj