Merita investitia pentru un Apple MacBook Air?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Siera » 15 Mai 2015, 02:56

Buna! :)

Dragilor, intrebarea este daca merita investitia pentru un Apple MacBook si daca se poate sta pe 5 site-uri? Multumesc!

Apple MacBook Air 13 i5 1.6GHz 128GB 4GB HD6000 INT

Model Procesor: Intel® Core i5
Platforma Procesor: Broadwell
Procesor: Intel Core i5
Frecventa procesor (GHz): 1.6 GHz
Frecventa turbo procesor (GHz): 2.7 GHz
Dimensiune Cache procesor (KB): 3 MB
Tehnologie de fabricatie (nm): 14 nm
HDD & RAM Capacitate HDD: 128GB
Tip unitate stocare: SSD
Memorie standard: 4GB
Memorie standard producator: 4 GB
Module Memorie: 1 x 4 GB
Tip RAM: DDR3 1600 MHz
Memorie maxima suportata: 8 GB
Display & Video Chipset video: Intel HD Graphics 6000
Memorie video ram: Integrata
Rezolutie optima: 1440 x 900
Siera

Mesajde googlefun » 15 Mai 2015, 09:53

Salut Siera@

E vorba de cel din link-ul de mai jos ?

http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/appl ... 000-int-l/

Daca de el este vorba ar trebui sa ai in vedere urmatoarele aspecte .

Avantaje :
-Este foarte frumos ,ultraportabil .
-Are o autonomie foarte mare (12 h).
-Pentru uzul zilnic vine cu o gramada de aplicatii iPhoto, iMovie samd .
-Functioneaza foarte bine cu iPhone,iPad si iPod. Adica e perfect pentru o terasa de Mc/straneste invidia instant , garantat oricarui privitor . :lol:

Dezavantaje :

- Nu este pentru videochat , deoarece :
a) Site-urile de VCH sunt facute sa functioneze pe platforma Windows .
b) Poti instala totusi pe el un OS Windows ,dar fiind nou si cu Mac OS X Mavericks instalat ,nu poti fi sigur ca mai poti reveni 100% la sistemul lor de operare initial ,iar in caz de nevoi de garantie se pierd .
c) E foarte scump vizavi de puterea de procesare .
d) Are displayul prea mic totusi ,ca sa poti lucra lejer pe el .
e) Depinde si ce sites sunt cele 5 .Unele consuma foarte putin altele consuma foarte mult ,nefiind garantat ca va functiona in parametri optimi pt VCH .

Daca totusi vrei laptop , poti gasi unele intradevar performante tot in acei bani . Daca il aveai deja si nu aveai de ales puteai incerca sa lucrezi pe el ,dar daca intentionezi sa-l cumperi -asa cum am spus - poti gasi variante mult mai bune in acel buget .

P.S Daca chiar nu esti fan inrait Apple MacBook , poti arunca o privire la acest Asus de mai jos .

Link http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 850-4gb-l/

Zbarnaie pentru 5 sites :wink: !
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Siera » 16 Mai 2015, 02:57

Da, despre laptop-ul acela e vorba. Momentan lucrez de pe PC si merge strong, insa ma gandeam la ceva mai finut si portabil. :D Am inteles ideea principala: e de fite, dar VCH-ul isi cere si el drepturile (d.p.d.v. functional) :lol:

Multumesc pentru sugestie, cu siguranta o voi lua in calcul daca mi se pune pata sa renunt la PC!

Have a nice day! :)
Siera

Mesajde GlamourFoto » 16 Mai 2015, 04:44

Siera scrie:Da, despre laptop-ul acela e vorba. Momentan lucrez de pe PC si merge strong, insa ma gandeam la ceva mai finut si portabil. :D Am inteles ideea principala: e de fite, dar VCH-ul isi cere si el drepturile (d.p.d.v. functional) :lol:

Multumesc pentru sugestie, cu siguranta o voi lua in calcul daca mi se pune pata sa renunt la PC!

Have a nice day! :)

Trebuie sa te gandesti foarte bine daca investitia respectiva merita, in sensul ca acum lucrezi de pe PC, merge totul brici, ai neaparata nevoie sa faci schimbarea la un laptop de pe care sa lucrezi?

Daca raspunsul este da pentru ca vrei sa te muti cand faci show in alta camera, adica ai nevoie dintr-o data de mai multa mobilitate, go for it.
Daca nu ai nevoie de acea mobilitate, trebuie sa te gandesti ca este o investitie pe care nu o recuperezi, dai niste banuti sa faci exact acelasi lucru pe care il faceai lucrand de pe PC ( pe care deja il ai )

Daca totusi doresti sa iti achizitionezi laptop pt tine finut si portabil ... enjoy :roll:
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde crazyareola » 16 Mai 2015, 10:44

Din experienta proprie iti spun ca pe Lj poti sa intri decat din browser
nu e compatibil cu Jasmincam si din browser e foarte slow ,
Si pe imlive mi sa parut ca se blocheaza destul de des si devine slow si am delay ,
Eu personal folosesc Mac doar cand am "date" cu regulars in afara programului si nu mai stau sa deschid desktu cu tot calabalacul,pe imlive la fel ,nu as sta program normal cu Mac
desigur asta in cazul in care vrei sa l pastrezi asa cum il cumper ca daca vrei sa-i bagi pe windows asta e alta treaba,eu nu cunosc.
NIci al meu nu e slab ca potenta cred :Processor 2,4 Ghz Intel core i5,Memorie 8 GB 1600MHz DDR3

E frumos si foarte usor de mutat cand vrei sa te muti din camera in baie,etc
Si da e de fite :wink:
crazyareola
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 16 Mai 2015, 12:40

crazyareola scrie:Din experienta proprie iti spun ca pe Lj poti sa intri decat din browser
nu e compatibil cu Jasmincam si din browser e foarte slow ,
Si pe imlive mi sa parut ca se blocheaza destul de des si devine slow si am delay ,
Eu personal folosesc Mac doar cand am "date" cu regulars in afara programului si nu mai stau sa deschid desktu cu tot calabalacul,pe imlive la fel ,nu as sta program normal cu Mac
desigur asta in cazul in care vrei sa l pastrezi asa cum il cumper ca daca vrei sa-i bagi pe windows asta e alta treaba,eu nu cunosc.
NIci al meu nu e slab ca potenta cred :Processor 2,4 Ghz Intel core i5,Memorie 8 GB 1600MHz DDR3

E frumos si foarte usor de mutat cand vrei sa te muti din camera in baie,etc
Si da e de fite :wink:

Da, ai dreptate . Eu nu am spus ca Mac refuza sa deschida orice fel de site de VCH , ci doar ca platformele de VCH au fost gandite si optimizate pt functionare 100% in Windows .
Daca vei instala pe el un system Windows vei fi uimita de viteza lui combinata cu ultraportabilitatea :lol: .
Dar daca il folosesti "inafara programului " cum ai spus , e bine sa-l lasi asa ,Mac-ul fiind foarte frumos de fapt . E altceva .Te relaxeaza , sa-l folosesti dupa 8-10 ore de Windows intensiv :wink: .
P.S Plus ca va ramane de fite .Un Mac cu Windows pe el isi cam pierde din fitosenie ,devenind banal de vreme ce , cam toti stiu sa "umble" pe el . :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj