MFC - International Wire (Bank) Transfer - USD to RON ???

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde TzapInferno » 22 Oct 2012, 14:10

Salutare tuturor. Stiti cumva daca, prin metoda de plata "International Wire (Bank) Transfer", banii pot fi primiti intr-un cont bancar ( la BCR in cazul de fata ) cu currency-ul in RON ? Adica daca pot fi primiti USD intr-un cont in RON ? Dupa cum bine stiti, MFC-ul da banii pe 1 si 16 ale lunii, e deja 22 si banii inca nu sunt pe card, fiind primul payment cu care am de-a face folosind aceasta metoda sunt deja putin ingrijorat. Vor intra oare banii in cont, si daca da... cam cand ? Sau se vor intoarce inapoi fiindca trebuia sa fie contul cu currency-ul in USD, lucru despre care nu stiam si de altfel nici macar nu esti atentionat undeva atunci cand alegi aceasta metoda de plata ?

De asemenea mentionez ca am incercat sa gasesc un raspuns cautand mai intai pe forum prin alte topicuri cu probleme similare, insa din pacate dupa aproape 1 ora de cautat nu am ajuns sa gasesc informatia dorita. Multumesc anticipat !
TzapInferno

Mesajde cobra1981 » 22 Oct 2012, 14:24

Salut

Am patit si eu chestia asta in trecut...sunt banci la care merge(ING) dar la BRD,Transilvania (stiu sigur) ca nu merge...ce ai de facut: banii sunt in standby si trebuie sa mergi la banca sa le explici situatia.la tine a trecut ceva timp deci nu stiu daca mai sunt "pe acolo" :) La mine a mers ca am ajuns mai repede cu o zi mai repede decat banutii,stiau de problema si au facut ei setarile ce trebuiau facute.Sau banuiesc ca poti sa vb si cu cei de la site sa le explici caci cel mai probabil banii se vor intoarce la ei.

Bafta :)
cobra1981
User Avansat
User Avansat

Mesajde TzapInferno » 22 Oct 2012, 15:29

Eu chiar nu inteleg o chestie. Daca nu merge, chiar si la cateva banci nu la toate, de ce nu scrie undeva cand alegi payment method-ul chestia asta ?! Adica pe bune, eu de unde era sa stiu... ca la unele banci merge, la altele nu, si probabil ca fix la BCR se intampla sa... NU ?! Le-am trimis mail din nou celor de la MFC, astept sa vad ce-mi spun, maine se face o saptamana de cand a fost trimis paymentu' de pe 16, singura mea consolare e ca mai departe o sa vina pe Payoneer unde sigur nu vor mai exista probleme...
TzapInferno

Mesajde cobra1981 » 22 Oct 2012, 15:45

Eu zic sa te duci si la banca...poate sunt acolo te asteapta :)depinde mult si de banca si de oamenii de acolo
cobra1981
User Avansat
User Avansat

Mesajde TzapInferno » 03 Noi 2012, 13:11

Am fost la banca de vreo 3 ori si am sunat la banca tot de vreo 3 ori. Niciodata nu am primit vreo informatie concreta referitoare la acest transfer, gen "Da, intr-adevar s-a incercat un transfer dar n-a putut fi efectuat datorita faptului ca aveti contul in RON iar suma de bani ce se dorea a fi transferata in contul dvs. era in USD !" sau ceva de genul, orice, nu am primit absolut nicio informatie utila, doar ca in principiu nu merge sa primesc USD pe cont deschis in RON, atat si nimic mai mult. Intre timp au trecut 17 zile de pe 16 Noiembrie si inca nu s-a rezolvat, MFC-ul tot zice ca banii nu s-au intors ( !!! ) si ca nu pot face nimic in acest sens decat sa astepte. Eu personal sunt sictirit in ultimu' hal, le-am trimis pana acum vreo 6-7 mail-uri destul de lungi mai toate si nu mi s-a spus iar mai nimic concret, adica sa mi se dea macar o explicatie in acest sens. O sa descriu pe larg in alt thread fiindca vreau sa deschid unul general pe tema problemelor intalnite cu payment-urile de la MFC, in scopul de a servi ca "punct de informare" pentru toata lumea care are probleme din acest punct de vedere.
TzapInferno

Mesajde cobra1981 » 03 Noi 2012, 15:14

Da..din fericire eu am dat peste oameni foarte ok la aceea banca....era Alpha Bank daca bine mai tin minte...pur si simpu indiferenta lor a fost de vina...nu are cum sa nu vada ca transferul a fost facut...asta in caz ca cei de la Mfc nu au facut plata,ceea ce imi vine greu sa cred...
Sper sa se rezolve :) bafta in continuare
cobra1981
User Avansat
User Avansat

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj