Monitorul ideal

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Andreea. » 16 Mai 2015, 16:15

Care este marimea ideala pentru un monitor de vdc? De ce alte aspecte trebuie sa tin cont in achizitionarea unui monitor? Si niste exemple de monitoare "ideale"

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca a mai fost o intrebare similara. Am folosit functia cauta dar nu am gasit ce aveam nevoie. :oops:
Andreea.

Mesajde GlamourFoto » 16 Mai 2015, 23:51

Andreea. scrie:Care este marimea ideala pentru un monitor de vdc? De ce alte aspecte trebuie sa tin cont in achizitionarea unui monitor? Si niste exemple de monitoare "ideale"

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca a mai fost o intrebare similara. Am folosit functia cauta dar nu am gasit ce aveam nevoie. :oops:

Buna Andreea bine ai venit pe forum, am sa incerc eu sa iti dau un raspuns bazat pe cunostintele acumulate de-a lungul timpului,

Cateva din caracteristicile pe care consider ca ar trebui sa le aibe monitorul,
- in primul rand marimea recomand cel putin 22 inch un 24 este ideal, datorita marimii ai spatiu suficient sa deschizi mai multe ferestre fara sa te inghesuii,
- sa aibe un stand care sa iti permita sa il ridici lasi rotesti fara prea multa greutate ( asta ajuta daca te misti in timp ce faci show )
- recomand sa fie dell / samsung ( personal nu am avut probleme cu nici una din aceste firme nu spun ca altele firme nu sunt bune, eu prefer dell ar mai fi lucruri de mentioant care nu te ajuta pe tine si creste pretul de achizitie cum ar fi panel isp )

Inainte de a te hotara cu privire la un monitor sau altul trebuie sa te gandesti unde va fi pozitionat comparativ cu locul unde vei lucra ( daca vei lucra dintr-un pat, sau in cine stie ce alta parte ) sunt persoane care efectiv folosesc tv montat pe perete scutesc spatiu etc etc.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Andreea. » 17 Mai 2015, 07:46

Multumesc Glamour! Ar trebui sa fie LED sau LCD?
Andreea.

Mesajde Smart » 17 Mai 2015, 09:35

Conteaza foarte mult spatiul pe care il ai la dispozitie. Dupa cum a spus si Glamour momentan 24" ar fi dimensiunea "perfecta" . Eu personal 27" inchi daca mergi pe varianta de monitor sau 32" daca vrei tu TV si ai spatiu mare. Avantajele le are monitorul clar: unghiuri de vizibilitate mai mari, posibilitatea de a lua unul care are un picior mai complex si il poti aseza cum vrei, calitatea imaginii net superioare. Daca ai o camera medie eu as recomanda un Dell de 27" , sa fie un model cu picior "flexibil" , IPS si mai ales dupa ce il cumperi sa gasesti pe cineva sa til calibreze.
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde GlamourFoto » 17 Mai 2015, 10:13

Smart scrie:Daca ai o camera medie eu as recomanda un Dell de 27" , sa fie un model cu picior "flexibil" , IPS si mai ales dupa ce il cumperi sa gasesti pe cineva sa til calibreze.

Acum spunei si pretul la care sa se astepte :) atata timp ca nu spune un buget in care sa se incadreze incerc sa recomand lucruri mai accesibile. (nu de alta dar cand adaug aceste elemente 27 isp dell rez automat te gandesti la 2560 x 1440 = 3000 ron )

Andreea spune-ne cati bani esti dispusa maxim sa cheltuiesi cam cat de mare este camera din care lucrezi si cat de departe ai sa stai de monitor ;) si iti putem face cele mai bune recomandari,

Spor acolo.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Smart » 17 Mai 2015, 12:48

Nu ii trebuie "U" ... 1080P cu de toate ca shaorma 1200 ron...si e deja mai mult decat ii trebuie... Sa il calibreze doar... Banuiesc ca nuo intereseaza cat % din rgb reda :D
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 17 Mai 2015, 21:42

Andreea@ a intrebat doar cu ce masina poate ajunge de la Bucuresti la Brasov :lol: ! Fara sa mai precizeze pentru cate persoane /cat de repede /cat de sigur /cat sa o coste transportul ....

Baietii au venit cu variante :

1.Ferrari ( vei calatori ca gandul ) .

2.Mercedes Class S ( vei calatori confortabil ) .

3. Jeep ( vei avea tractiune 4 x 4 permanent, la nevoie poti continua drumul pe aratura ) .

4 . Hummer ( te vei simti ca un traficant de culoare ,iesit la plimbare prin LA ) . :wink:

5. Humvee ,varianta US Army ( te vei simti ca in Irak , geam blindat de 8 cm grosime, cauciucuri RunFlat , se poate trage asupra ta cu armament usor , timp in care poti scoate limba la ei ) . :lol:

Andreea@ , spune-ne si la ce vrei sa asortezi acel monitor . Ca daca ar fi vorba de un singur site ,cum ar fi visit-x de exemplu ,care deshide si el o ferestruica liliputana de 10 x 10 cm ,nu cred ca merita sa dai pe el ,cat pe un laptop .Te poti si speria , vazand ditamai monitorul de 27 inches ,cat o pajiste inflorita si intr-un colt minuscul , sa fie site-ul tau stingher :visit-x :lol: .

Alta ar fi situatia sa lucrezi pe 6-10 sites , sa zicem si sa vrei sa le ai lejer pe toate in fata ochilor ,fara sa fii nevoita sa le pui una peste alta sau sa le cobori in bara (ferestrele) . Aspectul si forma monitorului e doar pentru tine . Pentru membrii conteaza Pc/webcam/lumini/net .Parerea mea fiind ca , mai inainte de a-ti achizitiona un monitor care sa coste si sa arate cat o garsoniera :) ,sa verifici daca nu cumva celelalte componente nu ar trebui sa beneficieze de ceva upgrates .

Asteptam detalii ... :wink:

P.S Monitorul ideal, fiind la fel ca si cu "masina ideala" .E cea pe care ti-o poti permite . Am adauga noi -tinand cont - ...si de nevoile de deplasare .In sensul ca nu trebuie sa-ti cumperi o basculanta de 16 tone ,daca cel mai mare bagaj al tau intr-un an , este jumatatea de porc luata de la parinti cu ocazia Sarbatorilor de iarna, right ? :lol: :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 19 Mai 2015, 23:30

Haaaaaaaaaai Andreea@ ! ... :)

Hai cu marimile ideale !!
Pai ce facem aici ? Strarnesti baietii ,dupa care ii lasi balta cu explicatiile ?

Hai ,sa ne spui de ce vrei monitor mare !! :wink:

looooooool
googlefun
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice