Mai sunt probleme cu STAR HD?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde joesancez » 04 Noi 2011, 19:32

Buna tuturor, Am si eu o mica curiozitate, sper sa ma lamuriti,

As dori sa stiu cum se mai misca softul STAR HD, softul care face posibil ca modelul sa fie online si pe Lj si pe livejasmin, acolo unde o sa ajunga toate modelele dupa spusele lor, problema este ca imediat cand au introdus softul, performerii care il foloseseau s-au lovit de o multime de probleme tehnice care le-a facut viata un chin, si o perioada destul de lunga lumea sa tot plans pe acest soft. in momentul de fata care mai este situatia?

Rog pe cei care il folosesc si au facut updateurile la soft (asta daca au aparut) sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari:
- mai sunt probleme cu softul Star HD? daca da/ ce probleme?(scurt)
- cum este imagine pe noul soft din punct de vedere calitativ?
- membrii mai sunt dati afara din privat?

Daca mai aveti alte comentarii strict legate de softul Star HD, sunt binevenite.

Multumesc.
joesancez
VETERAN
VETERAN

Mesajde Alllove » 04 Noi 2011, 22:01

Eu folosesc de la inceput Star HD si nu am probleme, dar ce e drept nu am pus la High Quality pentru ca nu stau doar pe jasmin, eu am facut update-uri, si nu am probleme, iar clientii in pvt nu au fost dati afara..din cauza softului, iar imaginea cat de clara, eu zic ca e ok..vedeti voi si singurei :D . Dar eu folosesc pe laptop cu windows 7.
Alllove

Mesajde BasGLM » 05 Noi 2011, 01:49

e ok. au reparat toate bug-urile ... probleme mari numai sunt, e ok si cu membrii si cu trafficul si cu toate . vb in numele mai multor modele ( peste 10 ) .

poti trece linistit pe el
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Mesajde joesancez » 05 Noi 2011, 07:04

Alllove scrie:Eu folosesc de la inceput Star HD si nu am probleme,

panaramadeom scrie:e ok. au reparat toate bug-urile ... probleme mari numai sunt, e ok si cu membrii si cu trafficul si cu toate . vb in numele mai multor modele ( peste 10 )

Thx for replay,

Probleme de imagine ai intampinat?? gen imagine un pic pixelata etc etc? m-ar interesa HD (640x480 sau 800x600)

P.S. din cate stiu traficul (fac referire la membrii platitori ) este cel de pe jasmin, doar ca a migrat si acolo
joesancez
VETERAN
VETERAN

Mesajde Alllove » 06 Noi 2011, 17:26

La mine imaginea nu e pixelata..si nici clientii nu au pus vreo problema.
Alllove

Mesajde joesancez » 07 Noi 2011, 03:46

Alllove scrie:La mine imaginea nu e pixelata..si nici clientii nu au pus vreo problema.

Thx pentru raspuns dar, tu ai mentionat ca nu folosesti nici macar HQ... e si normal ca la o rezolutie mai mica efectul sa fie mai putin vizibil,

Mi-am amintit un aspect care am uital sa-l mentionez in primul post,

Sunt probleme cu distorsionarea sunetului???
Stiu ca pe LivejasminHD, exista aceasta problema, pe STAR HD persista?? sau este ok din acest punct de vedere,

O saptamana frumoasa.
joesancez
VETERAN
VETERAN

Mesajde BasGLM » 07 Noi 2011, 04:47

joesancez scrie:
Alllove scrie:La mine imaginea nu e pixelata..si nici clientii nu au pus vreo problema.

Thx pentru raspuns dar, tu ai mentionat ca nu folosesti nici macar HQ... e si normal ca la o rezolutie mai mica efectul sa fie mai putin vizibil,

Mi-am amintit un aspect care am uital sa-l mentionez in primul post,

Sunt probleme cu distorsionarea sunetului???
Stiu ca pe LivejasminHD, exista aceasta problema, pe STAR HD persista?? sau este ok din acest punct de vedere,

O saptamana frumoasa.

la inceputurile ONLINE STAR HD sunetul se auzea parca zici ca era pe un pick-up .. sau vreun artist din somalia care sta sa moara , acum e ok , la mine ce-l putin nu am probleme se aude perfect , si in privat si in free .
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Mesajde joesancez » 07 Noi 2011, 09:55

panaramadeom scrie:la inceputurile ONLINE STAR HD sunetul se auzea parca zici ca era pe un pick-up .. sau vreun artist din somalia care sta sa moara , acum e ok , la mine ce-l putin nu am probleme se aude perfect , si in privat si in free .

Multumesc de replay se pare ca esti singurul are lucreaza cu Star Hd :roll:

P.S. foarte funny comparatia
joesancez
VETERAN
VETERAN

Mesajde BasGLM » 07 Noi 2011, 23:41

joesancez scrie:
panaramadeom scrie:la inceputurile ONLINE STAR HD sunetul se auzea parca zici ca era pe un pick-up .. sau vreun artist din somalia care sta sa moara , acum e ok , la mine ce-l putin nu am probleme se aude perfect , si in privat si in free .

Multumesc de replay se pare ca esti singurul are lucreaza cu Star Hd :roll:

P.S. foarte funny comparatia

hehe . cu placere . Majoritatea de aici lucreaza cu STAR HD dar cum toti vor sa iasa din criza financiara ptr cateva informatii cat de cat de ajutor, nu cred ca vor raspunde multi :)

o zi buna
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Mesajde Alllove » 08 Noi 2011, 01:07

Poate nu au timp multi sa raspunda..iar cu sunetul , daca ar fi mers rau , cred ar fi spus si tipii..deci la mine merge, am incercat si High Quality si merge.. :D

Numai bine.
Alllove

Mesajde joesancez » 08 Noi 2011, 12:19

Alllove scrie:Poate nu au timp multi sa raspunda..iar cu sunetul , daca ar fi mers rau , cred ar fi spus si tipii..deci la mine merge, am incercat si High Quality si merge.

Pai atunci ai face bine sa folosesti softul / jasminul numai in HQ pentru ca reprezinta un plus si este foarte posibil sa observi diferenta la incasari.

panaramadeom scrie:hehe . cu placere . Majoritatea de aici lucreaza cu STAR HD dar cum toti vor sa iasa din criza financiara ptr cateva informatii cat de cat de ajutor, nu cred ca vor raspunde multi :)

Mda se pare ca ai dreptate, si totusi nu cred ca ce am intrebat reprezentau informatii de top, ultra secrete :) dar asta este

Thx both of you :)
joesancez
VETERAN
VETERAN

Mesajde BasGLM » 09 Noi 2011, 00:35

panaramadeom scrie:hehe . cu placere . Majoritatea de aici lucreaza cu STAR HD dar cum toti vor sa iasa din criza financiara ptr cateva informatii cat de cat de ajutor, nu cred ca vor raspunde multi :)

Mda se pare ca ai dreptate, si totusi nu cred ca ce am intrebat reprezentau informatii de top, ultra secrete :) dar asta este

Thx both of you :)

nu sunt informatii de top dar nu vezi cati s-au inghesuit sa iti raspunda ? desi toata lumea il viziteaza si citeste forumul zilnic :)
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Mesajde joesancez » 10 Noi 2011, 04:38

panaramadeom scrie: nu sunt informatii de top dar nu vezi cati s-au inghesuit sa iti raspunda ? desi toata lumea il viziteaza si citeste forumul zilnic :)

Se mai intampla cateodata, si trebuie sa intelegem ca este comod sa fii updated cu informatii, dar daca x nu contribuie y nu contribuie incet incet o sa existe (daca nu exista deja) o lipsa a informatiilor de calitate si o sa ramana intrebarile banale adresate de incepatori si 1-2 raspunsuri de la persoanele care sunt cu norma intreaga pe forum.

Pentru ca cele mai bune concluzii le obtii cand testezi tu, am sa incerc Star Hd-ul sa vad cum se comporta raportat la sistemul de broadcast folosit, thx again

Spor acolo
joesancez
VETERAN
VETERAN

Mesajde Duncan85 » 10 Noi 2011, 14:25

Sunt de testare acest software pentru o perioada de timp, lucrez la un ghid / revizuire. Va posta aici odată ce aceasta este gata. :wink:
Duncan85
User Junior
User Junior

Mesajde Duncan85 » 17 Noi 2011, 23:42

The promised review in english (someone can help me to translate, i would appreciate it :) )

STAR HD review

Technical details:
I have tested the program under the followin config:

Intel Core 2 Quad CPU 2.33 Ghz
4Gb Ram Memory
1 Gb Ati radeon 5850 video card
Windows 7 64-bit

Logitech Quickcam Deluxe camera

Your download bandwidth:
16.54 Mbit/sec
Your upload bandwidth:
1.30 Mbit/sec

I have the latest Flash player and Net Frame installed.

The recommended config by the authors just to compare:

Intel® Pentium® 3 (or compatible) 1300 MHz or faster processor
For H.264 support: Intel Core™ 2 Duo 2.5GHz required (Inter Core™ 2 Duo 3GHz recommended)
Minimum 100 MB free space on local hard drive
Installed video camera
Audio card and microphone for voice
Minimum 1 GB RAM

Software layout:

Click HERE to see images about the software.

The software looks very nice with a cool new design. After I have passed the log in screen it measures my connection and system performance and sets an optimal settings for me. Here I was shocked, because I qualified "Low" only with my computer, but I considered this to my slower upload speed.

At this settings area you can configure many other things, which can be quite helpful:
- Frame rate
- Resolution
- Bandwidth from 192-750 Kbit/sec
- Audio
- Quality by selecting different plug in types for the software. I used normal but there are High and Very high too.

I went online. At my surprise my CPU usage went up to 90% from 44% which i have never experienced before, even with the newest games on high details. Normally when i run a game, my CPU is around 50-70%, but never went higher than that. So at this point i admitted 2 things:
- the recommended Quad core 3 Ghz is not a joke :)
- the software needs further optimisation

After this i started to explore the inerface. It is quite simple.
You can see the chat, your camera image and an user list. Above of that you see the LJ/Livejasmin chat tab and a + icon for adding one more account.
The Free/Member chat switch is there too which is self explanatory.
Next to that an audio on/off button,
Report function to send message to Support,
Alarm button to set the private alert or the Member chat alert
and a Performer/Star center button which direct you to your account center.

Your actual charge rate and commission displayed above this.

On the top you can see an LJ.com tab, which opens your Lj.com profile in a new window.
The Settings allows you to modify your Quality settings and used plug-in type for the software while you are online. Here you can also see how your image looks like online. I have compared this on another computer. I concluded that the image on the left is faster than it looks on the site, since it draws data from your own computer. The image on the right which represents how your camera looks on the site is slower than in the reality, because the data travels twice as much. To put it in a nutshell, if you see an acceptable quality on the right side, you can relax, you are okay on the site :)
A Help tab which can send technical logs to the Support in case of problems.

Review:

The software is user friendly and easy to use. Differs from the good old Jasmin softwares but the key features are the same. My camera image online looked quite decent despite i could afford only low quality in 320x240 resolution, and i had only 1-2 seconds delay. I actually like the dark design, but this is only my own taste :)

You can see and manage Livejasmin and LJ.com chat together. It is a good thing since you do not have to open 2 or more windows/softwares to do this. With the LJ.com tab it is easy to reach your Lj.com profile. If something happens there while you are online, it starts flashing, so you can check it out.

The user list is simple, it focuses on the potential customers only. Guests are visible only in the chat area, in the user list you can only see the number of guests, so you can focus on members. Important to add, that you CAN ban guests by clicking on their name at the chat area, it will show you the Kick/Ban buttons after if the guest is still in your room. And the guests are from Livejasmin since LJ.com the guests are muted :P

And you have smilies here :)

On the other hand the system requirements are unreal. On a computer which can run the latest games on high or nearly high settings the STAR HD literally eats the processor. So it needs a serious optimisation, but as far as i know the Support knows about this issue and the developers are working on the solution. Some features are still missing (e.g. snapshot) but in time they will be added too and sometimes i receive error messages too which restart the application.

Summary:

The STAR HD is the next generation of the softwares on LJ/Livejasmin which is going to be used in the next couple of years. It is clear and simple to use and offers an easy way to work and manage your accounts on more sites at the same time. The software can provide a very good camera image quality, however it has unreal system requirements which requires to be fixed, since not everyone can afford such computers at this time. I'm sure that this config will be very common in a few years but till than we need an alternative or invest now into a better PC. IF you can afford it with a good internet connection, i recommend you this software for sure since it is the future, but if you can't at the moment, try using the browser version which can provide nearly as good camera image. After all, the image is one thing, but you are the one who attracts the customers into the private room ;)

Pro:
Simple layout
Enhanced settings
Easy way to manage more accounts and sites
Offers very good camera quality

Cons:
Unreal system requirements
Some missing features and random errors

I hope you found this useful.
I'm planning to prepare a video guide too, stay tuned and check out Netmodelacademy.com in a few days :)

Cheers
Duncan
Duncan85
User Junior
User Junior

Mesajde Duncan85 » 18 Noi 2011, 13:43

Big thanks for GlamourFoto who translated the text :)

Star Hd rewiew

Detalii tehnice:
Am testat programul avand urmatoare configuratie:
Intel Core 2 Quad CPU 2.33 Ghz
4Gb Ram Memory
1 Gb Ati radeon 5850 video card
Windows 7 64-bit

Logitech Quickcam Deluxe camera

Your download bandwidth:
16.54 Mbit/sec
Your upload bandwidth:
1.30 Mbit/sec

Am ultima versiune de Flash player si net frame instalat.

Aici avem configuratia recomandata de catre autorii softului o folosim doar pentru comparatie:

Intel® Pentium® 3 (or compatible) 1300 MHz or faster processor
For H.264 support: Intel Core™ 2 Duo 2.5GHz required (Inter Core™ 2 Duo 3GHz recommended)
Minimum 100 MB free space on local hard drive
Installed video camera
Audio card and microphone for voice
Minimum 1 GB RAM

Aspectul softului:

Clic AICI pentru a vedea imagini cu softul.

Softul arata foarte bine avand un aspect nou si frumos. Dupa ce am trecut de pagina de logare softul imi masoara conexiunea la internet si performantele sistemului si face setarile optime de functionare pentru mine. Aici am fost de-a dreptul socat pentru ca m-am calificat la "Low" cu calculatorul meu, dar cred ca aceasta calificare sa datorat vitezei mici de upload.

La setari puteţi configura multe aspecte, ceea ce poate fi foarte folositor:
- Numarul de cadre
- Rezoluţia
- Bandwidth 192 - 750 Kbit / sec
- Audio
- Calitate prin selectarea diferitelor tipuri de plug in pentru program. Am folosit normal, dar există mare şi foarte mare.(High and Very high)

Am intrat online. Spre surprinderea mea consumul Procesorului (CPU) a urmat la 90% de la 44%, ceea ce nu am intalnit niciodata, nici cu cele mai noi jocuri la detalii mari. De obicei cand rulez un joc, procesorul meu este undeva la 50-70%, dar niciodata nu a urcat mai sus de atat. Deci la acest punct pot sa recunosc doua lucruri:
-Recomandarea de a folosii un Quad Core 3 Ghz nu este o gluma
-programul trebuie sa fie optimizat

Dupa ce am inceput sa observ interfata, pot spune ca este foarte simpla.
Poti vedea Chatul, imaginea din camera si lista membrilor.
Deasupra vedem LJ/Ljasmin tab si un + pentru a adauga inca un cont.
Butonul de schimbat intre Free / Member ceea ce era de asteptat,
Langa se afla butonul de audio On/Off
Functia de report pentru a trimite mesaje suportului.
Butonul de alerta, pentru a seta alertele pentru privat sau pentru member chat.
Si un Performer Star buton care ne duce catre contul nostru

Totodata este afisat tariful si procentul pe care il ai in acel moment.

Deasupra vedem un buton LJ.com, care ne deschide profilul de pe LJ.com intr-o fereastra noua. Setarile iti permit sa modifici calitatea si pluginurile folosite cu programul in timp ce esti online, Tot aici poti vedea cum arata imaginea ta online. Am comparat imaginea privind pe alt calculator. Si am ajuns la concluzua ca imaginea din stanga ( din soft ) este mai rapida decat imaginea de pe site, deoarece ea preia informatia direct din pc. Imaginea din Dreapta care reprezinta imaginea pe site, este un pic mai lenta decat in realitatea, deoarece informatia respectiva calatoreste cel putin dublu. Sa spunem asa: daca vezi o imaginea acceptabila in partea dreapta, poti sa stai relaxat, este totul in regula pe site.
Si mai exista si un Tab numit Help care trimite inregistrarile tehnice la Suport in caz ca sunt probleme.

Review-ul propriuzis:

Programul este prietenos si usor de folosit. Difera de vechile softuri folosite de Jasmin, dar caracteristicile principale au ramas aceleasi. Imaginea camerei mele online este decenta in ciuda faptului ca am reusit sa folosesc doar calitatea mica avand 320x240 rezolutie, totusi am avut o intarziere de doar 1-2 secunde. Pot spune ca imi place noual aspect pe negru, dar este doar parerea mea.
Puteţi vedea şi gestiona chat-ul LiveJasmin şi LJ.com in acelasi loc. Este un lucru bun, deoarece nu trebuie să deschideţi 2 sau mai multe ferestre / software-uri pentru a face acest lucru. Cu tab-ul LJ.com se poate ajunge uşor la profilul dvs. Lj.com. Dacă se întâmplă ceva acolo în timp ce sunteţi on-line, ea începe să lumineze intermitent, astfel încât să puteţi verifica.

Lista membrilor este simpla, se concentrează doar pe potenţiali clienţii. Guestii sunt vizibili numai în zona de chat, în lista membrilor puteţi vedea numai numărul de guesti, astfel încât vă puteţi concentra asupra membrilor. Important sa adaug este faptul ca se pot Bana guestii, făcând clic pe numele lor în zona de chat, vor aparea butoanele de kick / ban daca respectivul guest este încă în camera dumneavoastră. Guestii care va scriu sunt doar de pe LiveJasmin deoarece guestii de pe LJ.com nu apar in chatul respectiv, sunt muted.

Si avem fete zambitoare aici:

Pe de altă parte, cerinţele sistemului/pcului sunt ireale. Pe un computer care poate rula cele mai noi jocuri pe setările High sau aproape High, softul HD STAR efectiv mananca procesorul. Deci, are nevoie de o optimizare serioasa, dar din cate stiu cei de la Support stiu despre această problemă şi dezvoltatorii lucrează la o soluţie. Unele caracteristici inca lipsesc (de exemplu, Snapshotul), dar în timp vor fi adăugate şi uneori primesc si eu mesaje de eroare, care efectiv dau restart la soft.

Rezumat:

StarHD este noua generatie de soft pentru LJ/livejasmin si urmeaza sa fie folosit in urmatorii cativa anii. Este simplu de utilizat si ofera posibilitatea de a lucra si controla conturile pe mai multe siteuri in acelasi timp. Softul respectiv poate reda o imagine excelenta, totodata are cerinte ireale la capacitatile sistemului / pcului pe care ruleaza, acest lucru trebuie remediat, pentru ca nu toata lumea isi permite un calculator cu respectvele specificatii. Sunt sigur ca aceasta configuratie ceruta acum va fi ceva covum peste cativa ani, dar pana atunci ne trebuie o alternativa sau sa investim intr-un pc mult mai bun. Daca iti permiti un Pc foarte bun si ai si o conexiune buna de internet iti recomand acest soft pentru ca el reprezinta viitorul, daca nu-ti permiti la acest moment, incearca sa folosesti versiunea din browser care ofera o imagine a camerei aproape la fel de buna. Peste toate, calitatea imagini este una, dar totusi Tu atragi membrii in privat nu calitatea imagini.

Pro:
-Interfata simpla
-Setari avansate
-Usor de utilizat mai multe conturi si siteuri
-Reda o calitate foarte buna a camerei

Contra:
-Cerinte ireale referitoare la pc
-Cateva aspecte care lipsesc ( snapshotul ) si cateva erori neasteptate.

Sper ca ai gasit acest articol util.
Ma pregatesc sa fac si un tutorial video, fii pe faza si verifica Netmodelacademy.com in cateva zile.

Noroc
Duncan
Duncan85
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj