Mesaj la 3 ani de AWSummit

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 02:16

Astazi este o zi care trebuie sa fie cel putin amintita , daca nu chiar sarbatorita . Pe 6 februarie 2014 avea loc , la Predeal , prima editie AWSummit .

Pana la acel moment nu existau evenimente dedicate comunitatii noastre , a celor care activam in aceasta industrie , pe cat de profitabila , pe atat de frumoasa si interesanta . Intotdeauna , la intrebarea "eu de ce nu reusesc sa fac bani" , am raspuns foarte simplu : "pentru ca nu indragesti ceea ce faci" .
Indiferent cate intrigi s-au strans in jurul evenimentelor organizate de Romani , sunt laudabile eforturile pe care acestia le depun , enumerand aici , in ordine cronologica , Live Cam Awards , Bucharest Cams , si in curand Bucharest Summit .

Imi aduc aminte ca am primit un newsletter de la TES , undeva in ianuarie - februarie 2014 , cu intrebarea ce seminarii sa mai puna pentru evenimentul de la Barcelona din acel an . Le-am raspuns si le-am sugerat cat mai multe despre Live Cams . A fost atunci un schimb de emailuri , pentru ca aveau "ingrijorarea" , justa , ca nu vor participa foarte multe modele si studiouri . S-a facut promisiunea ca voi face eforturi sa fie cat mai multe , iar Andreas a promis ca va deschide Live Cam Day incepand cu Praga 2014 daca se va dovedi un succes . Si asa a fost , pentru ca au existat doi oameni care au convins foarte multi sa mearga la Barcelona , subsemnatul si Alexandra (Live Cam Awards) . Si daca imi aduc bine aminte , peste 50 de romani au participat la acea editie TES .

Anterior , ultimul TES avusese loc la Budapesta , in septembrie 2013 , unde eram doar o mana de Romani : Felix , Sebi , Ionut , Alexandra , Markus , Octav (Paxum), Alex (Hot Cam) . Imi cer scuze daca am uitat pe cineva , dar cam astia eram . Sigur ... mai erau romani acolo , diversi programatori sau reprezentanti ai unor companii care nu aveau legatura cu Live Cams .

Primul AWSummit a aratat ca se poate ca aceasta industrie sa fie si sa functioneze si altfel . Din nefericire , entuziasmul enorm care a existat la vremea respectiva a "mascat" faptul ca nu ne cunoasteam mai deloc intre noi . Si atunci, in urmatorii ani , s-au facut foarte multe greseli copilaresti . Imi aduc aminte ca imediat dupa Predeal au iesit la suprafata subiecte majore , precum asociatie , sindicat , "grupul celor 10" si multe alte proiecte care , desi in esenta erau bune , au cunoscut un "esec" rasunator . Acest esec il pun fix pe umerii faptului ca nu ne cunosteam foarte bine intre noi , ca evident era suficient ca unul din 10 sa aibe alte interese incat sa incline deciziv balanta (chiar daca ceilalti 9 erau bine interesati) . In mod logic , intre acesti oameni (printre care si subsemnatul) a existat o scindare , relativ ireparabila .
M-as fi bucurat daca aceasta scindare ar fi adus oricui glorie si bani . Din pacate sunt doar orgolii , de cele mai multe ori de doi bani , care nu aduc nimic constructiv si pozitiv , nici pentru cei care le emana , nici pentru industrie in general .

Un bun prieten (la vremea respectiva) imi spunea sa dau oamenilor recunostinta , premii , premii onorifice , si alte asemenea . Am refuzat astfel de jocuri . Oamenii cu principii serioase nu sunt intotdeauna cei mai simpatici . Nu-mi doresc sa fiu simpatic si "adulat" . Imi doresc in schimb sa ofer un produs , AWSummit , unde oricine poate sa faca business serios , si un altul , AW-Awards , unde premiile sa fie pe bune , atat cat se poate . Iar prin acest "atat cat se poate" a nu se uita ca nu se poate face o comisie independenta , totul e pe voturi . Nu poti "reprosa" ca nu ai castigat cand nu participi , sau nu faci nici cel mai mic efort de a obtine voturi (social media , etc) . Imi aduc aminte cu placere ca pentru eventul din 2016 au fost foarte multe fete care postau zi de zi pe twitter , inclusiv filmulete , in care le cereau membrilor sa le voteze .

Acest spirit de a urina practic (scuze de expresie) pe munca altora , a mea , a celor care participa , a castigatorilor de la Awards , etc. nu este deloc un pas inainte pentru aceasta comunitate . Desigur ca inteleg pe deplin toate orgoliile , dramele , frustrarile , apartenentele , dorintele , dar acestea nu justifica aruncatul cu noroi in munca altora .

S-a vorbit mult , in schimb eu personal nu am lipsit de la niciun eveniment , indiferent de cine a fost organizat , si nu am comentat niciodata negativ munca altora . Daca cineva poate sa afirme contrariul , sa o faca ! Da , aici includ subiectul Lourdes , pe care unii il tot scot din camara la fiecare ocazie . Nu am spus niciodata ca Lourdes nu este un brand , ca nu are realizari sau orice altceva . Am cautat topicul respectiv , dar nu-l mai gasesc . Chiar mi-as dori un link catre el .

Anyway ...

Asadar , la 3 ani de la primul AWSummit , fac un apel la liniste . Reconcilierea e un cuvant prea mare si poate imposibil de realizat in unele cazuri izolate (ca numar) , dar consider ca linistea si respectul pentru munca fiecaruia , indiferent de rezultate sau efecte , e un must intr-o comunitate care se doreste civilizata , construita pe competente , si in care valorile se obtin prin rezultate , nu prin vorbe dulci . Fac acest pas si intind aceasta mana pentru ca ador ceea ce fac , indragesc aceasta industrie , si imi doresc ca intreaga comunitate sa evoluieze .

In incheiere tin sa le multumesc tuturor celor care au facut posibil AWSummit , prin sponsorizarile facute (cel putin prima editie a fost in intregime sponsorizata si sustinuta de studiouri) , prin aportul de continut (speakeri , prezentari , seminarii) , si nu in ultimul rand , prin participare .

Alex
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde SAD^^EYES » 06 Feb 2017, 08:39

Felicitari Alex, personal voi fi mereu aproape de tine atat timp cat se va face ceva constructiv si nu distructiv. Pentru mine intalnirea de la IDM Club va fi momentul memorabil si chiar un pas cheie care a declansat evenimentele.

Bafta acolo si la cat mai multe AWSummits :)

Voi pune acest topic sticky.

Cu stima, Ionut
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde BrattyPrincess » 06 Feb 2017, 10:26

Eu consider că pasul spre reconciliere trebuie făcut în nume personal, nu în numele AWSUMMIT. Nu cred că este om aici care să aibă ceva cu acest eveniment, trebuie să fii cel puțin nebun să contești un eveniment pe care noi toți l-am susținut și ni l-am dorit atât de mult.
Iar pentru reconciliere în nume personal deși lista e lungă, exista varianta telefonului, dacă asta se dorea și nu altceva, nu cred că e nevoie să ne apucăm să scoatem din traistă aici pe forum chestii personale iar. Too much drama in Romania these days :)
În ceea ce mă privește, Live Cam Awards nu este în absolut nici un conflict cu AWSUMMIT, din contră, AWSUMMIT a fost recunoscut ca Best Live Cam Event 2 ediții la rând în cadrul Live Cam Awards.
Însă din partea mea ca om, Alexandra, da, reconcilierea este imposibilă pentru că la mijloc a fost o PRIETENIE, sau cel puțin așa am considerat-o eu la acel moment, însă poți fi sigur că niciodată nu a existat tensiune din partea mea pe partea de business, din contră am evitat să răspund oricăror provocări sau apropo-uri aici pe forum, și nu au fost puține, ceea ce voi face în continuare, asta fiind singura mea intervenție pe acest topic. Repet, există telefoane, acum depinde și care e miza acestui topic :)

Dimineață plăcută!
BrattyPrincess
User Avansat
User Avansat

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 11:46

Ma citez pe mine , nu pe AWSummit :)
Reconcilierea e un cuvant prea mare si poate imposibil de realizat in unele cazuri izolate (ca numar) , dar consider ca linistea si respectul pentru munca fiecaruia (...)

Subliniez cazuri izolate , foarte putine la numar . Sper ca nu se doreste sa se dea prea mare importanta si proportie unor situatii pe care le poti numara pe degetele de la o mana (lista nu e asa de lunga pe cat sugerezi , iar din punctul meu de vedere , sau din partea mea , contine un singur nume) . Nu , nu-mi doresc reconciliere cu o anumita persoana , s-a barfit prea mult si personal in anumite situatii , dar imi doresc sincer ca aceste barfe si vorbe sa inceteze , si fiecare sa-si vada de drum , cu sau fara un "Buna ziua" de politete .
Putem sa ne dam cu parerea despre produsele fiecaruia (studiouri , evenimente , modele , whatever) , si indiferent de parere , buna sau rea , e o chestiune / opinie profesionala . Cand coboram nivelul la chestiuni de ordin personal , cum bine sti Alexandra ca s-a intamplat (nu te arat pe tine cu degetul , chiar nu am auzit vre-odata ceva venit de la tine , dar sti bine despre cine si despre ce vorbesc) atunci nu mai este deloc OK .
Oricum , daca mi se permite o gluma (nu o ironie , a fi citita strict ca o gluma) , anul asta vin la Barcelona cu banane ... nu de alta , dar daca li se face foame unora , sa nu fiu luat la bataie :)

Am spus si imi asum ca orgoliile sunt copilaresti . De ambele parti . PUNCT ! Eu am renuntat la aceste orgolii , pentru ca le-am depistat a fi pur si simplu ... fara rost . Sper ca si restul sa o faca ... si sa-si admita greselile ce le-au facut . Cine ma cunoaste , si nu sunt putini , stiu ca nu sunt un nebun care sa se certe ... fix de nebun cu oamenii . Greseli au fost de ambele parti , in toate "disputele" ce au avut loc in mod special aici pe forum . A nu admite aceste lucruri ... e grav . Ar suna a narcisism , a oameni impecabili , care nu gresesc niciodata . N-ai cumsa mai bagi in seama asa ceva ... daca asa ceva exista . Eu nu cred , ramane de vazut .

În ceea ce mă privește, Live Cam Awards nu este în absolut nici un conflict cu AWSUMMIT, din contră, AWSUMMIT a fost recunoscut ca Best Live Cam Event 2 ediții la rând în cadrul Live Cam Awards.

Le multumesc si pe aceasta cale celor care ne-au nominalizat si votat , si speram sa o faca si in 2017 .
Ne-am (ca suntem mai multi sub AWSummit) simtit onorati de distinctie si ne-am bucurat , am participat la ambele gale si vom participa si in 2017 . Te asteptam si pe tine cu mare drag la AWSummit .

acum depinde și care e miza acestui topic

Miza este simpla . Imi asum in mod responsabil greselile , indiferent daca si ceilalti o vor face sau nu . E un semn de maturitate si atat . Nimic ascuns . Consider ca la 3 ani de la primul AWSummit , e momentul ca , din nou , piata de videochat sa aibe un vibe nou , pozitiv , lipsit de conflicte absurde , de replici taioase , de priviri , si de certuri pe forumuri . Iar asta consider a fi o miza majora .
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde BrattyPrincess » 06 Feb 2017, 14:01

Revin deoarece mi se pare că mesajul meu nu a fost înțeles. Reconcilierea pe care o susții, sau fie și numai încercarea ei, trebuie să aibă loc la nivel personal, nu este nevoie să aduci în discuție AWSUMMIT, nici să ne repeți obsesiv cu fiecare ocazie istoricul și cum a început totul, îl știm cu toții, nu a uitat nimeni, și de asemenea, nu îți contestă nimeni meritele. Ce mai știm unii dintre noi, este și puțin marketing, unde te învață să aplici tehnica reconcilierii când ești într-un impas de imagine. Ai fost sfătuit foarte bine, iar dacă a fost din proprie inițiativă, și mai bine, doar că ai aplicat greșit. Teoria o știm toți, practica ne omoară. Nimeni, dar absolut nimeni, nu are nimic cu acest eveniment, deci menționarea AWSUMMIT nu își are rostul nicăieri în acest topic.
Mi-am permis să "sugerez" că lista de persoane este lungă și susțin asta, fără a mă declara avocatul cuiva, doar că vezi tu, fiecare dintre noi știm minim 4-5 persoane pe care tu le-ai tratat cu aroganță, ba pe unele chiar jignit public, strict la asta mă refer, aici ai de lucrat dacă întradevăr vrei reconciliere și nu doar topicuri aiurea.
Ai o fractură de logică severă, din ultimul tău post eu am înțeles cam așa: vreau reconciliere, dar nu sunt certat cu nimeni, doar cu o singură persoană, cu care nu vreau să mă împac. Asta mă face să mă îndoiesc de adevăratul scop al acestui topic, de aici întrebarea, care e miza de fapt? Ai vrut să ne reamintești istoricul AWSUMMIT la ceas aniversar sau îți dorești cu adevărat să rezolvi niște animozități strânse de-a lungul timpului? Hotărăște-te, te rog.
BrattyPrincess
User Avansat
User Avansat

Mesajde SAD^^EYES » 06 Feb 2017, 14:15

Să fie pace, zic!!!
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde Y.E.S Studio » 06 Feb 2017, 14:42

Bună ziua tuturor! Îmi pare rău că până acum nu am avut activitate pe acest forum însă din motive personale am ales să nu mă exprim sub nici o formă pe nici un canal social. Însă azi din pură coincidență am intrat și am văzut acest frumos topic scris de Alexiss.

Gestul tău de împăcare dacă este luat ca atare pot spune că este chiar interesant, însă pe măsură ce citesc îmi dau seama că Awsummit își cere iertare, nu A***** G******...iar dacă ar fi luat mesajul mai la obiect, nici măcar nu își cere iertare, ci pur și simplu ne face un apel la liniște.

Tradus...”hai nu mai vorbiți nimic de nimic va rog”.

În 2014, cum ai zis în multe interviuri, ai plecat zile întregi prin țară ca să vorbești face to face cu oamenii, să le propui un proiect și mai apoi ca să îi inviți să participe la summitul din Predeal. Cum în 2014 ai reușit să faci asta .. e ciudat că în 2017 să te folosești de un forum pentru „impacare”.
Mai mult de atât.. te contrazici singur. Spui că vrei împăcare , dar tu nu ești certat decât cu o persoană.. cu care nu vrei împăcare. :wink:
Exact cum a spus și Alexandra e ciudat când tu pui Awsummit în fața problemelor tale personale, nimeni nu este certat cu summitul, după cum ai văzut au fost prezenți și acea "mână de oamenii" cu care tu ai ceva de împărțit.

Distanța între tine și acei oameni este de câțiva kilomentri sau chiar metri, dacă nu cumva eu aș fi acea persoană cu care vrei să te împaci, dar totuși nu vrei. Dar sincer nu cred pe motiv (că să te citez) „ eu sunt pătrățică rau” asta înseamnă că nu contez pentru nimic.

"Așadar, la 3 ani de la primul AWSummit , fac un apel la liniște .”

Liniște ai, sunt sigură, și liniște ai avut întotdeauna, de la noi toți ăștia care cândva te-am susținut, care am pus suflet în tot ce a însemnat ALEX, și care am respectat tot ce a făcut ALEX. Reconcilierea pe forum nu cred că mulțumește pe nimeni, reconciliere pentru Awsummit cu atât mai puțin nu mulțumește pe nimeni. Însă, real, un moment de calmitate și stat la masă cu acea „mână de oamenii„ unde să înțelegi și să asculți păreri pro și contra, poate ar conta pentru cineva.
Îți urez un 2017 plin de împliniri sufletești, de realizări ( revelații), și de liniște ție dar și liniște din partea ta pentru alții.

Alina
YES STUDIO
http://www.yesstudio.ro

Cod: Selectaţi tot
Editat de Admin - SAD^^EYES - scos nume de persoana fizica - va rog nu mai postati date personale ale altor persoane. Multumesc!
Y.E.S Studio

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 14:56

Intr-un fel ai dreptate Alexandra , sunt in criza de imagine . Pe de alta parte nu ai dreptate , pentru ca nu am cautat niciodata imagine , recunostinta , adulatie , bla bla , etc etc. E a 3a oara pe topicul asta cand repet asta , si a nu stiu cata oara in ultimii ani .

Nu , lista de persoane este scurta , 4-5 despre care am tot vorbit . Din acesti 4-5 insi , doar cu unul nu o sa-mi dau "buna ziua" , in rest e loc , daca se va considera ca e loc . Citeste mai cu atentie inainte sa te repezi in tastatura , si da , inainte sa faci pe avocatul altora . Lasa-i sa spuna singuri daca i-am suparat cu ceva si rezuma-te sa vorbesti despre tine , nu despre altii .

tratat cu aroganță, ba pe unele chiar jignit public

Pana una alta , pe tine nu cred ca te-am tratat nici cu aroganta , nici nu te-am jignit , si prin urmare iti cer sa nu vorbesti in numele altora . Iar daca te-am tratat cu aroganta , te-am jignit cu ceva pe tine sau business-ul tau , atunci astept sa vorbesti despre asta . Chestii de genul "vorbeste lumea" , "mi-a zis mie lumea" , "stiu eu ca" ... astea sunt tehnici de manipulare , ca nu esti singura care cunoaste marketing .

In continuare fac apel la liniste , la calm . Sa iertam dar sa nu uitam , sau sa uitam dar sa nu iertam . Cum vrei tu , dar liniste sa fie . Eu cel putin incerc , aparent reactiile la mana mea intinsa sunt negative . Nu-i o problema , nu mi-am facut obligatoriu un scop in viata din treaba asta , desi consider in continuare ca daca se pune hold pe barfe si rautati , care nu ajuta pe nimeni , putem munci linistiti , putem face - fiecare pe drumul lui - lucruri minunate (nu ca pana acum n-am fi facut , nu ?) .
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 15:07

AWSummit nu are o problema , cum nu are nici Alex , si orice om care citeste ce am scris , intelege ca amestecul de nume , sau apelul lui Alex , vine la 3 ani de la prima editie , cea de la Predeal . Restul de amestecuri , cine isi cere scuze , cine cu care se impaca , si alte rastalmaciri , nu-si au rostul decat de a da alt sens discutiei . Nu functioneaza , cel putin nu pentru oamenii care citesc fara sa aibe sentimente negative fata de subsemnatul :) .

Nu , acea persoana despre care vorbesc , cu care nu mi-as da "buna ziua" este de sex masculin , foarte activ pe acest forum . Restul sunt 4-5 persoane , printre care YES Studio nu se afla , cu care e posibil orice . Dar in toate cazurile , apelul meu la liniste si calm ramane valabil .

Si sa raspund la o provocare aruncata in text , YES Studio , vorbiti profesional ce vreti voi , asa cum o poate face oricine . Criticati sau laudati , dupa cum considerati si simtiti , AWSummit , NightProwl , etc etc , dar viata mea personala nu cred ca va priveste . Despre asta am rugamintea sa faceti liniste .

PS: ma adresez YES Studio si nu Alina , pentru ca nu recunosc stilul de a scrie . Stilul Alinei e ... diferit .
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde Y.E.S Studio » 06 Feb 2017, 15:36

alexiss scrie:
PS: ma adresez YES Studio si nu Alina , pentru ca nu recunosc stilul de a scrie . Stilul Alinei e ... diferit .

Nu știu ce stil crezi tu că am, însă pe mijloace private crede-mă că și tu ai alt stil. Eu nu am vorbit în numele YES Studio. Mă repet ... cu toate că nu înțeleg de ce ar trebui să mă repet.
Eu Alina Gheorghe, nu am nici o treabă cu Awsummit, Nightprowl etc. Eu ce am scris sus este îți adresat ție, Alexandru. Nu este nici o provocare în text, iar îți faci scenarii, eu am zis doar că un om când știe că vrea împăcare , nu postează pe forumuri .

„Restul sunt 4-5 persoane , printre care YES Studio nu se află , cu care e posibil orice .”

YES Studio nu este o persoană, YES Studio este un brand , o echipă... nu vorbim aici de bussines-urile fiecăruia nu?

„,dar viața mea personală nu cred că vă privește .”

Total de acord cu asta, însă iar sunt în dilemă.. cine vrea împăcare? Awsummit sau Alex, aici este vorba de „viata personala”, a nu se înțelege viață de familie etc.

PS: Nu mai subestima oameniii și nu mai crede că ştii tot despre ei. Poate ai avea surprize mult mai plăcute dacă ai fi mult mai umil.
Y.E.S Studio

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 16:00

Mai umil decat sa intinzi o mana ,sa-ti pui praf in cap , sa admiti ca s-au facut greseli , ca au fost orgolii fara sens ... nu stiu . Ce-ar trebui mai mult de atat ?
Dar aparent orgoliile au disparut doar din partea mea . Mult succes , astept de la voi lucruri punctuale daca aveti sa-mi reprosati , nu va suparati cand va spun ca bateti campii pe langa subiect ... dar voi deja stiti asta , insa intentiile voastre sunt departe de reconciliere .

Fac un apel la oameni care au facut un subiect si o gluma din viata mea personala / privata , de cea mai joasa speta , fara ca eu sa raspund cu aceiasi moneda . Din pacate , tot eu trebuie sa bag capul in pamant , sa-mi cer scuze , sa dau telefoane , sa stau la masa , etc. Cool ...
Imi cer scuze . E ok acum ?

Ma repet , la 3 ani de la un eveniment care a reprezentat oarecum o reconciliere , un restart al industriei , eu Alex fac un apel la liniste .
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde MARKUS » 06 Feb 2017, 16:18

La multi ani pentru AWSUMMIT si felicitari. Ai facut un summit frumos si reusit, asa cum ti-am spus-o atat tie cat si altora. Chiar ieri am realizat ca intr-un fel sau altul AWSUMMIT(cel putin ideea) s-a nascut la Radisson si tot Radisson o sa intareasca AWSUMMIT prin concurenta oferita :)
Nu am vrut sa ma bag in discutia asta, insa o parte a discutiei ma priveste direct. Stii ca acum cateva zile cand am venit din state, te-am sunat sa-ti explic ca multa lume are impresia ca eu cu tine am ceva personal. Si aceasta lipsa de asumare a spune cu cine ai probleme, nominalizand O PERSOANA DE SEX MASCULIN da curs multor barfe si lasa loc de interpretat. Dorinta mea este sa ma scoti si public din aceasta ecuatie, as cum ai facut-o si telefonic, pentru a fi sigur ca nu se lasa loc de interpretari !

Sunt multe persoane care tie ti-au gresit si carora tu le-ai gresit. Nominalizand o singa persoana, fara sa ii dai numele, lasi loc de interpretari.

In rest eu iti doresc mut succes cu summitul editii cat mai bune (exact asa cum ne-ai invatat si pana acum).
MARKUS
User Activ
User Activ

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 17:21

Salut Markus . Sub nicio forma nu e vorba despre tine . E clar pentru toata lumea despre cine e vorba , dar fac aceasta precizare si-ti raspund pentru a inlatura , exact cum spui si tu , orice suspiciune .

Noi am avut disputele noastre si intotdeauna le-am transat direct . Ne-am certat si ne-am impacat de destule ori pana acum incat sa intelegem amandoi cum functioneaza celalalt :) . Sper ca ne vedem la Barcelona si sa avem timp sa discutam cat mai multe subiecte interesante si constructive , asa cum sunt dispus sa am conversatii utile si constructive cu absolut oricine .
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 17:28

Separat ,

Markus , multumesc mult pentru urari , sper ca BucharestSummit sa fie de asemeni un succes , si o spun din tot sufletul , pentru ca :

a) sunt destul de bine ancorat in piata si nu am auzit nici macar o barfa , o jignire , o orice legata de mine - pe persoana fizica - , sau de evenimentul pe care il organizez . Asta , in zilele noastre , inseamna mult .
b) din ce am citit , avem aceiasi sursa de inspiratie : TES
c) competitia ma motiveaza in plus , sa fac lucrurile si mai bine , sa ridic nivelul cat mai sus . Competitia fair si pozitiva nu poate decat sa aduca un plus pentru ambele evenimente , cat si pentru industria din Romania , carora le sunt adresate ambele evenimente .

Mult succes .
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde TheUnderDog » 06 Feb 2017, 17:58

Buna Alex,

Probabil nu ar trebui sa dau niciun reply avand in vedere ca ma consider "neimportanta" in aceasta industrie si in general am preferat sa imi vad de treaba mea si sa nu fac valuri. Insa din moment ce nu ai nominalizat pe nimeni si ai vorbit la model general, prefer sa ma mint ca "iti pasa" si de sentimentele mele.

Recent mi-am luat block pe facebook de la tine deoarece am iesit la o cafea cu Alina(Y.E.S. Studio). Probabil te-ai simtit atins de postarea pe facebook unde am scris "Am iesit sa votam." Nu stiu sincer de ce te-ai simtit jignit de acea postare, intradevar era pe topic-ul conflictului legat de acel rating, insa din moment ce am vazut si parerea ta (postata public) si explicatia Alinei (oferita mie, personal), am concluzionat ca Alina a fost acuzata pe nedrept ca ar fi pus pe cineva sa iti dea rating prost. Astfel, am luat situatia la mod satiric, in niciun caz nu a fost spre a te batjocori sau altceva... Totusi tu ai lasat un comentariu prin care ne-ai jignit (indirect) si apoi mi-ai dat block.

Tot ziceai ca bussiness-ul nu se face pe simpatii si antipatii, eu cred ca exista multe dovezi care atesta exact opusul acestui fapt. Inclusiv din partea ta.
De exemplu, pe mine m-ai concediat (nici macar personal, desi angajarea ai facut-o personal) fix pe baza unei antipatii. Desi mie nu mi-ai spus niciodata in fata , ai spus-o altora. Desi cu 4-5 zile inainte sa fiu data afara, m-ai chemat in birou si m-ai intrebat "Tu ai zis ca nu vorbesti cu A* nu?" , eu ti-am raspuns ca vorbisem despre total altceva, nu despre munca si chiar m-am oferit sa iti demonstrez live. Ai refuzat apoi m-ai dat afara. As fi inteles daca nu ai fi fost multumit cu activitatea mea de trainer, insa eu renuntasem la a fi trainer si lucram ca model de aprox. o saptamana.
Spre a iti demonstra ca ce spun este adevarat, ma ofer oricand sa iti arat conversatii vechi intre mine si A* si intre mine si alte persoane in care aveam numai cuvinte de lauda de spus despre tine si Nightprowl. Bineinteles, nu cred ca te intereseaza cum nu te-a interesat nici atunci.
Ca sa vezi ca "Karma is a bitch", ai tinut aproape de tine (in perioada cat am lucrat impreuna) o persoana total nepregatita, care s-a demonstrat ca ti-a vrut chiar raul. O persoana care imi trimitea mie task-urile ce le avea de facut(date de tine) si eu i le faceam incat sa nu fii tu nemultumit de ea(am dovezi). Nu am avut nicio zi libera si aproape mereu stateam peste program. Am fost acuzata de X chestii, if you remember faptul ca nu recomandam fetelor tura de noapte dupa acea sedinta cand tu ai spus ca trebuie sa plusam putin pe angajari la acea tura. Tocmai in acea zi, manager-ul studio-ului ma certase ca le bagam pe gat fetelor de la interviu tura de noapte si nu toate faceau fata. Atunci mi-am dat seama ca cineva alimenta un conflict intre noi.
La fel cu sedinta foto, m-ai acuzat ca fotograful a fost nemultumit de atitudinea mea in conditiile in care eu am machiat modelul fiindca make-up artistul nu a putut veni, eu am umblat peste tot cu echipa sa retusez machiajul si sa le ajut cu tinutele si parul. Am vorbit si cu acel fotograf, mi-a confirmat ca niciodata nu a spus ca a fost nemultumit, dimpotriva! Tot atunci, manager-ul NP mi-a spus bravo, fotograful a spus ca i-a placut mult sedinta foto si aportul meu. Chiar a dorit sa renuntam la make-up artist si sa ma ocup eu. Dupa cum bine stii, am refuzat fiindca nu intra in atributiile mele si iscam un conflict cu acea persoana pe care o tot protejai tu si o ridicai in slavi. (Hai ca stii cine...E.)
Sa nu mai zic, cand aflam ca modelele aveau anumite probleme si se crea o tensiune destul de intensa, te sunam si iti spuneam (Vezi ca X are problema asta, te rog vorbeste cu ea). Imi raspundeai foarte agresiv ca de ce ma bag si de ce fac "barfa"(???) in conditiile in care ele ma sunau pe mine, iar eu nu eram in masura sa le dau un raspuns. Am dovezi si conversatii in acest sens.
Uite profit de aceasta postare a ta ca sa iti spun ce am pe suflet de ceva timp.
De altfel, mi-ai spus ca A* nu mai vorbeste cu mine fiindca nu mai lucrez cu tine si nu mai are ce informatii sa traga(alta dovada ca asta a fost motivul real al concedierii mele). Sa stii ca nu a fost frumos.
Nici pana in acest moment, nu inteleg exact ce am facut ca sa merit toate vorbele urate si defaimatoare la adresa mea. Chiar as vrea sa stiu, cu ce ti-am gresit Alex? Ma poti pune fata in fata cu oricine, niciodata nu am vorbit urat despre tine, niciodata nu te-am tradat in niciun sens, nu am discutat despre viata ta privata/personala. Am zis ca esti paranoic, am zis ca e lipsa de educatie sa postezi o reactie apoi sa dai block, am zis ca mi se pare foarte urat si neprofesional ca nu ai venit tu personal sa imi spui "Bai, eu te dau afara. Am impresia ca ma vorbesti pe la spate si nu pot eu sa scap de aceasta impresie."
Dar, repet...sunt sigura ca aceasta postare nu m-a inclus si pe mine. Daca vroiai reconciliere cred ca ma scoateai de la block, insa dupa cum am precizat, sunt mult prea neimportanta incat sa vrei reconciliere cu mine desi eu nu sunt certata cu tine. Am fost mereu prinsa la mijloc in certurile tale cu alte persoane.

In orice caz, iti doresc multa liniste sufleteasca. Nu stiu ce te-a facut sa iei aceasta initiativa , insa presupun ca ai fost dezamagit de cineva in care ai avut incredere, iar acest fapt te-a facut sa nu iti mai doresti conflicte. (o parere personala). Sa ai o zi frumoasa!
TheUnderDog

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 18:43

Buna Teo . Cred ca in afara de YES (sau poate gresesc , nu sunt chiar atat de bine informat) ai fost pe la toate studiourile de videochat din Galati . Gresesc ? Sau poate poti spune ca toate studiourile din Galati sunt sub cota ta de profesionalism ? Ar avea sens ...

Plecarea ta de la NightProwl a fost super discutata la momentul respectiv . Asa este ,am avut o discutie (nu un interviu) in care ai prezentat o serie de aptitudini pe care le detii . Ulterior am considerat ca prezentarea nu este chiar conforma cu realitatea si am decis inchiderea colaborarii . Nu ai facut niciodata ore suplimentare (din contra) si ai plecat cu cel putin 2 salarii in avans + Ioana :)
Consider insa in continuare ca ai unele calitati reale , dar esti inca tanara si lipsita de experienta . Tineretea nu e o boala , e o realitate . Daca vrei sa accepti o parere profesionala , pe care alta data o apreciai .

In ceea ce priveste facebook-ul meu si celelalte chestiuni personale , care nu au legatura cu viata profesionala ,permite-mi sa nu-ti raspund . Voi raspunde la oricine si la orice pe teme profesionale .

Banuiesc ca si tu tot intamplator ai intrat pe forum azi :) Toti cei care intra intamplator azi pe forum au tendinta sa vorbeasca despre chestiuni personale , si nu profesionale :)

In continuare intind mana cu prietenie . Prin chestiile astea de grup .... offf
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde Y.E.S Studio » 06 Feb 2017, 19:17

alexiss scrie:Buna Teo . Cred ca in afara de YES (sau poate gresesc , nu sunt chiar atat de bine informat) ai fost pe la toate studiourile de videochat din Galati . Gresesc ? Sau poate poti spune ca toate studiourile din Galati sunt sub cota ta de profesionalism ? Ar avea sens ...

Plecarea ta de la NightProwl a fost super discutata la momentul respectiv . Asa este ,am avut o discutie (nu un interviu) in care ai prezentat o serie de aptitudini pe care le detii . Ulterior am considerat ca prezentarea nu este chiar conforma cu realitatea si am decis inchiderea colaborarii . Nu ai facut niciodata ore suplimentare (din contra) si ai plecat cu cel putin 2 salarii in avans + Ioana :)
Consider insa in continuare ca ai unele calitati reale , dar esti inca tanara si lipsita de experienta . Tineretea nu e o boala , e o realitate . Daca vrei sa accepti o parere profesionala , pe care alta data o apreciai .

In ceea ce priveste facebook-ul meu si celelalte chestiuni personale , care nu au legatura cu viata profesionala ,permite-mi sa nu-ti raspund . Voi raspunde la oricine si la orice pe teme profesionale .

Banuiesc ca si tu tot intamplator ai intrat pe forum azi :) Toti cei care intra intamplator azi pe forum au tendinta sa vorbeasca despre chestiuni personale , si nu profesionale :)

In continuare intind mana cu prietenie . Prin chestiile astea de grup .... offf

Oribil topic, oribila reactie. Da intamplator am intrat azi cu mult dupa ce ai postat tu. Si da, inca nu am inteles nimic din ce vrei cu adevarat.

Intrebare : Awsummit cere reconciliere Bussinesurilor oamenilor certati/suparati/distanti/etc de tine? Sau Alex cere reconciliere oamenilor certati/suparati/distanti/etc ?

Ps:Da scriu fara diacritice, am schimbat Pc-ul, nu de alta dar stiu din anumite schimburi de emailuri ca te luai pana si de fontul folosit de oamenii aia.

Daca e vorba de Bussinesuri :

YES STUDIO apreciaza AWSUMMIT, si ii ureaza un calduros La multi ani! Sa aiba multe editii placute si sa ne incante cu Awarduri corecte. Studioul YES nu are si nu a avut nimic niciodata cu AWSUMMIT,ci dimpotriva am fost la fiecare editie. :!:

Insa omul Alina Gheorghe, a avut parte de amenintari si injurii din partea ta,cat nu am avut o viata. Si mai injosita cum am putut sa fiu de tine nu am fost de nimeni. Iar ca sa urmez tiparul.. am dovezi scrise la tot.

Si sti ce e ciudat... ca tu nu vrei impacare .. tu vrei empatie. SI de la mine o ai demult. :)

O seara frumoasa va doresc ! Tie si Awsummit-ului !

Alina

http://www.yesstudio.ro
Y.E.S Studio

Mesajde TheUnderDog » 06 Feb 2017, 19:18

Multumesc pentru raspuns Alex.

Da, intradevar am fost la mai multe studio-uri din galati insa nu la toate. Hai sa fim seriosi, sunt foarte multe. Nu are nicio legatura cu nivelul meu de profesionalism, poate am fost eu prea dificla sau nu am putut sa accept anumite atitudini si caractere. La primul studio nu am acceptat sa mi se retina salariul fara nicio motivatie, la al doilea nu am acceptat sa fiu jignita si sa mi se vorbeasca urat, la al treilea nu am acceptat sa ma invite seful sa dorm la el, la al patrulea nu mi-a convenit sa tin eu studio-ul pe incasarile mele si apoi sa fac munca de voluntariat ca trainer/admin/HR si tot ce mai trebuie. Dar serios, pe cine intereseaza chestiile astea?

Imi place ca negi acum tot, insa cu discutiile in care mi se spunea sa mai imi iau liber si sa nu mai acopar turele celorlalti cum ramane?(le am si pe acelea). SI cu multe alte discutii de altfel, le pot aduce si demonstra lucrurile pe care tu le insinuezi. Imi pot sustine parerea si o voi face de fiecare data cand cineva, oricine va vrea sa asculte si parerea mea.

Nu m-am ridicat la nivelul asteptarilor tale, ok. De nu m-ai concediat cat timp eram trainer? Ai realizat abia dupa o saptamana ca nu sunt un trainer bun? Fishy fishy....coincidente peste coincidente.

Tu acum nu stiu daca vrei sa ma lamuresti pe mine, sau sa ii convingi pe cei ce citesc aceste postari. Profesionala sau nu, cel putin doua studio-uri exista datorita mie. Ca am colaborat cu persoane neexperimentate si cu moralitate indoielnica, asa este si niciun om sanatos la cap nu cred ca ar fi facut asta.
Ca sunt neexperimentata si tanara? Corect, dar nu am vazut pe nimeni sa isi bata capul sa ma "instruiasca".

SI legat de modelul cu care am "plecat", Ionela o chema ,nu Ioana. Crede-ma ca ti-am facut un mare bine si mie un mare deserviciu, nici nu ai idee cat a furat din studio (NP+SL)si de la mine din casa inainte sa plece spre Spania la "cules capsuni".

Plus ca mai e si treaba aia....am o obsesie legata de feedback. Nu poti spune ca ceva e gresit fara sa vii cu o motivatie sau un argument, dar bineinteles cand nu ai, le poti "fauri". :)

Spor acolo, nu am nicio dorinta sa mai continui pe acest subiect. Avem realitati diferite, tu ai drumul tau,iar eu il am pe al meu. Pupici!
TheUnderDog

Mesajde alexiss » 06 Feb 2017, 19:24

Doar un cretin poate renunta la un angajat bun , muncitor , serios , care tine studioul singur , face ore suplimentare , etc.
Ma declar un cretin :) .
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde theselby » 08 Feb 2017, 11:33

Salutare tuturor,

Desi am fost acuzat in nenumarate randuri de pupincurism in zona fundului lui Alex, am totusi o intrebare onesta: "de ce se tot continua cu impunsaturi si restul care vin odata cu acestea in conditiile in care ne-am intrebat de zeci de ori de ce nu devenim mai buni?"

Isa mi-a transmis intr-un mod foarte politicos (si onest) ca sunt o persoana foarte naiva (cred ca un nebun ca fiecare om este bun in sinea lui, onest, corect, principial) si are mare dreptate, nu este asa.

Dar totusi, atat timp cat nu va furati painea unul altuia, de ce insistati in a sustine ca doar una din parti are dreptate?

* Inteleg ca sunt dispute personale. Alea cu siguranta nu se vor putea spala pe forum. Este deja mult prea trist faptul ca toti stiti tot despre oricine.
* Inteleg ca exista concurenta intre business-uri (studio-vs-studio sau summit-vs-summit). Dar asta nu naste decat performanta.
* Inteleg ca exista orgolii dar haideti sa ne oprim pana la ajunge sa ne auto-distrugem din cauza orgoliilor. Orgoliu are si Dragnea... ca de asta nu renunta... nu vrea sa fie vazut drept "fraierul care a cedat presiunilor".
* etc

Daca la Predeal am fost prezenti (cei vreo 150 cred) deoarece am crezut atat in Alex cat si in ideea proiectului, la Mamaia deja am fost prezenti doar pentru proiect. Nu cred ca a fost cineva la mamaia la AWSummit deoarece a vrut sa fie prezent acolo in calitate de "suporter" ca nu e fotbal sa fie nevoie de galerie.
La LCA nu am fost deoarece nu mi-am mai programat iesiri la TES. Dar de-as merge, cu siguranta as merge si la LCA.

Dar un lucru va mai zic, si v-o zic cu mana pe inima.
Cu totii si cel putin odata am criticat pe cineva din concurenta. Motivele sunt fie invidia, fie datorate orgoliilor, fie datorate apartenentei de un grup sau de altul. Ganditi-va bine la voi si veti descoperi ca, cel putin odata, ati dat o vorba in vant gen "Ce vrajeala si cu X, mare smecherie ca a facut chestia Y"
Eu personal cunosc zeci de astfel de afirmatii la adresa tuturor din business, inclusiv la adresa mea.

Sau la adresa lui Markus care a avut bunavointa sa ne invite in Happy Studio sau in WOW.
Sau la adresa lui Alexiss atat vis-a-vis de summit cat si de night prowl
Sau la adresa lui Mariu WinXP
Sau chiar si la adresa lui SadEyes

Cand nu poti ajunge la struguri, zici ca-s prea acri. Si daca ai ajuns la ei, te muti o ramura mai sus si razi la cei de jos... "hahaha ce buni sunt strugurii, n-o sa ajungeti voi vreodata".

Eu apreciez intentia lui Alex de a cere liniste. Vorbesc foarte rar cu el in ultimii ani, poate ca odata la 2 luni de zile. La cat sunt de "urmarit" cu siguranta sunt printre voi oameni care stiu ca nu mint, si nu vad rostul sa fiu iarasi acuzat de pupincurism.
Indiferent ca va lezeaza ca nu isi cere scuze personal sau telefonic sau mai stiu eu cum, gestul in sine (ca e marketing sau nu, ca e vrajeala sau nu - nu are importanta) e demn de apreciere.

Naivitatea din mine ma intristeaza cand vad (la liber cum ar veni) cum se arunca doar atacuri. Pe ici pe colo mai trantim cate un ice-breaker (gen "nimeni nu are nimic cu awsummit" sau "nu a zis nimeni ca awsummit nu e un succes").

Dupa cum bine zicea Markus inca de acum multi ani: "nu prea beneficiem in aceasta industrie de oameni puternici".
Problema e ca multi dintre noi intelegem PROST cuvantul PUTERNIC. Pentru multi dintre noi puternic inseamna una (sau mai multe) din cele de mai jos:
* tare in gura (in papagal)
* tare in cifre (in incasari)
* tare in numar de angajati
* ferm pe gandirea proprie (ferm in propriile interpretari ale anumitor situatii)
* incapatanare de nestavilit

Din pacate nu prea se afla acolo celelalte valori. Uitati-va la filmul Gladiator... scena aia remarcabila dintre rege si fiul sau, cand vorbeau despre calitati. Taicasu (regele) vorbea de niste calitati. Fiu'su recunoaste ca nu are niciuna din acelea pe care si le dorea taicasu dar spune ca are altele (desi erau calitati bune, canalizate gresit au dus la insucces).

Gata nu mai scriu ca oricum o sa imi bat gura de pomana... tot ce vrea fiecare va crede. Fix ca si cu modelele. Le zici ceva, le intra pe-o ureche si iese pe alta, dau din cap ca au inteles, se jura ca ai dreptate, dar la prima pauza tu esti dusmanul.
theselby
VETERAN
VETERAN

Următorul

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj