Mesaj la 3 ani de AWSummit

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde theselby » 08 Feb 2017, 12:29

@isa - stiindu-te o femeie cerebrala te-am mentionat acolo ca sa nu mentionez oameni mai sensibili. E urat ce se intampla la noi in bransa, dar la fel e si in alte domenii... exista aceeasi mancatorie si intre agricultori(fermieri), padurari, etc...

Valorile sunt recunoscute doar de oamenii integri. Cel care stie ceva pe bune, cu siguranta va recunoaste onest meritele cuiva. Ala de e "la furat" va zice ca "furi curent" si ca n-ai habar.

Trist e ca ne cunoastem toti intre noi. Azi la masa imi zice X cutareasca chestie. Maine cand ma intalnesc cu tine si e si X acolo, se face ca ploua, ba te mai si pupa in fund nitel. Poimaine cand X schimba cercul de oameni, suntem barfiti atat eu cat si tu. Si tot asa...

De m-as putea clona in exact numarul de oameni care ma barfesc + 1, nu m-ar vorbi nimeni niciodata de rau.

Cum e posibil in secolul in care traim, in momentul in care cineva are nevoie de o informatie de la tine sa te linga in cel mai umed mod posibil si sa aiba tupeul ca ziua urmatoare, fara absolut nicio jena, sa linga pe altcineva de fata cu tine, in conditiile in care nici 10 minute mai devreme spurca de numai numai.

Stau cu X de vorba azi, la un summit. Si-mi zice vai ce magarie mare pe site-ul X... ca e jale, ca e X sau Y chestie si etc. Si 2 minute mai tarziu trece pe langa noi reprezentantul site-ului si acel X cu care stateam de vorba isi rupe genunchii ca sa faca un selfie sau sa vb cu site-ul pe care adineaori il facea de cacat.
Oare chiar asa de josnici suntem?

Mie personal de exemplu imi place XLove. Ma cunosc cu Patrick personal, nu i-am cerut absolut niciodata vreun favor. Au cerut altii de fata cu mine si raspunsul lui era: "sorry, noi suntem total impartiali, daca facem asa ceva pentru tine, trebuie sa facem de fapt pentru toata lumea.". Si utie-asa, vazand cum altii au cerut si au fost refuzati, eu am stat cuminte in banca mea.
Ce-ar fi daca de fata cu Ionut (SadEyes) as linge xlove-ul ala pana in panzele albe, mi-as rupe coatele sa-mi fac un selfie cu Patrick cand il prind pe vreun culoar etc etc etc dar de fapt pe la spate as zice altora ca xlove e un site de cacat, ca e plin de erori, ca ma fura la bani, ca favorizeaza alte modele, etc. Ce-as avea eu de castigat daca m-as comporta asa ? Nu s-ar chema ca sunt o curva cu doua fete?

Ei pe majoritatea nu-i deranjeaza. De fata cu X spun o chestie. Daca apare Y in grup, discutia se muta pe alta chestie. Daca dispare Y din grup acesta va fi barfit nitel si se zice alta barfa, etc. Apare reprezentantul X si poc se rup coatele pentru 2 minute de bagare in seama.

Nu frate, ori esti integru, ori nu mai esti.

Ca de aia vom avea tot timpul oameni care vor zice: "but we fake IDs!". Sau "Come on Jasmin, we helped you be who you are". Oo nuuu... voi ati facut bani cu jasmin la inceput cand nu aveau modele, ei s-au ridicat, voi v-ati ridicat... e reciproc castigul. De ce sa-ti faca tie Jasminul favoruri doar pentru ca ai fost printre primele studiouri care au lucrat cu ei si acum esti praf.

Sunt multe de zis. Toti avem dreptate in sinea noastra si in cercul nostru social.
theselby
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexiss » 09 Feb 2017, 12:27

Imagine

Aceasta imagine privita de la dreapta spre stanga arata o rata . Daca o privim dinspre stanga spre dreapta , e un iepure . Dar imaginea este aceiasi . Exista intotdeauna posibilitatea ca unii sa vada doar rata , iar altii doar iepurele , si in esenta toata lumea ar avea dreptate . Mai exista probabil si a treia categorie , care nu vad desenul , dar le este descris de cei care vad rata , sau iepurele , si li se imprima ideea de rata ... sau iepure .
Mai exista inca o categorie , a celor care prima data vad doar rata , lupta cu convingere pentru ceea ce vad , iar ulterior , cand vad ca e si iepure , nu mai dau inapoi de la convingerile lor , chiar daca sunt convinsi ca sunt gresite .

In esenta , pe aceiasi imagine putem avea 4 pareri sau convingeri diferite , toate sunt aparent corecte , dar desigur ca cele mai "drepte" sunt persoanele care vad si rata ... si iepurele .

O prietenie , o colaborare , un partereriat de orice fel , care la un moment dat se incheie , lasa un gust amar uneori . Cu acest gust amar , unii oameni nu sunt capabili decat sa orbeasca partial si sa vada fie rata , fie iepurele ... si de aici un intreg tam tam lipsit de sens , din care nimeni nu are nimic nici de pierdut , nici de castigat .
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde WinXPfather » 09 Feb 2017, 13:40

Pe langa cele 4 categorii reale, ca au logica, mai e una omisa. E categoria celor pe care nu-i intereseaza deloc.
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexiss » 09 Feb 2017, 14:02

WinXPfather scrie:Pe langa cele 4 categorii reale, ca au logica, mai e una omisa. E categoria celor pe care nu-i intereseaza deloc.

Adevarat , sunt aceiasi care nici nu comenteaza deloc :)
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde Y.E.S Studio » 09 Feb 2017, 16:28

alexiss scrie:Imagine

Aceasta imagine privita de la dreapta spre stanga arata o rata . Daca o privim dinspre stanga spre dreapta , e un iepure . Dar imaginea este aceiasi . Exista intotdeauna posibilitatea ca unii sa vada doar rata , iar altii doar iepurele , si in esenta toata lumea ar avea dreptate . Mai exista probabil si a treia categorie , care nu vad desenul , dar le este descris de cei care vad rata , sau iepurele , si li se imprima ideea de rata ... sau iepure .
Mai exista inca o categorie , a celor care prima data vad doar rata , lupta cu convingere pentru ceea ce vad , iar ulterior , cand vad ca e si iepure , nu mai dau inapoi de la convingerile lor , chiar daca sunt convinsi ca sunt gresite .

In esenta , pe aceiasi imagine putem avea 4 pareri sau convingeri diferite , toate sunt aparent corecte , dar desigur ca cele mai "drepte" sunt persoanele care vad si rata ... si iepurele .

O prietenie , o colaborare , un partereriat de orice fel , care la un moment dat se incheie , lasa un gust amar uneori . Cu acest gust amar , unii oameni nu sunt capabili decat sa orbeasca partial si sa vada fie rata , fie iepurele ... si de aici un intreg tam tam lipsit de sens , din care nimeni nu are nimic nici de pierdut , nici de castigat .

Si ce faci cand vezi si iepurele , si rata... si ambele sunt urate? Ii spui artistului sa mai incerce o data ;), sau iti iei adio si de la rata si de la iepure ? :)
Y.E.S Studio

Mesajde alexiss » 09 Feb 2017, 17:20

Y.E.S Studio scrie:Si ce faci cand vezi si iepurele , si rata... si ambele sunt urate? Ii spui artistului sa mai incerce o data ;), sau iti iei adio si de la rata si de la iepure ? :)

Imaginea era pentru a sublinia ca pot coexista puncte diferite de vedere , relativ corecte , asupra aceluiasi subiect , si ca nu e obligatoriu ca cineva , doar pentru ca "rata" sau doar pentru ca "iepure" sa detina adevarul absolut .

Dar daca e absolut necesar sa extrapolam , ar fi ideal , cand comentam asupra muncii sau personalitatii altor oameni , sa o facem numai dupa ce aruncam o foarte atenta privire in oglinda , asupra muncii , rezultatelor si personalitatii noastre .

Just my 2 cents ...
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde AlxIuliana » 13 Feb 2017, 20:58

Ca sa trec la subiect, AwAwards este folosita de catre unele studiouri ca unealta de marketing. Planul este urmatorul :
1.Sponsorizeaza evenimentul
2.In functie de suma sponsorizata se impart premiile, cine plateste cel mai mult primeste "Best Studio".
3. Platesc articole in cateva ziare laudand "reusita" ( 500-1000 de Euro costa un articol )
4.Sponsorizeaza articolele prin Facebook Ads ca sa manipuleze mintile nestiutoare.
5. Posteaza articolele pe site pentru a se lauda ca sunt „cel mai bun studio”.

Opinia cunoscatorilor despre AwAwards:
1. Nu exista niciun sistem de votare si niciodata nu va castiga cine are cele mai multe voturi.
2. Cum ar putea niste voturi sa determine cel mai bun studio ? Cel mai bun studio este studioul cu cele mai mari incasari. Dar incasarile nu sunt publice, asa ca nimeni nu stie cine e cel mai bun studio cu adevarat.
3. Exista foarte multe studiouri foarte mari, cu incasari colosale si zeci de modele care nu iau parte la acest proces descris mai sus, nu sponosirizeaza evenientul dar totusi merita sa fie nominalizati. De exemplu studioul R******* nu a castigat premii dar are zeci de locatii in Bucuresti. Mai sunt multe alte studiouri cu locatii multiple si cu incasari enorme. Exista si studiouri ce nu au foarte multe modele dar acele modele sunt foarte performante de exemplu L*****.
4. Sunt si unele nominalizari de-a dreptul hilare, cum ar fi la categoria „Best Studio” adica cel mai bun studio din lume, avand ca nominalizati pe de-o parte un studio din Galati cu maxim 10 modele si pe de alta parte AJ Studios din Columbia care are minim 30 de traineri si sute de modele fiind cu adevarat colosi si meritand sa fie acolo in top.

Cat despre AwSummit este o optiune ideala pentru a face o vizita la malul marii, de a te distra, eventual de a le face o surpriza placuta modelelor luandu-le acolo. In niciun caz nu iti imagina ca nu poti fi performant daca nu iei parte la acest eveniment. Daca vrei sa cheltui cateva mii cu echipa ta si sa va bucurati de inceperea sezonului estival te poti duce. Un team-building nu strica niciodata. Dar nu iti imagina ca daca vei cauta bunavointa site-urilor te vor favoriza pe tine. Nu iti imagina ca ownerii studiourilor prezente te vor ajuta sa iti cladesti afacerea cu informatii minune in fata unui pahar de vin. De cele mai multe ori cheia succesului e doar la tine.
AlxIuliana

Mesajde Smart » 14 Feb 2017, 01:02

Ce-mi place cand pe anumite subiecte apar useri noi, fara nume, fara prenume, fara cnp, fara nimic.. care vin sa lumineze situatia...
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde GabiXO » 14 Feb 2017, 11:30

@AlxIuliana In mare parte sunt de acord cu ce ai spus. Cu toate acestea, singurul plus care-l vad si l-am vazut la summit-uri a fost acela de a cunoaste lume din industrie si a-ti face contacte. Restul, awards-uri si toate cele... no comment.

Cand sistemul de votare o sa fie pe fata si nu doar un simplu multumesc pentru vot, atunci voi crede ca e pe bune. Dar aici e vorba de toate aceste awards-uri, nu doar cel de la AwSummit, cam toate ar fii bine sa implementeze un sistem real de counting dar si de afisare in timp real al rezultatelor.
GabiXO
User Junior
User Junior

Mesajde alexiss » 14 Feb 2017, 11:48

Gabi , ceea ce spui tu este mai degraba un sistem tip "sondaj de opinie" si are sens . Pentru awards-uri care au ca finalitate o gala de premiere , transparenta totala nu este posibila (adica sa se stie castigatorii dinainte) .

Am sa mentionez totusi ca 80% din premiile de la AW Awards au fost luate de oameni sau companii care nu au sponsorizat , in 2015 Lucky Studio a iesit best ... ca asa a iesit numaratoarea la voturi (fara sa fie sponsori) , in 2016 Glamour Studio nu a castigat nimic (desi au fost sponsor) si pot da foarte multe exemple de acest gen . Numai cine nu vrea sa le vada ...

Enervanta oricum situatia asta in care postacii noi sar la beregata de parca's ninja , desi in realitate ... stim noi mai bine cine sunt ei.
alexiss
User Avansat
User Avansat

Mesajde GabiXO » 14 Feb 2017, 12:12

Nu stiu de ce ar fi o problema.
Ar ridica stacheta de concurenta, cel putin intre modele, sa stranga voturi de la fani/membri/etc. din care ar rezulta mai multa notorietate. Iar in ultimele 2 zile/24 ore, se opreste afisarea real-time pe site, voturile continua si rezultatele finale la gala.

Legat de
Enervanta oricum situatia asta in care postacii noi sar la beregata de parca's ninja , desi in realitate ... stim noi mai bine cine sunt ei.

Nu-s chiar atat de nou, intradevar nu prea am postat si poate d-asta par nou? Asta daca era vorba de mine :)
GabiXO
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 14 Feb 2017, 12:33

Offtopic ..
GabiXO@ - 99, 7 % - nu cred ca era vorba de tine . :lol:

P.S Tu nu esti chiar atat de nou , daca-mi amintesc bine , ai avut la un moment dat un soft de oferit ..
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde WinXPfather » 14 Feb 2017, 12:35

@AlxIuliana, daca tot stii toate chestiile, acu pe bune, de ce nu le sustii de pe userul celalalt? Ca sigur ai unul. Mi se pare mai barbatesc chiar si pentru o fata. Asa nu e decat un, frectie la icior de lemn, chiar nelegitim.

Fiti barbati!
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde GabiXO » 14 Feb 2017, 13:00

googlefun scrie:Offtopic ..
GabiXO@ - 99, 7 % - nu cred ca era vorba de tine . :lol:

P.S Tu nu esti chiar atat de nou , daca-mi amintesc bine , ai avut la un moment dat un soft de oferit ..

Ah ok. My bad then.
Dap, facusem o mica aplicatie pentru modele, cu sute de intrebari, adunate de pe internet, de pus membrilor. Dar nu cred ca mai e up...
GabiXO
User Junior
User Junior

Mesajde MARKUS » 14 Feb 2017, 13:17

[at] Iulia, e greu sa faci un eveniment prin care sa reusesti sa multumesti pe toata lumea. Eu unul spun si am spus-o mereu: AWSummit este un produs pentru noi toti cei din industrie, un eveniment de care noi trebuie sa avem grija, intrucat ne ajuta pe toti. E mare lucru sa reusesti sa aduci toate siteurile mari in Romania, sa creezi o oportunitate pentru studiouri si modele sa vorbeasca/comunice direct cu ei. In consescinta eu sunt convins ca echipa awsummit o sa citeasca atent postul tau si o sa indrepte fiecare gresala (pertinenta) expusa de tine. Au demonstrat-o deja ca sunt o echipa de profesionisti.

Nu mai e un secret deja ca noi organizam un summit in Bucuresti ( http://www.bucharestsummit.com ). Au fost multe voci si rautati, care incercau sa sugereze ca e un summit menit sa inlature AWSUMMIT. Nu e deloc asa. Noi personal apreciem mult awsummit si recunoastem public ca au fost si sunt sursa noastra de inspiratie, am invatat si invatam in continuare multe de la ei.
Asa cum exista Xbiz LA si la cateva zile urmeaza INTERNEXT LasVegas la fel speram si noi sa se intample si cu Bucharest Summit si AWSummit. Pana la urma castigatori sunt cei din industria din Romania, ca au doua summituri la ei in tara.

Incercam nu doar sa invatam si sa ne inspiram de la awsummit, care pentru noi personal sunt un exemplu, insa incercam sa invatam si din greselile lor. Astfel noi am citit postul tau si echipa de organizare a Bucharest Summit a decis sa faca urmatoarele modificari strategice, astfel incat sa nu lase impresia ca favorizeaza pe unul sau altul:

1. a fost o decizie grea, intrucat fiind la prima editie avem nevoie de sponsori ca de aer, insa am decis ca la BucharestSummit sa nu poata sponsoriza niciun studio de video chat. Astfel oferim siguranta participantilor (studiourilor) ca pot participa linistiti cu intreaga echipa la acest eveniment, fara a avea teama ca venind la acest summit se pun intr-o postura delicata fata de propria echipa, care o sa vada bannere cu celalalte studiouri mari din Romania, mai putin cu studioul lor. In concluzie la BucharestSummit nu o sa existe bannere si niciun fel de material promotional cu absolut niciun studio de videochat.

2. O alta decizie importanta in urma feedback ului tau, este organizarea unei gale awards 100 % transparenta. Astefel noi vom desemna un juriu format din 10-20 de persoane, nume sonore din industrie care vor vota in timp real in sala castigatorii. Astfel evitam orice discutie de genul " mereu castiga aceleasi nume, nu castigi daca nu esti sponsor'' . ATENTIE a nu se intelege gresit, nu vreau sa sugerez ca la aceste gale se cumpara premii, vreau doar sa elimin orice speculatie.
Tinand cont de faptul ca aceasta gala este total transparenta, am decis sa dam voie si studiourilor de videochat sa sponsorizeze gala. Deci la gala poate sponsoriza orice studio de videochat care doreste sustinerea evenimentului nostru.

Pentru a te putea inscrie la evenimetul nostru, acceseaza siteul:
http://bucharestsummit.com/registration. Pentru studiouri si modele inscrirea e gratuita daca se face pana la 1 martie.
In cazul in care intampinati probleme la formularul de inscriere sau pentru orice alt detaliu legat de evenimentul nostru, va rugam nu ezitati sa sunati la numarul de telefon +40724924020 de luni pana vineri intre orele 11 am - 19 pm. Colega noastra o sa va ajute cu tot ce aveti nevoie.

In incheiere vreau sa felicit echipa AWSummit pentru treaba excelenta si profesionalismul de care au data dovada pana acum. Am toata increderea ca si editia din acest an o sa fie cel putin la fel de buna ca si cele anterioare. Va uram mult succes!
MARKUS
User Activ
User Activ

Mesajde MARKUS » 14 Feb 2017, 14:24

Si tot in semn de respect pentru participanti, la prima editie Bucharest Summit a decis ca in cazul in ca care apare la nominalizari unul din studiourile sale(studiourile detinute de organizatori) sa le scooter de pe lista de nominalisait. Astfel va asiguram ca studiourile noastre nu apar la gala, tocmai pentru a nu da nastere speculatilor ca ne dam premii singuri.

Va asteptam in numar cat mai mare la Bucharest Summit, iar pentru cei care nu pot sa ajunga la evenimentul nostru, totusi speram sa ne intalnim la AWSummit, la Mamaia, unde o sa fim prezenti.
MARKUS
User Activ
User Activ

Mesajde GabiXO » 14 Feb 2017, 14:44

@MARKUS
2. O alta decizie importanta in urma feedback ului tau, este organizarea unei gale awards 100 % transparenta. Astefel noi vom desemna un juriu format din 10-20 de persoane, nume sonore din industrie care vor vota in timp real in sala castigatorii.

Numa sa nu fie owneri de studiouri...
GabiXO
User Junior
User Junior

Mesajde MARKUS » 14 Feb 2017, 14:59

GabiXO scrie:@MARKUS
2. O alta decizie importanta in urma feedback ului tau, este organizarea unei gale awards 100 % transparenta. Astefel noi vom desemna un juriu format din 10-20 de persoane, nume sonore din industrie care vor vota in timp real in sala castigatorii.

Numa sa nu fie owneri de studiouri...

Cu siguranta o sa desemnam si un owner de studio intre cei 10-20 de persoane din juriu. Dar in mod cert o sa fie UNUL SINGUR deci 1 vot din 20 iar restul asa cum am spus-o sa fie nume sonore din industrie (gen Laszlo Cero _ a nu se intelege gresit , nu e vorba despre el, e doar un exemplu) , nume grele cu reputatie solida. Chiar vrem sa asiguram transparenta totala si sa nu lasam loc de nicio speculatie.
MARKUS
User Activ
User Activ

Mesajde WebModelMedia » 14 Feb 2017, 17:51

As avea eu o mica sugestie pt AWSummit.

Anul trecut ati avut streaming live de la eveniment, numai ca, calitatea video a fost slaba, in consecinta ti-as sugera, daca si anul asta vrei sa faci live streaming, sa fie la o calitate mai buna un 720p ar fi suficient.

O zi placuta
WebModelMedia
User Junior
User Junior

Mesajde alexiss » 15 Feb 2017, 12:38

WebModelMedia scrie:Anul trecut ati avut streaming live de la eveniment, numai ca, calitatea video a fost slaba, in consecinta ti-as sugera, daca si anul asta vrei sa faci live streaming, sa fie la o calitate mai buna un 720p ar fi suficient.

O zi placuta

In anii precedenti s-a ales YouTube ca varianta de streaming , si pot spune ca nu a fost cea mai potrivita alegere , nu obligatoriu din punct de vedere al calitatii , cat al drepturilor de autor (nu in toate statele din US a putut sa fie urmarit live de exemplu) .
Desigur ca aceste lucruri nu au trecut neremarcate , si vom adopta solutii mai bune si potrivite .

@MARKUS
20 oameni care voteaza in sala :
1. Fiecare va vota propriul produs sau model
2. 20 oameni , indiferent cine sunt ei , nu cred ca pot reprezenta o intreaga industrie
3. Acesti 20 de oameni ar vota in sala ce ? Ale cui nominalizari ?

M-am gandit si eu la aceasta varianta cu o comisie , dar trebuie , dupa parerea mea , ca aceasta sa aibe peste 200 - 300 de persoane .
alexiss
User Avansat
User Avansat

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj